Постанова № 17773163, 11.08.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2011
Номер справи
2а-6490/11/1270
Номер документу
17773163
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 серпня 2011 року Справа № 2а-6490/11/1270 < Текст >

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Цицюри О.О.,

при секретарі судового засідання Бойко В.В.,

за участю представників сторін:

від позивача - державний податковий інспектор юридичного відділу

ОСОБА_1, довіреність №12029/10 від 20.07.2011,

від відповідача не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у місті Луганську до Відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» про стягнення коштів за податковим боргом перед бюджетом з податку на доходи найманих працівників у сумі 100043,40 грн. з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податку, -

В С Т А Н О В И В:

28 липня 2011 року Державна податкова інспекція в Жовтневому районі у місті Луганську звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» про стягнення коштів за податковим боргом перед бюджетом з податку на доходи найманих працівників у сумі 100043,40 грн. з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податку, в обґрунтування якого посилалася на наступне.

Відкрите акціонерне товариство «Луганськобленерго» (ідентифікаційний код юридичної особи код 21841896) зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Луганської міської ради 24.01.2006 року за реєстраційним номером №1382120 0000 007567 за адресою: м.Луганськ, вул.Сороки,буд.16-А, перебуває на податковому обліку в якості платника податків у ДПІ в Жовтневому районі у м.Луганську. ВАТ «Луганськобленерго» є правонаступником державної акціонерної енергопостачальної компанії «Луганськобленерго», керівником підприємства є Скробач Віталій Петрович. У звязку з несвоєчасною сплатою податкового зобовязання за ВАТ «Луганськобленерго» рахується податковий борг перед бюджетом з податку на доходи найманих працівників, який складає 100043,40 грн., з яких: за основним платежем у сумі 98978,37 грн., що виникла на підставі поданих платником податків податкових декларацій з податку на доходи фізичних осіб №9001511315 від 21.03.2001, №0000381710 від 14.04.2011, №9002456365 від 20.04.2011 та прийнятого податковим органом податкового повідомлення-рішення від 14.04.2011 №0000381710/0,винесеного на підставі акту перевірки №742/23/21841896 від 31.03.2011, за штрафними санкціями в сумі 1000,05 грн., що виникла на підставі прийнятого податковим органом податкового повідомлення-рішення від 14.04.2011 №0000381710/0, винесеного на підставі акту перевірки №742/23/21841896 від 31.03.2011, пеня - в сумі 64,98 грн. До цього часу податковий борг відповідачем не сплачений та продовжує збільшуватися. Відповідно до ст..59 Податкового кодексу України та з метою погашення податкового боргу податковим органом були прийняті відповідні заходи, а саме, на юридичну адресу відповідача рекомендованим листом направлено податкову вимогу №1/836 від 05.04.2011, однак, це не призвело до добровільного погашення заборгованості перед бюджетом з боку останнього. На підставі викладеного, позивач просив стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» кошти за податковим боргом перед бюджетом з податку на доходи найманих працівників у сумі 100043,40 грн. з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих цього платника податку.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на їх задоволенні, дав суду пояснення, аналогічні викладеному у позові.

Представник відповідача в судове засідання не зявився з невідомих суду причин, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (аркуш справи 21), про причини неприбуття суду не повідомляв. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.

Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно зі статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до статті 6 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податком є обовязковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

У відповідності із статтею 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання; подавати контролюючим органам інформацію, відомості про суми коштів, не сплачених до бюджету в зв'язку з отриманням податкових пільг (суми отриманих пільг) та напрями їх використання (щодо умовних податкових пільг - пільг, що надаються за умови використання коштів, вивільнених у суб'єкта господарювання внаслідок надання пільги, у визначеному державою порядку); подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством; виконувати законні вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів з питань оподаткування та митної справи і підписувати акти (довідки) про проведення перевірки; не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; повідомляти контролюючим органам за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації); повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця; забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом; допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Пунктом 31.1. статті 31 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом установлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач Відкрите акціонерне товариство «Луганськобленерго» (ідентифікаційний код юридичної особи код 21841896) зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Луганської міської ради 24.01.2006 року за реєстраційним номером №1382120 0000 007567 за адресою: м.Луганськ, вул.Сороки,буд.16-А, внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, взятий на податковий облік в якості платника податків у ДПІ в Жовтневому районі у м.Луганську з 27.01.2006 за №5010 (аркуші справи 8,9,11).

Так, станом на 20.06.2011 за ВАТ «Луганськобленерго» рахується заборгованість перед бюджетом з податку на доходи найманих працівників у сумі 100043,40 грн., з яких: за основним платежем у сумі 98978,37 грн., що виникла на підставі поданих платником податків податкових декларацій з податку на доходи фізичних осіб №9001511315 від 21.03.2001, №0000381710 від 14.04.2011, №9002456365 від 20.04.2011 та прийнятого податковим органом податкового повідомлення-рішення від 14.04.2011 №0000381710/0,винесеного на підставі акту перевірки №742/23/21841896 від 31.03.2011, за штрафними санкціями в сумі 1000,05 грн., що виникла на підставі прийнятого податковим органом податкового повідомлення-рішення від 14.04.2011 №0000381710/0, винесеного на підставі акту перевірки №742/23/21841896 від 31.03.2011, пеня - в сумі 64,98 грн.

Податкові зобовязання платником податків - відповідачем у даній адміністративній справі ВАТ «Луганськобленерго» - самостійно визначені у податкових деклараціях з податку на доходи фізичних осіб №9001511315 від 21.03.2001, №0000381710 від 14.04.2011, №9002456365 від 20.04.2011 (аркуші справи 12,13,15).

Пунктом 59.1. статті 59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Пунктом 59.3. статті 59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.4. статті 59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI).

Відповідачу відповідно до цієї статті Державною податковою інспекцією в Жовтневому районі у м.Луганську рекомендованим листом направлено податкову вимогу №357 від 05.04.2011 на суму 95006,95 грн., яка була отримана уповноваженою особою відповідача 12.04.2011 (аркуш справи 16).

Вказана вимога у встановленому законодавством порядку не оскаржена і, відповідно, є чинною. Даних про її відкликання у суду на час розгляду справи не має.

На підставі акту перевірки №742/23/21841896 від 31.03.2011 Державною податковою інспекцією в Жовтневому районі у м.Луганську відносно ВАТ «Луганськобленерго» прийнято податкове повідомлення-рішення №0000381710 від 14.04.2011, яким збільшено суму податкового зобовязання на 5000,26 грн. за платежем з податку на доходи фізичних осіб. Вказане податкове повідомлення-рішення отримано головним бухгалтером відповідача у день його винесення, відповідно 14.04.2011, що підтверджується підписом останнього на корінці рішення (аркуш справи 14).

Даних про оскарження відповідачем податкового повідомлення рішення ДПІ в Жовтневому районі у м.Луганську №0000381710 від 14.04.2011 на час розгляду справи судом не встановлено, тому визначене ним грошове зобовязання вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення - рішення.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI).

Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно рахується заборгованість перед бюджетом з податку на доходи найманих працівників в сумі 100043,40 грн., про яку він повідомлений, яку ним не оспорено та до теперішнього часу в добровільному порядку не сплачено. А відтак, позовні вимоги податкового органу щодо стягнення в судовому порядку податкового боргу перед бюджетом з податку на доходи найманих працівників в сумі 100043,40 грн. з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих відповідача - ВАТ «Луганськобленерго», визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають до повного задоволення.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у місті Луганську до Відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» про стягнення коштів за податковим боргом перед бюджетом з податку на доходи найманих працівників у сумі 100043,40 грн. з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податку задовольнити повністю.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» (ідентифікаційний код юридичної особи 21841896, місцезнаходження: 91005 м.Луганськ, вул.Сороки,буд.16-А) кошти за податковим боргом перед бюджетом з податку на доходи найманих працівників у сумі 100043 грн. 40 коп. (сто тисяч сорок три гривні 40 копійок) з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих цього платника податку, а саме:

-р/р №2602236701 Філія ПАТ «Енергобанк» у м.Луганськ, МФО 304803,

-р/р №2602336702 Філія ПАТ «Енергобанк» у м.Луганськ, МФО 304803,

-р/р №260013019070 Філія Луганське обласне ВАТОЩАД м.Луганськ, МФО304665,

-р/р №260323039070 Філія Луганське обласне ВАТОЩАД м.Луганськ, МФО304665,

-р/р №260333029070 Філія Луганське обласне ВАТОЩАД м.Луганськ, МФО304665,

-р/р №260343019070 Філія Луганське обласне ВАТОЩАД м.Луганськ, МФО304665,

-р/р №2600106000012 Луг.ФАКБ «Правекс-банк», м.Луганськ, МФО 304579,

-р/р №2600430180494 Філія ПАТ ПІБ в м.Луганськ, МФО 304308,

-р/р №2600606000277 Луг.ФАКБ «Правекс-банк», м.Луганськ, МФО 304579,

-р/р №2600806000237 Луг.ФАКБ «Правекс-банк», м.Луганськ, МФО 304579,

-р/р №2600912030004 ПАТ «Укркомунбанк», МФО 304988,

-р/р №3578130180056 Філія ПАТ ПІБ в м.Луганськ, МФО 304308,

-р/р №26000014210592 Луг.ФАТ «Брокбізнесбанк», м.Луганськ, МФО 304632,

-р/р №26005053701800 Луган.ф-я ПАТ КБ «Приватбанк», м.Луганськ, МФО 304795,

-р/р №26007000107505 ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023,

-р/р №26027010008980 Луганська філія АТ «Б «ФІН та КР» м.Луганськ, МФО 304717,

-р/р №26050053701800 Луган.ф-я ПАТ КБ «Приватбанк», м.Луганськ, МФО 304795,

-р/р №26061053701800 Луган.ф-я ПАТ КБ «Приватбанк», м.Луганськ, МФО 304795,

-р/р №37120664071200 ГУДКУ у Луганській області, м.Луганськ, МФО 804013 на розрахунковий рахунок №33217800700004, банк ГУДКУ у Луганській області, одержувач Місцевий бюджет Жовтневого району, код 24046538, МФО 804013, код платежу 11010100.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова складена та підписана в повному обсязі 11 серпня 2011 року.

< Текст >

СуддяО.О. Цицюра