Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.08.11 Справа № 1/81/2011
За позовом Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ
до Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні п о з и в а ч а :
- Головного управління Державного казначейства України у Луганській області, м. Луганськ,
- Луганської обласної ради, м. Луганськ,
- Георгіївської селищної ради Луганської області, смт. Георгіївна Лутугинського району Луганської області
про стягнення 19996 грн. 52 коп.
Суддя Н.М.Зюбанова
Представники не прибули
Суть спору: про стягнення з відповідача 19996 грн. 52 коп. шкоди, завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, його представник в судове засідання не прибув.
Учасників судового процесу було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання, тому судом з урахуванням вимог ст. 43 ГПК України створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.
Неприбуття вдруге у судове засідання відповідача, який був належним чином повідомлений про час і місце проведення судового засідання не перешкоджає розгляду спору по суті згідно положень ст. 75 ГПК України, оскільки до повноважень господарських суддів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб – учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій.
Тому, направлення кореспонденції на адресу відповідача відповідно до інформації, що міститься в матеріалах справи, є належним доказом виконання господарським судом обов’язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення судом певних процесуальних дій.
Дослідивши матеріали справи, документи, додатково надані позивачем та третіми особами, суд дійшов до наступного.
Так, ухвалою господарського суду від 16.06.11 до участі у справі були залучені у порядку ст. 27 ГПК України Головне управління Державного казначейства України у Луганській області, Луганська обласна рада та Георгіївська селищна рада Луганської області як треті особи на стороні позивача без самостійних вимог.
Луганська обласна рада у письмових поясненнях за листом від 04.07.11 № 10/10-1375 підтримує позовні вимоги позивача та звертає увагу суду на те, що для підрахунку кількості коштів, які спрямовуються до спеціального фонду місцевих бюджетів, необхідно відокремити від загальної суми грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності
70 %, що складає 13997 грн. 56 коп.; для визначення остаточної суми коштів, яка зараховується до спеціального фонду обласного бюджету необхідно визначити 20 % частку з коштів, які спрямовуються до спеціального фонду місцевих бюджетів за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що складає 2799 грн. 51 коп. Дану суму Луганська обласна рада просить стягнути на користь обласного бюджету.
Головне управління Державного казначейства України у Луганській області за листом від 28.07.11 № 15-05/5638 інформує суд про те, що у процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету органи Державного казначейства України здійснюють розподіл платежів між загальним та спеціальними фондами державного бюджету, між державним і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами відповідно до нормативів відрахувань, визначених законодавством та перераховують за належністю розподілені кошти у відповідних обсягах засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів.
Як вбачається з матеріалів справи, в обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у грудні 2010 року Державною екологічною інспекцією у Луганській області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Відокремленим підрозділом "Шахта "Лутугінська" ДП "Луганськвугілля", за результатами якої був складений акт перевірки від 17.12.10 та встановлений факт викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, що є порушенням ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
На підставі даного акту та у відповідності з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.08 № 639 та за реєстр. в Міністерстві юстиції України 21.01.09 за № 48/16064 (далі –Методика) до стягнення заявлено 15928 грн. 11 коп. шкоди.
Також перевіркою встановлений факт скиду відокремленим підрозділом шахтних та стічних вод без дозволу на спец водокористування, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України. У цій частині до стягнення заявлено 4068 грн. 41 коп. шкоди, завданої природі.
Встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача та задоволення позову, виходячи з наступних підстав.
Так, у відповідності до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затв. наказом Мінприроди від 19.12.2006 за № 548, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 за № 120/13387 Державна екологічна інспекція в Луганській області є належним позивачем за позовами щодо відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Правове регулювання охорони атмосферного повітря здійснюється відповідним Законом України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.92 № 2707-ХІІ, ст. 11 якого зокрема передбачено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Як встановлено перевіркою, проведеною позивачем, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 91379 від 16.12.05, закінчив свою дію 31.12.09, тобто на момент перевірки ВП "Шахта "Лутугінська" ДП "Луганськвугілля" здійснював свою виробничу діяльність без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Розмір шкоди, нанесеної державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства з боку відповідача позивачем обчислений згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря" та складає 15928 грн. 11 коп. шкоди.
Згідно зі ст. 6 Водного кодексу України води (водні об'єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування.
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; дотримуватися встановлених нормативів гранично-припустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Статтею 48 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування –це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Розмір шкоди, нанесеної державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства у частині спеціального водокористування обчислений позивачем згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09 № 389, за реєстр. в Міністерстві юстиції від 14.08.09 № 767/16783 та складає 4068 грн. 41 коп.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни повинні відшкодувати шкоду та збитки, заподіяні ними внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Як звісно, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: наявність шкоди, протиправна поведінка заподіювача шкоди, причинний зв"язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача та вина.
Матеріалами справи підтверджено зазначені вище складові шкоди, тому позов є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю з віднесенням судових витрат на відповідача згідно ст. 49 ГПК України пропорційно розміру задоволених вимог, які підлягають до стягнення в доход державного бюджету України, оскільки прокурор та позивач звільнені від їх сплати у встановленому законом порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ, вул. Лермонтова, буд. 1в, ідент. код 32473323 на користь фондів державного та місцевого бюджетів за рахунками, відкритими за балансовим рахунком № 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами", код класифікації доходів бюджету 24062100, банк одержувач – УДК у Луганській області, МФО 804013 - 19996 грн. 52 коп. шкоди;
- в доход державного бюджету України на п/рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк –ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 199 грн. 97 коп.; на п/рахунок 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ Ленінській об‘єднаній державній податковій інспекції у м. Луганську.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання повного рішення –05.08.11.
Суддя Н.М.Зюбанова