ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" серпня 2011 р.
Справа № 5004/1203/11 за позовом Державної екологічної інспекції в Київській області, м. Київ
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Континент Нафто Трейд", м. Луцьк
про стягнення 3135,40грн.
Суддя Слободян П. Р.
За участю представників сторін:
від позивача: н/в.
від відповідача: ОСОБА_1 - довіреність у справі
Суть спору: позивач - Державна екологічна інспекція в Київській області, м. Київ звернувся в господарський суд з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Континент Нафто Трейд", м. Луцьк, в якій просить стягнути 3135,40грн. збитків завданих державі.
Представник відповідача в запереченні № 1563 від 18.07.2011р. та в судовому засіданні просить в позові відмовити, мотивуючи тим, що нарахування збитків проводилось за неіснуючою методикою оскільки 18 травня 1997 року за № 37 у Міністерстві юстиції України не здійснювалась реєстрація таких нормативно правових документів, як «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів».
Наказом № 389 від 20 липня 2009 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України затверджено «Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2009 року за № 767/16783. Пунктом 3 Наказу № 389 від 20 липня 2009 року Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18 травня 1995 року № 37 «Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 червня 1995 за № 162/698.
Тому, враховуючи вище наведені обставини вважає нараховані збитки у розмірі 3 135,40грн. неправомірними, оскільки були проведені по Методиці, яка фактично втратила свою чинність на момент здійснення розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання води із підземних джерел.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд встановив:
6 квітня 2010 року Державною екологічною інспекцією в Київській області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на АЗС № 27 "Путрівка" товариства з обмеженою відповідальністю "Континент Нафто Трейд" місцезнаходження субєкта господарювання: Київська область, Васильківський район, а/д Київ - Одеса 35 км. + 900 м ліворуч.
За результатами перевірки було складено акт від 09.04.2010р., відповідно до якого встановлено, що АЗС № 27 "Путрівка" товариства з обмеженою відповідальністю "Континент Нафто Трейд" в період з 01.01.2010 р. до 20.01.2010 р. здійснювалося самовільне водокористування без спеціального дозволу, що суперечить статтям 44, 48, 49 Водного кодексу України, а також ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього середовища".
Як зазначає позивач, відповідно до довідок №№ 387, 389 від 14.07.2010 р. наданої товариством з обмеженою відповідальністю "Континент Нафто Трейд", за період самовільного водокористування з 28.12.2009р. до 31.03.2010р. відповідачем використано 78 м3 води, з 01.04.2010р. до 01.07.2010р. відповідачем використано 145 м3 води.
9 квітня 2010р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища було винесено припис ТзОВ "Континент Нафто Трейд" та вказано, що дозвіл на спецводокористування необхідно отримати до 10.05.2010 р.
29.07.2010р. Державною екологічною інспекцією в Київській області було надіслано на адресу відповідача претензію № 98 з пропозицією добровільно відшкодувати державі збитки, завдані порушенням природоохоронного законодавства, у сумі 3135,40грн.
Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 09.04.2010р. № 163 відповідачем в судовому порядку оскаржений не був, скарги на дії державних інспекторів з охорони навколишнього природоохоронного середовища під час перевірок до Державної екологічної інспекції в Київській області не надходили.
У звязку із наведеним Державна екологічна інспекція в Київській області і звернулася до суду з даним позовом про стягнення з ТзОВ "Континент Нафто Трейд" збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Згідно пункту 9 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб (стаття 48 Водного кодексу України).
Відповідно до частин 1, 3 та 6 статті 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу; видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних; спеціальне водокористування є платним.
Крім того, органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування, встановлюються строки спеціального водокористування (частина 1 статті 50 Водного кодексу України).
Як передбачено частиною 1 та пунктом 6 частини 3 статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України; відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Відповідно до статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Частиною 1 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів; підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (пункт «з» частини 2 та частина 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Сума збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів внаслідок самовільного водокористування без відповідного дозволу ТзОВ "Континент Нафто Трейд", згідно розрахунку позивача, проведеного у відповідності до розділу IX Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в наслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди України від 20.07.2009 р. № 389, становить 3135,40 грн.
Частиною 1 статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до пункту 1.6 розяснення президії Вищого господарського суду України від 27 червня 2001 року № 02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища», вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (стаття 1166 Цивільного кодексу України).
Виходячи зі змісту ст. 1166 ЦК України підставою цивільно-правової (господарсько-правової) відповідальності за заподіяння шкоди, в тому числі внаслідок порушення законодавства у сфері спеціального водокористування, є склад цивільного (господарського) правопорушення, яке включає в себе протиправну поведінку заподіювача шкоди, наявність негативних наслідків (шкоди), причинновий зв'язок між протиправною поведінкою та наслідками, а також вину правопорушника.
Факт самовільного водокористування без спеціального дозволу, що встановлено актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 09.04.2010 року, поряд з іншими елементами, що утворюють склад правопорушення, встановленого законодавством у сфері охорони навколишнього природного середовища, підтверджується документальними доказами у справі. Відповідач не довів у встановленому законом порядку відсутність у його діях чи діях його працівників вини у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу.
З урахуванням викладеного позовні вимоги щодо стягнення 3135,40грн. збитків, завданих відповідачем державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, є доведеними, обгрунтованими та підлягають задоволенню судом.
Судові витрати відповідно до вимог ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України,
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Континент Нафто Трейд", (м. Луцьк, вул. Кременецька, 38, код 33681103) на спеціальний рахунок державного бюджету за реквізитами: одержувач Путрівська сільська рада, (банк одержувача ГУ ДКУ у Київській області, р/р 33111331700, МФО 821018, код ЄДРПОУ 23569547, код бюджетної класифікації 24062100) 3135,40грн. збитків.
3. Стягнути з з товариства з обмеженою відповідальністю "Континент Нафто Трейд", (м. Луцьк, вул. Кременецька, 38, код 33681103) в доход Державного бюджету України державне мито в сумі 102 грн. 00 коп. (одержувач коштів УДК у м. Луцьку, банк одержувача ГУДКУ у Волинській області, МФО: 803014, р/р 31113095700002, код економічної класифікації доходів 22050000) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп. (одержувач коштів УДК у м. Луцьку, банк одержувача ГУДКУ у Волинській області, МФО: 803014, р/р31217259710002, код економічної класифікації доходів 22050000).
Суддя П. Р. Слободян
Повний текст рішення
складено та підписано 05.08.2011р.