Справа № 2-а-2232/11
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2011 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі головуючого судді - Іванової Н.Ю.
при секретарі Байрашевої В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить визнати причину пропущення строку звернення до суду поважною та відновити пропущений строк позовної давності для захисту порушеного права; визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області по недоплаті їй підвищення пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»; зобовязати відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату їй підвищення пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст.6 ЗУ « Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням норм ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за період: з 2006, 2007, 2008, 2009 р.р. і ІІІ півріччя 2010 р. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що вона є дитиною війни, а тому відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», їй щомісячно, починаючи з 01.01.2006 р., повинна виплачуватися соціальна державна допомога у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком. Нарахування і виплату соціальної допомоги повинне здійснювати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. Чинним законодавством передбачено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», не можуть бути обмежені чи скасовані іншими нормативно-правовими актами. Незважаючи на це, державна соціальна допомога у визначеному розмірі, не виплачується. Оскільки, відповідач в добровільному порядку задовольнити вимоги відмовляється, то просить винести рішення про примусове їх виконання.
Ухвалою від 01.04.2011 р. до участі у справі в якості другого відповідача залучено Управління Пенсійного фонду в Кіровоградському районі.
Позивач у судове засідання не зявилася. Надала заяву, в якій просить розглянути справу у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідачі в судове засідання не зявилися. Письмових заперечень не надали.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково за наступного.
При розгляді справи встановлено, що позивач має статус дитини війни, який підтверджується копією посвідчення.
Відповідно до ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006 р. їй, як дитині війни, пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачуються замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Ці вимоги законодавства відповідачем в 20062010 роках із різних причин не дотримувалися, що підтверджується запереченнями проти позову відповідача.
Частиною 2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Ухвалою судді від 29.11.2010 р. вимоги позивача до відповідача про зобовязання провести перерахунок та виплату щомісячної державної допомоги «Дітям війни» за період: з 2006 р. по 30.04.2010 р. включно, залишено без розгляду на підставі ст. 100 КАС України.
Вимоги позивача, щодо зобовязання нарахування та виплати надбавки до пенсії, як дитині війни, в період з 01.05.2010 року по 01.11.2010 р. включно мають бути задоволені, з наступних підстав.
Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи громадян гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту або обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ч.2 ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Слід зазначити, що на законодавчому рівні в 2010 р. не було внесено будь-яких обмежень щодо виплати в 2010 році надбавки, особам, які мають статус «дитина війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни», однак дана обставина не була врахована відповідачем при нарахуванні та виплаті даної державної допомоги.
Отже, за конституційними нормами, при визначенні розміру підвищення пенсії позивачу застосуванню підлягають норми Закону України «Про соціальний захист дітей війни», і вона має право з 01.01.2006 р. на отримання щомісячної соціальної допомоги, як дитина війни, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до цього Закону, розмір підвищень пенсій має обраховуватися у відсотковому відношенні до мінімального розміру пенсії за віком.
Статтею 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено, що основні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. До числа основних державних соціальних гарантій включається мінімальний розмір пенсії за віком.
При цьому, ст.19 вказаного закону передбачено, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Оскільки, будь-яким іншим законом, окрім Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії не встановлений, суд доходить висновку про відсутність правових підстав для застосування будь-якої іншої величини, ніж встановлена названим законом, для розрахунку підвищення пенсії позивачу як дитині війни.
В звязку з цим, є неправомірною відмова відповідача виплачувати позивачу щомісячну соціальну допомогу, як дитині війни, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, в період з 01.05.2010 року по 01.11.2010 року, оскільки на законодавчому рівні зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в цей період не вносилися.
Згідно з положеннями ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Не можуть бути прийняті до уваги доводи відповідача про відсутність коштів на виплату передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» підвищення до пенсії, оскільки держава взяла на себе обовязок щодо виплати позивачу 30% доплати до пенсії та поклала виконання цього обовязку на центральний орган виконавчої влади Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати, а тому вони не виконали своїх повноважень без поважних причин. Отже, відсутність коштів у відповідача, який не вчинив жодної дії щодо їх отримання для забезпечення виконання своїх зобовязань або невиконання іншим органом виконавчої влади свого обовязку щодо виділення коштів на здійснення позивачу виплат, гарантованих йому Конституцією України, не є підставою для відмови в задоволенні позову.
З урахуванням наведеного, суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Кіровоградському районі щодо не нарахування та невиплати позивачу підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.05.2010 року по 01.11.2010 року та зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградському районі здійснити перерахунок та виплату позивачу підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.05.2010 року по 01.11.2010 року включно, з урахуванням положень ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, та з урахуванням виплачених в зазначений період коштів.
З огляду на викладене, суд вважає, що оскільки виплата підвищення до пенсії носить постійний характер, її розмір чітко визначено на законодавчому рівні, то вона повинна здійснюватися до зміни законодавства, що регулює призначення (перерахунок) цього виду пенсійних виплат або зміни обставин, які передбачені законодавством, у зв'язку з чим, із врахуванням ст. 11 КАС України суд вважає, що для повного захисту інтересів позивача буде справедливим в постанові суду не зазначати кінцевої дати отримання соціальної допомоги дітям війни.
Оскільки позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Кіровоградському районі вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не підлягають задоволенню.
В порядку ст. 94 КАСУ, стягнути з Державного бюджету України на користь позивача понесені по справі судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст.22 Конституції України, ст.ст.1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.52 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік», ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», ст.ст.6-11, 71, 94, 158-160, 256 ч.1 абз.9 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградському районі про перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Кіровоградському районі щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розглянутий судом період.
Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградському районі здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.05.2010 року та в подальшому, з урахуванням положень ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням виплачених в зазначений період коштів.
В порядку ст. 94 КАСУ, стягнути з Державного бюджету України на користь позивача понесені по справі судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
В задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовити.
Зобовязати Управління пенсійного фонду України в Кіровоградському районі виконати постанову негайно.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Кіровський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі прийняття постанови в порядку скороченого провадження апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровського
районного суду
м.Кіровограда Н. Ю. Іванова