Постанова № 1762654, 27.03.2008, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2008
Номер справи
2-а-1563/2007
Номер документу
1762654
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Cправа № 2-а - 1563 / 07

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2008 року м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд

в складі головуючого судді Хаюка С.М.

при секретарі судового засідання Савчук Є.С.

за участю представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом

товариства з обмеженою відповідальністю „Спільне українсько-німецьке підприємство”Житомир-Полісакс” до державної податкової інспекції у м.Житомир про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №0004112303 від 27.07.2007 року ,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2007 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом і зазначає, що на підставі акта №4201/23-1/20428705/0110 від 20.07.2007 року „Про результати виїзної планової перевірки ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство ”Житомир-Полісакс” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 1.01.2007 року по 31.03.2007 року”, податковою інспекцією у м.Житомир було прийнято рішення №0004112303 від 27.07.2006 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій , яким до них застосовано штрафні санкції на загальну суму 12181,97 грн. за порушення пп..2.11 п.2 та п.п.3.1 п.3 „Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637. Вважають, що вказане рішення суперечить чинному законодавству, а тому просять визнати його нечинним та скасувати і стягнути сплачений судовий збір.

В судовому засіданні представник позивача підтримва позовнц вимоги повністю з підстав зазначених в позові.

Представник відповідача позов не визнав , надав письмові заперечення на обґрунтування своїх доводів.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи , суд прийшов до висновку , що позов необхідно задовольнити повністю із слідуючих підстав.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

На підставі направлення №907 від 15.06.2007 року податковою інспекцією у м.Житомир була проведена виїзна позапланова документальна перевірка ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство”Житомир-Полісакс” з питань дотримання вимог податкового,валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 31.12.2007 року.

За наслідками проведеної перевірки працівниками ДПІ у м.Житомир складено акт №4201/23-1/20428705/0110 від 20.07.2007 року, згідно з яким товариством були порушені п.п. 2.11 п.2 та п.п.3.1 п.3 „Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637, в частині проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів в сумі 12180,97 грн.

На підставі зазначеного акта начальником ДПІ у м.Житомир було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0004112303 від 27.07.2007 року згідно якого за порушення п.п. 2.11 п.2 та п.п.3.1 п.3 „Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637 до позивача застосовано штрафні(фінансові санкції) на загальну суму 12180,97 грн.

Відповідно до п.п. 2.11 п.2 та п.п.3.1 п.3 „Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637 (надалі Положення), видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України.

Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.

Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

Касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

Статтею 1 Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995 року „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”(надалі Указ) , встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу:

за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум;

за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів.

Із досліджених в судовому засіданні авансових звітів №356,403,11,12,13,16,17,30,18,34,35,36,37,38,39,40,57 за період з 7.11.2006 року по 1.02.2007 року та доданих документів вбачається, що витрати по відрядженнях були витрачені на оплату проживання осіб, відряджених в м.Красилів, Хмельницької області і вказані обставини підтверджені рахунками на проживання в готелі зі штампом „оплачено”.

Посилання в акті перевірки та представника відповідача в судовому засіданні на ту обставину , що готівкові розрахунки за проживання в готелі проведені без подання одержувачем платіжного документа, який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, а саме відсутність касового чека про проведену оплату, суд вважає безпідставними, так як вищевказаним Положенням не обмежується підтвердження понесених витрат лише касовим чеком, на чому наполягає відповідач.

 Підпунктом 3.1 п.3 Положення передбачається наявність при звітуванні касових документів(касового чека) лише в разі проведення касових операцій. В той же час п.п.2.11 п.2 Положення визначено , що звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України, а ст.1 Указу передбачено застосуваня штрафних санкцій за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, тобто поряд з касовим чеком можливе надання іншого письмового документа, яким може бути і рахунок на проживання в готелі з відміткою проведеної оплати в разі здійснення оплати без проведення касових операцій. Можливість надання рахунку на оплату вартості проживання у готелях , як документа, який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, передбачена також постановою Кабінету Міністрів України №663 від 23.04.1999 „Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордон” (п.6), на що посилається в своїх письмових запереченнях і відповідач.

 Посилання відповідача на ненадання необхідних документів, які б підтверджували здійсненні витрати при відряджені за кордон ОСОБА_1 (авансові звіти №30 ід 22.01.2007 року та №356 від 7.11.2006 року ), суд вважає також безпідстваним , так як до авансових звітів були надані всі передбачені законодавством документи, які підтвердують сплату коштів виданих на відрядження і що не суперечить положенням „Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон” затвердженої наказом Міністерства Фінансів України № 59 від 13.03.1998 року та постанови Правління НБ України №637 від 15.12.2004 року.

Відповідно до Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”, „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”, постанови Кабінету Міністрів України №663 від 23.04.1999 року, керуючись ст. ст.6,9,10,11,70,71, 94, 158 - 163, 167, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м.Житомир № 0004112303 від 27.07 .2007 року визнати нечинним та скасувати.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Спільне українсько-німецьке підприємство”Житомир-Полісакс” 3 грн. 40 коп. сплаченого судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.

Заява про апеляційне оскарження постанови та апеляційна скарга може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Хаюк С.М.