Рішення № 17620380, 08.08.2011, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
08.08.2011
Номер справи
10/5025/1211/11
Номер документу
17620380
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"08" серпня 2011 р.Справа № 10/5025/1211/11 за позовом Старокостянтинівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Старокостянтинівської районної державної адміністрації м. Старокостянтинів

до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Сокіл" с. Яремичі Старокостянтинівського району

про стягнення 20700,00 грн.

Суддя Виноградова В.В.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю №1 від 21.07.2011р.

від відповідача: не з'явився

за участю прокурора відділу прокуратури Хмельницької області - Параскевич О.Г.

Суть спору: прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 20700,00 грн. коштів, що були надані на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях”, розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р. від 12.08.2008р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Хмельницької області”, розпорядження Старокостянтинівської районної державної адміністрації №256/2008-р від 13.08.2008р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Старокостянтинівського району", посилаючись на ст.ст. 526, 530, 610 ЦК України, ст. 193 Господарського кодексу України.

Позивач та прокурор наполягають на задоволені позову, посилаючись на надані докази.

Відповідач у відзиві на позов зазначив, що згідно розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 12.08.08р. №48/2008-р, за платіжним дорученням від 26.08.08р. було отримано 20700 грн. коштів на часткову компенсацію збитків. Звертає увагу на те, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р., розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р. від 12.08.2008р., розпорядженням Старокостянтинівської районної державної адміністрації №256/2008-р від 13.08.2008р. не передбачено умов та строків повернення виділених з резервного бюджету коштів. У зв'язку з цим, відповідач вважає, що кошти виділені позивачем на безповоротній основі.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету Хмельницькій області виділено кошти для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась в червні-липні 2008 року.

На підставі зазначеного розпорядження, головою Хмельницької обласної державної адміністрації підписано розпорядження №428/2008-р. від 12.08.2008р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Хмельницької області” яким виділені з резервного фонду державного бюджету кошти спрямовані районним державним адміністраціям для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася на території Хмельницької області у червні-липні 2008 року із затвердженням відповідного розподілу коштів на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств.

Відповідно до зазначених розпоряджень Кабінету Міністрів України та Хмельницької обласної державної адміністрації Старокостянтинівською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження №256/2008-р від 13.08.2008р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Старокостянтинівського району" яким зокрема розпорядником по використанню вказаних коштів визначено управління агропромислового розвитку райдержадміністрації та затверджено розподіл коштів на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії. Відповідачу передбачено виділити 20700 грн.

На підставі вищевказаних розпоряджень, управлінням агропромислового розвитку Старокостянтинівської райдержадміністрації платіжним дорученням №421 від 21.08.2008р. було перераховано СТзОВ "Сокіл" с. Яремичі Старокостянтинівського району кошти в розмірі 20700,00 грн.

У гарантійному листі від 20.08.2008р. СТОВ "Сокіл" зобов'язалось протягом року повернути до бюджету виділені кошти в сумі 20700 грн.

Управління агропромислового розвитку Старокостянтинівської райдержадміністрації листом за вих. №596/в від 22.08.2008р. повідомило СТОВ "Сокіл" про повернення згідно графіка повернення коштів , виділених на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії , який погоджений, підписаний та скріплений печатками сторін. Даним графіком визначено дати та суми платежу: 31.07.2009р.-10350 грн., 31.08.2009р.-10350 грн.

Листом від 19.08.2009р. СТОВ "Сокіл" звернулося до управління агропромислового АПР з клопотанням перенести графік погашення коштів, які були виділені на компенсацію витрат понесених внаслідок стихії, посилаючись на важке фінансове становище.

Оскільки, відповідач не повернув одержані кошти, виділені на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у червні-липні 2008 року, прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з позовною заявою про їх примусове стягнення.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне:

У відповідності до ч. 2 п. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобовязання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України та ст.174 Господарського кодексу України господарські зобовязання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

З положень ст.509 ЦК України та ст.173 ГК України вбачається, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525,526 Цивільного кодексу України субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язань або їх зміна не допускається.

Положеннями ст.530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Невиконання зобовязання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає, як порушення зобовязання.

Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” передбачено видатки для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії у вказаних областях за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.

Відповідно ч.1 ст.24 Бюджетного кодексу України, резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002р. затверджено Порядок використання коштів резервного фонду, яким визначено напрями використання коштів резервного фонду державного бюджету та місцевого бюджету і встановлено процедури, повязані з виділенням коштів резервного фонду відповідного бюджету та звітування про їх використання. Відповідно до п.11 вказаної постанови (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №647 від 27.07.2005р.) кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету.

В абзаці другому цього пункту визначено, що кошти із резервного фонду бюджету субєктам господарської діяльності недержавної форми власності або субєктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

В розпорядженні Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях”, а також, у виданому на його підставі, розпорядженні голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації №256/2008-р від 13.08.2008р., не вказано про повернення до державного бюджету коштів сільськогосподарськими підприємствами недержавної форми власності. Однак, відсутність у відповідних актах розпорядників коштів умов щодо строку та умов їх повернення, не може вважатися умовою неповернення таких коштів та підставою для відмови у їх стягненні, оскільки в такому випадку застосовуються загальні положення п. 11 постанови Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002р.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України та виданих на його підставі розпоряджень Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р від 12.08.2008р. і Старокостянтинівської районної державної адміністрації №256/2008-р від 13.08.2008р., було виділено із резервного фонду державного бюджету і перераховано на рахунок відповідача кошти в сумі 20700 грн.

Факт перерахування коштів в сумі 20700,00 грн. підтверджується платіжним дорученням №421 від 21.08.2008р. У гарантійному листі та згідно графіка відповідач зобов'язувався протягом року повернути до бюджету одержані кошти. Суду не подано доказів добровільного повернення коштів.

Враховуючи зазначене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені наявними в матеріалах справи належними доказами, заявлені правомірно та підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі покладаються на відповідача у відповідності до вимог ст.ст.44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст.1, 12, 33, 44, 49, 82, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов Старокостянтинівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Старокостянтинівської районної державної адміністрації м. Старокостянтинів до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Сокіл" с. Яремичі Старокостянтинівського району про стягнення 20700,00 грн. задовольнити.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Сокіл" с. Яремичі Старокостянтинівського району (код 31328990) на користь управління агропромислового розвитку Старокостянтинівської районної державної адміністрації м. Старокостянтинів вул. К.Острозького, 28, (код 33159194) 20700,00 грн. (двадцять тисяч сімсот гривень 00 коп.) .

Видати наказ.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Сокіл" с. Яремичі Старокостянтинівського району (код 31328990) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002, отримувач коштів УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, ЄДРПОУ 23565225) державне мито в розмірі 207,00 грн. (двісті сім гривень 00 коп.)

Видати наказ.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Сокіл" с. Яремичі Старокостянтинівського району (код ЄДРПОУ 31328990) в доход Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002, Банк ГУДКУ у Хмельницькій області, отримувач УДК м. Хмельницький, МФО 815013, ЄДРПОУ 23565225, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).

Видати наказ.

СуддяВ.В. Виноградова

Віддрук. 5 прим. : 1 - до справи, 2 - позивачу, 3 - відповідачу, 4,5- прокуратурі обл. та р-ну