Постанова № 17358303, 11.04.2011, Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
11.04.2011
Номер справи
2-а-8/11
Номер документу
17358303
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-8/11р.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2011 року Березнегуватський районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого судді Молчанова О.Г.

при секретарі Шелестюк І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Березнегувате адміністративний позов колгоспу ”Прометей” до Березнегуватської районної державної адміністрації Миколаївської області про визнання протиправною відмови у наданні дозволу на виготовлення державного акту на землю та зобов'язання виготовити державний акт на право постійного користування земельною ділянкою,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправною відмови у наданні дозволу на виготовлення державного акту на землю та зобов'язання вчинити дії по видачі такого дозволу. 04 квітня 2011 року обсяг позовних вимог було змінено і позивач просить суд зобов'язати відповідача виготовити державний акт на право постійного користування земельною ділянкою. В позові зазначено, що колгосп “Прометей” створений у 1989 році шляхом розукрупнення колгоспів “Україна” та ім.Чкалова Березнегуватського району Миколаївської області згідно рішення виконавчого комітету Миколаївської обласної Ради народних депутатів від 10 січня 1989 року № 5. Створення колгоспу “Прометей” підтверджується його Статутом від 06 лютого 1989 року. Згідно з інформацією, наданою Березнегуватською районною Радою Миколаївської області, вся землевпорядча документація виконувалася за рахунок держави, у тому числі і державні акти на право постійного користування земельною ділянкою. Акт на постійне користування землею повинен бути виданий виконавчим комітетом районної Ради народних депутатів на підставі ст.21 Земельного Кодексу УРСР від 08 липня 1970 року. На даний час повноваження щодо видачі державних актів на право постійного користування землею передані районним державним адміністраціям і вказаний акт видається за підписом начальника державного органу земельних ресурсів та голови державної адміністрації.

При створенні колгоспу “Прометей” в його постійне користування було передано 2734 гектара сільськогосподарських угідь, в тому числі 2236 гектарів ріллі. На той час вся звітність велася відповідно до даних земельного кадастру і за період 1970-1990 р.р. у колгоспах Березнегуватського району були відсутні державні акти на право постійного користування землею. Вказані акти виготовлялися колективними сільськогосподарськими підприємствами при прийнятті ними рішень про приватизацію у 1997 році і частина господарств виготовляла ці акти за свої кошти, а частина - за рахунок державного бюджету. Позивач вважає, що державний акт на право постійного користування землею не виготовлений не з його вини і відмову відповідача у видачі такого акту вважає протиправною та такою, що порушує конституційні права колгоспу “Прометей” як суб'єкта господарювання, а також порушує конституційні права членів колгоспу “Прометей”.

Позивач просить суд визнати протиправною відмову Березнегуватської районної державної адміністрації Миколаївської області у видачі дозволу на виготовлення державного акту на право постійного користування землею, а також зобов'язати відповаідача за рахунок державних коштів виготовити державний акт на право постійного користування колгоспу “Прометей” земельною ділянкою згідно рішення виконкому Миколаївської обласної Ради народних депутатів від 10 січня 1989 року № 5.

В судовому засіданні представник позивача - Вегера Д.О. - підтримала вимоги, викладені в позовній заяві, просить суд позов задовольнити.

Представник відповідача Левченко О.І.- в судовому засіданні позов не визнала і пояснила, що рішенням виконкому Миколаївської обласної Ради народних депутатів від 10 січня 1989 року № 10 створено колгосп “Прометей” з відповідною земельною ділянкою, але в рішенні не йде мова про надання цієї земельної ділянки господарству в постійне користування і не встановлюються межі земельної ділянки в натурі (на місцевості). Відповідно до чинного земельного законодавства України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності і право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності, а також громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації. Так як колгосп “Прометей” не являється ні державним ні комунальним підприємством райдержадміністрація не має законних підстав для надання дозволу на виготовлення технічної документації зі складання державного акту на право користування земельною ділянкою. Просить суд в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Вислухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини справи та оцінивши докази на підставі їх безпосереднього, всебічного, повного та об'єктивного дослідження, суд приходить до слідуючого.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Стаття 14 Конституції України передбачає,що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами. Юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно ст.15 Земельного Кодексу УРСР від 08 липня 1970 року (який діяв на момент прийняття викнкомом Миколаївської обласної Ради народних депутатів від 10.01.1989 року №5) встановлювалося безстрокове та тимчасове користування землею. Землекористувачами визначалися: колгоспи, радгоспи, інші сільськогосподарські державні, кооперативні, громадські підприємства, організації і установи; промислові. Транспортні, інші несільськогосподарські державні, кооперативні, громадські підприємства, організації та установи; громадяни. Земля, яку займають колгоспи, закріплюється за ними в безстрокове користування. Надання земельних ділянок у користування здійснюється у порядку відведення. Відведення земельних ділянок провадиться на підставі постанови Ради Міністрів УРСР або рішення виконавчих комітетів обласної, районної, міської, селищної і сільської Рад народних депутатів в порядку, встановленому законодавством Союзу РСР і Української РСР згідно ст.16 Земельного Кодексу УРСР від 08 липня 1970 року.

Відповідно до ст.21 Земельного Кодексу УРСР від 08 липня 1970 року видача державних актів на право користування землею, а також актів на право довгострокового тимчасового користування землею провадиться виконавчими комітетами районних (міських) Рад народних депутатів. Згідно із Земельним Кодексом України, який набрав чинності 1 січня 2002 року, ці повноваження перейшли до місцевих державних адміністрацій, які діють на підставі Закону України “Про місцеві державні адміністрації”.

Стаття 193 Земельного Кодексу України встановлює, що Державний земельний кадастрце єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.

Згідно рішення виконавчого комітету Миколаївської обласної Ради народних депутатів від 10 січня 1989 року № 5 внаслідок розукрупнення колгоспів “Україна” та ім.Чкалова створено колгосп “Прометей” з центральною усадьбою в с.Кавказ Березнегуватського району Миколаївської області, з площею сільськогосподарських угідь-2734 гектара, в тому числі ріллі-2236 гектарів. Пунктом 4 цього ж рішення доручено Миколаївському облагропрому забезпечити виконання філією інституту “Укрземпроект” у 1989 році роботи по організації території землекористування та удосконаленню сівообороту у знов створених колгоспах. Контроль за виконанням вказаного рішення покладено на першого заступника голови Миколаївського облагропрому (а.с.5).

22 червня 2007 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання згоди на виготовлення акту нового зразка на землю згідно рішення виконкому Миколаївської обласної Ради народних депутатів від 10 січня 1989 року № 5 (а.с.4). В задоволенні цієї заяви відповідачем було відмовлено 09 липня 2007 року (а.с.6).

Згідно довідки відділу земельних ресурсів у Березнегуватському районі Миколаївської області від 15 квітня 2008 року № 281 в колгоспі “Прометей”, який створено відповідно рішення Миколаївського облвиконкому від 10 січня 1989 року № 5, знаходилося в користуванні 2790,5 га земель, в тому числі 2266,8 га ріллі ( відповідно до технічного звіту по корегуванню планових матеріалів зйомок минулих років, розробленого Українським науково-дослідним і проектно-вишукувальним інститутом по землеустрою. Місто Київ -1990 рік) (а.с.31) . Вказаний технічний звіт є у матеріалах справи та досліджений у судовому засіданні (а.с.44-49).

Згідно довідки відділу земельних ресурсів у Березнегуватському районі Миколаївської області від 05 серпня 2008 року № 995 на ряд господарств району, в тому числі і колкосп “Прометей” за замовленням Миколаївського облагропрому Українським науково-дослідним і проектно-вишукувальним інститутом по землеустрою розроблені: проекти внутрігосподарського землеустрою; внутрігосподарська оцінка земель; тезнічні звіти про зйомки змін в межах контурів по угіддях. Землевпорядною службою управління сільського господарства всі зміни по землекористувачам внесені до звіту про наявність земель і розподіл їхпо категоріям, угіддям і землекористувачам (форма-22 статистичної звітності, затвердженої наказом ЦСУ СРСР від 19.05.1986 року № 377) Всі зазначені документи використовувалися і використовуються при веденні державного земельного кадастру відділом земельних ресурсів та сільськими Радами. Технічних документацій по складанню державних актів на право постійного користування землею Миколаївським облагропромом на колгоспи району не замовлялося. Державні акти на право постійного користування землею у колгоспів району були відсутні. Вказані державні акти виготовлялися колективними сільськогосподарськими підприємствами при прийнятті ними рішень на приватизацію у 1997 році. Частина господарств виготовляла акти за своїх кошти, а частина за рахунок державного бюджету (а.с.32).

Відповідно довідки відділу земельних ресурсів у Березнегуватському районі Миколаївської області від 19.06.2008 року № 1344 згідно із статистичною звітністю станом на 01 січня 2008 року колгосп “Прометей” має в обробітку і користуванні землі, розташовані на території Білокриницької сільської Ради Березнегуватського району Миколаївської області, Лепетиської сільської Ради Березнегуватського району Миколаївської області, Березнегуватської селищної Ради (а.с.33).

Відповідно листа начальника Головного управління сільського господарства і продовольства Миколаївської облдержадміністрації від 17 вересня 2008 року № 2098-09-01-03-08 згідно п.4 рішення № 5 виконавчого комітету Миколаївської обласної Ради народних депутатів від 10 січня 1989 року замовником робіт щодо організації територій землекористування розукрупнених колгоспів ім.Чкалова, “України” та новоствореного колгоспу “Прометей” Березнегуватського району виступав Миколаївський обласний агропромисловий комітет. Виконавцем робіт був Український науково-дослідний і проектно-вишукувальний інститут по землеустрою. Вся документація виготовлялась за рахунок Миколаївського облагропрому. Площі зазначених колгоспів внесені до Державного земельного кадастру. На той час вся звітність велася відповідно до даних земельного кадастру, Державні акти носили формальний характер. Інформацією, чому не видані державні акти, головне управління не володіє (а.с.34).

Згідно листа голови Березнегуватської районної державної адміністрації Миколаївської області від 27 січня 2009 року № 240/15-02 позивачу знову відмовлено в наданні дозволу на виготовлення державного акту на землю згідно рішення виконкому Миколаївської обласної Ради народних депутатів від 10.01.1989 року № 5 (а.с.35).

Рішенням ХІІ сесії Березнегуватської районної Ради Миколаївської області п'ятого скликання рекомендовано Березнегуватській районній державній адміністрації надати дозвіл колгоспу “Прометей” на термінове виготовлення технічної документації на право постійного користування земельною ділянкою (а.с.36, 39).

Згідно листа голови Березнегуватської районної Ради Миколаївської області від 25 вересня 2008 року № 558/01-28 колгосп “Прометей” був створений рішенням виконавчого комітету Миколаївської обласної Ради народних депутатів від 10.01.1989 року № 5 з центральною усадьбою в с.Кавказ та площею сільськогосподарських угідь 2734 га, в тому числі ріллі 2236 га. Цим же рішенням земля господарству була надана в постійне користування. Вся землевпорядна документація виконувалася за рахунок держави, в тому числі і акт на право постійного користування. Акт на право постійного користування землею повинен був виданий виконавчим комітетом Березнегуватської районної Ради народних депутатів. На той час видачі актів відповідної уваги не приділялося. Крім колгоспу “Прометей” акт на право постійного користування землею не отримали також і декілька інших господарств району. На даний час, згідно діючого законодавства України, повноваження виконавчих комітетів районних рад щодо видачі державних актів на право постійного користування землею передані районним державним адміністраціям, тому сесією районної Ради було рекомендовано райдержадміністрації дати дозвіл колгоспу “Прометей” на виготовлення технічної документації на право постійного користування земельною ділянкою (а.с. 37).

Згідно довідки відділу Держкомзему у Березнегуватському районі Миколаївської області від 30 вересня 2008 року № 98 Державні акти на право постійного користування землею, за даними архіву, у 1970-1990 р.р. у колгоспах Березнегуватського району були відсутні. Господарства виготовляли акти на право постійного користування землею після прийняття рішень загальних зборів про приватизацію (а.с.38).

Питання про виготовлення державного акту на право постійного користування землею також вирішувалося на засіданні правління та на загальноколгоспних зборах колгосру “Прометей” ( а.с. 40, 41).

Згідно довідки АБ № 058060 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) колгосп “Прометей” має правовий статус юридичної особи і індетифікаційний код 02126484 (а.с.42).

Згідно довідки Березнегуватського відділення Снігурівської міжрайонної державної податкової інспекції у Миколаївській області від 01 березня 2011 року № 0699/10/15-118 колгосп “Прометей” (02126484) з 2003-2010 роки знаходився на податковому обліку у Березнегуватському відділенні СМДПІ і являвся платником фіксованого сільськогосподарського податку (а.с.43).

В жовтні 2010 року ( вх.№ 535/16-02 від 18.10.2010 року) позивач знову звертався до відповідача із заявою про видачу державного акту на право постійного користування земельною ділянкою (а.с.50-51) і із листа відповідача від 15.11.2010 року № 2735/21-02 вбачається, що заява фактично залишена без задоволення.

Згідно листа відділу Держкомзему у Березнегуватському районі Миколаївської області від 12 квітня 2010 року № 263 земельні ділянки, які перебувають у користуванні колгоспу “Прометей”, внесені до державного земельного кадастру (ф.6-зем і ф.2-зем) з 1990 року. Землі винесені в натуру. На землі колгоспу “Прометей” та інших сільськогосподарських підприємств району на замовлення Миколаївського обласного агрокомітету УРКНІІЗЕМПРОЕКТом розроблений ряд землевпорядної документації: проект внутрігосподарського землеустрою; технічний звіт по коригуванню планових матеріалів зйомок минулих років; внутрігосподарська оцінка земель ; технічна документація по інвентаризації земель Лепетиської сільської Ради; ряд інших землевпорядних та агротехнічних документацій. Державні акти на право користування землею колгоспам в Березнегуватському районі за період незалежності України не видавалися, проекти відведення земель не складалися (а.с.52).

Згідно довідки Лепетиської сільської Ради Березнегуватського району Миколаївської області від 16 вересня 2008 року № 1139 силисохранилище дійсно належить колгоспу “Прометей” і знаходиться на землях, переданих господарству державою в постійне користування у 1989 році. Заборгованності по податках немає (а.с.54).

Згідно довідки Лепетиської сільської Ради Березнегуватського району Миколаївської області від 16 вересня 2008 року № 1140 будинок тваринника дійсно належить колгоспу “Промтей” і знаходиться на землях, переданих господарству державою в постійне користування у 1989 році. Заборгованності по податках немає (а.с.55).

Загальноколгоспні збори колгоспу “Прометей” Березнегуватського району Миколаївської області від 08 серпня 2008 року вирішили у 2009 році провести приватизацію землі та майна працівниками господарства і пенсіонерами, і з цією метою: затвердити списки працівників колгоспу та пенсіонерів, які мають право на приватизацію землі та майна; провести інвентаризацію майна; визначити частку кожного в майні колгоспу; виготовити акт на землю (а.с. 65-69).

Стаття 22 Конституції України передбачає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно Рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 положення п.6 розділу Х “Перехідні положення” Земельного Кодексу України, який встановлює, що громадяни та юридичні особи, які мають у своєму користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них; а також п.6 Постанови Верховної Ради України “Про земельну реформу” від 18 грудня 1990 року №563-ХІІ з наступними змінами в частині щодо втрати громадянами підприємствами, установами і організаціями після закінчення строку оформлення права власності або права користування землею раніше наданого їм права користування земельною ділянкою визнані неконституційними і втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно п.7 розділу Х “Перехідні положення” Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи, що одержавли у власність, у тимчасове користування земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки.

Виходячи з наведеного суд вважає, що адміністративний позов колгоспу “Прометей” підлягає задоволенню .

Керуючись ст.ст.10, 11, 70, 71, 159, 160-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов колгоспу “Прометей” задовольнити.

Визнати протиправною відмову Березнегуватської районної державної адміністрації Миколаївської області у наданні дозволу колгоспу “Прометей” Березнегуватського району Миколаївської області на виготовлення державного акту на право постійного користування земельною ділянкою.

Зобов'язати Березнегуватську районну державну адміністрацію Миколаївської області за рахунок державних коштів виготовити державний акт на право постійного користування земельною ділянкою колгоспу “Прометей” Березнегуватського району Миколаївської області з усією належною технічною документацією згідно рішення виконавчого комітету Миколаівської обласної Ради народних депутатів від 10 січня 1989 року №5.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О. Г. Молчанова