ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" червня 2011 р.справа № 2а-9518/10/0470 Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Мельника В.В.
суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.
при секретарі судового засідання: Мачихін В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.11.2010р. у справі № 2а-9518/10/0470 за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до про Товариства з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська» стягнення адміністративно –господарських санкцій та пені, ВСТАНОВИЛА: Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів ( далі по тексту позивач) звернулось з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська»(далі по тексту відповідач) про стягнення адміністративно- господарських санкцій та пені.(а.с.3-4). Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 липня 2010р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а- 9518/10/0470 (а.с.2). Позивач, посилаючись на доводи, викладені у позовній заяві зазначає, що відповідач не забезпечив працевлаштування інвалідів у відповідній кількості та не сплатив вчасно адміністративно-господарські санкції за нездійснення працевлаштування інвалідів у 2009 році. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.11.2010р. у справі № 2а-9518/10/0470 адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задоволено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська»на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 214 218,32 грн. (двісті чотирнадцять тисяч двісті вісімнадцять гривень 32 коп.). Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська»на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій у розмірі - 6 555,54 грн. (шість тисяч п'ятсот п'ятдесят п'ять гривень 54 коп.). (суддя Букіна Л.Є.) (а.с. 73-74).
Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що відповідно до звіту за формою № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів»Товариство з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська»за 2009 рік, середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 26 777,29 грн. Відповідно до ч.4 статті 20 Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу дні працевлаштування інвалідів. Як вбачається із ч.2 ст.20 Закону, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (10,25%). Розмір пені за період з 16.04.2010 по 26.07.2010 року (102 дні) становить 6 555,54 грн.
Відповідач - Товариства з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська», не погодившись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції у даній адміністративній справі, подало апеляційну скаргу (а.с.78-84), в якій посилаючись на те, що постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права, з неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи та висновками суду, які не відповідають обставинам справи.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що відповідно до ч.1.ст.614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності) , якщо інше не встановлене договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язань. Відповідач вжив усіх залежних від нього заходів для належного виконання зобов'язань. У зв'язку з тим, що у діях відповідача відсутній склад правопорушення, на нього не може бути покладена відповідальність за ненаправлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
Відповідач по справі письмових заперечень до суду апеляційної інстанції не надав.
Позивач про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги, згідно зворотнього повідомлення про вручення судової повістки, був повідомлений у встановленому порядку, правом на участь представників в судовому засіданні не скористався, з огляду на що, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу без участі представника позивача..
Представник відповідача, посилаючись на доводи, викладені в апеляційній скарзі, та на свої пояснення, надані в судовому засіданні, повністю підтримав вимоги своєї апеляційної скарги та просив суд постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.11.2010р. по справі №2а-9518\10\0470 –скасувати.
У судовому засіданні заслухавши представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи у їх сукупності, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська»відноситься до підприємств, яким відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська»подало Дніпропетровському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів звіт за 2009 рік форми № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», який затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року № 42., у якому самостійно обраховано суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування у 2009 році в розмірі 214 218 грн. 32 коп. (а.с.5).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем по даній адміністративній справі у добровільному порядку суму адміністративно-господарських санкцій у встановлені законом строк не сплачено.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами по справі, врегульовано Господарським Кодексом України, Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р
Відповідно до ч.З статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(далі - Закон) підприємства, установи, організації, фізичні особи, як використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця длі працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для низ умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування Інвалідів : звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ст.19 Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Як вбачається із матеріалів справи, середньооблікова чисельність штатних працівників у відповідача у 2009 році становила 502 особи, що підтверджується даними звіту за формою №10-ПІ за 2009 рік (а.с.5).
Виходячи із вищенаведеного, відповідач як роботодавець, що використовує найману працю 502 осіб, зобов'язаний забезпечити встановлення нормативу 20 робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.
Проте, відповідачем працевлаштовано 12 інвалідів, що підтверджується даними звіту підприємства за формою № 10-ПІ за 2009 рік (а.с.5).
Приймаючи рішення по суті заявлених апеляційних вимог, колегія суддів виходила з того, що чинним у 2009 році законодавством не покладено на підприємства обов'язок по виявленню працездатних інвалідів, що бажають працювати. Крім того, обов'язок самостійно здійснити працевлаштування інвалідів не є тотожним з обов'язком щодо здійснення пошуку бажаючих працювати інвалідів, і може бути виконаний лише у випадку звернення інвалідів (чи то їх направлення центром зайнятості) до підприємства з вимогою надати роботу (відповідно до рекомендації МСЕК, кваліфікації та побажань інваліда). При цьому підприємства повинні дотримуватись встановленого законодавством порядку вжиття заходів для працевлаштування інвалідів, зокрема, направлення звітів центру зайнятості про наявність вакантних робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»пошук роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань здійснює державна служба зайнятості.
Відповідно до абзацу другого пункту 2 статті 19 Закону України «Про зайнятість населення»державна служба зайнятості має право одержувати від підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, адміністративні дані про наявність вакантних робочих місць, у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, характер і умови праці на них, про всіх вивільнюваних, прийнятих і звільнених працівників та інформацію про передбачувані зміни в організації виробництва і праці, інші заходи, що можуть призвести до вивільнення працівників.
Процедуру подання інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів центру зайнятості визначено Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70.
Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою № З-ПН «Звіт про наявність вакансій», затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.205 року № 420 за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до частини 4 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення»підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством.
З наданої суду ксерокопії листа Павлоградського міськрайонного центра зайнятості від 11.10.2010 № 5345 Товариство з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська»протягом 2009 року звіти за формою № З-ПН, що затверджено наказом Мінпраці України від 19.12.2005 року № 420, подавало до центру зайнятості не щомісячно. Потребу у працівниках інвалідах заявляло тільки станом на 06.11.2009р., у телефонному режимі - машиніст установок збагачення та брикетування, чистильник бункерів, що підтвердив у судовому засіданні представник відповідача (а.с.30).
Таким чином, Відповідач не виконав норматив для працевлаштування восьми інвалідів.
Відповідно до абз. З пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р., інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до частини 4 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення»№ 803-ХІІ від 01.03.1991 р., підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Таким чином, зазначеними нормами конкретизовано передбачений статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»обов'язок підприємств надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, в частині подання такої інформації за встановленою формою, а також в частині періодичності її надання.
Отже, вказана вище інформація щомісяця подається до відповідного центру зайнятості за формою № 3-ПН, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 420 від 19.12.2005 року.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем звітність за формою № 3-ПН до центру зайнятості щомісячно протягом 2009 року не подавалася. Таким чином, вимоги ст..ст. 18,19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідачем не виконані.
Відповідно до звіту за формою № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів»Товариство з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська»за 2009 рік, середньорічна заробітна плата штатного працівника складає - 26 777,29 грн.
Таким чином, відповідач повинен був сплатити 214 218,32 грн. до 16.04.2010 року.
Матеріали справи свідчать, що названі санкції підприємством не сплачено. Таким чином, позивачем обґрунтовано та у належному розмірі пред»явлено вимоги про стягнення з відповідача вищезазначених адміністративно-господарських санкцій.
Стосовно позовних вимог про стягнення з відповідача по справі на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі - 6 555,54 грн., колегія суддів вважає за необхідне в цій частині позову відмовити виходячи з наступного.
Відповідно до ч.5 ст.20 Закону №875-Х11 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки. Отже облікова ставка Національного банку України, з якої розраховується пеня, може бути визначена тільки на момент сплати (перерахування) підприємством коштів, в тому числі –за рішенням суду.
Оскільки на момент подання позову сплата адміністративно-господарських санкцій підприємством здійснена не була, розрахунок пені, заявлений до стягнення, є необґрунтованим, а вимоги щодо стягнення суми - 6 555,54 грн. є такою, що не відповідає нормам ч.4 ст.20 Закону №875-Х11, у зв»зку з чим не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відповідача задовольнити частково, постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2010р. скасувати, позов задовольнити частково.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська»- задовольнити частково.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2010 року у справі №2а-9518\10\0470 –скасувати.
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська» на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 214218,32 грн. адміністративно –господарських санкцій.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складання рішення в повному обсязі відповідно до ст. 160 зазначеного кодексу –з дня складання рішення в повному обсязі.
Повний текст виготовлено 29.07.2011р.
Головуючий: В.В. Мельник
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Л.П. Туркіна