Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.04.2011 № 11/126
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Корсака В.А.
суддів: Коршун Н.М.
Михальської Ю.Б.
за участю представників:
від прокуратури: не зявився,
від позивача: не зявився,
від відповідача: ОСОБА_1 (за дов.), ОСОБА_2 (за дов.),
від третьої особи: не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес»
на рішення Господарського суду Чернігівської області від 01.11.2010
у справі № 11/126 (суддя Бобров Ю.М.)
за позовом Прокуратури Варвинського району в інтересах держави в особі Варвинської районної державної адміністрації
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес»
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Остапівська сільська рада
про стягнення заборгованості в сумі 141463, 87 грн.
ВСТАНОВИВ:
В серпні 2010 року прокурор Варвинського району звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом в інтересах держави в особі Варвинської районної державної адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес», за участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Остапівська сільська рада, (з врахуванням змін до позовної заяви від 01.09.2010, а.с. 42-44, том 1) про стягнення заборгованості зі сплати орендної плати за договором оренди земельної ділянки в сумі 141463, 87 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор в позовній заяві посилається, зокрема, на те, що в порушення умов договору про оренду землі, укладеного 04.07.2007 між Варвинською районною адміністрацією Чернігівської області та ТОВ «Прогрес»”, відповідачем не в повному обсязі сплачено орендну плату.
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 01.11.2010 у справі № 11/126 позов задоволено частково. Присуджено до стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес» на користь Остапівської сільської ради Варвинського району Чернігівської області 136614,38 грн. заборгованості з орендної плати за землю, відмовивши в решті позовних вимог.
Крім того, присуджено до стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес» до державного бюджету 1 366, 14 грн. держмита та 236,00 грн. оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду у судах.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з посиланням на те, що висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції не відповідають обставинам справи.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що позивачем пропущено позовну давність щодо вимог про стягнення заборгованості, таким чином, дата з якої обчислюється заборгованість є 16.08.2007. Отже, за період з 16.08.2007 по 31.07.2010 відповідач мав сплатити позивачу за оренду землі 121663, 18 грн., а не 136614, 38 грн., як вказано у рішенні суду першої інстанції.
Крім того, відповідач зазначає, що судом не враховано часткової оплати 12.06.2008 та 23.06.2008 заборгованості в сумі 33971, 53 грн., що підтверджується платіжними дорученнями №№223 та 228.
Скаржник також зазначає, що до матеріалів справи не надано належних доказів існування заборгованості відповідача по орендній платі.
Позивачем через канцелярію суду надано відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить суд залишити її без задоволення, оскаржуване рішення без змін. Крім того, просить суд розглядати справу за відсутності представника Варвинської районної державної адміністрації.
Прокуратура та третя особа не скористалися наданим їм правом на учать своїх представників в судових засіданнях 21.02.2011, 16.03.2011, 23.03.2011 та 06.04.2011. При цьому, від третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи буз участі її представника. Прокуратура про час та місце судових засідань повідомлена належним чином, доказом чого є повідомлення про вручення поштових відправлень за №№ 8835751,835620, 2792870 та 27929662. Клопотань про відкладення розгляду справи не надходило.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (абзац 4 пункту 3.6. Розяснень Президії Вищого Арбітражного суду України від 18.09.1997 № 02-5/289 із змінами та доповненнями станом на 30.04.2009 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України»).
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає за можливе розглядати справу у відсутності представників прокуратури та третьої особи, повідомлених належним чином про час та місце судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, заслухавши пояснення представників відповідача, колегією суддів встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, між Варвинською районною державною адміністрацією (орендодавцем) та ТОВ «Прогрес» (орендарем) було укладено договір оренди землі, зареєстрований у Варвинському райвідділі ДП «ЦДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 04 липня 2007 року за № 0107849000001 (а.с. 23, том 1) (далі Договір).
Відповідно до пункту 1.1. Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (орні землі державної власності) на території Остапівської сільської ради (за межами населеного пункту) Варвинського району Чернігівської області.
В оренду передаються земельні ділянки загальною площею 733,9 га, у тому числі землі сільськогосподарського використання 733,9 га (пункт 2.1 Договору).
Згідно з пунктом 3.1, Договір укладено на 25 років.
Орендна плата, відповідно до пункту 4.1 Договору, вноситься Орендарем виключно у грошовій формі і складає 41164,25 грн. на рік.
Пунктом 4.2 Договору сторони погодили, що орендна плата вноситься Орендарем щомісячно в рівних частинах в розмірі 3430,35 грн. на рахунок Остапівської сільської ради у строк до 30 числа.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації (пункт 4.3 Договору).
04 липня 2007 року сторонами Договору було підписано Акт приймання-передачі земельних ділянок (а.с. 25, том 1).
Як вбачається із матеріалів справи, контрольно-ревізійним відділом у Варвинському районі була проведена ревізія виконання бюджету та використання бюджетних коштів Остапівської сільської ради за період з 01 травня 2008 року по 31 березня 2010 року, за результатами якої складено акт ревізії від 23.04.2010 № 04-25/10 (а.с. 10-15, том 1).
Як зазначено у акті ревізії від 23.04.2010 № 04-25/10 (а.с. 13, том 1), за ревізований період до місцевих бюджетів за Договором, від ТОВ «Прогрес» не надійшло 78898,00 грн. (за 8 місяців 2008 року 27443,00 грн., за 2009 рік 41164, 00 грн., за 3 місяці 2010 року 10291,00 грн.).
Зроблений позивачем розрахунок позовних вимог (а.с 44, том 1) здійснено за інший період, а саме, з 04 липня 2007 року по 31 липня 2010 року, тобто за весь період користування відповідачем земельною ділянкою, крім того, з урахування коефіцієнтів індексації (пункт 4.3. Договору). За таких обставин, сума заборгованості ТОВ «Прогрес» по вказаному розрахунку позивача та сума заявлена до стягнення з урахуванням змін до позовної заяви складає 141463,87 грн.
Судова колегія вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції зміні, з огляду на наступне.
Правові засади оренди землі визначені, зокрема, статтею 2 Закону України «Про оренду землі». За приписами вказаної норми, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Закон України «Про плату за землю» розрізняє поняття «земельний податок» та «орендна плата», а також чітко окреслює коло субєктів, які сплачують орендну плату або земельний податок (статті 1, 2 Закону). Так, податок це обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками; оренда це засноване на договорі строкове платне володіння, користування земельною ділянкою.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
За змістом статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 5 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право користування земельною ділянкою.
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, відповідно до частини четвертої статті 21 Закону України «Про оренду землі» (в редакції на момент укладення Договору) надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати.
Розмір, форма та строки внесення орендної плати, відповідно до частини другої статті 21 Закону України «Про оренду землі», встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, що відрізняються від земельного податку стосовно того, що розмір, порядок та умови сплати податку на землю визначається Законом України «Про плату за землю».
Слід врахувати, що згідно статті 20 Закону України «Про плату за землю», пункту 8 частини 1 статті 14 Закону України „Про систему оподаткування”, у випадку коли орендодавцем землі виступає відповідна місцева рада, то орендар, уклавши з нею договір на оренду землі, самостійно сплачує орендну плату за землю до місцевого бюджету.
Договір, укладений сторонами, є цивільно-правовим договором. Він укладався, хоча і із субєктом владних повноважень, проте на підставі вільного волевиявлення сторін. Його укладання, зміна та виконання ґрунтуються на нормах цивільного та спеціального законодавства.
Пунктом 4.2 Договору сторони погодили, що сплату орендної плати на відповідний рахунок Остапівської сільської ради у УДК в Чернігівській області, отримувач місцевий бюджет Остапівської сільської ради.
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) віднесено орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно із статтею 18 згаданого Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями, подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно приписів статті 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Підставою для нарахування земельного податку, як визначено статтею 13 Закону України «Про плату за землю» є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
При цьому власники землі та землекористувачі, як визначено статтею 15 Закону України «Про плату за землю», сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (стаття 124 Земельного кодексу України).
Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (статті 126, 124 Земельного кодексу України).
Отже, хоча з 01.04.2005 орендна плата визнана обов'язковим загальнодержавним платежем, а строки сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» встановлюються даним Законом, а не за згодою сторін договором оренди, однак дія згаданого Закону України «Про оренду землі» не припинена для платників фіксованого сільськогосподарського податку.
Згідно з вимогами статті 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахування вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов'язковими відповідно актів цивільного законодавства.
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином, відповідно до умов договору, одностороння відмова від виконання зобов'язання або зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором чи законом.
Договір є обовязковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу Україи).
На момент прийняття оскаржуваного рішення відповідачем не надано суду доказів належного виконання ТОВ «Прогрес» зобовязань щодо здійснення орендної плати за Договором.
За таких обставин, судова колегія вважає позовні вимоги щодо стягнення заборгованості по орендній платі обґрунтованими.
Проте, позивачем невірно визначено період нарахування заборгованості та, відповідно, її розмір.
Позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість за період з 04.07.2007 по 31.07.2007. Разом з тим, зважаючи, що позов подано 16.08.2010, прокурором пропущено позовну давність, про пропуск якої відповідно до статті 267 Цивільного кодексу України заявлено відповідачем (а.с. 51, том 1), за період з 04.07.2007 по 16.08.2007 (включно) (44 дні), що складає суму заборгованості 4962, 32 грн. (112,78 грн. за один день х 44 дні). За таких обставин, сума заборгованості складає 136502, 00 грн. (141464,32 грн. 4962, 32 грн.).
З огляду на викладене, позов підлягає задоволенню частково в сумі 136502, 00 грн., а рішення суду першої інстанції зміні.
Посилання відповідача про часткову сплату ним заборгованості по орендній платі, на підтвердження чого відповідачем надані копії платіжних доручень № 223 від 12.06.2008 та №228 від 23.06.2008 (а.с. 62, 63, том 1), не приймаються судом до уваги, оскільки вказані доводи спростовуються, зокрема, довідкою Варвинської МДПІ № 16/9/15-014 від 27.10.2010 (а.с. 80, том 1). У цій довідці Варвинська МДПІ повідомляє, що ТОВ «Прогрес» було подано до МДПІ заяви № 64 від 23.07.2008 та № 85 від 28.08.2008 про зарахування сплачених сум орендної плати за земельні ділянки в рахунок сплати податку з доходів фізичних осіб. Сплачена сума 35971,53 грн. орендної плати за земельні ділянки по Остапівській сільській раді була повністю зарахована в рахунок сплати податку з доходів фізичних осіб згідно перелічених у довідці виписок банку.
Крім того, судова колегія вважає за необхідне зазначити наступне.
В судовому засіданні 06.04.2011 відповідачем було надано платіжні доручення №№56 від 17.02.2011, 76 від 23.02.2011, 113 від 17.03.2011, 147 від 05.05.2011, які підтверджують сплату заборгованості за Договором у сумі 121663, 18 грн.. Проте, суд не може прийняти до уваги/зарахувати, здійснену відповідачем оплату заборгованості за вказаним платіжними дорученнями, оскільки суд апеляційної інстанції переглядає законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції на момент його прийняття. Так, оскаржуване рішення прийнято судом 01.11.2010, а сплата заборгованості розпочалась з 17 лютого 2011 року.
Таким чином, оскільки на момент прийняття оскаржуваного рішення, часткової оплати заборгованості здійснено не було, підстави для зміни рішення суду в цій частині відсутні.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України підлягають розподілу між сторонами пропорційно задоволеним вимогам.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла до висновку, що рішення Господарського суду Чернігівської області від 01.11.2010 по справі № 11/126 підлягає зміні, а апеляційна скарга частковому задоволенню.
Керуючись статтями 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес» задовольнити частково.
Рішення Господарського суду Чернігівської області від 01.11.2010 по справі № 11/126 змінити. Резолютивну частину рішення викласти у наступній редакції:
«1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес» (17640, Чернігівська область, Варвинський район, с. Гнідинці, вул. Незалежності, 40, р/р 26006111764 в ВАТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 380805, код 32535913) на користь Остапівської сільської ради Варвинського району Чернігівської області (р/р 33219812700099, місцевий бюджет Остапівської сільської ради, код 22814163, МФО 853592, ГУДКУ м. Чернігів) 136502, 00 грн. заборгованості з орендної плати за землю. Видати наказ.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес» (17640, Чернігівська область, Варвинський район, с. Гнідинці, вул. Незалежності, 40, р/р 26006111764 в ВАТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 380805, код 32535913) до державного бюджету (одержувач - державний бюджет м. Чернігова, р/р 31111095700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код 22825965, код платежу 22090200) 1365,02 грн. державного мита та 235,81 грн. оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду у судах. Видати накази.
4. В решті позову відмовити.»
Стягнути з Остапівської сільської ради Варвинського району Чернігівської області (р/р 33219812700099, місцевий бюджет Остапівської сільської ради, код 22814163, МФО 853592, ГУДКУ м. Чернігів) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес» (17640, Чернігівська область, Варвинський район, с. Гнідинці, вул. Незалежності, 40, р/р 26006111764 в ВАТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 380805, код 32535913) 0,57 грн. за подання апеляційної скарги. Видати наказ.
Видачу наказів доручити Господарському суду Чернігівської області.
Матеріали справи № 11/126 повернути до Господарського суду Чернігівської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом 20-ти днів до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддяКорсак В.А.
СуддіКоршун Н.М.
Михальська Ю.Б.