Постанова № 1739976, 03.04.2008, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
03.04.2008
Номер справи
2219-2008а
Номер документу
1739976
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.

ПОСТАНОВА

Іменем України

03.04.2008

Справа №2-29/2219-2008А

За позовом - Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Сімферополь.

До відповідача - Державної податкової інспекції у Сімферопольському районі, м. Сімферополь.

Про визнання неправомірною відмови, визнання права, зобов'язання виконати певні дії.

Суддя Башилашвілі О.І.

Секретар судового засідання Готовкіна Т.С.

П Р Е Д С Т А В Н И К И:

Від позивача -ОСОБА_2., довіреність № б/н від 19.07.06, представник;

Від відповідача - Юрковська Н.В., довіреність № 2910/9/10-0 від 04.12.07, ДПІ;

Суть спору: Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду АР Крим з позовом до відповідача - Державної податкової інспекції у Сімферопольському районі про визнання неправомірною відмова ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим у видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку на 2008р.; визнання права на сплату єдиного податку з 01.01.2008р.; зобов'язання ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим видати свідоцтво про сплату єдиного податку на 2008р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач необґрунтовано та без достатніх правових підстав відмовив позивачу у видачі свідоцтва про сплату єдиного податку.

Відповідач проти позову заперечує, посилається на те, що позивач при наявному податковому боргу в сумі 144948,4 грн. та наявності сплачених доходів в покупців за 2007 р. в сумі 624 645,00 грн., не виконав обов'язкові умови для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва. Крім того, відповідач посилається на те, що позивачем порушені вимоги п.п. 1,4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності».

Після з'ясування усіх обставин справи, та перевірення доказів, суд перейшов до судових дебатів, та після закінчення яких, суд віддалявся для ухвалення рішення по даній справі до нарадчої кімнати.

Розглянувши матеріали справи, заслухав представників сторін, суд -

В С Т А Н О В И В:

Заявою від 11.12.2007р. позивач звернувся до Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим заяву на право здійснення спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності, відповідно до Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом Державній податковій адміністрації України від 29.10.1999 №599 (далі - Порядок), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.1999р. за №752\4045.

Листом №5539\П\1702 від 26.12.2007р. відповідач відмовив позивачу у видачі свідоцтва про сплату єдиного податку.

З цього листа вбачається, що відмова мотивована тим, що, на думку ДПІ, позивач має заборгованість по податку на додану вартість в сумі 137 164, 60 грн. і по податку з доходів фізичних осіб в сумі 7 783, 80 грн.

Суд вважає, що позов підлягає задоволенню, у зв'язку з наступним.

Відповідно до ст. 42 Конституції України, кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Згідно ст. 5 Закону України «Про державну підтримку малого підприємництва», державна підтримка малого підприємництва здійснюється за такими напрямами:

1) формування інфраструктури підтримки і розвитку малого підприємництва, організація державної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів для суб'єктів малого підприємництва;

2) встановлення системи пільг для суб'єктів малого підприємництва;

3) запровадження спрощеної системи оподаткування, бухгалтерського обліку та звітності;

4) фінансово-кредитна підтримка малого підприємництва;

5) залучення суб'єктів малого підприємництва до виконання науково-технічних і соціально-економічних програм, здійснення поставки продукції (робіт, послуг) для державних та регіональних потреб.

Стаття 11 Закону України «Про державну підтримку малого підприємництва», встановлює, що для суб'єктів малого підприємництва в порядку, встановленому законодавством України, може застосовуватися спрощена система оподаткування, бухгалтерського обліку та звітності, яка передбачає: заміну сплати встановлених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів) сплатою єдиного податку; застосування спрощеної форми бухгалтерського обліку та звітності.

Порядок ведення спрощеної системи бухгалтерського обліку та звітності визначається Кабінетом Міністрів України.

Спрощена система оподаткування, бухгалтерського обліку та звітності може застосовуватися поряд з діючою загальною системою оподаткування, бухгалтерського обліку та звітності, передбаченою законодавством, на вибір суб'єкта малого підприємництва.

Відповідно до п. 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності» (далі Указ) передбачено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується, зокрема для: фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.

Пунктом 2 Указу передбачено, що суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.

Згідно п. 4 Указу, спрощена система оподаткування, обліку та звітності для суб'єктів малого підприємництва може застосовуватися поряд з діючою системою оподаткування, обліку та звітності, передбаченою законодавством, на вибір суб'єкта малого підприємництва.

Форма та порядок видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку встановлюються Державною податковою адміністрацією України і є єдиними на всій території України.

Для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації. Суб'єкт малого підприємництва - юридична особа обов'язково зазначає, яку ставку єдиного податку ним обрано.

Заява подається не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів за попередній звітний (податковий) період.

Рішення про перехід на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності може бути прийняте не більше одного разу за календарний рік.

Орган державної податкової служби зобов'язаний протягом десяти робочих днів видати безоплатно свідоцтво про право сплати єдиного податку або надати письмову мотивовану відмову.

Відмову від застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності і повернення до раніше встановленої системи оподаткування суб'єкти малого підприємництва можуть здійснювати з початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) у разі подання відповідної заяви до органів державної податкової служби не пізніше ніж за 15 днів до закінчення попереднього звітного (податкового) періоду (кварталу).

Форма книги обліку доходів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

За результатами господарської діяльності за звітний (податковий) період (квартал) суб'єкти малого підприємництва - юридичні особи подають до органу державної податкової служби до 20 числа місяця, що наступає за звітним (податковим) періодом, розрахунки про сплату єдиного податку, акцизного збору і, в разі обрання ними єдиного податку за ставкою 6 відсотків, розрахунок про сплату податку на додану вартість, а також платіжні доручення на сплату єдиного податку за звітний період з позначкою банку про зарахування коштів.

Суб'єкт малого підприємництва - юридична особа зобов'язана вести книгу обліку доходів та витрат і касову книгу.

Пунктом 2 Порядку видачі свідоцтва про сплату єдиного податку, затверджено Наказом Державної податкової адміністрації України від 29.10.1999 року N 599, передбачено, що підставою для видачі Свідоцтва є подання суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою письмової заяви згідно з додатком 1 до цього Порядку та платіжного документа (квитанція, копія платіжного доручення з відміткою банківської установи) про сплату (перерахування) єдиного податку за період не менше ніж календарний місяць. Заява має бути подана не пізніше ніж за 15 днів до початку кварталу, з якого він обирає спосіб оподаткування доходів за єдиним податком за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів, термін сплати яких настав на дату подання заяви.

Рішення про перехід на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності може бути прийняте не більше одного разу за календарний рік.

Орган державної податкової служби за місцем державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи за наявності платіжного документа про сплату єдиного податку зобов'язаний протягом десяти робочих днів після отримання заяви безоплатно видати Свідоцтво або надати письмову мотивовану відмову.

Свідоцтво видається на зазначений в заяві термін, але в межах календарного року. У разі щомісячної сплати єдиного податку, його сплата здійснюється не пізніше 20-го числа місяця, наступного за тим, в якому здійснювалася попередня сплата єдиного податку.

Якщо протягом терміну дії отриманого Свідоцтва відповідною місцевою радою змінюються (збільшуються чи зменшуються) ставки єдиного податку, то перерахунок сум платежів за період, за який проведена оплата, не провадиться.

Відповідач посилається на те, що в ході проведення комплексної документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства відповідача встановлені порушення:

- ст.ст.13,14 Декрету Кабінету Міністрів «Про прибутковий податок з громадян» №13-92 від 26.12.92р., пп.7.8.1 п.7.8, пп.7.3.1 п.7.3, пп.7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.97г. із змінами і доповненнями, пп.4.1.4 «а» п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» №2181 від 21.12.2000р.

У зв'язку з чим відповідачу донарахована сума податку з доходів фізичних осіб - 7 783,8 грн. і донараховано податкове зобов'язання по податку на додану вартість - 137 164,6 грн.

Податкові повідомлення-рішення №0000911701/0 і №00000921701/0 прийняті податковим органом 01 серпня 2007р. і отримані 01 серпня 2007р. відповідачем.

Відповідач посилається на те, що враховуючи те, що позивач направив позовну заяву про скасування вказаних податкових повідомлень-рішень до господарського суду тільки 12 вересня 2007р., зобов'язання за вказаними податковими повідомленнями-рішеннями є узгодженими, у зв'язку з чим відповідач вважає, що видачі свідоцтва про сплату єдиного податку позивачу перешкоджає наявність у останнього узгодженого податкового боргу, а обсяг його виручки за рік перевищив 500 тис. гривень.

Відповідач також вказує на те, що при подачі заяви на право здійснення спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності, позивач не представив платіжний документ про сплату єдиного податку

Суд не може погодитися з такими доводами відповідача, оскільки абзац 4 п.п. 5.2.4 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачає, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

Судом встановлено, що позивач дійсно не використав право апеляційного оскарження податкові повідомлення-рішення №0000911701/0 і №00000921701/0 від 01.08.2007р. відповідача, однак з матеріалів справи вбачається, що позивач оскаржив їх в судовому порядку, що підтверджується ухвалою господарського суду АР Крим від 23.10.2007р., що у свою чергу свідчить про те, що сума податкових зобов'язань за цими податковими повідомленнями-рішеннями не є узгодженою.

З заяви позивача від 11.12.2007р. на право здійснення спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності вбачається, об'єм виручки позивача складає 456328,00 грн., відповідач стверджує, що об'єм виручки, перевищений позивачем на 124 645,00 грн., однак доказів цього суду не представив.

Крім того, позивач надав суду копії квитанцій з відміткою банку про сплату єдиного податку (а.с. 45-46), що спростовую доводи відповідача, що позивачем не надані платіжні документи про сплату єдиного податку.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

- обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають

- значення для прийняття рішення (вчинення дії);

- безсторонньо (неупереджено);

- добросовісно;

- розсудливо;

- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

- своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності  суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Сукупність наявних в матеріалах справи доказів, та встановлені судом обставини, свідчать про обґрунтованість позовних вимог, оскільки фактично у відповідача не було підстав відмовляти позивачу в переході на спрощену систему оподаткування, у зв'язку з чим суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Вступна та резолютивна чистини постанови оголошені - 03.04.2008р.

Повний текст постанови оформлений та підписаний - 08.04.2008р.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 160,162,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Позов задовольнити.

2. Визнати неправомірною відмову Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим у видачі Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1(АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) свідоцтва про право сплати єдиного податку на 2008р.

3. Визнати право Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на сплату єдиного податку з 01.01.2008р.

4. Зобов'язати Державну податкову інспекцію в Сімферопольському районі АР Крим (АР Крим, Сімферопольський район АР Крим, с. Мирне, вул. Бєлова,2 код в ЄДРПО України 23191635) видати Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1(АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) свідоцтво про сплату єдиного податку на 2008р.

5. Виконавчий лист видати після набрання постановою суду законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Башилашвілі О.І.