Постанова № 17703127, 23.06.2011, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2011
Номер справи
1170/2а-1890/11
Номер документу
17703127
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 червня 2011 року Справа № 1170/2а-1890/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора Ленінського району м. Кіровограда, який діє в інтересах держави в особі Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції, до приватного підприємства "Агрокомтехсервіс" про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Ленінського району м. Кіровограда, який діє в інтересах держави в особі Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції (надалі - Кіровоградська ОДПІ), звернувся до суду з позовом до приватного підприємства " Агрокомтехсервіс " (надалі - ПП "Агрокомтехсервіс") про стягнення податкового боргу у сумі 434 381 грн.

Позов мотивовано тим, що відповідач має узгоджені суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 404777,57 грн., з яких 11 721 грн. - за податковими деклараціями за березень, липень - грудень 2009 року, лютий - березень 2010 року, 392775 грн. - за податковим повідомленням-рішенням №0000132300/2 від 08.07.09 та 47,57 грн. пені; з податку на прибуток у сумі 48 460 грн., з яких 1 245 грн. - за податковою декларацією за І квартал 2009 року, 47215 грн. - за податковим повідомленням-рішенням №0000142300/2 від 08.07.09. Зважаючи на те, що ці суми у визначені строки відповідачем не сплачено, тому вони є податковим боргом, який позивач, з урахуванням часткової сплати, визначив у розмірі 434 381 грн. і просить суд стягнути його з рахунків відповідача у банках.

У ході розгляду справи прокурором збільшено позовні вимоги до 434 707,65 грн. (з яких 387 728, 97 грн. - податок на додану вартість, 46 978, 68 грн. - податок на прибуток) за рахунок узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток, визначених податковою декларацією за І квартал 2010 року та податковими повідомленнями - рішеннями №0003271510/0 від 25.08.10, №0005121510/0 від 10.11.10, №000051510/0 від 05.01.11.

Прокурор та позивач у судове засідання не прибули, надали до суду заяви про розгляд справи без участі їхніх представників та підтримання позовних вимог (а.с. 78, 79).

Відповідач у судове засідання повторно не з'явився. Судом рекомендованим листом із зворотним повідомленням про вручення поштового відправлення направлялися повістки про виклик до суду за адресою відповідача, яка зазначена в позовній заяві, свідоцтві про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, витязі з ЄДР, але конверти повернуті відділенням зв'язку УДППЗ "Укрпошта" з відміткою "за закінченням терміну зберігання" (а.с.51, 77).

Згідно з частиною 11 статті 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши справу на основі наявних у ній матеріалів, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Приватне підприємство "Агрокомтехсервіс" з 30.08.01 зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради (а.с. 10) та з 19.09.01 перебуває на обліку платників податків у Кіровоградській ОДПІ (а.с.58).

Відповідно до пунктів 2, 3 частини 1 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни тощо.

Встановлено, що відповідач є платником податку на прибуток, податку на додану вартість. У зв'язку з невиконанням відповідачем своїх податкових зобов'язань у нього утворилася заборгованість перед державним бюджетом, стягнення якої є предметом даного спору.

Так, у лютому 2009 року ДПІ у м. Кіровограді проведено виїзну планову перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.07 по 30.09.08, за результатами якої складено акт №14/2300/31637492 від 02.02.09. Вказаною перевіркою встановлено, зокрема, порушення відповідачем: підпункту 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", в результаті чого занижено прибуток, що підлягає оподаткуванню за І квартал 2008 року, на суму 33725 грн.; підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість", в результаті чого занижено податок на додану вартість в період, що перевірявся, на загальну суму 261 850 грн. (а.с. 29-38).

На підставі акту перевірки №14/2300/31637492 від 02.02.09 та за наслідками процедури адміністративного оскарження ДПІ у м. Кіровограді відповідно до підпункту "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000132300/2 від 08.07.09, яким відповідачеві визначено податкове зобов'язання зі сплати податку на додану вартість у сумі 392 775 грн. з яких 261 850 грн. - основний платіж, 130 925 грн. - штрафні (фінансові) санкції), та податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000142300/2 від 08.07.09, яким відповідачеві визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 47 215 грн., з яких 33 725 грн. - основний платіж, 13 490 грн. - штрафні (фінансові) санкції) (а.с.39).

Вказані податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем 08.07.09 (а.с.39), у встановленому порядку не оскаржені, однак у визначений строк суми податку ним не сплачені.

Також відповідачем до податкового органу податкові декларації з податку на додану вартість за березень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2009, лютий, березень 2010 року, у яких ним самостійно визначено суму податку до сплати (а.с. 13-28, 69-72). У встановлені строки відповідачем податок на додану вартість повністю не сплачено, що призвело до виникнення податкового боргу у сумі 11 721 грн.

У зв'язку з несвоєчасним погашенням відповідачем податкових зобов'язань з податку на додану вартість податковим органом у картці особового рахунку відповідачеві нарахована пеня у розмірі 47,57 грн.

Крім цього, відповідачем до податкового органу подавалися декларації з податку на прибуток за І півріччя 2009 року, І квартал 2010 року, у яких ним самостійно визначено суму податку до сплати у розмірі відповідно 1256 грн. та 502 грн. (а.с. 12, 78а). У встановлені строки відповідачем податок на прибуток не сплачено, що призвело до виникнення боргу у розмірі 1 758 грн.

На підставі акта перевірки №249/1510/31637492 від 09.07.10 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності, якою встановлено порушення підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", пункту 16.4 статті 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0003271510/0 від 25.08.10, яким відповідачеві згідно з підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено суму штрафу в сумі 170 грн. (а.с. 60). Вказане податкове повідомлення-рішення на підставі підпункту 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" розміщено на дошці податкових оголошень, про що Кіровоградською ОДПІ складено акт №106 від 04.10.10 (а.с.61), а тому вважається таким, що вручено платнику податків. У встановленому порядку зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржено, однак у визначений строк вказана сума штрафних санкцій відповідачем не сплачена.

Також, Кіровоградською ОДПІ на підставі акта перевірки №357/1510/31637492 від 23.09.10 винесено податкове повідомлення - рішення форми "Р" №0005121510/0 від 10.11.10, яким відповідачеві згідно з підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено суму штрафу в сумі 170 грн. (а.с. 65). Вказане податкове повідомлення-рішення вручено відповідачеві 25.11.10. У встановленому порядку дане податкове повідомлення-рішення не оскаржувалося, однак у визначений строк вказана сума штрафу не сплачена.

На підставі акта перевірки №597/1510/31637492 від 06.12.10 Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення форми "Р" №000051510/0 від 05.01.11, яким відповідачеві згідно з підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено суму штрафу в сумі 170 грн. (а.с. 63). Вказане податкове повідомлення-рішення вручено відповідачеві 28.01.11. У встановленому порядку дане податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалося, однак у визначений строк штраф ним не сплачений.

При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу, суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань на час виникнення спірних відносин регулювався статтею 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі - Закон), підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 якої передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Воднораз, згідно з підпунктом "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Пунктом 5.1 статті 5 Закону передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2. статті 5 Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Згідно з абзацом 1 підпункту 5.3.1 пункту 5.3. статті 5 Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. (абзац 3 підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону).

Відповідно до підпункту 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону, у випадках апеляційного узгодження суми податкового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону визначено, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Пунктом 16.1.1 пункту 16.1, підпунктом 16.4.1 пункту 16.4 статті 16 Закону передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Згідно з Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою наказом ДПА України від 11.06.03 №290, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.06.03 за №522/7843 (чинною на момент виникнення спірних правовідносин), нарахування пені здійснюється в картках особових рахунків платників податків. Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 вказаної Інструкції погашення сум нарахованої пені здійснюється за рахунок джерел, визначених статтею 7 Закону щодо погашення податкового боргу платників податків. Погашення сум нарахованої та непогашеної пені здійснюється у загальному порядку, установленому для погашення податкового боргу з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 3.7 та 3.8 цієї Інструкції.

Пунктами 17.1, 17.3 статті 17 Закону передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків. Сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Встановлено, що позивачем вживалися заходи з погашення податкового боргу, передбачені, зокрема, пунктом 6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (відповідачеві вручено першу податкову вимогу №1/1206 від 25.08.09 та другу податкову вимогу №2/2355 від 05.10.09, які на даний час не відкликані). (а.с. 40,41)

Наразі порядок погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України.

Як визначено підпунктом 14.1.175. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Матеріалами справи підтверджено наявність у відповідача податкового боргу у сумі 387728, 97 грн. з податку на додану вартість, 46978, 68 грн. - з податку на прибуток, що узгоджується з обліковими даними карток його особового рахунку. (а.с. 42- 45).

Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Зважаючи на повноваження прокурора, передбачені статтею 121 Конституції України, статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру", статтями 60, 61 КАС України, враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати сторонами у справі не понесені.

Керуючись статтями 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов прокурора Ленінського району м. Кіровограда задовольнити.

Стягнути з рахунків приватного підприємства "Агрокомтехсервіс" (ідентифікаційний код 31637492) у банках, що його обслуговують, на користь Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції податковий борг з податку на додану вартість у сумі 387728, 97 грн. (триста вісімдесят сім тисяч сімсот двадцять вісім гривень 97 копійок), з податку на прибуток у сумі 46978, 68 грн. (сорок шість тисяч девятсот сімдесят вісім гривень 68 копійок).

Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанцій.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш