Єдиний державний реєстр судових рішень
2-1505/11
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2011 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Шиян В. В.
при секретарі Кульбачній В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Маріуполі справу за позовом Публічного Акціонерного товариства «Донецькобленерго»в особі Приазовських Електричних мереж до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, -
В С Т А Н О В И В:
20 квітня 2011 року ПАТ «Донецькобленерго»в особі Приазовських Електричних мереж звергнувся до суду з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних.
Позивач посилається на ті обставини, що 27 серпня 2009 року при перевірці представниками позивача за місцем проживання відповідачів, а саме в квартирі АДРЕСА_1, було виявлено пошкодження розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб, про що було складено акт про порушення ПКЕЕН № 102473 від 27 серпня 2009 року. На підставі зазначеного Акту було визначено обсяг та вартість спожитої але не врахованої електричної енергії, в наслідок порушення на загальну суму 875,02 гривень. Відповідачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 складений Акт не було оскаржено, таким чином вони визнали факт порушення чинних Правил користування електричною енергією для населення, а також визнали суму нарахованої заборгованості. 27 лютого 2010 року відповідачі отримали повідомлення вимогу про заборгованість по сплаті за спожиту електричну енергію перед ПАТ «Донецькобленерго»в сумі 875,02 гривень. Враховуючи що відповідачі прострочили виконання грошового зобовязання позивач просить суд стягнути з відповідачів: суму заборгованості 875,02 гривні, індекс інфляції за весь час прострочення в сумі 54,25 гривень, 3% річних від простроченої суми 26,11 гривень, а всього 955,38 гривень.
Як вбачається зі статуту ПАТ «Донецькобленерго», зареєстрованого державним реєстратором 26 квітня 2011 року, Публічне акціонерне товариство «Донецькобленерго»є правонаступником за всіма правами та обовязками Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго»(затверджено протоколом загальних зборів акціонерів від 13 квітня 2011 року).
Представник позивача в судове засідання зявився, та пояснив, що між ПАТ «Донецькобленерго»в особі Приазовських електричних мереж склалися фактичні договірні відносини, за якими позивач надавав відповідачам електроенергію, а відповідачі неодноразово проводили перерахування грошових коштів за використану електроенергію. Оскільки облік електричної енергії можливий лише через прилад обліку електричної енергії, який захищено відповідними пристроями та пломбами ПАТ «Донецькобленерго»та Держспоживстандарту, то порушення правил користування приладом обліку електричної енергії є протиправною поведінкою з боку споживача електричної енергії.27 серпня 2009 року при перевірці представниками позивача виконання вимог ЗУ «Про електроенергетику»за місцем проживання відповідачів, було виявлено пошкодження розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб, про що було складено Акт № 102473 від 27 серпня 2009 року . Відповідачами було надано дозвіл на проведення експертизи встановленого в їх квартирі електролічильника. Згідно акту № 11380 проведення експертизи лічильника електроенергії від 15 жовтня 2009 року, пломба лічильника не відповідає року випуску лічильника, та лічильник має внутрішні пошкодження. На підставі акту № 102473 від 27 серпня 2009 року біло зібрано засідання комісії РЕС по розгляданню актів про порушення ППЕЕ для населення та складено протокол засідання комісії РЕС № 319 від 23 лютого 2010 року., за яким збитки склали 875,02 гривні. 28 лютого 2010 року відповідачі отримали повідомлення про заборгованість по сплаті за спожиту енергію перед ПАТ «Донецькобленерго»в сумі 875,02 гривні, але мір щодо погашення заборгованості ніяких не прийняли. Враховуючи вищенаведене представник позивача просить суд стягнути з відповідачів суму заборгованості за спожиту електричну енергію в розмірі 875,02 гривень, суму індексу інфляції за весь час прострочення в розмірі 54,25 гривень; 3% річних від простроченої суми в розмірі 26,11 гривень, суму за інформаційно технічне забезпечення в розмірі 30,00, судовий збір в сумі 51,00 гривень, а всього 1036,38 гривень.
Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання зявилися та пояснили, що квартиру АДРЕСА_1 вони отримали ще 90 роках. До цього це була комунальна квартира, в якій проживало три сімї. Лічильник електричної енергії було встановлено у вказаній квартирі ще в 1974 році. З моменту установки, лічильник електричної енергії не перевірявся та не мінявся. В лютому 2009 року, указаний лічильник працівники ПАТ «Донецькобленерго»забрали на перевірку, ніхто не заперечував проти перевірки, оскільки вони були впевнені що лічильник відповідає всім вимогам діючого законодавства. З актом №11380 від 15 жовтня 2009 року не згодні, оскільки не розуміють яким чином можливо було так пошкодити лічильник. Сам акт не оскаржували, але і позовні вимоги не визнають.
Матеріалами справи встановлено, що відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу, ОСОБА_3 та ОСОБА_1 уклали шлюб 15 листопада 1996 року, про органами РАГС міста Надим Тюменської області, Росія, було зроблено актовий запис № 357 від 15 листопада 1996 року. Після укладення шлюбу чоловіку та дружині було надано прізвище ОСОБА_1. ( а.с.27)
Як встановлено, між сторонами склались фактичні договірні відносини, що випливають з постачання і користування електроенергією.
Взаємовідносини між громадянами (споживачами) та енергопостачальником регулюються Правилами користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою КМ від 26.07.1999 р. № 1357 з подальшими змінами (надалі - Правила).
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо.
Відповідно до п. 42 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357 з подальшими змінами (далі за текстом Правила користування електроенергією) споживач електричної енергії зобов'язаний оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил.
Як вбачається з матеріалів справи, 27 серпня 2009 року в ході перевірки контролерами Приазовських електричних мереж квартири АДРЕСА_1 був встановлений факт порушення Правил користування електроенергією у вигляді пошкодження розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб на ньому. За даним фактом складено акт № 102473 від 27 серпня 2009 року, в якому вказаний механізм порушення, застосований користувачем. Відповідач ОСОБА_2 даний акт підписала.
У відповідності до пункту 48, 53 Правил користування електроенергією передбачена відповідальність за їх порушення. У випадку розкрадання електричної енергії, різновидом якого є безоблікове її використання відповідачами без дозволу енергопостачальника, розмір завданих останньому збитків розраховується відповідно до Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил, затвердженою постановою НКРЕ від 22.11.1999 р. № 1416. Відповідно до п.п. 5, 6, 7 зазначеної Методики у разі виявлення у споживача електроприладу, електрообладнання, підключених поза приладами обліку, і за відсутності зовнішніх ознак пошкодження приладу обліку, розрахунок збитків здійснюється за період з останнього контрольного зняття показів приладу обліку, але не більше строку позовної давності.
До цього часу відповідачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зазначені в Акті порушення не оспорювались.
За таких обставин у суду немає сумнівів в об'єктивності викладених позивачем фактів щодо безоблікового використання відповідачами електроенергії.
З наданих позивачем розрахунків, актів звірок та довідок про надання електричної енергії вбачається, що станом на 27 серпня 2009 року сума заборгованості відповідачів за спожиту електричну енергію становить 875,02 гривень.
Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник, що прострочив виконання грошового зобовязання, на вимогу кредитора зобовязаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції, а також 3 % річних від простроченої суми.
У звязку з простроченням виконання зобовязань по сплаті заборгованості за спожиту енергію, позивачем на підставі розрахунку суми боргу з врахуванням індексу інфляції та 3 % річних, сума заборгованості складає 875,02 гривні, сума індексу інфляції становить 54,25 гривень, 3 % річних від суми боргу складає 26.11 гривень, а в загальній сумі 955,38 гривень.
Таким чином, з урахуванням наведеного, суд вважає доводи позивача щодо утворення заборгованості є обґрунтованими, а тому зазначена сума підлягає стягненню з відповідачів у повному обсязі.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України суд відшкодовує витрати на судовий збір та на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в Орджонікідзевському районному суді міста Маріуполя Донецької області в розмірі 51 гривня та 30 гривень та стягує з відповідачів в рівних частках в дохід позивача.
На підставі Правил користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою КМУ від 26.07.1999 р. № 1357 з подальшими змінами, ст. 526, 625 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Публічного акціонерного товариства “Донецькобленерго” в особі Приазовських електричних мереж до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію задовольнити.
Стягнути солідарно з відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, які мешкають та зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1, на користь ПАТ “Донецькобленерго” в особі Приазовських електричних мереж: р/р 260373011294 в ОщадБанку України Донецького обласного управління, МФО 335106, ОКПО 00131096, суму заборгованості за спожиту, але невраховану приладом обліку електричну енергію у розмірі 875 (вісімсот сімдесят пять) гривень 02 копійки.
Стягнути з відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, які мешкають та зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 на користь ПАТ “Донецькобленерго” в особі Приазовських електричних мереж: р/р 26000301715048 у Жовтневому відділенні ПромінвестБанку у м. Маріуполі, МФО 334475, ОКПО ЄДРПОУ 00131096, 3% річних в сумі 26,11 гривень, інфляційні нарахування в сумі 54,25 гривень, судовий збір в сумі 51 гривня та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 30 гривень, а всього 161 (сто шістдесят одну) гривню 36 копійок, в рівних частках.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя _____ Шиян В. В.
Судове рішення № 17454420, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя) було прийнято 27.07.2011. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти важливі відомості про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити важливі відомості.
Це рішення відноситься до справи № 2-1505/11. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: