Постанова № 17326060, 28.07.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2011
Номер справи
2а-1670/4936/11
Номер документу
17326060
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2011 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/4936/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Костенко Г.В.,

при секретарі Протас О.М.,

за участю: представників позивача - Чегринець В.О., Юременко А.Б.

представників відповідача - Джусь С.В., Мосієнко О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійного управління в Полтавській областідо Глобинської міської радипро зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

07 червня 2011 року позивач Контрольно-ревізійне управління в Полтавській областізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Глобинського міської радипро зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування своїх вимог посилається на те, була проведена планова виїзна ревізія окремих питань фінансово господарської діяльності Глобинської міської ради за 2003 2009 роки та січень жовтень 2010 року, за результатами ревізії складено акт № 01-21/33 від 09.12.2010 року, яким встановлено порушення зайво нарахованої та виплаченої заробітної плати (матеріальної допомоги, преміальних виплат) в загальній сумі 10986,34 грн., завищення витрат бюджетних коштів на сплату внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійного Фонду України, до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, до Фонду соціального страхування на випадок безробіття в розмірі 3998,74 грн., завищення вартості виконаних проектних робіт на загальну суму 57406,00 грн., завищення вартості робіт по будівництву водопровідної мережі по вул. Шкільний бульвар та Південно Кільцева на суму 188597,14 грн., не надходження до бюджету фінансових ресурсів від орендної плати за земельні ділянки від орендарів в сумі 278733,18 грн., відчуження майна (переданого громадській організації) на суму 27389,33 грн., недотримання ведення обліку необоротних активів, не дотримання вимог чинного законодавства при здійсненні закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти. На підставі пункту 7 статті 10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” на адресу відповідача направлено письмову вимогу про усунення виявлених ревізією порушень та недоліків № 01-21/1573 від 23.12.2010 року. На момент подання позову залишилися не усунутими порушення встановленні в ході проведення ревізії.

Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали та просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували та просили відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав викладених у відзиві на позов.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача, представників відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що згідно з планом контрольно-ревізійної роботи Контрольно-ревізійним відділом в Глобинському районі на ІІІ квартал 2010 року на підставі направлення № 31 від 09.09.2010 року працівниками позивача проведено планову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Глобинської міської ради за 2003- 2009 року та січень жовтень 2010 року.

За результатами ревізії складено акт № 01-21/33 від 09.12.2010 року, яким встановлено порушення:

- ч.1 ст.3, ч.3 ст.8, ч.5 ч.8 ст.9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 №996-14 в частині надання користувачам правдивої та неупередженої інформації, відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування здійснення всіх господарських операцій несе власник або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів, господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені. та розділу 3, п. 3.1.10.8, 3.1.10.9, п. 2.8.1 ДБН Д. 1. 1 1 - 2000 „Правила визначення вартості будівництва”, затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 №174.

- ДБН Д.1.1-7-2000 розділ 2, п.2.2; п.5 Збірника цін на проектні роботи для будівництва, затвердженого наказом Державного комітету з цивільного будівництва та архітектури при Держбуді СРСР 31.08.1987 №103.

- ст.7, ст.18 Закону України “Про оцінку земель” від 11.12.2003 № N 1378-IV (із змінами), ст. 2, ст. 7 Закону України №2535-ХІІ «Про плату за землю»від 3 липня 1992 року.

- пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Статтею 9 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” встановлено, що контрольно-ревізійні підрозділи (відділи, групи) у районах, містах і районах у містах виконують функції, визначені статтею 8 цього Закону (за винятком пунктів 1 і 7).

Згідно із пунктом 10 статті 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” органи ДКРС мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно п.п. 7, 8 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право:

- пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства;

- у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.

Контрольно-ревізійним відділом в Глобинському районі за результатами ревізії міському голові Глобинської міської ради направлено вимоги “Про усунення виявлених порушань” № 01-21/1573 від 23.12.2010 року. Вказана вимога відповідачем до суду не оскаржувалась.

Щодо порушення ч.1 ст.3, ч.3 ст.8, ч.5 ч.8 ст.9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 №996-14 в частині надання користувачам правдивої та неупередженої інформації, відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування здійснення всіх господарських операцій несе власник або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів, господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені. та розділу 3, п. 3.1.10.8, 3.1.10.9, п. 2.8.1 ДБН Д. 1. 1 1 - 2000 „Правила визначення вартості будівництва”, затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 №174, а саме договірні відносини Глобинської міської ради та ПП ОСОБА_6 щодо виготовлення проектної документації “Водопровідна мережа по вул. Шкільний бульвар та по вул. Південно Кільцева в м. Глобине Полтавської області Кошторис” документально не підтверджено. Оплату по виготовленню проекту документально не підтверджено. Акт приймання виконаних підрядних робіт по обєкту будівництво водопровідної мережі по вул. Шкільний бульвар та по вул. Південно Кільцева в м. Глобине за листопад 2009 року на суму 89921,10 грн., в т.ч. ПДВ в сумі 14986,85 грн. підписано без дати міським головою ОСОБА_7 та директором ПП «Райагробуд»Лєдніком В.І. із скріпленням печатками. Акт приймання виконаних підрядних робіт на суму 107689,97 грн. підписано Замовником в особі ОСОБА_7 та Підрядником в особі Лєдніка В.І., із скріпленням печатками. Згідно відомості ресурсів до Акту приймання виконаних підрядних робіт за грудень 2009 року, які додані до Акта приймання виконаних підрядних робіт за червень 2010 року (Підрядник), або за грудень 2009 року (Замовник) на суму 107689,97 грн., відображено використання будівельних матеріалів, виробів і конструкцій на загальну суму 71588,74 грн., про що не відображено у Звіті про витрати основних матеріалів у будівництві у співвідношенні з виробничими нормами (форма №М-29) за грудень 2009 року по майстру ОСОБА_9 ПП «Райагробуд», використання матеріалів, що не передбачені проектно кошторисною документацією слід зазначити наступне.

Судом встановлено, що Глобинською міською радою в особі міського голови ОСОБА_7 (Замовник) укладено Договір підряду від 10.07.2009 року №173 з ПП «Райагробуд»(Підрядник) в особі начальника Лєдніка В.І. на предмет улаштування водопровідної мережі по вул. Шкільний бульвар та по вул. Південно Кільцева в м. Глобине Полтавської області. Даним договором визначено: вартість робіт - 299737,00 грн., термін виконання робіт з початком будівництва 10.07.2009 року та закінченням будівництва 30.12.2009 року, Замовник зобовязаний передати Підряднику затверджену проектно-кошторисну документацію та дозволи на виконання робіт, що видані відповідними державними органами. Підрядник забезпечує виконання робіт відповідно з проектно кошторисною документацією. Для технічного нагляду, контролю за виконанням робіт і оперативного вирішення питань Замовник та Підрядник своїми наказами призначають відповідальних працівників. Підрядник використовує матеріально-технічні ресурси, які забезпечені сертифікатами відповідності та технічними паспортами. Для проміжного приймання схованих робіт Підрядник повідомляє Замовника за 2 доби до прибуття відповідного працівника. Прийняття закінчених робіт в експлуатацію здійснюється згідно діючого законодавства та ДБН А.31-3-94. На Договорі підряду №173 від 10.07.2009 року в наявності казначейський штамп щодо взяття на облік 15.07.2009 року за КЕКВ 2123.

За вказане будівництво водопровідної мережі по вул. Шкільний бульвар та по вул. Південно Кільцева в м. Глобине, Глобинською міською радою з рахунку 35429021002953 в адрес ПП «Райагробуд»на рахунок 26007055231521 перечислено кошти, що підтверджено:

Платіжним доручення від 13 жовтня 2009 року №34 на суму 102125,93 грн. з призначенням за виконання робіт по будівництву водопровідної мережі по вул. Шкільний бульвар та по вул. Південно Кільцева в м. Глобине (Рахунок фактура від 30 вересня 2009 року №235 за виконані роботи по будівництву водопровідної мережі по вул. Шкільний бульвар та по вул. Південно Кільцева в м. Глобине на суму 102125,93 грн. з візою міського голови ОСОБА_7, платіжним доручення від 15 липня 2009 року №24 на суму 89921,10 грн. з призначенням попередня оплата будівництва водопровідної мережі по вул. Шкільний бульвар та по вул. Південно Кільцева в м. Глобине, (Рахунок фактура від 14 липня 2009 року №156 як попередня оплата за будівництво водопровідної мережі по вул. Шкільний бульвар та по вул. Південно Кільцева в м. Глобине на суму 89921,10 грн. з візою міського голови ОСОБА_7 платіжне доручення від 2 червня 2010 року №2 на суму 107689,97 грн. з призначенням будівництва водопровідної мережі по вул. Шкільний бульвар та по вул. Південно Кільцева в м. Глобине, (Рахунок фактура від 23 грудня 2009 року №300 за будівництво водопровідної мережі по вул. Шкільний бульвар та по вул. Південно Кільцева в м. Глобине на суму 107689,97 грн. з візою міського голови ОСОБА_7

Разом з тим, за результатами проведеної зустрічної звірки у ПП «Райагробуд»встановлено в наявності робочий проект, договір підряду №173 від 10.07.2009 року, Акти приймання виконаних підрядних робіт за вересень 2009 року на суму 102125,93 грн., за листопад 2009 року на суму 89921,10 грн. та за червень 2010 року на суму 107689,97 грн. (Відомість ресурсів до Акту приймання виконаних підрядних робіт за грудень 2009 року), які підписано Замовником в особі ОСОБА_7 та Підрядником в особі Лєдніка В.І., із скріпленням печатками. В ПП «Райагробуд»в наявності Звіти про витрати основних матеріалів у будівництві у співвідношенні з виробничими нормами (форма №М-29) по майстру ПП «Райагробуд» ОСОБА_9, за вересень 2009 року, згідно якого на даний обєкт списано: пісок в кількості 44 м3, трубу поліетиленову діаметр 160мм в кількості 460 м.п., бетон М-100 в кількості 5,1м3, арматуру в кількості 0,903 т; щебінь в кількості 3,2 м3, щити опалубки в кількості 1,7 м2, цвяхи будівельні в кількості 1,14 кг, кільця діаметром 1,5м в кількості 8 штук, плити покриття в кількості 2 штук та за листопад 2009 року, згідно якого на даний обєкт списано: пісок в кількості 107,8 м3, трубу поліетиленову діаметр 50мм в кількості 171,7 м.п., трубу поліетиленову діаметр 63мм в кількості 11,11 м.п., трубу поліетиленову діаметр 75мм в кількості 221,19 м.п., трубу поліетиленову діаметр 110мм в кількості 20,0 м.п., трубу поліетиленову діаметр 160мм в кількості 257 м.п., щебінь в кількості 0,0033 м3. За грудень 2009 року звіт ф. №М-29 щодо списання матеріальних цінностей на улаштування водопровідної мережі по вул. Шкільний бульвар та Південно Кільцева відсутній. При цьому, згідно відомості ресурсів до Акту приймання виконаних підрядних робіт за грудень 2009 року, які додані до Акта приймання виконаних підрядних робіт за червень 2010 року (Підрядник), або за грудень 2009 року (Замовник) на суму 107689,97 грн., відображено використання будівельних матеріалів, виробів і конструкцій на загальну суму 71588,74 грн., про що не відображено у Звіті про витрати основних матеріалів у будівництві у співвідношенні з виробничими нормами (форма №М-29) за грудень 2009 року по майстру ОСОБА_9 ПП «Райагробуд».

Контрольний обмір проведено 16 вересня 2010 року в місті Глобине на вулиці Шкільний бульвар та вулиці Південно Кільцева за період виконання робіт (вересень 2009 року, листопад 2009 року, грудень 2009 року) по улаштуванню водопровідної мережі на даних вулицях.

За результатами контрольного обміру встановлено відсутність виконання будівництва водопровідної мережі по вул. Шкільний бульвар та Південно Кільцева м. Глобине в обсягах визначених Актами приймання виконаних підрядних робіт за вересень 2009 року на суму 102125,93 грн., за листопад 2009 року на суму 89921,10 грн., за грудень 2009 року на суму 107689,97 грн., за винятком наявності траншеї довжиною 224,5 м, поліетиленових труб діаметром 75мм в розмірі 149 м, діаметром 25 мм в розмірі 87 м, діаметром 90 мм в розмірі 22 м, кілець залізобетонних діаметром 1,5м в кількості 13 шт, плит покриття в кількості 13 шт, люків залізобетонні в кількості 12 штук.

Акт контрольного обміру підписано складом комісії за винятком представника Підрядника ПП «Райагробуд»ОСОБА_9

Для забезпечення проведення перерахунку, прокуратурою Глобинського району, залучено головного спеціаліста госпрозрахункового комунального підприємства «Глобинського архітектурно-планувального бюро»ОСОБА_10, яким обраховано завищення вартості виконаних підрядних робіт по обєкту будівництва - улаштування водопровідної мережі по вул. Шкільний бульвар та Південно Кільцева м. Глобине на суму 243388,00 гривень. В подальшому в наданому розрахунку було виявлено не точності, в частині не врахування вартості матеріальних цінностей при відображенні їх кількості. Головним спеціалістом ГКП «Глобинське АПБ»ОСОБА_10 надано уточнений розмір завищення вартості робіт, який склав суму в 266118,00 гривень.

Таким чином, з врахуванням вище зазначеного завищення вартості підрядних робіт по улаштуванню водопровідної мережі по вул. Шкільний бульвар та по вул. Південно Кільцева становить 266136,00 грн., чим порушено вимоги розділу 3 в тому числі п.3.3.10.1 (Вартість прямих витрат при взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт визначається на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів, передбачених в договірній ціні), п.3.3.12 (незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків при виявленні у розрахунках за виконані роботи (форми N КБ-2в «Акт приймання виконаних підрядних робіт»та N КБ-3 «Довідка про вартість виконаних підрядних робіт», які були відповідно оформлені та оплачені за попередні періоди»безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок, ДБН Д. 1. 1 1 - 2000 «Правила визначення вартості будівництва», затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 №174.

Акт освідування готовності-зовнішніх систем холодного водопостачання, зокрема водопровідної мережі по вулиці Шкільний бульвар та Південно Кільцева в ККП м. Глобине відсутній. Запис щодо прийняття на баланс водопровідної мережі по вулиці Шкільний бульвар та Південно Кільцева відсутній.

Механізм та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів визначено Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 року N 923 (923-2008-п ) (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року N 534).

Таким чином, обєкт будівництва - улаштування водопровідної мережі по вулиці Шкільний бульвар та по вулиці Південно Кільцева, акти приймання виконаних підрядних робіт (ф. №КБ-2в) по якому підписано Замовником Глобинською міською радою та Підрядником ПП «Райагробуд», як по завершеному будівництву (договірні умови щодо вартісних обсягів виконано шляхом оплати в повному обсязі 299737,00 грн.), фактично не був побудований, що підтверджено відсутністю акта введення в експлуатацію водопровідної мережі по вулиці Шкільний бульвар та по вулиці Південно Кільцева та відсутністю звернення Глобинської міської ради з приводу підключення водопровідної мережі по вулиці Шкільний бульвар та по вулиці Південно Кільцева до існуючої мережі в період з грудня 2009 року по серпень 2010 року.

Актом перевірки встановлено порушення ДБН Д.1.1-7-2000 розділ 2, п.2.2; п.5 Збірника цін на проектні роботи для будівництва, затвердженого наказом Державного комітету з цивільного будівництва та архітектури при Держбуді СРСР 31.08.1987 №103, а саме застосування статистично відомого показника проживання населення на момент складання договору, в кількості 10,8 тис.люд проведено відповідні обрахунки, в результаті чого завищення вартості кошторису №528-1 на проектні роботи по коригуванню генерального плану міста Глобине склало 57406,00 грн.

З матеріалів справи вбачається, що Виконавчим комітетом Глобинської міської ради в особі міського голови ОСОБА_7 укладено договір на проектно-вишукувальні роботи №528-09 від 15 вересня 2009 року з Державним підприємством «Державний проектний інститут містобудування «Міськбудпроект»(ІК 02497967, м. Полтава, вул. Гоголя, 25) на предмет розроблення коригування генерального плану м. Глобине на суму 174000,00 грн. (з ПДВ).

До договору додано Протокол погодження договірної ціни на проектно-вишукувальну продукцію на суму 174000,00 грн.; кошторис №528-1 на проектні роботи на суму 174000,00 грн.; календарний план виконання (вісім місяців з дня підписання договору).

Актом встановлено відсутність документального підтвердження виконання робіт. При цьому, Глобинською міською радою проведено оплату робіт по коригування генплану міста в повному обсязі згідно договірних відносин на загальну суму 174000,00 грн., зокрема: платіжне доручення від 17.09.2009 №8 на суму 52200,00 грн., КФК 240900 КЕКВ 2123, рахунок до оплати від 16.09.2009 №322, акт здачі приймання проектно-вишукувальної продукції без номеру на суму 52200,00 грн. за листопад 2009 року; платіжне доручення від 17.09.2009 №8 на суму 52200,00 грн., КФК 240900 КЕКВ 2123, рахунок до оплати від 16.09.2009 №322, акт здачі приймання проектно-вишукувальної продукції на суму 52200,00 грн. за листопад 2009 року; платіжне доручення від 15.09.2010 №6 на суму 73800,00 грн., КФК 240900 КЕКВ 2123, рахунок до оплати від 14.09.2010 №212, акт здачі приймання проектно-вишукувальної продукції №40 від 14.09.2010 на суму 73800,00 грн. Міськбудпроект для розрахунку вартості проектних робіт використано п. 2.2 розділу 2 ДБН Д.1.1-7-2000 та Розділ 40 «Районне планування, планування та забудова населених пунктів»Збірника цін на проектні роботи для будівництва, затвердженого наказом Державного комітету з цивільного будівництва та архітектури при Держбуді СРСР від 31.08.1987 №103 (далі Збірник 40).

ДП «ДПІ Міськбудпроект»використано проектну чисельність населення в кількості 22,7 тис.грн., застосовано коефіцієнти в розмірі - 8,65; 1,01; 1,2; 1,15; 1,5 та обсяг робіт у відсотках 78,84.

Для дослідження питання правильності використання вище перелічених даних, що є складовими розрахунку вартості проектних робіт, зокрема: (3769 + 282 х 22,7) х 8,65 х 1,01 х 1,2 х 1,15 х 1,5 х 0,7884 х ПДВ = 174000,00 грн., перевірено їх відповідність до нормативних актів та статистичних звітів.

Згідно відповіді Головного управління статистики у Полтавській області від 22.10.10 №01-2045/07-11/280 постійне населення м. Глобине в період 2007-2010 років зменшується, так за станом на 01.01.2007 року воно складало 11367 осіб, станом на 01.09.2009 склало 10762 осіб (напередодні складання договору), станом на 01.09.2010 року склало 10526 осіб; наявне населення м. Глобине в період 2007-2010 років зменшується, так за станом на 01.01.2007 року воно складало 11446 осіб, станом на 01.09.2009 склало 10841 осіб (напередодні складання договору), станом на 01.09.2010 року склало 10605 осіб.

У кошторисі №528-1 на проектні роботи Міськбудпроект враховано чисельність населення в кількості 22,7 тис.грн. (чисельність документально не підтверджено) проти належного основного показника - 10,8 тис.люд (наявне населення станом на 01.09.2009 року), який документально підтверджено.

Слід відмітити, що додатковим листом Міськбудпроектом надіслано Виконавчий кошторис №1 на проектні роботи (як додаток 2 до контракту №528-10 від 12.11.2010, який до ревізії не надано), згідно якого в графі 4 розрахунок вартості, вчинено замінену двох показників, а саме: 22,7 тис.люд. на 16,00 тис.люд та обсяг робіт 0,7884 на 0,9683, при відсутності обґрунтування таких дій.

Даний Виконавчий кошторис підписано в односторонньому порядку ДП «ДПІ «Міськбудпроект», запис щодо погодження Замовником відсутній, при наявності такого запису із підписом міського голови ОСОБА_7 та скріпленням печаткою в Кошторисі №528-1.

При цьому, загальна вартість проектних робіт по коригуванню генерального плану міста Глобине залишилась сталою 174000,00 гривень.

Такі дії підтверджують включення ДП «ДПІ «Міськбудпроект»до розрахунку вартості проектних робіт не обґрунтованих даних.

Крім того, в матеріала справи наявні письмові пояснення ОСОБА_7, ОСОБА_11 відповідно до яких збір вихідної інформації був покладений на Глобинську міську раду в особі спеціаліста по будівництву, зокрема надано масу запитань, таблиць, анкет як по міській раді так і по підприємствам, організаціям, школам, дитсадкам міста Глобине та с. Черевані, зібрану інформацію передано начальнику АПМ Валько О.П., щодо кількості населення 22,7 тис. люд пояснень немає, станом на 01.01.2010 року постійне населення становило 10,9 тис.мешканців.

В пункті 5.1. Прогноз чисельності населення міста Глобине, зафіксовано стійке зменшення мешканців з 13,3 тис.мешк. у 1999 році до 10,9 тис.люд на 01.01.2009 року. За першим песимістичним варіантом прогнозом населення на розрахунковий строк (до 2029) складатиме 7,094 тис.осіб. За другим реалістичним варіантом прогнозована кількість становитиме 11,2 тис.осіб. За третім оптимістичним варіантом припускається з усіма складовими на 2029 рік зростання до 16,0 тис.мешканців, з чисельністю населення на першу чергу (2014) 12,00 тис.осіб.

З врахуванням вище викладеного, в частині відсутності документального підтвердження зростання населення міста Глобине, а навпаки постійне його зменшення, станом на 01.09.2009 постійне склало 10,5 тис.люд, наявне - 10,6 тис.люд, тобто статистично документально підтверджено зниження кількості мешканців міста.

Проектною організацією документально не доведено ріст населення за рахунок народжуваності, переселення людей, будівництва житла або інших факторів, які б в підтвердили що протягом майбутніх років в м. Глобине додатково оселиться близько шести тисяч мешканців. Крім того, Міськбудпроект не коректно замінили відсотковий обсяг робіт, який не може коригуватись по закінченню виконаних та оплачених робіт. За договірними відносинами проектні роботи тривають протягом 8 місяців, тобто на 15 травня 2010 року проектні роботи повинні бути завершені, проте документально підтверджено здачу-прийняття 14.09.2010 року, через рік.

Застосувавши статистично відомий показник проживання населення на момент складання договору, в кількості 10,8 тис.люд проведено відповідні обрахунки, в результаті чого завищення вартості кошторису №528-1 на проектні роботи по коригуванню генерального плану міста Глобине склало 57406,00 грн., чим порушено вимоги ДБН Д.1.1-7-2000 розділ 2, п.2.2; п.5 Збірника цін на проектні роботи для будівництва, затвердженого наказом Державного комітету з цивільного будівництва та архітектури при Держбуді СРСР 31.08.1987 №103.

Доказів усунення вищезазначеного порушення до суду надано не було.

Щодо порушення ст.7, ст.18 Закону України “Про оцінку земель” від 11.12.2003 № N 1378-IV (із змінами) в частині розробниками технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок є юридичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою; нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою, а саме недоотримання орендної плати бюджетами усіх рівнів на протязі 2008 року (17 договорів - 50,13 тис.грн.), 2009 року (17 договорів 133,96 тис.грн), за січень жовтень 2010 року (15 договорів 94,64 тис.грн.) та передача природних ресурсів у користування (в оренду) за заниженими ставками за оформленими договірними відносинами.

Статтею 5 Закону України від 11.12.2003 № N 1378-IV «Про оцінку земель»(із змінами) визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Законом України від 3 липня 1992 року №2535-ХІІ “Про плату за землю” (із змінами) визначено, що: використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель (стаття 2); ставки земельного податку (за землі сільськогосподарського призначення) з одного гектара сільськогосподарських угідь встановлюються у відсотках від їх грошової оцінки (стаття 6); ставки земельного податку (за землі населених пунктів) з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки (ч.1 стаття 7), при не проведенні грошової оцінки земельної ділянки ставка податку обраховується від групи населених пунктів з відповідною чисельністю населення (ч.2 статті 7); власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (стаття 15). Відносини, повязані з орендою землі, регулюються Законом України від 6 жовтня 1998 року №161-ХІУ «Про оренду землі»(далі Закон №161-ХІУ), зокрема основними моментами є: Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності є міські ради в межах повноважень визначених законом (стаття 4);Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування-орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України або за результатами аукціону. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення (Законом України від 09.07.2010 №2480-VI „Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів” внесено зміни для земель під об'єктами енергетики, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії) розміру земельного податку та інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки (стаття 21).

Земельним Кодексом України від 25 жовтня 2001 року №2768-ІІІ передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (стаття 124), плата за землю справляється відповідно до закону (стаття 206), громадяни та юридичні особи несуть відповідальність (цивільну, адміністративну, кримінальну) за укладання угод з порушенням земельного законодавства.

За договірними зобовязаннями між Глобинською міською радою та орендарями в межах населених пунктів встановлено, що протягом 2008-2010 років міською радою приймались суперечливі рішення по розміру орендної плати, зокрема спочатку встановлювався розмір орендної плати у відсотках від грошової оцінки (для земель с/г призначення у 2008 році 1,5%, у 2009 році 3%), а в подальшому затверджувались договори оренди, в яких розмір орендної плати визначено в гривнях за 1 га. Рішенням 16 сесії 5 скликання Глобинської міської ради від 24.01.2008 № 19 встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки під індивідуальними гаражами громадян України на при будинкових територіях та інших міських землях визначено в розмірі 0,03 % від грошової оцінки землі (п. 1.1) та в розмірі 2 % (п.2.4); за землі під житловим фондом в розмірі 0,03 % від грошової оцінки землі (п.2.1); за земельними ділянками під кооперативними автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, гаражно-будівельними кооперативами, що не є суб»єктами підприємницької діяльності 0,03 % від грошової оцінки землі (п.2.2); за земельні ділянки під об»єктами електроенергетики в розмірі 8 % від грошової оцінки землі (п.4.4); за земельні ділянки на яких здійснюються торгівельні відносини в розмірі від 3 % до 10 % від грошової оцінки землі (п. 5.1-5.5); за землі сільськогосподарського призначення, під сільськогосподарськими будівлями і дворами, земельні частки в розмірі 1,5 % від грошової оцінки земель (п.11). Рішенням 17 сесії 5 скликання Глобинської міської ради від 13.03.2008 № 138 затверджено договори оренди земельних ділянок по Глобинській міській раді станом на 1 березня 2008 року, в яких розмір орендної плати для певних орендарів визначено у гривнях від 1 га, а для інших орендарів у відсотках від грошової оцінки земельної ділянки, без будь-яких обгрунтувань. Аналогічно по рішенню 25 сесії 5 скликання Глобинської міської ради від 03.04.2009 року. Спочатку рішенням за № 120 «Про збільшення мінімального розміру орендної плати за оренду рільних земель запасу»визначено, що з 01.04.2009 розмір орендної плати за земельні ділянки сільськогосподарського призначення (в т. ч. під сільськогосподарськими будівлями і дворами, земельні частки (паї) встановлено - 3 % від нормативної грошової оцінки землі. Цим же рішенням 25 сесії 5 скликання Глобинської міської ради від 03.04.2009 тільки за іншим номером 121 прийнято рішення «Про затвердження договорів оренди земельних ділянок по Глобинській міській раді станом на 1 квітня 2009 року», що є суперечливим.

Пропозиції щодо прийняття рішення про затвердження договорів оренди на засіданнях комісії із земельних питань не приймалось, так як документально не підтверджено. Крім того, Довідкою №2 від 19 листопада 2010 року виданою Глобинською міською радою підтверджено неможливість встановити попередній розгляд питання щодо розміру орендної плати за земельні ділянки по Глобинській міській раді на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин, через відсутність протоколів засідання даної комісії за 2009 рік.

Таким чином, одночасне прийняття по одному питанню двох рішень на одній сесії - 25 сесії 5 скликання Глобинської міської ради від 03.04.2009 № 120 (з 01.04.2009 розмір орендної плати для земель с/г призначення встановлено в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки землі) та від 03.04.2009 № 121 про затвердження договорів оренди, в яких передбачено різний розмір орендної плати, в тому числі в 60,0 грн. за 1 га земель с/г призначення, є не можливим, так як є суперечливим та порушує норми законів України в сфері земельних відносин. Сесією приймаються рішення щодо визначення орендаря, виділення площі земельної ділянки, встановлення розміру земельного податку або розміру орендної плати. Затвердження договорів оренди на сесії місцевої ради не передбачено жодним нормативним актом України. Встановлення розміру орендної плати у відсотках до нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає законам України, про що вище описано. Відсутність документального підтвердження пропозицій комісії із земельних питань щодо прийняття рішення №138 від 18.03.2008, №121 від 03.04.2010 та №926 від 12.10.2010 про затвердження договорів оренди свідчить про відсутність такого колегіального рішення.

Слід зазначити, на встановлення різного розміру орендної плати (в гривнях за 1 га, у відсотку до нормативної грошової оцінки) на земельні ділянки, що розміщені в межах одного населеного пункту. Обґрунтування такої позиції відсутнє так як не до ревізії та до суду не надано.

Глобинською міською радою вжито заходи по частковому відшкодуванню коштів. Проте, станом на 23.06.2011 року залишилась заборгованість перед бюджетами в сумі 65292,27 грн.

Щодо порушення з дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті преміальних виплат міському голові Глобинської міської ради.

Нарахування та виплата премій міському голові ОСОБА_7 проводилась у відповідності до рішень сесій, за винятком періодів: червень, вересень, грудень 2007 року; вересень, грудень 2008 року; січень 2009 року; травень 2010 року, в яких сума преміальної виплати в переведенні на відсоткову величина перевищила визначену рішенням відповідної сесії. При досліджені даного питання встановлено, що до бухгалтерії міської ради надавались розпорядження міського голови Глобинської міської ради ОСОБА_7 на предмет виплати йому премії до професійного свята та виплати премії за рахунок економії фонду оплати праці, що перевищувало розмір щомісячної премії визначеної рішенням відповідної сесії. За результатами проведеного перерахунку преміальних виплат до розміру визначеного відповідною сесією Глобинської міської ради встановлено нарахування та виплату преміальних виплат в завищеному розміру на загальну суму 5653,35 грн., чим порушено пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». На переплату заробітної плати зайво нараховано та перераховано внесків до державних цільових фондів на суму 2050,98 грн. (36,2%, 36,4 %).

Поряд з цим, у березні 2010 року міському голові Глобинської міської ради ОСОБА_7 на підставі його заяви нараховано та виплачено матеріальну допомогу на соціально-побутові потреби в сумі 5350,99 грн. при відсутності колегіального рішення на таку виплату на момент виплати, так як рішення прийнято 18 травня 2010 року, чим не дотримано вимоги ч.2 ст.6 Постанови (268-2006). При цьому на переплату заробітної плати (матеріальної допомоги) зайво нараховано та перераховано внесків до державних цільових фондів на суму 1947,76 грн. (36,4 %).

Частиною 2 статті 6 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про впорядкування умов оплати праці апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів»визначено, що «преміювання сільських, селищних і міських голів, голів районних і районних у містах рад, їх заступників, встановлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірі, установлених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймаються відповідною радою».

Судом встановлено, що Глобинскою міською радою двічі подавалась позовна заява до Глобинського районного суду про відшкодування зайво (безпідставно) нарахованої та виплаченої заробітної плати (матеріальної допомоги, преміальних виплат), зокрема: від 06.04.2011 №С-02-18/924 на суму позову 10986,34 грн. та 26.04.2011 №С-02-18/1123 на суму позову 8643,71 грн.

В обох випадках районним судом прийнято Ухвали від 14.04.2011 та від 27.04.2011 про повернення позовної заяви в звязку з не усуненням недоліків.

Таким чином вказана вимога про усунення встановленого порушення залишилося не виконаною, а саме завдана матеріальна шкода в розмірі 15003,08 грн.

Що до посилання на Висновк №122/123 додаткової комплексної судової будівельно-технічної та економічної експертизи, складеного 18 березня 2011 року судовим експертом Шимкою В.М. суд зазначає наступне.

На вирішення експертизи було поставлено питання щодо виконання робіт по обєкту водопровідної мережі по вулиці Шкільний бульвар та по вулиці Південно Кільцева м. Глобине згідно актів ф. №КБ-2в за вересень, листопад та грудень 2009 року.

Експертом на дослідження запрошено та використано акти ф. №КБ-2в 2006 року. В 2007 році КРВ в Глобинському районі проведено планову ревізію використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів із запобігання аваріям та техногенним катастрофам у комунальній власності, виділеної у 2006 році Глобинській міській раді, в тому числі в частині використання бюджетних коштів на реконструкцію водопроводу в сумі 180,00 тис. грн., (КФК 150122 КЕКВ 2143), Акт від 10.04.2007 №08-21/19.

Тобто, виконання робіт (реконструкція, а не будівництво) 2006 року обревізовано, що підтверджено Актом від 10.04.2007 №08-21/19. На сторінці 7 Висновку №122/123 експертом зазначено, «…які саме роботи були проведені в 2006 році та 2009 роках та на якій ділянці трубопроводу, на момент проведення дослідження, не є можливим, тому дослідження проводиться в цілому по будівництву водопровідної мережі…».

Висновок експерта щодо завищення робіт на суму 85654,80 грн., є відносним так як обмірами не доведений. На сторінці 10 Висновку №122/123 експертом зазначено «враховуючи, що на момент проведення натурного обстеження трубопроводи водопостачання приховані для натурно-інструментального обстеження (знаходяться в товщі земляного шару), а акти складені не у відповідності до вимог ДБН А.3.1-5-96, тому перевірити фактичну кількість труб та їх параметри (довжина, діаметр), які розташовані між оглядовими колодязями, не є можливим».

Тобто, висновок щодо завищення робіт на суму 85654,80 грн. не досліджено належним чином, а тому не береться судом до уваги.

Таким чином, всі вищезазначені порушення, що встановлені в ході проведення ревізії, наслідком якого стало завдання збитків залишились не усунутими.

Із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області до Глобинської міської ради про зобов'язання вчинити дії обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в Полтавській областідо Глобинської міської радипро зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Глобинську міську раду виконати п.1 вимоги про усунення порушень виявлених ревізією від 23.12.2010р. № 01-21/1573, а саме забезпечити відшкодування зайво (безпідставно) нарахованої та виплаченої заробітної плати (матеріальної допомоги, преміальних виплат) в загальній сумі 10986,34 грн., в тому числі шляхом стягнення з винної особи на підставі ст.ст.133-137 Кодексу законів про працю; п.2 вимоги - забезпечити відшкодування завищених витрат бюджетних коштів на сплату внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, до Пенсійного Фонду України, до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, до Фонду соціального страхування на випадок безробіття в розмірі 3998,74 грн.; п.3 вимоги - забезпечити відшкодування ДІЇ „ДІБ Міськбудпроект" завищення вартості виконаних проектних робіт на загальну суму 57406 грн.; забезпечити відшкодування завищеної вартості робіт по будівництву водопровідної мережі по вул. Шкільний бульвар та Південно Кільцева на суму 188597,14 грн., виконання якого проводилось ПП "Райагробуд", шляхом здійснення будівельних робіт для завершення будівництва даної водопровідної мережі із складанням відповідного акту за ф. №КБ-2в; п. 5 вимоги про усунення порушень виявлених ревізією від 23.12.2010р. № 01-21/1573, а саме: забезпечити надходження до бюджетів фінансових ресурсів від орендної плати за земельні ділянки в сумі 65292,27 грн. за рахунок орендарів.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 02 серпня 2011 року.

СуддяГ.В. Костенко