Постанова № 17326194, 26.07.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2011
Номер справи
8178/11/2070
Номер документу
17326194
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

26 липня 2011 р. № 2-а- 8178/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко О.В. при секретарі судового засідання Кузьменко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Фонда загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості

до Державного підприємства "Завод ім. В.О.Малишева"

простягнення коштів,

В С Т А Н О В И В:

Фонд загальнообов"язкового державного страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості (надалі позивач), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Завод ім. В.О.Малишева" (надалі відповідач), в якому просить суд стягнути з Державного підприємства "Завод ім. В.О.Малишева" на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості, суму коштів в розмірі 332 грн. 54 коп.

В обґрунтування позову позивач зазначив, 16 вересня 2009 року ОСОБА_1 звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Любитинського міського центру зайнятості, де і була зареєстрована з відкриттям персональної картки від 16.09.2009 року № НОМЕР_1. За заявою ОСОБА_1 16 вересня 2009року, їй було надано статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю у відповідності з п.п. 1,3,4 ст.22 та п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»за період з 23.09.2009 року по 17.09.2010 року.

Підставою для розрахунку розміру допомоги по безробіттю була довідка ДП «Завод ім. В.О. Малишева»№ 1682 від 07.12.2009 року про середню заробітну плату в сумі 51 грн. 48 коп.

Люботинським міським центром зайнятості отримана інформація про розбіжності у даних, розміру середньої заробітної плати гр. ОСОБА_1 за даними Пенсійного фонду України про що відповідачу направлено листа для надання письмового обґрунтування щодо виявлених розбіжностей. Відповіді або реагування на зазначений лист Державним підприємством "Завод ім. В.О.Малишева" надано не було.

На підставі виявленого факту був складений акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 11 січня 2011 року №5 - ПФ, яким встановлено розбіжності в сумах нарахованої заробітної плати за березень 2009 року ОСОБА_1

18 лютого 2011 року Люботинським міським центром зайнятості виданий наказ «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 №32, вякому пропонувалось повернути кошти добровільно. Відповідно до вказаного наказу згідно із п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 р. № 307, відповідач повинен повернути зайво виплачену допомогу по безробіттю ОСОБА_1 в розмірі 332 грн.54 коп.

Вищевказаними діями з боку Державного підприємства "Завод ім. В.О.Малишева" державній службі зайнятості в особі Люботинського міського центру зайнятості було заподіяно матеріальних збитків на суму 332 грн.54 коп. і поміж винними діями відповідача та несприятливим наслідками є прямий причинний зв'язок. Люботинським МЦЗ був направлений лист-претензія від 04.05.2011 року №44-207 та від 04.05.2011 року за № 44-207 щодо повернення коштів, виплачених безробітній ОСОБА_1, як допомога по безробіттю у сумі 332 грн.54 коп.

До теперішнього часу кошти в сумі 332 грн.54 коп. відповідачем службі зайнятості не відшкодовані, і тому позивач звернувся з даним позовом до суду.

Позивач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, до суду надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач в судове засідання не прибув, уповноваженого представника не направив, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи не надав.

Оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а завданням адміністративного судочинства України згідно з ч.1 ст.2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і неухильне дотримання судом вимог даної норм процесуального закону є обов'язковим в кожній адміністративній справі, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів:

У відповідності зі ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість, як правило, приносить дохід, що, не виключає протилежного. Неотримання доходів від зайняття підприємницькою діяльністю не змінює статусу особи, яка зареєстрована як підприємець, а тому навіть у випадку відповідного документального підтвердження неотримання доходу, така особа не може бути визнана безробітною.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення", безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" на виконавчу дирекцію Фонду та її робочі органи покладено обов'язок щодо контролю правильності нарахування, своєчасності сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним Фондом України за погодженням Фонду.

Розслідування страхових внесків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних , зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного Фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009р. № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 12.03.2009р. за № 2316248, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час ї реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією та Пенсійним Фондом України шляхом обміну інформацією про отримання особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно - правовими договорами. За результатами перевірки або звірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.

У разі встановлення центром зайнятості відповідно до вказаного Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до п.7 Порядку.

Протягом двох робочих днів після прийняття рішення, центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути виплачені кошти.

У разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк, стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до закону.

Судом встановлено, що 17.08.2009 року з ДП "Завод ім. В.О.Малишева" за п.1 ст.36 КЗпП України була звільнена токар 3-го разряду ОСОБА_1

Після звільнення ОСОБА_1 звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Любитинського міського центру зайнятості. За заявою останньої 16 вересня 2009 року їй було надано статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю у відповідності з п.п. 1,3,4 ст.22 та п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена виплата допомоги по безробіттю за період з 23.09.2009 року по 17.09.2010 року.

Підставою для розрахунку розміру допомоги по безробіттю була довідка ДП "Завод ім. В.О.Малишева" №1682 від 07.12.2009 року про середню заробітну плату в сумі 51 грн.80 коп.

На підставі отриманої Люботинським міським центром зайнятості інформації про розбіжності в даних розміру середньої заробітної плати ОСОБА_1, Люботинським міським центром зайнятості було прийнято рішення про проведення перевірки щодо нарахування заробітної плати гр. ОСОБА_1 відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 60/62 від 13.02.2009р. (далі Порядок), про що винесено наказ № 223 від 15.10.20101 року про проведення розслідування страхового випадку.

15.10.2010 позивачем керівнику підприємства направлено листа з вимогою надати письмове обґрунтування щодо виявлених розбіжностей, зазначених в довідці №1682 від 07.12.2009 року та даних Пенсійного Фонду України.

У звязку з ненаданням відповіді ДП "Завод ім. В.О.Малишева" на вищевказаний лист 11.01.2011 року Люботинським міським центром зайнятості проведено перевірку ДП «Завод ім. В.О. Малишева», за результатами якої складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 11 січня 2011 року №5 ПФ, яким встановлено, що довідка № 1682 від 07.12.2009 року не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001р. № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням». Після чого в ході перевірки підприємством видана нова довідка про середню заробітну плату гр. ОСОБА_1 №1584 від 17.12.2010р. в розмірі 48,75 грн. з додержанням вимог діючого законодавства.

У зв'язку з внесенням посадовими особами вказаного підприємства недостовірних даних в офіційний документ, Люботинським міським центром зайнятості була зайво виплачена допомога по безробіттю гр. ОСОБА_1 у розмірі 332 грн. 54 коп.

Люботинським МЦЗ був направлений лист-претензія від 04.05.2011 року №44-207 та від 04.05.2011 року за № 44-207 щодо повернення коштів, виплачених безробітній ОСОБА_1, як допомога по безробіттю у сумі 332 грн.54 коп. Проте, відповідачем кошти повернуті не були.

Доказів сплати коштів в сумі 332 грн.54 коп. сторонами до матеріалів справи не надано, а судом при виконанні вимог ст. 11 КАС України не виявлено.

Відповідно до статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг в наслідок умисного невиконання ним своїх обов'язків та зловживання ним підлягає стягненню з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати її забезпечення та надання соціальних послуг.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 233,33 грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про загальнобов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Законом України "Про зайнятість населення", ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до Державного підприємства "Завод ім. В.О.Малишева" - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Завод ім. В.О.Малишева" (61001, м.Харків, вул. Плеханівська, 126, код ЄДРПОУ 14315629) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості (р/р 37178304900001 в УДК у Харківській області, МФО 851011, код ОКПО-03491277) суму коштів в розмірі 332 грн. 54 коп.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В. Панченко