Рішення № 17689744, 01.08.2011, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
01.08.2011
Номер справи
5015/3217/11
Номер документу
17689744
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.08.11 Справа № 5015/3217/11

Господарський суд Львівської області у складі судді Мазовіти А.Б. при секретарі Волошин О.Я. за участю представника позивача Милян Ю.Я., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державної екологічної інспекції в Львівській області, м. Львів до Львівського комунального підприємства “Львівський Центральний парк культури і відпочинку ім. Б.Хмельницького”, м. Львів про стягнення 21018 грн. 00 коп.

В С Т А Н О В И В:

Державна екологічна інспекція в Львівській області, м. Львів звернулася до господарського суду Львівської області з позовом до Львівського комунального підприємства “Львівський Центральний парк культури і відпочинку ім. Б.Хмельницького”, м. Львів про стягнення 21018 грн. 00 коп.

Розглянувши матеріали справи, суд визнав представлені матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду і ухвалою від 14.06.2011 р. призначив розгляд справи на 29.06.2011 р. Ухвалами суду розгляд справи відкладався 18.07.2011 р., 01.08.2011 р.

В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задоволити. З приводу заявленого позову пояснив, що уповноваженими представниками позивача шляхом проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства було встановлено, що відповідач на території природно-заповідного фонду в парку-пам’ятці садово-паркового мистецтва місцевого значення “Парк культури і відпочинку ім. Б.Хмельницького” здійснено незаконну та некваліфіковану обрізку дерев, що призвело до їх пошкодження, чим порушено ст. 38 Закону України “Про природно-заповідний фонд України”. У зв’язку з цим державі заподіяно збитки, розмір яких відповідно до проведеного розрахунку у відповідності до постанови КМУ №521 від 21.04.1998 р. “Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду України” становить 21018 грн. 00 коп.

Відповідач в судові засідання явку представника не забезпечив, проти позову не заперечив, доказів погашення заборгованості не надав, вимог ухвали суду від 20.06.2011 р. не виконав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (повідомлення про вручення поштового відправлення в матеріалах справи), тому у відповідності до ст. 75 ГПК України суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

Представнику сторони роз’яснено права та обов’язки, передбачені ст. 22 ГПК України, заяв про відвід суду не поступало.

В судовому засіданні 01.08.2011 р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повний текст рішення складено та підписано 05.08.2011 р.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

8 лютого 2011 р. уповноваженими представниками позивача шляхом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем було встановлено, що останнім на території природно-заповідного фонду в парку-пам’ятці садово-паркового мистецтва місцевого значення “Парк культури і відпочинку ім. Б.Хмельницького” здійснено незаконну та некваліфіковану обрізку дерев (зрізано більше 1/3 крони дерев) породи клен, що призвело до пошкодження дерев до ступеня неприпинення росту.

8 лютого 2011 р. про даний факт складено акт №18 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства. Вказаний акт перевірки було складено в присутності представника відповідача, примірник акту надано йому для ознайомлення.

Виявленими порушеннями природоохоронного законодавства державі завдано збитки. Позивачем, відповідно до постанови КМУ №521 від 21.04.1998 р. “Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду України” нараховано відповідачу 21018 грн. 00 коп. збитків.

Позивач за вих. №03-794 від 02.03.2011 р. надіслав відповідачу претензію про відшкодування збитків в сумі 21018 грн. 00 коп., яка залишена останнім без розгляду.

В судовому засіданні представник позивача пояснив, що збитки в сумі 10000 грн. 00 коп. сплачено частково, на підтвердження чого подав копії платіжних доручень. За таких обставин, суд вважає за необхідне припинити провадження у справі в частині стягнення 10000 грн. 00 коп. збитків, у зв’язку з відсутністю предмету спору відповідно до п. 11 ст. 80 ГПК України.

Як вбачається з матеріалів справи, пояснень представника сторони, заподіяні збитки в розмірі 11018 грн. 00 коп. станом на дату судового розгляду відповідачем не відшкодовано.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. 35 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами.

Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, природних територій та об’єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища

Спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів є Міністерство навколишнього природного середовища та ядерної безпеки. Наказом Міністерства, в областях, містах Києві та Севастополі, створено державні екологічні інспекції, які відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства №548 від 19.12.2006р., є спеціальним підрозділом Міністерства навколишнього природного середовища. На інспекції, серед інших, покладається завдання із здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами на відповідній території.

Повноваження інспекції поширюються на територію відповідної області, міст Києва та Севастополя.

Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за:

а) додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональним використанням, відтворенням та охороною природних ресурсів, екологічною та в межах своєї компетенції радіаційною безпекою, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади, суб’єктами господарювання, фізичними особами;

б) додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами); виконанням вимог висновків державної екологічної експертизи у сфері використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, транскордонне переміщення об’єктів рослинного та тваринного світу.

Відповідно до Положення (п.п. 1, 6, 7, 9) інспекція має право: обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об’єкти з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки; складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов’язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до її повноважень; уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно ст. 38 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” на території парків-пам’яток садово-паркового мистецтва забороняється будь-яка діяльність, що не пов’язана з виконанням покладених на них завдань і загрожує їх збереженню.

На території парків-пам’яток садово-паркового мистецтва забезпечується проведення екскурсій та масовий відпочинок населення, здійснюється догляд за насадженнями, включаючи санітарні рубки, рубки реконструкції та догляду з підсадкою дерев і чагарників ідентичного видового складу, замість загиблих, вживаються заходи щодо запобігання самосіву, збереження композицій із дерев, чагарників і квітів, трав’яних газонів.

Утримання та реконструкція парків-пам’яток садово-паркового мистецтва місцевого значення провадиться за проектами, що розробляються спеціалізованими науковими та проектними установами і затверджуються органами, у підпорядкуванні яких перебувають ці парки, за погодженням з органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях.

Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об’єктів, оголошених парками-пам’ятками садово-паркового мистецтва, беруть на себе зобов’язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.

Згідно ст. 65 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” розміри шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд, визначаються на основі кадастрової еколого-економічної оцінки включених до його складу територій та об’єктів, що проводиться відповідно до цього Закону, та спеціальних такс, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Відповідно до ст. 43 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані поданими доказами, а загальна сума збитків, яка підтверджена матеріалами справи та підлягає до задоволення частково, складає 11018 грн. 00 коп. В частині стягнення 10000 грн. 00 коп. збитків провадження слід припинити.

У зв’язку з тим, що на момент подання позивачем позову відповідач частково відшкодував збитки, суд покладає судові витрати на відповідача, відповідно до вимог ст. 49 ГПК України, пропорційно сумі збитків, яка не була відшкодованою на момент подання позову.

З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 38, 65 Закону України “Про природно-заповідний фонд України”, ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” та ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 75, 80, 82, 83, 84, 85, 115, 116 ГПК України, суд –

В И Р І Ш И В:

1. Позов задоволити частково.

2. Стягнути з Львівського комунального підприємства “Львівський Центральний парк культури і відпочинку ім. Б.Хмельницького”, м. Львів, вул. Болгарська, 4 (ідентифікаційний код 02219688) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Львівській області, м. Львів, вул. Стрийська, 98 (ідентифікаційний код 34943022), одержувач коштів: місцевий бюджет м. Львова, р/р 31110106700002 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, ідентифікаційний код 23949066, код платежу 24062100) 11018 грн. 00 коп. в рахунок відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

3. Стягнути з Львівського комунального підприємства “Львівський Центральний парк культури і відпочинку ім. Б.Хмельницького”, м. Львів, вул. Болгарська, 4 (ідентифікаційний код 02219688) в користь державного бюджету 110 грн. 18 коп. державного мита та 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4. В частині стягнення 10000 грн. 00 коп. збитків провадження припинити.

5. Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.

Суддя Мазовіта А.Б.