Рішення № 17320748, 20.07.2011, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
20.07.2011
Номер справи
13/5009/2790/11
Номер документу
17320748
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.07.11 Справа № 13/5009/2790/11

Суддя Серкіз В.Г.

За позовом: Бердянського природоохоронного міжрайонного прокурора Запорізької області в інтересах держави в особі:

позивача 1: Фонду Державного майна України, м. Київ

позивача 2: Відкритого акціонерного товариства “Завод “Прилив”, м. Бердянськ Запорізької області

до відповідача: Бердянської міської ради Запорізької області, м. Бердянськ Запорізької області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1, м. Бердянськ Запорізької області

про скасування п. 2.1 рішення Бердянської міської ради № 13 від 28.05.2009 р.

Суддя Серкіз В.Г.

Представники:

Від позивача 1: ОСОБА_2, дов. № 128 від 15.02.2011 р.

Від позивача 2: не з'явився

Від відповідача: ОСОБА_3, дов. № 01-2520/40 від 11.05.2011 р.

Від третьої особи: не з'явився

Від прокуратури: Тронь Г.М., посвідчення № 84 від 30.04.2010 р.

Розглядається позовна заява Бердянського природоохоронного міжрайонного прокурора Запорізької області, який звернувся до суду в інтересах Фонду Державного майна України, м. Київ та Відкритого акціонерного товариства “Завод “Прилив”, м. Бердянськ Запорізької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 до Бердянської міської ради Запорізької області про скасування п. 2.1 рішення Бердянської міської ради № 13 від 28.05.2009 р. "Про передачу у власність та в оренду земельних ділянок громадянам" яким затверджено проект відведення земельної ділянки та передано громадянину ОСОБА_1 у приватну власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в межах норм безоплатної приватизації земельну ділянку, площею 0,0915 га, розташовану по АДРЕСА_1, вартість якої складає 46 363,05 грн.

20.07.2011 р. до початку розгляду справи прокурор та представники позивача 1 та відповідача заявили клопотання щодо відмови від здійснення технічної фіксації судового процесу.

Прокурор підтримав позовні вимоги, на підставах викладених у позовній заяві.

Позивач 1 позовні вимоги прокурора підтримав у повному обсязі.

Позивач 2 у судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи був попереджений належним чином.

Відповідач проти позову заперечив, про що свідчить письмовий відзив, просить суд відмовити прокурору та позивачам у задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи був попереджений належним чином.

Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами додатково, заслухавши представників сторін, суд,

В С Т А Н О В И В:

28.05.2009 р. Бердянською міською радою Запорізької області прийнято рішення № 13 про передачу у власність та в оренду земельних ділянок громадянами.

Пунктом 2.1 рішення Бердянської міської ради № 13 від 28.05.2009 року затверджено проект відведення земельної ділянки та передано громадянину ОСОБА_1 у приватну власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в межах норм безоплатної приватизації земельну ділянку, площею 0,0915 га, розташовану по АДРЕСА_1.

Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до положень ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст, зокрема, належить:

а) розпорядження землями територіальних громад;

б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;

в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;

г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;

є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Проведеною прокурорською перевіркою встановлено, що рішенням Бердянської міської ради народних депутатів Запорізької області № 7 від 26.05.1992 року заводу "Прилив" була надана у постійне користування під будівництво школи та дитячого садочка земельна ділянка, площею 5,5 га, по вул. Серафимовича в м. Бердянську.

Державний акт на право постійного користування землею був зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею 25.02.1994 року за № 200.

Відповідно до вимог ст.ст. 80, 84 Земельного кодексу України суб'єктом права власності на вказану земельну ділянку є держава.

Державний акт постійного користування землею від 25.02.1994 р. № 200 не скасовано.

11.06.1998 року наказом в.о. голови Фонду державного майна № 13-АТ Завод "Прилив" реорганізовано у ВАТ "Завод "Прилив", який став правонаступником державного підприємства Завод "Прилив" і державна частка статутного капіталу у ньому становить 100%, відповідно розпорядження всіма активами підприємства та землею проводиться лише з дозволу та погодження з Фондом державного майна України.

ВАТ "Завод "Прилив" від земельної ділянки площею 5,5 га, по вул. Серафимовича в м. Бердянську не відмовлявся, Фонд державного майна України не надавав згоди на вилучення (відчуження) зазначеної земельної ділянки. Вилучення земельної ділянки, площею 5,5 га, по вул. Серафимовича в м. Бердянську, у передбаченому законодавством України порядку із постійного користування ВАТ "Завод "Прилив" не проводилось.

Протягом 2007-2009 років земельна ділянка, площею 5,5 га, по вул. Серафимовича в м. Бердянську, була поділена на земельні ділянки в районі вулиць Лазо, Серафимовича, Старова та Фестивальної та передана громадянам у власність для будівництва та обслуговування жилих будинків.

Земельна ділянка, площею 0,0915 га, розташована по АДРЕСА_1, є складовою частиною земельної ділянки ВАТ «Завод Прилив», площею 5,5 га, по вул. Серафимовича в м. Бердянську.

Рішенням Бердянської міської ради № 12 від 27.12.2007 року надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту відведення вищезазначеної земельної ділянки.

18.04.2011 р. Бердянською природоохоронною прокуратурою проведено перевірку законності використання земельної ділянки, площею 5,5 га, розташованої по вул. Фестивальна, Серафимовича, Старова, наданої заводу «Прилив»у постійне користування під будівництво школи та дитячого садочка.

В ході перевірки встановлено, що 10.04.2009 року начальником управління Держкомзему у м. Бердянську надано висновок № 406 про погодження проекту відведення земельної ділянки, площею 0,0915 га, що розташована в АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Всупереч вимогам чинного законодавства України начальником Держкомзему в м. Бердянську були проігноровані всі вищенаведені обставини при видачі висновку від 10.04.2009 р. № 406 про погодження проекту відведення земельної ділянки, площею 0,0915 га, що розташована в м. Бердянську, АДРЕСА_1, яка є складовою частиною земельної ділянки, площею 5,5 га, по вул. Серафімовича в м. Бердянську та наданої Відкрите акціонерне товариство "Завод "Прилив" під будівництво школи та дитячого садочка.

За результатами проведення перевірки 23 березня 2011 року Бердянською природоохоронною міжрайонною прокуратурою порушена кримінальна справа за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України, за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами Управління земельних ресурсів в м. Бердянську при погодженні проектів відведення у власність громадянам земельних ділянок за рахунок земель державної форми власності ВАТ «Завод «Прилив».

Видача начальником Держкомзему в м. Бердянську висновку від 10.04.2009 р. № 406 в порушення вимог чинного земельного законодавства України в подальшому призвела до незаконної передачі у власність фізичним особам земель державної форми власності.

Відповідно до довідки від 09.02.2011 року за № 72, виданої заступником начальника управління держкомзему у м. Бердянськ, загальна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Фестивальна/Лазо наданої у власність ВАТ «Завод «Прилив»під будівництво та обслуговування школи та дитячого садка з урахуванням щорічної індексації за 0,0001 га складає 50,67 грн. Таким чином, нормативно грошова вартість вищезазначеної земельної ділянки площею 0,0915 га, законність надання у власність якої оскаржується, складає 46 363,05 грн.

Згідно з ч. 2 ст. 84 Земельного кодексу України право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.

Реалізація права державної власності на землю відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України органами місцевого самоврядування, зокрема Бердянською міською радою, не можлива.

Жодним нормативно-правовим актом не передбачені повноваження міської ради в частині обмеження прав держави в особі органів державної влади щодо реалізації права на землю.

Приписами ст. 13 Конституції України встановлено, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Стаття 14 Конституції України передбачає, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою схороною держави. Відповідно до ст. ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших обєктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначних цим Кодексом

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 84 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать земельні ділянки, на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти.

Відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про землеустрій»проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

Згідно з вимогами ст. 7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності»№ 185 від 21.09.2006 року, Фонд державного майна України відповідно до законодавства дає дозвіл (погодження) на відчуження державного майна у випадках, встановлених законодавством, погоджує (приймає) рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключно (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної та органи місцевого самоврядування.

Згідно ст. ст. 142-145 Конституції України, до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших обєктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

За змістом ч. 2 ст. 144 Конституції України та ч. 10 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи зацікавлених осіб в судовому порядку.

Акт державного чи іншого органу це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обовязковий характер для субєктів цих відносин. Акти ненормативного характеру (індивідуальні акти) породжують права і обовязки тільки у того субєкта (чи визначеного ними певного кола субєктів), якому вони адресовані.

Підставами для визнання визначеного акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації.

Пунктом 2 Розяснень Президії Вищого Арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000 року “Про деякі питання практики вирішення спорів, повязаних з визнанням недійсним актів державних чи інших органів” встановлено, що підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обовязковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації позивача у справі.

Заперечення відповідача не взяті судом до уваги, так як не відповідають наданим документам та обставинам справи.

Розглянувши матеріали справи, господарський суд дійшов висновку, що Бердянська міська рада, приймаючи рішення № 13 від 28.05.2009 року, пунктом 2.1 якого затвердила проект відведення земельної ділянки та передала громадянину ОСОБА_1 у приватну власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в межах норм безоплатної приватизації земельну ділянку, площею 0,0915 га, розташовану по АДРЕСА_1, за рахунок земель державної форми власності, які надані у постійне користування під будівництво школи та дитячого садочка ВАТ "Завод "Прилив", державна частка статутного капіталу якого становить 100% та відповідно, допустила грубі порушення чинного земельного законодавства України, перевищивши надані їй законом повноваження, а також суттєво обмежила гарантоване Конституцією України право держави на землю.

За приписами ст. 155 Земельного Кодексу України, у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Аналізуючи вище зазначене, суд приходить до висновку, що пункт 2.1 рішення Бердянської міської ради № 13 від 28.05.2009 року «Про передачу у власність та в оренду земельних ділянок громадянам»не відповідає закону, оскільки прийнято за відсутності на те відповідних повноважень та порушує економічні права держави, а тому підлягає скасуванню.

Статтею 393 ЦК України передбачено, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Враховуючи вищевикладене, пояснення прокурора та представника позивача, наявні матеріали справи, господарський суд дійшов висновку щодо задоволення позову у повному обсязі.

Згідно статті 85 ГПК України прийняте рішення оголошено господарським судом у судовому засіданні після закінчення розгляду справи.

Судові витрати: державне мито України та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу віднести на відповідача, тому як спір доведений до суду з його вини.

Керуючись ст.ст. 22, 29, 33, 49, 75, 82 - 85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Скасувати п. 2.1 рішення Бердянської міської ради № 13 від 28.05.2009 р. "Про передачу у власність та в оренду земельних ділянок громадянам", яким затверджено проект відведення земельної ділянки та передано громадянину ОСОБА_1 у приватну власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в межах норм безоплатної приватизації земельну ділянку, площею 0,0915 га, розташовану по АДРЕСА_1, вартість якої складає 46 363 грн. 05 коп.

Стягнути з Бердянської міської ради Запорізької області (71112, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. І Бердянської Ради, 2, код ЄДРПОУ 02140805, розрахункові рахунки в матеріалах справи відсутні) в доход Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) 85 (вісімдесят пять) грн. 00 коп. державного мита. Видати наказ.

Стягнути з Бердянської міської ради Запорізької області (71112, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. І Бердянської Ради, 2, код ЄДРПОУ 02140805, розрахункові рахунки в матеріалах справи відсутні) в доход Державного бюджету України (отримувач- Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк отримувача- Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 34677145; р/р 31218264700007; код бюджетної класифікації 22050003; символ звітності банку 264) 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.

Суддя В.Г. Серкіз

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Рішення оформлено і підписано згідно з вимогами ст. 84 ГПК України 21.07.2011р.