Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
10 серпня 2011 р. № 2-а- 9439/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Горшкової О.О.,
при секретарі судового засідання - Головко О.В.,
за участю представників сторін: прокуратура - не зявився, позивач - Корнієнко О.Ф., відповідач - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Прокурора Дергачівського району Харківської області в інтересах держави в особі Фонду загальнообов'язковго державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Дергачівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Дергачівського району Харківської області в інтересах держави в особі Фонду загальнообов'язковго державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Дергачівського районного центру зайнятості звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2, у якому просить суд стягнути в примусовому порядку з гр. ОСОБА_2 Вадимовитча, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що мешкає за адресою вул.Ворошилова, 102, м. Дергачі Харківської області, на користь Фонду загальнообов'язковго державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Дергачівського районного центру зайнятості, вартість наданих соціальних послуг внаслідок невиконання своїх обов'язків та зловживання ними в сумі 3930 грн. 54 коп. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 04.04.2006 року ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Дергачівського районного центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки № 202300406040400003. Відповідачем було подано заяву про надання статусу безробітного, в якій він зазначив, що в даний час не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, у звязку з чим ОСОБА_2 було надано статус безробітного відповідно до пп. 2, 4 ст. 22 та п. 2 ст. 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», пп. 2.7, 2.9 Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності та призначена допомога по безробіттю. Після виявлення факту зайняття підприємницькою діяльністю ОСОБА_2 позивачем було направлено лист-претензію та запропоновано повернути незаконно виплачену допомогу по безробіттю в добровільному порядку, проте відповідач вищевказаних вимог не виконав, кошти позивачу не перерахував.
Відповідач, заперечуючи против позовних вимог зазначив, що на час виплати йому допомоги по безробіттю припинив підприємницьку діяльність, у звязку з чим правомірно отримував допомогу по безробіттю.
Представник прокуратури у судове засідання не зявися, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. Враховуючи те, що відповідно до ст. 35 КАС України прокуратуру було належним чином повідомлено про дату, час і місце судового засідання, суд дійшов висновку розглядати справу за наявними в ній матеріалами, без участі зазначеної сторони.
Представник позивача та відповідач у судовому засіданні 10.08.2011 року підтримали свої правові позиції по справі.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 04.04.2006 року відповідач звернувся до Дергачівського районного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки № 202300406040400003.
11.04.2006 року відповідачем була подана заява до Дергачівського районного центру зайнятості про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Крім того, в даній заяві відповідач зазначив, що на час звернення з заявою не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує.
Згідно наданої заяви, наказом Дергачівського районного центру зайнятості від 11.04.2006 року НТ 060411 з 11.04.2006 року відповідачу наданий статус безробітного та призначена допомога з 11.04.2006 року по 05.04.2007 рік.
Відповідно до наказу Дергачівського районного центру зайнятості від 30.08.2007 року № НТ 070830 відповідача було знято з обліку відповідно до п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, у звязку з працевлаштуванням.
У відповідності до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно з ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 № 7-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 за № 232/16248, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням» та Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міінстерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62 та постанови правління Пенсійного фонду України від 13.12.2009 року № 7-1, позивачем 13.08.2010 року була проведена перевірка підстав надання відповідачу статусу безробітного та виплати йому матеріального забезпечення для отримання одноразової допомоги для відкриття підприємницької діяльності, за результатами якої було встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець з 12.11.2002 року. (номер державної реєстрації 24560170000004442; 25.05.2009 року проведено припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, що в свою чергу підтверджується копією довідки свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серія В02 № 867592.
В судовому засіданні відповідач стверджував, що в період виплати йому соціальної допомоги по безробіттю, він вже припинив підприємницьку діяльність, на обліку в Державній податковій інспекції не перебував, у зв'язку з чим правомірно отримував відповідні кошти.
Проте, суд відзначає, що в матеріалах справи міститься копія довідки Дергачівської міжрайонної податкової інспекції Харківської області від 08.09.2010 року № 5033/10/29018, яка засвідчує, що з 03.11.2004 року по 24.09.2009 рік відповідач перебував в Дергачівській міжрайонній державній податковій інспекції зі станом «22» - знято з податкового обліку. Крім того, як вбачається з копії довідки з Єдиного державного реєстрру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про припинення підприємницької діяльності відповідача внесено до Єдиного державного реєстру - 25.09.2009 року, тобто після знаття відповідача з обліку в Дергачівському районному центрі зайнятості та отримання ним допомоги по безробіттю.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, надаючи оцінку зазначеним документам, які підтверджують факт реєстрації відповідача як суб'єкта підприємницької діяльності саме за період з 2006 року по 2007 рік, коли ОСОБА_2 перебував на обліку у позивача як безробітний та отримував відповідну допомогу, суд приходить до висновку про необгрунтованість посилання відповідача на те, що він в цей період вже не був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, оскільки, як вже було встановлено судом, державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності відповідача було проведено лише 25.05.2009 року.
В матеріалах справи наявні розрахунок коштів, які підлягають поверненню та відомості виплат за видами забезпечення, які підтверджують факт нарахування на рахунок відповідача допомоги по безробіттю за період з 2006 року по 2007 рік на загальну суму 3930,53 грн. Факт отримання цих коштів відповідачем у судовому засіданні не спростовувалось.
На підставі встановлених під час перевірки фактів, наказом Дергачівського районного центру зайнятості від 13.08.2010 року № НТ 100813 відповідно до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307 та наказом від 13.08.20-10 року № 204 «Про повернення коштів гр.. бугай М.В., виплачених як допомога по безробіттю» приписано повернути з ОСОБА_2 суму коштів, виплачену останньому з 11.04.2006 року по 05.04.2007 рік, у сумі 3930,54 грн.
Листом від 13.08.2010 року № 1060 відповідачу було направлено копію наказу Дергачівського районного центру зайнятості від 13.08.2010 року № 204 щодо повернення ним коштів, виплачених як допомога по безробіттю у сумі 3930,54 грн. у пятнадцятиденний строк з дня отримання повідомлення.
Станом на час розгляду справи відповідачем сума сплаченої позивачем допомоги по безробіттю в розмірі 3930,54 грн. не відшкодована.
Враховуючи, що наказ Дергачівського районного центру зайнятості Харківської області про відшкодування незаконно виплачених коштів відповідачем не оскаржений, недійсним не визнаний, кошти, отримані відповідачем у сумі 3930,54 грн. на час розгляду справи не сплачені, підлягають стягненню у судовому порядку.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
Виходячи з вищенаведених норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що у зв'язку з тим, що відповідач при реєстрації в службі зайнятості не повідомив про наявність обставин, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг, він не міг бути визнаний безробітним і, відповідно, отримував матеріальне забезпечення за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" безпідставно і незаконно, у звязку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Дергачівського району Харківської області в інтересах держави в особі Фонду загальнообов'язковго державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Дергачівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Дергачівського районного центру зайнятості (62300, м. Дергачі, вул. 1-го Травня, 63, код 22683229) вартість наданих соціальних послуг внаслідок умисного невиконання своїх обовязків та зловживання ними в сумі 3 930 (три тисячі девятсот тридцять) грн. 54 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 11.08.2011 року.
Суддя Горшкова О.О.