Постанова № 17700591, 15.03.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
15.03.2011
Номер справи
2а-306/11/16/0170
Номер документу
17700591
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 березня 2011 р. Справа №2а-306/11/16/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Александрова О.Ю., при секретарі Сидельовoї М.В.,

Представники сторін:

представник позивача ОСОБА_1, довіреність № 171/9/10-00 від 20.01.2011р., посвідчення №012692;

представник відповідача не зявився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромсервіс плюс"

про стягнення

Суть спору: Сакська обєднана державна податкова інспекція в АР Крим звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромсервіс плюс» ЄДРПОУ 32740361 про стягнення податкової заборгованості у розмірі 22826,91гривень.

Адміністративний позов мотивований тим, що Сакською ОДПІ в АРК складено акти невиїзних документальних перевірок щодо своєчасності сплати погодженої суми податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності ТОВ «Агропромсервіс плюс», на підставі яких встановлено несплату податкового зобовязання.

У звязку з чим, позивач зазначає, що у відповідача існує податкова заборгованість перед державним бюджетом України в розмірі 22826,91гривні з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не зявився.

Лист скерований на адресу відповідача та поштове повідомлення повернуто відділенням пошти до Окружного адміністративного суду з вказівкою “за зазначеною адресою не проживає” ( а.с. 44,45).

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 20.10.2010 року в ЕДРПОУ значиться ТОВ «Агропромсервіс плюс», за юридичною адресою: 96515, АРК, Сакський район, с. Веселівка, пров. Шкільний, буд. 14 (а.с. 8-9), тобто за адресою, на яку відповідачеві було скеровано повістку суду.

Таким чином, відповідач повідомлений належним чином.

Враховуючи вищезазначені обставини, приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, оцінивши докази по справі в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 6, п. 7 ч. 1 ст. 3, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, відповідно до яких визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

Сакська ОДПІ АР Крим входить в систему органів податкової служби в Україні, є субєктом владних повноважень та контролюючим органом в розумінні ч. 1 ст. 1, ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 509 від 04.12.1990 р. із змінами і доповненнями, п.2.1.4. ст. 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21,12,2000р. (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин), якa виконує в тому числі функції щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); проведення перевірок фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України, а отже має право на звернення до суду з позовною заявою щодо вирішення спорів у сфері податкових правовідносин, що передбачено п.п.41.1.1 п. 41.1 ст. 41, п.п.20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропромсервіс плюс» є юридичною особою, державну реєстрацію якого проведено 28.10.2003року Управлінням економіки Сакської райдержадміністрації, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 20.10.2010р. (а.с. 8-10).

ТОВ «Агропромсервіс плюс» знаходиться на податковому обліку в Сакській ОДПІ в АРК з 17.11.2003р. за № 537/222, що підтверджується довідкою від 15.08.2006року за № 1466 (а.с. 11).

Відповідно до Закону України від 25.03.2005 року № 2505-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет Українит на 2005 рік та деяких інших законодавчих актів України» було змінено п. 8 частини 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) Згідно з яким до переліку загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів) віднесено орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності та функції по адмініструванню орендної плати за землю покладені на податкову інспекцію.

Порядок, підстави та строки сплати земельного податку в 2010 році передбачені Законом України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України “Про плату за землю” сплачують земельний податок та орендну плату.

Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно зі ст. 14 Закону України “Про плату за землю” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Судом встановлено, що ТОВ «Агропромсервіс плюс» подало до Сакської ОДПІ в АРК податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 рік №817 від 25.01.2010 року із зазначенням суми податкового зобовязання в розмірі 48538,89 гривень (що місячно по 4044,91 гривень).

Таким чином, відповідач був зобовязаний кожного місяця сплачувати орендну плату за землю, у тому числі за квітень, червень, серпень-вересень 2010 року в розмірі 4040,91грн. а у звязку з несплатою за відповідачем числиться заборгованість по орендні платі у розмірі 14179,64гривень., що підтверджується розрахунком суми боргу за період з 30.06.2010р. по 10.12.2010 року.

Посадовими особами Сакської ОДПІ в АРК проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ «Агропромсервіс плюс» своєчасності сплати погодженої суми податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад 2009 року.

За результатом перевірки складено акт № 899/1503/32740361 від 02.06.2010 року, згідно з яким встановлено порушення п.1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, та ст. 17 Закону України «Про плату за землю» (що діяли на момент виникнення спірних правовідносин), а саме несвоєчасне погашення суми податкового зобовязання.

Судом встановлено, що на підставі акта перевірки Сакської ОДПІ в АРК 899/1503/32740361 від 02.06.2010 було складено податкове повідомлення-рішення від 14.06.2010 року № 0002211503/0, згідно з яким на відповідача накладено штрафні санкції у розмірі 1845,28грн., що складає 50% узгодженої суми податкового зобовязання по орендній платі.

Зазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем не було отримано поштою у звязку з незнаходженням за місцем реєстрації, а тому Сакською ОДПІ в АРК було складено акт № 418/1503 від 21.06.2010 року про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення, відповідно до якого податкове повідомлення-рішення № 0002211503/0 було розміщено 21.06.2010 року на дошці оголошень в Сакський ОДПІ в АРК.

Згідно з підпунктом 6.2.4. пункту 6.2. статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Закон України 2181-ІІІ), у разі, коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги або повідомлення вважається днем її вручення.

Такий самий порядок надіслання податкових повідомлень-рішень визначений “Порядком направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій”, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року № 253 (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) та “Порядком направлення органами державної податкової України податкових вимог платникам податків”, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 03.07.01 року (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин).

Посадовими особами Сакської ОДПІ в АРК проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ «Агропромсервіс плюс» своєчасності сплати погодженої суми податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень-квітень 2010 року.

За результатом перевірки складено акт № 1130/1503/32740361 від 16.07.2010 року, згідно з яким встановлено порушення п.1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, та ст. 17 Закону України «Про плату за землю» (що діяли на момент виникнення спірних правовідносин), а саме несвоєчасне погашення суми податкового зобовязання.

Судом встановлено, що на підставі акта перевірки Сакської ОДПІ в АРК 1130/1503/32740361 від 16.07.2010 було складено податкові повідомлення-рішення від 27.07.10року:

- № 0002831503/0, згідно з яким на відповідача накладено штрафні санкції у розмірі 404,49грн., що складає 10% узгодженої суми податкового зобовязання по орендній платі;

- № 0002821503/0, згідно з яким на відповідача накладено штрафні санкції у розмірі 1617,96грн., що складає 20% узгодженої суми податкового зобовязання по орендній платі;

- № 0002811503/0, згідно з яким на відповідача накладено штрафні санкції у розмірі 3931,83грн., що складає 50% узгодженої суми податкового зобовязання по орендній платі.

Зазначені податкові повідомлення-рішення відповідачем не були отримані поштою у звязку з незнаходженням за місцем реєстрації, а тому Сакською ОДПІ в АРК було складено акт № 599/1503 від 05.08.2010 року про неможливість вручення податкових повідомлень-рішень, відповідно до якого податкові повідомлення-рішення № 0002831503/0, № 0002821503/0, № 0002811503/0 були розміщенні 08.08.2010 року на дошці оголошень в Сакський ОДПІ в АРК.

Також, посадовими особами Сакської ОДПІ в АРК проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ «Агропромсервіс плюс» своєчасності сплати погодженої суми податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за травень, червень 2010 року.

За результатом перевірки складено акт № 1643/1503/32740361 від 25.10.2010року, згідно з яким встановлено порушення п.1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, та ст. 17 Закону України «Про плату за землю» (що діяли на момент виникнення спірних правовідносин), а саме несвоєчасне погашення суми податкового зобовязання.

Судом встановлено, що на підставі акта перевірки Сакської ОДПІ в АРК 1643/1503/32740361 від 25.10.2010 було складено податкові повідомлення-рішення від 03.11.10року:

- № 0004421503/0, згідно з яким на відповідача накладено штрафні санкції у розмірі 1,15грн., що складає 10% узгодженої суми податкового зобовязання по орендній платі;

- № 0004411503/0, згідно з яким на відповідача накладено штрафні санкції у розмірі 846,56грн., що складає 20% узгодженої суми податкового зобовязання по орендній платі.

Зазначені податкові повідомлення-рішення відповідачем не були отримані поштою у звязку з незнаходженням за місцем реєстрації, а тому Сакською ОДПІ в АРК було складено акт № 769/1503 від 08.11.2010 року про неможливість вручення податкових повідомлень-рішень, відповідно до якого податкові повідомлення-рішення № 0004421503/0, № 0004411503/0 були розміщенні 08.11.2010 року на дошці оголошень в Сакський ОДПІ в АРК.

Підстави та наслідки розміщення повідомлень рішень на дошці оголошень в органах ДПІ викладено вище.

Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до абз. 2, 3 та абз. 4 п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України 2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Судом встановлено правомірність застосування податковим органом штрафних санкцій к платнику податків за не сплату узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків.

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України № 2181-ІІІ податкове зобовязання, це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону № 2181-ІІІ податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пп.5.2.1 п.5.2. ст.5 Закону № 2181-ІІІ податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту (апеляційного або судового оскарження).

Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

За наявності податкового боргу у платників податків органи Державної податкової служби відповідно до ст.ст. 3, 4 Порядку направлення органами Державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом ДПА України від 03.07.2001 року № 266, зареєстрованим Міністерством юстиції України 16.07.2001 року № 595/5786, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, формують податкову вимогу - письмову вимогу органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу (п.п.14.1.153 ПК України).

Законом "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами", що діяв на час виникнення податкового боргу, у ст. 6 встановлений порядок надіслання податкових вимог у разі виникнення податкового боргу, деталізовані Порядком направлення органами Державної податкової служби України податкових вимог платникам податків у статті 5, на виконання якої відповідачу були надіслані перша та друга податкові вимоги № 1/219 від 06.07.2010 року на суму 4038,48 грн. (2193,20грн. сума основного боргу , та 1845,28грн. штрафних санкцій) та № 2/336 від 20.10.2010 року на суму 16132,51грн. (10083,00грн. сума основного боргу, та 5954,28грн. штрафних санкцій), які були розміщені на дощці оголошень 20.07.2010 р. та 09.11.2010 р. відповідно (а.с. 36,38). Поштою податкові вимоги вручені не були, та були повернуті відділенням пошти у звязку з незнаходженням за місцем реєстрації.

Відповідно до ст. 10 Закону України 2181-ІІІ Сакською ОДПІ в АРК прийняте рішення № 41/24-00 від 10.12.2010року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с.39).

На день вирішення спору відповідачем податкова заборгованість не сплачена, за відповідачем числиться податковий борг у розмірі 22826,91грн., к тому числі 14179,64грн. заборгованість по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності та 8647,27 грн. штрафних санкцій.

Відповідно до п. 20.1.28. Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 р. органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, для чого можуть звертатися до суду (п.п.20.1.18), що передбачено також п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (зі змінами та доповненнями згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" № 2756 від 02.12.2010 р.).

Примусове стягнення податкової заборгованості передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.

Як вказано у пункті 1.7 статті 1 Закону України № 2181-ІІІ активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Таким чином, приймаючи до уваги, що сума боргу у розмірі 22826,91гривень не погашена відповідачем станом на момент розгляду справи, позовні вимоги Сакської ОДПІ в АР Крим підлягають задоволенню.

Оскільки, згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромсервіс плюс» (ЄДРПОУ 32740361, адреса: 96515, АРК, Сакський район, с. Веселівка, пров. Шкільний, буд. 14) до державного бюджету заборгованість з орендній плати у розмірі 22826,91грн. з рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропромсервіс плюс» на рахунок № 33216812700256 місцевий бюджет Ліснівської с/р, код платежу: 13050200 ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026 ЄДРПОУ 34740887/

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Александров О.Ю.