Справа № 2-а-8225/11
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2011 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:
складі:
головуючого - суддіГонтар А.Л.
при секретарі Костенко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Дружківської міської ради визнання дій незаконними та стягнення недотриманих сум на оздоровлення за 2010-2011 роки,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 20 червня 2011 р. звернувся до Дружківського міського суду з позовною заявою до Управління праці і соціального захисту населення Дружківської міської ради визнання дій незаконними та стягнення недотриманих сум на оздоровлення за 2010-2011 роки.
Свої позовні вимоги позивач мотивував тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії інвалідом другої групи.
Згідно Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” він набув право на одержання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п"яти мінімальних заробітних плат. Незважаючи на вимоги Закону, відповідач виплачує йому щорічну допомогу на оздоровлення значно в меншому розмірі, в результаті чого за 2010-2011 рік створилася недоплата у сумі 9600 гривень.
Таким чином, позивач вважає дії відповідача незаконними, так як при нарахуванні щорічної допомоги на оздоровлення відповідач користувався не законами, а лише підзаконними нормативно-правовими актами, і тому ці виплати були нараховані в набагато меншому розмірі аніж це передбачено законодавством.
Позивач просить суд визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо перерахунку та виплаті щорічної допомоги на оздоровлення неправомірними. Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради відповідно до ст..48 Закону України „про статус і соціальний захист громадян, постраждавши в наслідок Чорнобильської катастрофи” здійснити нарахування та виплату щорічної компенсації на оздоровлення за 2010-2011 рік у розмірі п"яти мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав свої позовні вимоги і просить суд визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо перерахунку та виплаті щорічної допомоги на оздоровлення незаконними, та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради на його користь недоплачену суму щорічної допомоги на оздоровлення за 2010-2011 рік у сумі 9600 гривень.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, судовою повісткою.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії інвалідом другої групи, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
ОСОБА_1 відповідає статті 50 Конституції України, де вказано, що кожен має право на безпечне для життя і здоровя довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»не уповноважено Кабінет Міністрів України зменшувати конкретні суми виплат.
Тому суд вважає постанову Кабінету Міністрів України „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 12.07.2005 року № 562 такою, що не відповідає Конституції України, і ним користуватися при виплаті допомоги на оздоровлення не можливо.
Статтею 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії виплачується в розмірі п"яти мінімальних заробітних плат.
Законами України про встановлення розмірів мінімальних заробітних плат на 2010-2011 рік не передбачено будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Встановлений постановами Кабінету Міністрів України розмір щорічної допомоги на оздоровлення не відповідає розміру мінімальної заробітної плати, встановленому законами України.
Оскільки ні Верховна Рада України, ні кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягає саме стаття 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та законодавство щодо розміру мінімальної заробітної плати на 2010-2011 рік, а не постанова Кабінету Міністрів України „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 12.07.2005 року № 562.
Згідно частини 7 статті 48 вищенаведеного Закону розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Щорічна допомога на оздоровлення за 2010-2011р. не виплачена до теперішнього часу.
Відповідно до Закону України „Про державний бюджет України на 2011 рік” №2857-VI від 23.12.2010 року розмір заробітної плати з 01 квітня 2010 року 960 грн. на місяць. Цим законом дія ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в частині виплати щорічної допомоги на оздоровлення у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати не зупинялась.
Враховуючи викладене, суд вважає, що дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради щодо відмови позивачу у виплаті допомоги на оздоровлення з урахуванням положень ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у 2010-2011 році є незаконними.
За таких обставин та з урахуванням вимог статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” Дружківське управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради повинно виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення за2010-2011 рік, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати на момент прийняття рішення по справі, так як вона досі не виплачена.
З урахуванням того, що ОСОБА_1 до теперішнього часу за2010-2011 рік не отримав щорічну допомогу на оздоровлення, розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на момент прийняття рішення по справі складає 960грн., тому на користь позивача з відповідача підлягає стягненню за2010-2011р. недоплачена сума щорічної допомоги на оздоровлення 9600. = (960х10)
На підставі Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 61, 79, 81, 88, 131, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Дружківського міського управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради про визнання дій незаконними та стягнення недотриманих сум на оздоровлення за 2010-2011 роки задовольнити.
Визнати дії Дружківського міського управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2010-2011рік незаконними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради (р/р 35210017001497 в УДК у Донецькій області МФО 834016 ОКПО 26010987) за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 недоплачену суму щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до частини 4 статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2010-2011рік у сумі 9600 (девять тисяч шістсот) гривень.
Копію постанови надіслати особам які беруть участь у справі протягом трьох днів з моменту підписання постанови.
Постанова набирає законної сили: через 10 днів з дня її проголошення, якщо продовж цього строку не подана апеляційна скарга; або після розгляду апеляційним судом у разі подання апеляційної скарги.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складання у повному обсязі.
Суддя: А. Л. Гонтар