ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.08.11 Справа № 24/48пд/2011.
За позовом Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго", м. Луганськ
до Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація" в особі "Центральної міської аптеки міста Луганська № 337" Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація", м. Луганськ
про розгляд розбіжностей, які виникли при укладенні договору на поставку теплової енергії від 22.03.2011 № 1016
Суддя Рябцева О.В.
в присутності представників сторін:
від позивача –Калашнікова Г.Л. –юрисконсульт, дов. від 27.12.2010 № 82-д (19.07.2011, 02.08.2011, 04.08.2011);
від відповідача –Каргаєв Д.М. –начальник юридичного відділу, дов. від 17.06.2011 № 631 (19.07.2011, 02.08.2011, 04.08.2011).
в с т а н о в и в:
Позивачем заявлена вимога про врегулювання розбіжностей, що виникли при укладенні договору на поставку теплової енергії від 22.03.2011 № 1016, а саме:
- викласти п. 11.1. договору в редакції позивача "Цей договір набирає чинності з 01.03.2011 року та діє до 01.03.2014 року";
- викласти п. 25 додатку № 1 до договору, останній рядок таблиці
"графа про адресу і найменування споживача –пл. Героїв ВВВ, 6;
графа щодо опалювальної площі –8876, 8 кв.м.;
графа щодо будівельного об’єму –37968 куб.м.;
графа про максимальне навантаження на опалення –745554 ккал/год".
На обґрунтування заявленої вимоги позивач вказує, що відповідно до ст. 24 Закону України "Про теплопостачання" позивач направив відповідачу два примірника договору від 22.03.2011 № 1016 на постачання теплової енергії. 18.05.2011 позивачем отримано протокол розбіжностей до договору та 30.05.2011 направлено відповідачу протокол врегулювання розбіжностей від 20.05.2011. 06.06.2011 позивач звернувся з цим позовом до суду, оскільки питання щодо строку дії договору і опалення одного об’єкту залишились неврегульованими.
Відповідач проти заявлених вимог заперечує, посилаючись на те, що позивач необґрунтовано включив до переліку опалюваних приміщень аптеку № 4, розташовану в житловому будинку за адресою: м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 6, оскільки на даний об’єкт теплова енергія не постачається, починаючи з опалювального сезону 2010-2011 р.р., акт на включення опалення сторонами не підписувався, рахунки виставлялись тільки за приєднану енергію. Щодо строку дії договору, то відповідач зазначає, що строки, на які повинні укладатись договори на постачання теплової енергії, діючим законодавством не встановлені. Відповідач запропонував укласти договір на 1 рік, оскільки договір стосується постачання теплової енергії в 24 нежитлових приміщення, розташовані в м. Луганськ. Частина з цих приміщень відповідач орендує та по деяких з об’єктів строки оренди складають менше, ніж три роки, та відповідач не може гарантувати, що приміщення будуть надаватись йому в оренду у майбутньому. Натомість у п. 11.4. договору встановлено умови пролонгації договору на кожен наступний рік після закінчення строку його дії, та у випадку якщо протягом строку дії договору перелік приміщень, в які постачається теплова енергія, не зміниться, то договір буде пролонговано.
У судових засіданнях відповідно до ст. 77 ГПК України оголошувались перерви з 19.07.2011 до 02.08.2011, з 02.08.2011 до 04.08.2011.
Оцінивши надані докази і доводи сторін, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених вимог позивача і врегулювання спору у пропозиції відповідача з огляду на наступне.
Між сторонами у справі був укладений договір від 14.11.2007 № 1228 на поставку теплової енергії.
За умовами цього договору позивач надавав послуги з постачання теплової енергії на об’єкти, належні відповідачеві, у тому числі: аптеку № 4 за адресою: м. Луганськ, площа Героїв ВВВ, 6 площею 244,6 кв.м.
Відповідач 20.10.2010 направив позивачу лист № 398, в якому просив виключити з договору на поставку теплової енергії від 14.11.2007 № 1228 аптеку № 4, розташовану за вищевказаною адресою, у зв’язку з тим, що з 01.10.2010 в аптеці № 4 встановлено індивідуальне опалення зі всіма дозвільними документами.
ЛМКП "Теплокомуненерго" листом від 15.11.2010 № 15/42-4/2605 надало відповідь, що згідно п. 3.7 договору теплова енергія подається споживачу в об’ємах, згідно додатку № 1. ЛМКП "Теплокомуненерго" умови договору виконує в повному обсязі. На підставі ст. 652 ЦК України умови договору можуть бути змінені за погодженням обох сторін. Згідно п. 8.2.6 договору споживач несе відповідальність за самовільне відключення від теплової мережі постачальника до закінчення строку дії договору на поставку теплової енергії у вигляді штрафних санкцій в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімальних доходів громадян.
Також судом встановлено, що п. 3.2 договору сторони визначили, що подача теплової енергії здійснюється за наявності актів готовності систем опалення до роботи в осіннє-зимовий період (додатки №№ 3, 4), підписані теплопостачальною організацією і споживачем.
В опалювальний сезон з жовтня 2010 року по квітень 2011 року сторони такі акти не підписували.
Позивач виставляв рахунки на оплату приєднаного теплового навантаження, визначеного в додатку № 1 до договору.
Рахунки на оплату послуг з опалення приміщення аптеки № 4 позивачем не виставлялись.
Зміни до договору у зв’язку з встановленням відповідачем індивідуального опалення не вносились.
Доказів застосування штрафних санкцій згідно п. 8.2.6 договору сторонами не надано.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про теплопостачання" ЛМКП "Теплокомуненерго" надано для розгляду КП "Луганська обласна "Фармація" два примірника договору від 22.03.2011 № 1016 на постачання теплової енергії.
18.05.2011 позивачем отримано протокол розбіжностей до договору. Згідно ст. 181 ГК України сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов’язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною.
З метою врегулювання розбіжностей позивачем на адресу відповідача надіслано протокол врегулювання розбіжностей для остаточного укладання договору.
Пропозиції протоколу врегулювання розбіжностей відповідачем не прийняті.
При укладенні договору залишилось не врегульовані п. 11.1 договору щодо строку його дії, та п. 25 додатку № 1 останній рядок таблиці щодо включення до переліку об’єктів, на які буде постачатись теплова енергія, аптеки за адресою: пл. Героїв ВВВ, 6 площею 244,6 кв.м.
Відповідач на обґрунтування своїх заперечень надав докази щодо обладнання в аптеці за адресою: м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 6 індивідуального опалення, а саме: Акт приймання закінченого будівництва системи газопостачання від 27.10.2010, акт приймання газообладнання для проведення комплексного опробування (пусконалагоджувальних робіт), акт на пуск газу з 27.10.2010.
Згідно акту обстеження приміщення від 22.03.2011, складеного представником відповідача і директором ПП "Фітінг" (підрядника на виконання робіт з монтажу газосистеми), підтверджено, що система опалення приміщення аптеки не підключена до системи внутрішнього будинкового централізованого опалення.
Позивач зазначає, що вказані документи, крім листа від 20.10.2010 № 398, в якому пропонувалось внести зміни до раніше діючого договору, він від відповідача не отримував.
Також позивач вказує, що згідно зі ст. 25 Закону України "Про теплопостачання" основними обов’язками споживача теплової енергії є, зокрема, додержання вимог договору та нормативно-правових актів; забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання.
Порядок відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів врегульовано Правилами надання послуг з води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (далі - Правила).
Відповідно до пункту 24 Правил споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється (п. 25 Правил).
Пунктом 26 Правил визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від послуг централізованого опалення та постачання гарячої води, є Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4 (далі - Порядок).
Для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду вказаних питань (далі - Комісія).
Пунктом 2.1 Порядку визначено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов’язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові (пункт 2.2 Порядку).
Пунктом 2.5 Порядку визначено, що відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення та постачання гарячої води виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. Роботи з відключення будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води виконуються у міжопалювальний період.
Відповідно до п. 2.6 Порядку по закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.
Згідно з п. 2.7 Порядку після затвердження акта на черговому засіданні комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.
Відповідач не виконав вимоги вищезазначених нормативних актів, здійснивши самовільне відключення від системи централізованого опалення.
Однак, вказане порушення не тягне за собою відповідальності у вигляді зобов’язання укласти договір. За положеннями цивільного законодавства сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. З огляду на фактичні обставини, у суду відсутні підстави вважати розумним і справедливим укладення договору щодо об’єкту, який не приєднаний до системи централізованого опалення. За наявності відповідних повноважень і відповідних мір відповідальності позивач не позбавлений права вирішити питання про відповідальність відповідача або його посадових осіб за самовільне відключення об’єкту від теплових мереж, проте спонукання до укладання угоди стосовно такого об’єкту, не є мірою відповідальності споживача.
Що стосується спірних положень щодо строку дії договору (п. 11.1), то суд враховує, що згідно п. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов’язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Строки, на які повинні укладатись договори на поставку теплової енергії, діючим законодавством не передбачені.
Позивач на обґрунтування своїх вимог щодо трьохрічного періоду дії договору вказує, що це викликано великою кількістю споживачів теплопостачальної організації, що заважає часто укладати договори. Крім того, п. 4.2.4 проекту договору передбачає можливість внесення відповідних змін до договору або врегулювання спору у разі будь-яких змін у об’єктах відповідача.
Відповідач вважає, що доцільним є укладення договору на 1 рік з огляду на те, що дії договорів оренди нежитлових приміщень, які орендують аптеки, закінчуються до закінчення терміну дії договору з позивачем на постачання теплової енергії.
Враховуючи, що п. 11.4 проекту договору передбачено, що договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його розірвання не буде заявлено письмово однією із сторін, суд погоджується з пропозицією відповідача про укладення договору на 1 рік.
Таким чином, позовні вимоги ЛМКП "Теплокомуненерго" задоволенню не підлягають, договір слід вважати укладеним з урахуванням пропозицій відповідача.
Судові витрати покладаються на позивача.
У судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1.У задоволенні позовних вимог відмовити.
2.Вважати укладеним договір на поставку теплової енергії від 22.03.2011 № 1016 між Луганським міським комунальним підприємством "Теплокомуненерго" (м. Луганськ, вул. Куракіна, 23а, ідентифікаційний код 24047779) та Комунальним підприємством "Луганська обласна фармація" (м. Луганськ, вул. Леніна, 1, ідентифікаційний код 01975442) з урахуванням пропозицій відповідача, а саме: п. 11.1. викласти в редакції: "Цей договір набирає чинності з 01.03.2011 року та діє до 01.03.2012 року".
Виключити з додатку № 1 до договору рядок № 25, в якому зазначалось:
"графа про адресу і найменування споживача –пл. Героїв ВВВ, 6;
графа щодо опалювальної площі –244, 6 кв.м.;
графа щодо будівельного об’єму –1027 куб.м.;
графа про максимальне навантаження на опалення –21460 ккал/год".
Підсумковий рядок змінити, виклавши:
"графа щодо опалювальної площі –8632,2 кв.м.;
графа щодо будівельного об’єму –36941 куб.м.;
графа про максимальне навантаження на опалення –724094 ккал/год".
3.Судові витрати покласти на позивача.
4.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
5.Повне рішення складено і підписано - 09.08.2011.
Суддя О.В.Рябцева