Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2011 р. Справа № 2-а-3560/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О. В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Каховського міжрайонного прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700 грн.,
встановив:
Каховський міжрайонний прокурор Херсонської області звернувся до адміністративного суду в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області (далі по тексту - позивач або Головавтоінспекція) з вимогою стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач або ФОП) суму фінансових санкцій у розмірі 1700 грн.
Ухвала про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі направлена відповідачеві 09.07.2011 рекомендованим листом. Згідно із поштовим повідомленням з відміткою про вручення, ФОП отримав вказане відправлення 27.07.2011. Станом на 16.08.2011 заперечень від відповідача не надходило.
Таким чином, строки для надання заперечень, передбачені ч. 3, ст. 183-2 КАС України, спливли. Враховуючи вищевикладене та на підставі п. 3, ч. 5, ст. 183-2 КАС України суд вважає за можливе розглянути дану справу у порядку скороченого провадження.
Відповідно до змісту позовної заяви та доданих до неї документів, суть спору полягає у наступному.
Так, Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі по тексту - Закон № 2344-ІІІ) та Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 № 176 у редакції, вкладеній у постанові Кабінету Міністрів України від 26.09.2007 № 1184 (далі по тексту - Правила) встановлені вимоги, що пред'являються до перевізників під час здійснення господарської діяльності щодо надання послуг пасажирського автомобільного транспорту. 24.02.2009 посадовими особами Головавтоінспекції здійснено перевірку дотримання ФОП вимог законодавства про автомобільний транспорт, за результатами якої складено акт № 102504 (далі по тексту - акт або акт перевірки). Згідно акту виявлено наступні порушення відповідачем вимог транспортного законодавства: відсутній договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг. На підставі акту Головавтоінспекцією 20.05.2009 винесено постанову № 054853 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. Відповідач оскаржував зазначену постанову у Херсонському окружному адміністративному суді, однак у зв'язку із повторною неявкою позивача у судове засідання ухвалою суду від 25.01.2011 його позовну заяву залишено без розгляду. Відтак, строк оскарження вказаної постанови сплив, строк сплати фінансових санкцій настав, на момент подачі позову вони відповідачем не сплачені, у зв'язку із чим позивач просить їх стягнути.
Дослідивши наявні у справі матеріали, суд встановив наступні обставини.
До спірних правовідносин слід застосовувати норми Закону № 2344-ІІІ, Правил, а також Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567(далі по тексту - Порядок).
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність у сфері перевезень пасажирів на автомобільному транспорті.
Статтею 60 Закону № 2344-ІІІ встановлено відповідальність за порушення вимог до надання послуг на автомобільному транспорті. Крім того, визначено, що від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Відповідно до п. 3 Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та Севастополі. З вищевикладеного слідує, що органи Головавтоінспекції мають право здійснювати перевірки щодо дотримання суб'єктами господарської діяльності, що здійснюють перевезення пасажирів автомобільним транспортом, встановлених законом вимог щодо надання таких послуг, застосовувати фінансові санкції за виявлені порушення, а також звертатись до адміністративного суду з позовом про стягнення суми фінансових санкцій у разі їх несплати боржником. Виходячи із змісту ст. 60 КАС України, органи прокуратури мають право звертатись до суду з позовом в інтересах держави в особі суб'єктів владних повноважень, у тому числі і органів Головавтоінспекції. Таким чином, право прокуратури звертатись до суду із позовом є похідним від такого права суб'єкта владних повноважень, в інтересах якого звертається прокурор.
Законом № 2344-ІІІ та Правилами встановлені вимоги, що пред'являються до перевізників у зв'язку із здійсненням ними підприємницької діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів автомобільним транспортом. Зокрема, ч. 4, ст. 39 вказаного Закону встановлено, що водій автобуса при здійсненні перевезень повинен мати: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
24.04.2009 посадовими особами Головдержавтоінспекції здійснено перевірку ФОП на предмет додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. За результатами перевірки складено акт № 102504, відповідно до якого встановлено порушення, передбачене ч. 1, абз. 3 ст. 60 Закону № 2344-ІІІ, а саме: надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, визначених ст. 39 цього ж Закону - відсутні договір з замовником перевезень та документ про сплату транспортних послуг. Акт підписано відповідачем, який був і водієм транспортного засобу. По суті встановлених порушень він пояснив, що віз з м. Херсона до м. Каховка додому дочку з навчання та її одногрупників у кількості одинадцять осіб.
20.05.2009 Головавтоінспекцією винесено постанову № 054853, відповідно до якої до відповідача застосовано фінансові санкції у розмір 1700 грн. на підставі абз. 3, ч. 1, ст. 60 Закону № 2344-ІІІ. Даною нормою передбачено фінансові санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Враховуючи, що виявлені порушення стосуються неоформлення належних документів для перевезень автомобільним транспортом, а також те, що відповідно до п. 5, Підрозділу 1, Розділу ХХ Податкового кодексу України розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян становить 17 гривень, то сума фінансових санкцій, застосованих позивачем, є вірною: 17 гривень х 100 = 1700 гривень. Постанова про застосування фінансових санкцій надіслана до ФОП.
Судом встановлено, що відповідач оскаржував зазначену постанову про застосування фінансових санкцій до Херсонського окружного адміністративного суду. Справа перебувала у провадженні судді Горшкова В. М. за № 2а-10817/09. 25.01.2011 по справі прийнято ухвалу, відповідно до якої позовну заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду у зв'язку із його повторною неявкою. Враховуючи, що відповідно до п. 32 Порядку постанова про застосування фінансових санкцій може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення, строк оскарження постанови № 054853 від 20.05.2009 сплив.
Згідно із п. 28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову. Таким чином, строк сплати фінансових санкцій відповідачем сплив. Всупереч цьому, на момент подання позову борг по сплаті фінансових санкцій ФОП не погашено.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що сума фінансових санкцій, застосованих до відповідача, повинна бути стягнена, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов Каховського міжрайонного прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до державного бюджету фінансові санкції у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп. на р/р 31118106700011 УДК у Херсонській області, МФО 852010, код доходу 21081100, код ОКПО 24103779.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Анісімов О.В.
кат. 3.7.2