Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.03.2011 № 58/72
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Тищенко А.І.
суддів: Отрюха Б.В.
Михальської Ю.Б.
при секретарі:
від Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора: не з»явився
від позивача: не з»явився
від відповідача : ОСОБА_1 юрист, ОСОБА_2 - юрист
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора
на рішення
Господарського суду м. Києва ( суддя Блажівська О.Є.)
від 13.12.2010 р.
у справі № 58/72
за позовом Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради
до Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд"
про зміну договору оренди земельної ділянки від 20.05.1988 року.
ВСТАНОВИВ:
Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до Господарського суду м.Києва в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн ЛТД" про зміну договору оренди земельної ділянки від 20.05.1988р.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 13.12.2010 у справі № 58/72 у задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до суду з апеляційною скаргою просить рішення суду скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю, посилаючись на порушення місцевим судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В обґрунтування апеляційної скарги позивач посилається на те, що оспорюваний договір в частині розміру оплати за орендовану земельну ділянку є таким, що суперечить чинному законодавству, а саме Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № N 309-УІ від 03.06.2008 року до Закону України "Про оренду землі", оскільки відповідно до внесених змін, розмір річної орендної плати не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлений Законом України «Про плату за землю».
В судове засідання представник прокуратури та позивача не з»явились, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомлено.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку представників відповідача, дослідивши матеріали справи, враховуючи строки розгляду справи, колегія приходить до висновку про можливість розгляду справи у відсутності представника прокуратури та позивача, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи по суті спору.
Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників Прокуратури м.Києва та відповідачів, колегією встановлено наступне:
20.05.1998 року між Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради народних депутатів на підставі рішення міської ради народних депутатів від 23.09.92 №34 ( орендодавець за договором) та підприємством "МакДональдз Юкрейн ЛТД" (орендар за договором) було укладено договір № 313 на право тимчасового довготривалого користування ділянкою землі на умовах оренди. Земельна ділянка,яка надається в оренду розташована на перехресті вул. Комунарівській та вул..Червоний Камінь Ленінського району м.Дніпропетровська, площею 0,4 га.
Відповідно до п.1.1 договору оренди земельної ділянки від 06.04.2000 орендодавець (позивач) надає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне володіння і користування на умовах оренди земельну ділянку площею 0,5350 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, АДН район, пр. Газети „Правда” і зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом № 63149006, згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Відповідно до п.2 укладного договору оренди встановлено, що земельна ділянка надається в оренду на термін 49 років, починаючи з моменту підписання договору.
Згідно пункту 3 договору орендна плата за землю вноситься орендатором згідно Закону України «Про плату за землю» і встановлюється з розрахунку 1 (одної) ставки земельного податку, в розмірі, згідно довідки-розрахунку, яка додається та є невд»ємною часиною цього договору.
Відповідно до п. 4.1.договору плата за землю вносить в строки, встановлені відповідно до діючого законодавства України.
Зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін (п.11 договору).
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №309-VI від 03.06.2008 року в Закон України “Про оренду землі”було внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: “Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині”. Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування з 04.06.2008 року.
Відповідно до ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Частиною п'ятою ст. 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” встановлено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
З метою приведення раніше укладених позивачем договорів оренди земельних ділянок у відповідність до діючого законодавства Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення №39/35 від 06.08.2008 року „Про внесення змін до рішень міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин і приведення деяких рішень міської ради з питань передачі земельних ділянок та діючих договорів оренди у відповідність до вимог чинного законодавства”. Зазначене рішення є чинним і в установленому порядку не скасоване і недійсним не визнавалося.
Порядок внесення змін до договору визначений у ст. 188 Господарського кодексу України, згідно з якою сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором; у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Листом №7/5-555/680 від 20.05.2009 року у звязку із змінами у земельному законодавстві позивач запропонував відповідачу у двотижневий термін після отримання цього повідомлення звернутись до земельного управління Дніпропетровської міської ради для внесення відповідних змін до діючого договору оренди землі шляхом укладання додаткового договору на умовах, що запропоновані Дніпропетровською міською радою ( приєднання), виходячи з приписів чинного законодавства. Крім того, позивач проінформував відповідача про те, що з 01.01.2008р. сплачувати орендну плату належить з урахуванням змін у земельному законодавств.
Вищезазначений лист був отриманий другим асистентом директора підприємства відповідача під розписку 08.07.2009р.
Відповідно ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п.12 Земельного кодексу України).
Частина 2 ст. 19 Конституції України зобовязує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Як визначено ст. 13 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також в разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладення договору ( ст. 652 ЦК України).
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни ( тарифи, ставки тощо ), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, колегія приходить до висновку, що нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки орендна плата земельної ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
З огляду на зазначені обставини та зміни в земельному законодавстві суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення позову та зміни п.3 договору оренди земельної ділянки від 20.05.1998 року.
Місцевий суд дійшов помилкового висновку щодо ненаправлення у встановленому ст.188 ГК України порядку пропозицій про зміну умов договору, оскільки у листі Вищого господарського суду України від 06.08.2008 р. № 01-8/471 “Про деякі питання практики застосування у вирішенні окремих норм процесуального права (за матеріалами справ, розглянутих Верховним Судом України)”, зокрема, зазначено: відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
Враховуючи наведене, колегія приходить до висновку, що недотримання позивачем вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про розірвання договору, у разі виникнення такої необхідності, не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до відповідача про розірвання оспорюваного договору.
Крім того, лист № 7/5-555 від 20.05.2009 колегія розцінює як оферту для укладення змін до договору в частині ставок орендної плати.
Статтею 652 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Враховуючи те, що розмір орендної плати за землю законодавчо було змінено, а невнесення змін до договору щодо розміру орендної плати відповідно до Закону України «Про внесення змін до дяких законодавчих актів України» № 309-VI від 03.06.2008 року призводить до недоотримання грошових коштів міського бюджету, колегія приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оцінюючи вищенаведені обставини, колегія приходить до висновку, що рішення Господарського суду м.Києва не відповідає фактичним обставинам справи та чинному законодавству, а отже підлягає скасуванню, у зв»язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора задовольнити.
Рішення Господарського суду м. Києва від 13.12.2010 р. у справі № 58/72 скасувати.
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Внести зміни до п.3 договору оренди земельної ділянки від 20.05.1998р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд", виклавши його у наступній редакції: “Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України “Про оренду землі” на не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю» та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008р. №39/35 у розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України “Про оренду землі”.
Стягнути з Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" (02140, м.Київ, вул. Гришка,7) на користь Дніпропетровської міської ради ( 49011, м.Дніпропетровськ, пр.К. Маркса, 75) 42,50 грн. витрат по сплаті державного мита за подання апеляційної скарги.
Видати наказ.
Стягнути з Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" (02140, м.Київ, вул. Гришка,7) до Державного бюджету України ( р/р 31110095700011 банк ГУ ДКУ у м.Києві, УДК у Шевченківському районі м.Києва, код банку 820019, код ЄДРПОУ 26077968) 85, 00 грн. державного мита за подання позову та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Видачу наказів доручити Господарському суду м.Києва.
Матеріали справи № 58/72 повернути Господарському суду м. Києва.
Головуючий суддяТищенко А.І.
СуддіОтрюх Б.В.
Михальська Ю.Б.
28.03.11 (відправлено)