Постанова № 17774820, 08.08.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2011
Номер справи
5038/11/2070
Номер документу
17774820
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

08 серпня 2011 р. № 2-а- 5038/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Горшкової О.О.,

при секретарі судового засідання - Чупіковій О.С.,

за участю представників сторін: позивач - Романюк В.К., відповідач - Борозняк О.М., Гуцель О.П., Діденко С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ДП "Караванський спиртовий завод" до Контрольно-ревізійного управління в Харківській області про скасування вимоги, -

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство Караванський спиртовий завод звернулося до суду із позовом до Контрольно-ревізійного управління в Харківській області, в якому просить суд скасувати вимогу Контрольно-ревізійного управління в Харківській області № 07-21/1213 від 04.02.2011 року. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Контрольно-ревізійним управлінням в Харківській області було проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності позивача, в ході якої було складено акт ревізії від 21.01.201 року № 07-20/02. За результатами ревізії було винесено вимогу від 04.02.2011 року № 07-21/1213 про необхідність повернення Державним підприємством на свій рахунок коштів, перерахованих вищестоящій установі Державному концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (Концерн «Укрспирт») в сумі 803090,00 грн. та відкоригування в бухгалтерському обліку підприємства кредиторську заборгованість перед Концерном «Укрспирт», зменшивши її на суму 184400,00 грн. Проте, дану вимогу позивач вважає незаконною з огляду на те, що кошти перераховувалися на підставі та відповідно до чинних наказів (які на думку відповідача протирічать Статуту), які в судовому порядку недійсними не визнані. Крім того, відповідач, вимагаючи повернення підприємством відрахованих коштів, не врахувало, що перераховані кошти пішли саме за цільовим призначенням та вийшов за межі, наданої йому законодавством, компетенції.

Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що згідно з вимогами п. 3 Статуту, Концерн у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, цим Статутом, а також наказами Укрхарчпрому, з огляду на що, відрахування підприємствами частини чистого доходу замість прибутку на підставі завідомо незаконних наказів є порушенням п. 16 Статуту Концерну та ст. 119 Господарського кодексу України.

Представники сторін у судовому засіданні 08.08.11р. підтримали свої правові позиції.

Оцінюючи подані учасниками адміністративного процесу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.19 Господарського кодексу України однією з сфер державного фінансового контролю за господарською діяльністю суб'єктів господарювання є збереження та витрачання коштів і матеріальних цінностей суб'єктами господарських відносин - за станом і достовірністю бухгалтерського обліку та звітності. Частиною 4 зазначеної статті визначено, що органи державної влади і посадові особи, уповноважені здійснювати державний контроль і державний нагляд за господарською діяльністю, їх статус та загальні умови і порядок здійснення контролю і нагляду визначаються законами.

Відповідно до статті 1 Закону України від 26.01.1993 № 2939-ХІІ “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”(далі Закон № 2939-ХІІ) державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.

Контрольно-ревізійний відділ у Харківській області діє відповідно до Положення про контрольно-ревізійний відділ контролю в Харківському районі Харківської області без статусу юридичної особи, затвердженого наказом КРУ в Харківській області №138 від 10.06.2008 року, згідно з яким відділ є структурним підрозділом контрольно-ревізійного управління в Харківській області, підпорядковується йому та входить до складу державної контрольно-ревізійної служби в Україні і координується через відповідного заступника начальника управління, який відповідає за його роботу.

Статтею 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в України" визначено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Частинами 2, 5 ст.2 даного Закону передбачено, що державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи.

У відповідності до статті 10 Закону № 2939-ХІІ головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право, зокрема:

- перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо) (п.1).

- пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства (п.7).

Підстави та порядок проведення планової виїзної ревізії регулюються статтею 11 Закону № 2939-ХІІ, відповідно до якої плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.

Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік.

Пунктами 45, 46 Порядку № 550 встановлено, що у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи служби, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому.

Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган служби з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

Державний концерн спиртової та лікеро горілчаної промисловості («Концерн Укрспирт»відповідно до Статуту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.09.1996 року № 1039, Концерн, створений відповідно до постанови КМУ від 29.06.96р. № 701 «Про вдосконалення управління підприємствами спиртової та лікеро горілчаної промисловості», є єдиним виробничо-господарським комплексом, що входить в систему Укрхарчопрому. До складу Концерну входять обласні державні обєднання і підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, засновані на державній формі власності. Концерн самостійно планує свою діяльність, а також соціальний розвиток колективу. Концерн у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами і розпорядженнями Президента України, декретами, постановами та розпорядженнями КМУ, Статутом, а також наказами Укрхарчпрому.

Судом встановлено, що Контрольно-ревізійним управлінням в Харківській області відповідно до п. 1.1.5.2 Плану контрольно-ревізійної роботи КРУ в Харківській області на IV квартал 2010 року було проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства Караванський спиртовий завод за IV квартал 2009 року та завершений звітній період 2010 року, за результатами якої складено акт ревізії від 21.01.2011 року № 07-20/02.

За результатами ревізії позивачу надіслано вимогу від 04.02.2011 року № 07-21/1213, в якій з метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому від підприємства вимагалось повернути на рахунок підприємства кошти, що перераховані всупереч законодавству вищестоящій установі Концерну «Укрспирт»в загальній сумі 803090 грн. 00 коп. В разі необхідності провести претензійно позовну роботу; відкоригувати в бухгалтерському обліку підприємства кредиторську заборгованість перед Концерном «Укрспирт», а саме: зменшити її суму на 184400 грн. 00 коп. Інформацію про вжиті заходи та виконання цих вимог зобов'язано надіслати до КРВ в Харківському районі в термін до 04.03.2011 року.

Ревізією встановлено, що відповідно до ст. 16 Статуту Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" (далі за текстом Статут), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.09.1996 року №1039, утримання апарату управління Концерну здійснюється за рахунок відрахувань від прибутку, що залишається в розпорядженні підприємств.

Наказом № 71 від 04.08.2005 року з метою забезпечення утримання апарату управління концерну "Укрспирт" та апаратів управління обласних державних об'єднань спиртової та лікеро-горілчаної промисловості затверджено Положення про Фонд функціонування Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості.

Наказом концерну від 01.07.2010 року № 93 також затверджено Положення про фонд функціонування та розвитку Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (концерн "Укрспирт"), .

Відповідно до п.2.1 зазначеного вище Положення Фонд створюється за рахунок щоквартальних відрахувань у розмірі 4% від чистого доходу державних підприємств, що входять до складу концерну "Укрспирт". Перерахування коштів до Фонду здійснюється протягом двох робочих днів з моменту надходження коштів за відвантажену продукцію.

Згідно з вимогами п.18 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку №3 "Звіт про фінансові результати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 №87, рядок 035 форми №2 визначається шляхом вирахування з доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) відповідних податків і зборів, а саме ПДВ та акцизного збору.

Відповідно до ст. 118 Господарського кодексу України об'єднання підприємств є господарська організація, утворена у складі двох або більше підприємств з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних питань.

Згідно зі ст.119 ГК України державне (комунальне) господарське об'єднання діє на основі рішення про його утворення та статуту, який затверджується органом, який прийняв рішення про утворення об'єднання.

В даному випадку державний концерн спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (концерн "Укрспирт") діє на підставі Статуту, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 04.09.1996 року №1039.

У п.3 зазначеного Статуту, Концерн у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, цим Статутом, а також наказами Укрхарчпрому.

Згідно вимог ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

З аналізу вище наведених правових норм вбачається, що Статут Концерну, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.09.1996 року №1039 має вищу юридичну силу, ніж накази Концерну №71 від 04.08.2005 року та №93 від 01.07.2010 р.

Однак, поряд із цим, суд звертає увагу на те, що накази Концерну №71 від 04.08.2005 року та № 93 від 01.07.2010р. за своєю правовою природою є актами внутрішнього управління, що видані Державним концерном спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Концерн «Укрспирт») на підставі й на виконання чинних розпоряджень, наказів та положень вищестоящих органів, чинність яких не виходить за межі певної галузі конкретного субєкта господарювання.

Відповідно до ст. 19 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству.

Приймаючи до уваги те, що вирішення питання про відповідність наказів Концерну №71 від 04.08.2005 року та № 93 від 01.07.2010р. положенням ст. 16 Статуту Концерну не відноситься до компетенції адміністративного суду та не є предметом розгляду в межах даної справи, враховуючи те, що станом на день розгляду справи чинність наказів Концерну №71 від 04.08.2005 року та №93 від 01.07.2010 р. (чи прийняті вони Концерном в межах його компетенції) в судовому порядку вирішено не було, а рішення Концерну є обовязковими для виконання, суд дійшов висновку, що позивачем було правомірно спрямовано кошти вищестоящій установі в загальній сумі 803090 грн.

Окрім того, суд вважає, що своєю вимогою КРУ, по перше, перебирає на себе повноваження щодо вирішення питань, які не віднесені до компетенції цього органу, а по друге, право предявлення вимоги використано не з метою, з якою це повноваження було надано на виконання головних завдань контрольно ревізійної служби, передбачених ст. 2 ЗУ «Про державну контрольно ревізійну службу в Україні».

Оскільки в ході судового розгляду відповідачем не було доведено правомірності мотивів винесення вимоги № 07-21/1213 від 04.02.11р. за правилами ч.2 ст.71 КАС України, то поданий позов підлягає задоволенню.

Судові витрати необхідно розподілити відповідно до вимог статті 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державного підприємства "Караванський спиртовий завод" до Контрольно-ревізійного управління в Харківській області про скасування вимоги - задовольнити.

Скасувати вимогу Контрольно-ревізійного управління в Харківській області № 07-21/1213 від 04.02.11р.

Стягнути з Державного бюджету на користь Державного підприємства "Караванський спиртовий завод" (62436, Харківська обл., с-ще Караван, м. Люботин, вул. Заводська, 23, код 00375266) судові витрати в сумі 3 ( три) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 12.08.11р.

Суддя Горшкова О.О.