Рішення № 17554043, 22.07.2011, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
22.07.2011
Номер справи
2-1364/11
Номер документу
17554043
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Дата документу 22.07.2011 Справа № 2-1364/11

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2011 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі : головуючого - судді Нікітенко Н.П., при секретарі Висоцькій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Запоріжжі цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції в Запорізькій області до ОСОБА_3 про стягнення шкоди, завданої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства,

в с т а н о в и в :

Державна екологічна інспекція в Запорізькій області в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території.

Старшим інспектором підрозділу по охороні навколишнього природного середовища УДСО при УМВС України в Запорізькій області старшим лейтенантом міліції Богурським Є.Є. виявлено, що 15.07.2010 року ОСОБА_3 здійснив знищення газону звичайного площею 30 м2 (6 м. * 5 м.) з метою розміщення літньої площадки кафе «Сармат» за адресою вул. Патріотична, 58. Роботи проводились без дозволу (ордеру) на знесення зелених насаджень, що є порушенням п.3 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах». За фактом порушення природоохоронного законодавства складено протокол про адміністративне правопорушення від 15.07.2010 року № 011487. За ст. 153 КпАП України ОСОБА_3 був притягнутий до адміністративної відповідальності шляхом накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу розміром 51 грн. 00 коп.

Результатом такої протиправної поведінки та порушення природоохоронного законодавства України стало спричинення державі шкоди у розмірі 510 грн. 00 коп. Розрахунок шкоди здійснено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року № 559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів».

Статтею 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження у межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв.

Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 2-4 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1045 від 01.08.2006 року видалення зелених насаджень здійснюється у разі: реалізації генерального плану розвитку населеного пункту; реконструкції або капітального ремонту обєкта благоустрою; та ін.

Видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради (управління з питань екології Запорізької міської ради) на підставі ордера. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної або фізичної особи про видалення зелених насаджень.

На основі викладеного, позивач просить стягнути з ОСОБА_3 шкоду, завдану державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 510 грн. 00 коп. на користь держави.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просить суд задовольнити позовну заяву.

Відповідач в судове засідання не з»явився, ніяких заперечень чи доказів по справі не надав.

Вислухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд знаходить позов обґрунтованим та підлягаючим задоволенню за наступних підстав :

Відповідно до п. а) ч. 1 ст. 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до основних принципів охорони навколишнього природного середовища віднесено пріоритетність вимог екологічної безпеки, обовязковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності.

Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено: порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність (ч. 1); підприємства, установи, організації та громадяни зобовязані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України(ч. 4); застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів (ч. 5).

Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення.

Відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 року № 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за № 120/13387, Державна екологічна інспекція в Запорізькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції. Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів; за додержанням умов виданих дозволів, лімітів, квот на спеціальне природокористування. Інспекція має право уживати в установленому законом порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Протокол про адміністративне правопорушення від 15.07.2010 року № 011487 відповідача притягнуто до відповідальності по ст.. 153 КпАП України (а.с. 3).

Постановою Державної екологічної інспекції ОСОБА_3 був притягнутий до адміністративної відповідальності шляхом накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу розміром 51 грн. 00 коп. (а.с. 4).

Керуючись ст. ст. 10, 60, 74, 88, 130, 212, 215, 224, 225, 294 ЦПК України, ст..ст. 68,69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», суд

в и р і ш и в :

Позов Державної екологічної інспекції в Запорізькій області до ОСОБА_3 про стягнення шкоди, завданої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави (одержувач: місцевий бюджет Орджонікідзевського району м. Запоріжжя, р/р 33116331700007, банк одержувача ГУДКУ в Запорізької області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код платежу 24062100) завдану шкоду 510,00 гривен. Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави (одержувач: місцевий бюджет Орджонікідзевського району м. Запоріжжя, р/р 33116331700007, банк одержувача ГУДКУ в Запорізької області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код платежу 24062100) судовий збір в розмірі 8,50 гривен та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 гривен. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя: Нікітенко Н. П.