Постанова № 17774861, 16.06.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.06.2011
Номер справи
2а-2791/11/2670
Номер документу
17774861
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 червня 2011 року 10:17 № 2а-2791/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А. при секретарі судового засідання Черненко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомУправління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя

до Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк"

простягнення заборгованості у розмірі 2 392,85грн.

за участю представників сторін:

від позивача не зяв.

від відповідача не зяв

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Орджонікідзевському районі міста Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк»про стягнення заборгованості в розмірі 2392,85 грн.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16.06.2011 року в 10 год. 17 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги заявлені про стягнення суми заборгованості зі сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню перед Спеціальним фондом Державного бюджету України в розмір 2392,85 грн.

В обґрунтування позову позивач посилається на ті обставини, що у Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк»існує заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Відповідач порушив вимоги Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне с забезпечення»від 26.06.1997р. №400/97 та Порядок сплати збору на обовязкове держане пенсійне страхування, з окремих видів господарських операцій, від 03.11.1998 №1740. Тобто, протягом січня-березня 2010 року відповідачем Запорізькою філією ПАТ «Кредитпромбанк»нараховано збір з операцій-купівлі продажу безготівкової іноземної валюти за гривню за ставкою 0,2% відповідно до Закону України «Про державний бюджет України за 2009 рік», що призвело до неотримання Спеціальним фондом державного бюджету збору в розмірі 2392,85 грн. таким чином, у порушення вимог чинного законодавства відповідачем не було сплачено збір на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти у гривню у розмірі 0,5%.

Відповідач в судове засідання не прибув, заперечень не надав. Про час, дату та місце розгляд справи був повідомлений відповідно до вимог КАС України .

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду про наступне.

Відповідно до п.5 ст. 1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне забезпечення»(надалі Закон України №400) платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є, зокрема, юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.

Платниками збору з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню є юридичні особи резиденти, нерезиденти, постійні представництва юридичної особи нерезидента, власники корпоративних картрахунків іноземної валюти, банки члени міжнародних платіжних систем, банки (у тому числі банки з операцій за власними зовнішньоекономічними договорами) та фізичні особи, в тому числі нерезиденти, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню. Банки та їх установи зобовязані нараховувати, утримувати та одночасно із подачею заявки на купівлю іноземної валюти, здійснювану ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачувати до спеціалізованого фонду державного бюджету додатковий збір на обовязкове держане пенсійне страхування у розмірі, встановленому цим законом, від суми операцій з купівлі продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці, вести податковий облік та подавати звітність органам Пенсійного фонду України.

Згідно із п.4 ст.2 Закону України №400 обєктом оподаткування є, зокрема, для платників збору, визначених пунктом 5 ст. 1 цього Закону, - сума операції з купівлі продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.

Відповідно до абз. 3 ст. 3 Закону України № 400 платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують н; рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управління: Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві т Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонд державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України

Згідно з п. 6 ст. 4 Закону України № 400 на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в таких розмірах, зокрема, для платників збору, визначені пунктом 5 статті 1 цього Закону, - 1 відсоток від об'єкта оподаткування, визначено: пунктом 4 статті 2 цього Закону, а з 2008 року - 0,5 відсотка об'єкта оподаткувань визначеного пунктом 4 статті 2 цього Закону.

Відповідно до ст. 3 Порядку сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998р. № 1740 (надалі - Порядок №1740) банки та їх установи нараховують, утримують та одночасно з поданням заявки на купівлю іноземної валюти, що здійснюється ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачують до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у встановленому законом розмірі від суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці.

Юридична або фізична особа - клієнт банку в заяві на купівлю іноземної валюти зазначає, що він доручає банку утримати із суми в гривнях, перерахованої для купівлі іноземної валюти, суму збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та перерахувати її до спеціального фонду державного бюджету.

Згідно зі ст. 4 Порядку № 400 банки перераховують суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у встановленому законом розмірі від суми операції з купівлі - продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, здійсненої як для власних потреб, та і дорученням клієнтів, на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, за місцем реєстрації банків як платників страхових внесків у органах Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 5 Порядку № 1740 для обліку сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з купівлі-продажу безготівкової валюти у Національному та інших банках використовуються балансові рахунки згідно з нормативними актами Національного банку.

Сума збору зараховується на відповідний балансовий рахунок у разі отримання заяви на купівлю іноземної валюти та перераховується банками відповідно до пункту 4 Порядку не пізніше наступного операційного дня після здійснення операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем була проведена планова перевірка Запорізької філії Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк»про що складено акт від 30.04.2010 № 62.

За результатами проведеної перевірки встановлено, що Запорізька філія Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк»нараховувала протягом січня-березня 2010 року збір з операцій кулів, продажу безготівкової іноземної валюти за гривню за ставкою 0,2 % відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», що призвело до неотриманню Спеціальним фондом Державного бюджету збору в розмірі 2392 грн. 85 коп.

Однак, відповідачем було підписало акт перевірки із зауваженнями, з як вбачається, що відповідач при визначенні розміру збору керувався ч. 4 ст. 46 Бюджетного кодексу України. Такі посилання на думку позивача є недоречними у зв'язку з таким.

Відповідно до ч. 1 ст.3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, які починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.

Норма Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлює особливість сплати збору з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти гривню лише на 2009 рік, тому застосовувати у даному випадку норми Бюджетного кодексу України не має достатніх правових підстав.

Листом Міністерства фінансів України від 05.01.2010 № 31-16038/1 звернулося до Пенсійного фонду України та Національного банку України з проханням забезпечити справляння зазначеного вище збору з 01 січня 2010 року за ставкою 0,5 %. Тобто у період з 01.01.2010 до набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»діяла ставка збору з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню у розмірі 0,5 %.

Таким чином, у порушення вимог чинного законодавства відповідачем не було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню у сумі 2392,85 грн. На час розгляду справи заборгованість не погашена.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обгрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які він посилається.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі та примусового стягнення заборгованості в розмірі 2392,185грн.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ :

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк»(01014, м. Київ, бул. Дружби Народів, б.38, код ЄДРПОУ 21666051, п/р362219803, МФО 300863, банк: Пат «Кредитпромбанк») на користь Управління Пенсійного фонду України у Орджонікідзевському районі міста Запоріжжя заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню перед Спеціальним фондом Державного бюджету України, в розмірі 2392,85 грн. (дві тисячі триста девяносто дві грн.. 85 коп.) на рахунок Спеціального фонду Державного бюджету України, код ЄДРПОУ 34677145, п/р 31216222700007, МФО 813015, банк ГУДКУ у Запорізькій області, код платежу 24140100, одержувач: державний бюджет Орджонікідзевського району.

3. Постанова може бути оскаржена в порядку ст.ст. 185- 187 КАС України.

Суддя І.А. Качур