Рішення № 17475396, 01.08.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
01.08.2011
Номер справи
16/5005/7051/2011
Номер документу
17475396
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

01.08.11р.Справа № 16/5005/7051/2011

За позовом Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м. Дніпропетровськ

до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради, м. Павлоград Дніпропетровської області

про стягнення 218 308 грн. 95 коп.

СУДДЯ ЗАГИНАЙКО Т.В.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1 - начальник юридичного сектора, дов. від 01.01.2011р. №29;

ОСОБА_2- юрисконсульт, дов. від 01.01.2011р. №30 (був присутній у судовому засіданні 20.07.2011р.);

від відповідача: ОСОБА_3 - головний спеціаліст-юрисконсульт, дов. від 09.03.2011р. №1104/07 (був присутній у судових засіданнях 21.06.2011р., 20.07.2011р. та 28.07.2011р.).

СУТЬ СПОРУ:

Згідно із статтею 77 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні було оголошено перерви на 01.08.2011р.

Позивач з урахуванням заяви (вх. № 49531/11 від 20.07.2011р.) про збільшення позовних вимог просить стягнути з відповідача 218 308 грн. 95 коп. - збитків за пільгове перевезення пасажирів з 01 січня по 01 липня 2011 року.

Відповідач у відзиві (а.с. 61-62) на позов просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки: - компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремим категоріям громадян здійснюються лише з державного бюджету, тому зазначена виплата має здійснюватись тільки на підставі укладеного договору між розпорядником бюджетних коштів та транспортним підприємством; - договір про надання послуг по перевезенню громадян пільгових категорій та компенсації за наданий пільговий проїзд на 2011р. не укладався; - відповідач неодноразово направляв пропозиції для укладення договору, які не приймались позивачем; - через відсутність договору згідно Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України від 09.08.2004р. №136 відповідач не має можливості зареєструвати зобов'язання в Державному казначействі України суми для компенсації пільгових перевезень окремих категорій громадян у І кварталі 2011р.; - позивач не звертався до відповідача з додатковою угодою про продовження строку дії договору від 08.01.2009р., тому строк його дії закінчився.

Також відповідач у клопотанні (вх. № 51454 від 28.07.2011р.) просить зобовязати позивача надати відповідачу списки осіб пільгових категорій громадян, яким наданий пільговий проїзд залізничним транспортом приміського сполучення у І півріччі 2011 року.

Клопотання обґрунтоване тим, що для здійснення перевірки фактично перевезених пільговиків, відповідачу необхідно мати список осіб, яким було надано пільговий проїзд.

Суд не вбачає підстав для задоволення вказаного клопотання, оскільки такі списки вже були витребувані від позивача ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 20.07.2011р.

Відповідач у відзиві (вх. № 51456/11 від 28.07.2011р.) на заяву про збільшення позовних вимог просить припинити провадження у даній справі, посилаючись на те, що: - підставою для відшкодування збитків є порушення цивільного права особи, що випливає з договору; - станом на 27.07.2011р. відсутній укладений між сторонами договір про надання пільгового проїзду Державним підприємством „Придніпровська залізниця” окремим категоріям громадян, та компенсаційних виплат за наданий пільговий проїзд; - рішенням сесії Павлоградської міської ради „Про затвердження міського бюджету на 2011 рік” затверджено кошторис Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради на 2011 рік, згідно якого планові асигнування на 2011 рік компенсації за пільгові перевезення окремих категорій громадян залізничним транспортом затверджені в сумі 227100 грн. 00 коп.; - згідно з річним розписом асигнувань на 2011 рік, для відповідача планові асигнування компенсації за пільгові перевезення громадян здійснюються за кодом бюджетної класифікації 170302 „Компенсаційні витрати на пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті”; - відсутній такий код бюджетної класифікації, як відшкодування збитків за наданий пільговий проїзд; - компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян відноситься до видатків за кодом економічної класифікації видатків 1310 „Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)”; - відповідач у межах наданих йому повноважень може здійснювати тільки компенсацію за наданий пільговий проїзд окремих категорій громадян тільки в межах сум планових асигнувань; - факт перевезення осіб пільгових категорій позивачем нічим не доведений; - в облікових формах, наданих позивачем значаться тільки цифри, жодного підтвердження кожної заявленої суми позивачем не надано; - позивачем починаючи з січня 2011 року та по день розгляду даної справи, жодного разу не надано відповідачу на паперових та електронних носіях розрахунки за формою „2-пільга” визначеного зразку; - позивачем не надано жодних підтверджуючих документів, які б беззаперечно підтверджували заявлену у позові суму.

Оригінали документів, оглянуті у судових засіданнях, відповідають копіям, залученим до матеріалів справи.

Клопотання про застосування засобів технічної фіксації судового процесу представниками сторін заявлено не було.

У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом передбачено Законами України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, членів їх сімей", "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.1993р. №354 "Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування", Угодою про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них від 12 березня 1993р.

Відповідно до зазначених норм законодавства позивачем з січня по червень 2011р. було здійснено перевезення пільгових категорій пасажирів.

Збитки у сумі 218 308 грн. 95 коп., які виникли у звязку із пільговим перевезенням пасажирів, позивач просить стягнути з відповідача Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради; відповідач проти цього заперечує через відсутність укладеного між сторонами договору щодо здійснення компенсаційних виплат за наданий пільговий проїзд та відсутність бюджетних асигнувань на ці цілі.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, обєктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку щодо задоволення вимог позивача, виходячи з наступного:

- згідно статті 174 Господарського процесуального кодексу України зобовязання можуть виникати безпосередньо із закону та нормативно-правового акту, що регулює господарську діяльність;

- частиною 5 статті 9 Закону України “Про залізничний транспорт” встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи; збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

- розрахунок суми компенсаційних виплат за пільгові перевезення окремих категорій громадян позивачем здійснено на підставі Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 року № 1359 (надалі Порядок); цей Порядок визначає механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі (пункт 1 Порядку);

- пунктами 3, 4, 5 вказаного Порядку передбачено, що облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформлені та видані пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи (квитки); сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) як різниця між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для відповідного виду сполучення, маршруту прямування, категорії поїзда та вагона, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг; інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи (квитки) включається до місячної станційної звітності. Сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області, на території якої був придбаний пільговий проїзний документ (квиток), незалежно від місця проживання (навчання) пасажира (пункт 7 Порядку);

- згідно з пунктом 9 Порядку на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом;

- відповідно до пунктів 10, 11 Порядку залізниці не пізніше ніж 15-го числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми; головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці;

- наказом начальника залізниці від 29.05.2000р. №Л/121 затверджено Інструкцію з ведення обліку пільгових пасажирів на Придніпровській залізниці, якою встановлено порядок обліку пільгових пасажирів із складанням звітів на станціях;

- відповідно до наданих позивачем звітів та облікових форм компенсація за пільговий проїзд пасажирів з січня по червень 2011 року склала 218 308 грн. 95 коп., у тому числі у січні 2011 року 25887 грн. 50 коп., у лютому 2011 року 25760 грн. 61 коп., у березні 2011 року 34882 грн. 85 коп., у квітні 2011 року 46840 грн. 45 коп., у травні 2011р. 46544 грн. 10 коп. та у червні 2011 року 38393 грн. 44 коп.;

- як вбачається позивач направив відповідачу вказані звіти та облікові форми; останній збитки не сплатив;

- згідно з підпунктом “б” пункту 4 частини 1 статті 89 Бюджетного кодексу України до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, в т.ч. компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян;

- статтею 102 Бюджетного кодексу України передбачено, що видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;

- видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд залізничним транспортом передбачені Законом України “Про Державний Бюджет України на 2011рік;

- відповідно до пункту 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 (надалі Порядок фінансування), фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі; забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету;

- головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.

- пунктом 3 наведеного Порядку фінансування визначено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

- головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг, в т.ч. компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян (частина 2 пункту 8 Порядку фінансування);

- відповідно до пункту 2.7 Положення про Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради, затвердженого рішенням Павлоградської міської ради від 06.07.2010р. №1282-66/V, основним завданням управління є, у тому числі виконання функцій головного розпорядника коштів за рахунок субвенцій з державного бюджету та місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних та місцевих програм соціального захисту населення.

У звязку з тим, що Управлінням праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради, яке є розпорядником бюджетних коштів, не проведено розрахунки за пільгове перевезення окремих категорій громадян, то відповідач зобовязаний відшкодувати понесені Державним підприємством "Придніпровська залізниця" збитки за перевезення пільгових категорій громадян з січня по червень 2011 року.

Відсутність укладеного договору та бюджетного асигнування не є підставою для звільнення від виконання грошового зобовязання, взятого на себе державою в особі органу місцевого самоврядування, а саме Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради.

Згідно із статтею 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради (51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. К.Маркса, 47;ідентифікаційний код 03192170) на користь Державного підприємства „Придніпровська залізниця” (49602, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, буд.108; ідентифікаційний код 26139824) 218 308 грн. 96 коп. - збитків, 2 183 грн. 09 коп. витрати по сплаті державного мита та 236 грн. 00 коп. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

СУДДЯ Т.В. ЗАГИНАЙКО

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до статті 84 ГПК України,

„03„ серпня 2011р.