Постанова № 17314444, 24.02.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.02.2011
Номер справи
2а-12505/10/2670
Номер документу
17314444
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 лютого 2011 року 17:06 № 2а-12505/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б. при секретарі судового засідання Паньків В. В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Фаворит Інвест"

до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва

проскасування повідомлення - рішення № 0002142305 від 07.04.2010року

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, за дов.

від відповідача: Чирда Д.О. посв.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 24.02.11 року о 17 год. 06 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фаворит Інвест»звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції в Оболонському районі м. Києва (з урахуванням уточнення позовних вимог) про визнання протиправним і скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «Фаворит Інвест»№ 0002142305 від 07.04.2010 року, видане на підставі Акту перевірки № 0251/26/54/23/35200139 від 29.03.2010 року п. 9 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстратора розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»680,00 гривень згідно з п. 4 ст. 17 Закону.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесене Державної податкової інспекції в Оболонському районі м. Києві із порушенням чинного законодавства України, ґрунтується на неправильному застосуванні норм податкового законодавства, а тому підлягає скасуванню.

Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на те, що в ході проведеної перевірки було встановлено, що підприємством надаються послуги з продажу оn-1іnе платежів за готівку. Встановлено, що підприємством не забезпечено зберігання в Книзі обліку розрахункових операцій № 2654006763р/01 фіскального звітного чеку № 0089 за 09.12.2009 р. та не забезпечено щоденне друкування фіскального звітного чеку за 04.12.2009 р. згідно КОРО № 2654006763р/01. Всього встановлено два випадки.

Таким чином, ТОВ «Фаворит Інвест»порушено п. 9 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.95 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Співробітниками Державної податкової адміністрації у м. Києві 26.03.2010 р. було проведено перевірку господарської одиниці магазину, розташованого за адресою: м. Київ, пл. Дружби Народів, 2, що належить ТОВ «Фаворит Інвест»з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт перевірки № 0251/26/54/23/35200139 від 29.03.2010 року (надалі по тексту Акт перевірки).

Актом перевірки зазначено, що в ході проведеної перевірки було встановлено, що підприємством надаються послуги з продажу оn-1іnе платежів за готівку. В акті перевірки зазначено, що підприємством не забезпечено зберігання в Книзі обліку розрахункових операцій № 2654006763р/01 фіскального звітного чеку № 0089 за 09.12.2009 р. та не забезпечено щоденне друкування фіскального звітного чеку за 04.12.2009 р. згідно КОРО № 2654006763р/01.

За результатами перевірки складено акт про порушення, зокрема, п. 9 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.95 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На підставі вищезазначеного акту було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «Фаворит Інвест»№ 0002142305 від 07.04.2010 року.

Суд вважає, позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

По-перше.

Судом встановлено, що у відповідності до Наказу ТОВ «Фаворит Інвест»№01/1-к від 01.09.2009 р. в магазині, який перевірявсь Державною податковою адміністрацією у м. Києві та який знаходиться в м. Київ, пл. Дружби Народів, 2 встановлено час роботи двох змін: - перша зміна з 09-00 год. до 21-00 год. включно; - друга зміна з 21-00 год. до 09-00 год. включно. З даного наказу вбачається, що магазин працює цілодобово.

Згідно наданих позивачем до справи фіскальних чеків за 03.12.2009 р.№ 0082 був знятий 03.12.2009 р. о 23 год. 47 хв., перша розрахункова операція після виконання Z-звіту була здійснена в 00 год. 05 хв. 04.12.2009 р. № 0083 був виконаний 05.12.2009 року о 00 год. 00 хв. Від початку першої операції (о23 год. 55 хв.) до виконання фіскального звітного чеку за 04.12.2009 р. пройшло 23 год. 55 хв.

Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 №265/95-ВР субєкти господарської діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані, зокрема, щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

У разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій до субєктів господарської діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі, застосовуються фінансові санкції в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 4 ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”).

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” фіскальний звітний чек документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.

У відповідності до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів № 199 від 18.02.2002 “Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування” у фіскальних вимогах поняття “фіскальні функції”, “фіскальна пам'ять”, “розрахункові операції”, “реєстратор розрахункових операцій”, “фіскальний режим роботи”, “фіскальний звітний чек”, “денний звіт”, “контрольна стрічка” вживаються у значеннях, наведених у Законі України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Згідно з абз. 9 ч. 2 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 199 від 18.02.2002 “Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування” Z-звіт - денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора, а згідно абз. 12 ч. 2 п. 2 вказаної Постанови зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.

Відповідно до додатку до Постанови Кабінету Міністрів України № 199 від 18.02.2002 “Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування” підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години.

За таких обставин, висновки акта перевірки про незабезпечення позивачем щоденного друкування на реєстраторах розрахункових фіскальних звітних чеків за 04.12.2009 р. визнаються судом помилковими.

Оскільки факт порушення позивачем вимог п. 9 ст. 3 Закону “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” відсутній, підстав для застосування до позивача фінансових санкцій, передбачених п. 4 ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, у відповідача не було.

По-друге. В частині щодо не забезпечено зберігання в КОРО № 2654006763 р/01 фіскального звітного чеку № 0089 за 09.12.2009 р.

Згідно з п.2 Вимог у фіскальних вимогах поняття "фіскальні функції", "фіскальна пам'ять", "розрахункові операції", "реєстратор розрахункових операцій", "фіскальний режим роботи", "фіскальний звітний чек", "денний звіт", "контрольна стрічка" вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Для цілей фіскальних вимог також використовуються такі поняття: фіскальна інформація - інформація про обсяг розрахункових операцій, проведених через реєстратор у фіскальному режимі роботи, що заноситься до фіскальної пам'яті цього реєстратора за підсумками дня або будь-якого іншого періоду; Z-звіт - денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора; X-звіт - денний звіт без обнуління інформації в оперативній пам'яті; зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання звіту до виконання наступного Z-звіту.

Відповідно до п.7 Вимог усі режими роботи реєстратора, крім тих, що забезпечують усунення причин блокування, повинні блокуватися у разі: відключення механізму друкування чеків і звітів; відключення індикатора клієнта, виконаного у вигляді окремого блока; спроби зміни дати; спроби зміни опису товару або послуги (крім вартості одиниці їх виміру) після проведення першої реєстрації продажу цього товару; вичерпання ємності, несправності, відключення або заміни фіскальної пам'яті; перевищення встановленої кількості аварійних обнулень; порушення послідовностівиконання операцій, передбачених програмним забезпеченням реєстратора; спроби занесення фіскальної інформації до фіскальної пам'яті, якщо в годиннику-календарі встановлено дату, що передує даті останнього Z-звіту; перевищення максимальної тривалості зміни; відсутності чекової стрічки; відсутності контрольної стрічки (у разі коли контрольна стрічка друкується одночасно з чековою); перевищення максимальної кількості розрядів чисел, що обробляються; зниження напруги до рівня, при якому не гарантується достовірна обробка та зберігання даних; спотворення даних у фіскальній пам'яті.

Відповідно до п.9 Вимог блокування виконання функцій реєстратора знімається після усунення причини його виникнення, крім причин, пов'язаних з перевищенням тривалості зміни та вичерпанням ємності фіскальної пам'яті. Реєстратор повинен забезпечувати можливість повторення або завершення розпочатої до блокування та незавершеної операції. Згідно з п.10 Вимог блокування виконання функцій реєстратора, яке сталося внаслідок перевищення максимальної тривалості зміни, не повинно поширюватися на виконання звіту. Після формування Z-звіту і друкування фіскального звітного чека блокування, пов'язане з перевищенням тривалості зміни, повинно зніматися.

Згідно з п.11 Вимог реєстратор повинен забезпечувати формування та друкування таких звітів: X-звіту; Z-звіту; звіту про реалізовані товари (надані послуги); періодичних (повного, скороченого), а відповідно до п.13 Вимог формування Z-звіту повинно виконуватися у такій послідовності: друкування фіскального звітного чека і занесення інформації до фіскальної пам'яті; обнулення регістрів денних підсумків оперативної пам'яті; друкування інформації, що підтверджує обнулення регістрів денних підсумків оперативної пам'яті та дійсність фіскального звітного чека.

У п.17 Вимог визначено, що у чеку Z-звіту всі підсумки та суми обчислюються за зміну.

У Примітці 1 в Додатку до вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування визначено, що підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години.

Отже, вказаною Постановою №199 від 18.02.2002 з урахуванням особливостей реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій у різних сферах застосування визначено, що друкування звіту може здійснюватися не щоденно, а за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години.

Судом встановлено, що згідно з п. 9 ст. 3 Закону № 265 ТОВ «Фаворит Інвест»щоденно друкує на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки і забезпечує їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. Відповідно до п. 7.5 розділу 7 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614 (далі - Порядок № 614) забезпечується підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО та щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від клієнтів, та дані за сумами, виданими клієнтам, записуються окремо.

Так, відповідно до п. 9 ст. 3 Закону № 265 позивачем 09.12.2009 року о 23 год. 26 хвилин, саме за 09.12.2009 року був роздрукований фіскальний звітний чек № 0088.

Також 10.12.2009 року о 23 год. 44 хв. За 10.12.2009 року позивачем був роздрукований фіскальний звітний чек № 0090.

Фіскальний звітний чек № 0088 та № 0090 були вклеєні в книгу ОРО. Відповідно до п. 2.6 гл. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 (далі - Положення № 637), зі змінами та доповненнями у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі ОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 199 від 18.02.2002 року «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування»(далі - Постанова № 1990 чек Z-звіту - фіскальний звітний чек окрім загальних реквізитів містить додаткові дані (всі підсумки розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) та суми ПДВ за зміну).

Представник Позивача зазначає, що фіскальний звітний чек № 0089 був помилково роздрукований 09.12.2009 року та оскільки не містить даних про всі підсумки розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) та суми ПДВ за зміну) не був підклеєний в книгу ОРО.

Отже, позивачем було дотримано вимог п. 9 ст. 3 Закону № 265, п. 7.5 розділу 7 Порядку № 614, п. 2.6 гл. 2 Положення № 637, а тому застосування ДПІ у Оболонському районі м. Києва до ТОВ «Фаворит Інвест»штрафних санкцій згідно з п. 4 ст. 17 Закону № 265 є протиправним.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Враховуючи обставини справи та наявні докази, прийняте відповідачем рішення, на підставі якого були нараховані штрафні (фінансові) санкції, є помилковим та такими, що не відповідає вимогам чинного законодавства України. За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги про визнання не чинним та скасування рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятих ним спірних рішень з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин справи та вимог законодавства.

З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про задоволення позовних вимог. Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати визнання протиправним і скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «Фаворит Інвест»від 07.04.2010 року № 0002142305.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.Б. Федорчук