Постанова № 17314421, 28.01.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.01.2011
Номер справи
2а-7237/10/2670
Номер документу
17314421
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

28 січня 2011 року12:28 № 2а-7237/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Федорчука А.Б. , суддів Каракашьян С.К. Шарпакової В.В. при секретарі судового засідання Приходько О.В. вирішив адміністративну справу

за позовомУправління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва

доДержавного підприємства "Державне спеціалізоване видавництво "Вища школа"

простягнення заборгованості у розмірі 168 288,64грн.

за участю представників сторін:

від позивача: Нестеренко Д.О.

від відповідача: Оцколіч В.О.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного підприємства «Державне спеціалізоване видавництво «Вища школа» про стягнення заборгованості у розмірі 168288,64 грн. заборгованості по внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Державне підприємство «Державне спеціалізоване видавництво «Вища школа» у строки, встановлені статтею 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»внесків з серпня 2009 року по березень 2010 року, в сумі 168288,64 грн., не сплачено.

Відповідачем подано до суду клопотання від 27.07.2010 (реєстраційний номер вх. №03-9/180) про призначення колегіального розгляду справи.

У відповідності до ст. 151 КАС України призначено колегію суддів у складі Головуючого судді Федорчука А.Б., суддів: Каракашьян С.К., Шарпакової В.В.

Представником Відповідача подавалися неодноразово клопотання про відкладення розгляду справи.

В судовому засіданні представник позивача 28.01.2011 р. подано заяву про зменшення позовних вимог та просить стягнути з Відповідача суму в розмірі 63712,38 грн. та просить суд задовольнити адміністративний позов в розмірі 63712,38 грн.

Представник Відповідача до суду зявився, проти позову заперечує. В обґрунтування заперечень зазначає, що в результаті детального вивчення та аналізу сплачених нами сум до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва нами було виявлено, що на протязі 2008-2010 р.р. помилково були нараховані внески до Пенсійного фонду на суми за договорами цивільно-правового характеру (договори про надання послуг). Оскільки чинне законодавство не зобовязує нараховувати та сплачувати внески у вказаних випадках. Підприємством був здійснений перерахунок (сторнування) вказаної заборгованості з урахуванням надлишково сплачених сум ДП «ДСВ «Вища школа»про що належним чином Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва було повідомлене 20.01.2011 р.

Представник Відповідача зазначає, що станом на 2011 року у Відповідача відсутня заборгованість перед Пенсійним фондом.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про стягнення заборгованості у розмірі 168288,64 грн. з Державного підприємства «Державне спеціалізоване видавництво «Вища школа».

Позивач зазначив, що Державного підприємства «Державне спеціалізоване видавництво «Вища школа» з урахування уточнення не виконало зобовязань зі сплати 63712,38 грн. внесків до Пенсійного фонду.

Відповідач - Державне підприємство «Державне спеціалізоване видавництво «Вища школа», ідент.код 02476669 перебуває на обліку у Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва.

Як вбачається з матеріалів справи розрахунками суми страхових внесків за серпень 2009 року березень 2010 року, відповідачем було самостійно узгоджено зобовязання зі сплати внесків до Пенсійного фонду, заборгованість перед Пенсійним фондом України по страховим внескам з урахуванням часткової сплати становить 63712,38 грн.

Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити та сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цим Законом.

Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважається простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягується з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Як вбачається з матеріалів справи податковою вимогою № Ю-691/1918 від 01.02.2010р. було визначено зобовязання відповідача по сплаті внесків до Пенсійного фонду. Докази отримання вимоги Відповідачем містять в матеріалах справи.

Відповідно до частини третьої статті 106 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки та суми фінансових санкцій, страхувальник узгоджує її з органом Пенсійного фонду, а в разі неузгодження має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

Оскільки відповідач не оскаржував надіслані позивачем вимоги ні в адміністративному, ні в судовому порядку, борг по вимогам вважається узгодженим.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 №121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 даного Положення передбачено, що основними завданнями Пенсійного фонду України є: участь у формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 15 Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворювані в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Згідно із статтею 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом із застосованою до нього фінансовою санкцією, включеною до вимоги, або не узгодив вимогу із відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після утримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду має право звернутись до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхові внески до солідарної системи нараховуються: для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Згідно з частиною шостою статті 20 наведеного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Частиною першою статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.

Згідно пунктом 11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, платники, зазначені в підпунктах 2.1.1 та 2.1.2 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків. Розрахунки подаються зазначеними платниками до органу Пенсійного фонду для реєстрації за базовий звітний період, що дорівнює календарному місяцю, - не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач регулярно подавав встановлену звітність де самостійно визначав суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, але не сплачував їх.

У відповідності до пункту 8.1 вказаної Інструкції, суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у разі виявлення своєчасно не сплачених страхових внесків страхувальники зобовязані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з урахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і в строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про їх сплату. Протягом 10 робочих днів з дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобовязаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про оплату недоїмки і протягом 10 днів після її отримання не сплатив визначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом 10 днів після отримання вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду в установленому законом порядку звертається і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу виконавчої служби. У вказаних випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачу відомо про суму заборгованості з внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, оскільки зазначена сума є у звітності яку регулярно подавав відповідач, проте відповідач самостійно не сплатив грошові кошти відповідно до вимог позивача.

Доказів сплати зазначеної суми станом на день розгляду спору суду не надано.

Посилання Відповідача на те, що Позивач станом на час розгляду справи не провів звірку взаєморозрахунків з Відповідачем по даній заборгованості не приймається Судом до уваги з наступних підстав.

Суд не приймає до уваги посилання Відповідача, оскільки на час розгляду справи Відповідачем не надано переконливих доказів того, що ним було ініційовано проведення звірки розрахунків по заборгованості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідачем не надано Суду переконливих доказів звернення до Позивача з уточнюючими розрахунками суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування на протязі серпня 2009 року березня 2010 року, а отже посилання на внесення помилкових даних спростовуються матеріалами справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в сумі 63712,38 грн.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства «Державне спеціалізоване видавництво «Вища школа» (вул. Гоголівська, 7 м. Київ 01054 ідент. код 02476669) на користь Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва (ідент. код 26087323) борг у сумі 63 712,38 грн. (шістдесят три тисячі сімсот дванадцять гривень 38 коп.) на рахунок 256093122614 в Головному управлінні Ощадбанку по місту Києву та Київській області, МФО 322669.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий Суддя А.Б. Федорчук

Судді Каракашьян С.К. В.В. Шарпакова