Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 червня 2011 року 16:18 № 2а-6787/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Скочок Т.О.
при секретарі судового засідання Новик В.М.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,(довіреність № 08-2798, від 24.03.11);
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомКиївського міського центру зайнятості
до ОСОБА_2
простягнення заборгованості в сумі 5 972,72грн. В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Київського міського центра зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів в сумі 5 972,72 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 травня 2011 року відкрито скорочене провадження у адміністративній справі №6787/11/2670.
На підставі ч.4 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України за результатами розгляду поданного відповідачем заперечення суд вирішив здійснювати розгляд справи за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України про що було винесено Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 червня 2011 року та призначено судове засідання на 21 червня 2011 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачу було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю в порядку встановленому Законом України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі по тексту - Закон №1533-ІІІ). В ході перевірки було зясовано, що перебуваючи на обліку в центрі зайнятості та отримуючи допомогу по безробіттю ОСОБА_2 приховав свій статус підприємця чим порушив норми ч.2 ст.36 Закон №1533-ІІІ. З огляду на викладене, відповідно до ч.3 ст.36 Закон №1533-ІІІ сума виплаченої йому допомоги по безробіттю за період з 24.12.2010 року по 21.03.2011р. у розмірі 5972, 72 грн. підлягає поверненню. Враховуючи те, що відповідачем вищевказану суму не повернуто в добровільному порядку, позивач просив задовольнити позовні вимоги та стягнути з ОСОБА_2 на користь Киїівського міського центру зайнятості зазначені кошти.
В судовому засіданні 21.06.2011 року позивач підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Від відповідача 06.07.2011 року через канцелярію суду надійшла заява в якій він зазначив, що з 2005 року і по теперішній час він не займається підприємницькою діяльністю як фізична особа підприємець, не має доходів і не забезпечує себе, а тому не може вважатися зайнятою особою. При цьому, відповідачем в обґрунтування своєї позиції додано копії декларацій про доходи громадян з 2005 року по 2010 рік, копію книги обліку доходів та витрат, яку ведуть громадяни-субєкти підприємницької діяльності протягом календарного року та довідку ДПІ у Соломянському районі м.Києва №10896/В/17-218 від 15.06.2011 року про те, що згідно поданих декларацій від здійснення підприємницької діяльності за період з 01.01.2005 року по 31.12.2010 року доходів не отримував.
В судовому засіданні 21.06.2011 року відповідач заперечив проти позову, зазначивши, що він дійсно зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, але підприємницькою діяльністю не займався та доходи від здійснення підприємницької діяльності не отримував. З огляду на викладене, просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, вислухавши пояснення представника позивача та відповідача по суті спору, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 зареєстрований 17.12.2010 року в Солом'янському районному центрі зайнятості Київського міського центру зайнятості, при цьому був ознайомлений з памяткою про свої права та обовязки.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 звернувся до Соломянського районного центру зайнятості із заявою від 24.12.2010 року та просив до вирішення питання його працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Закону України «Про зайнятість населення».
При цьому, в заяві ОСОБА_2 зазначив, що «в даний час я не є найманим працівником, не укладав договір цивільно-правового характеру, не отримую пенсію на пільгових умовах і не зареєстрований як фізична особа-підприємець та не веду особистого селянського господарства».
На підставі наказу №10614/3639 від 24.12.2010 ОСОБА_2 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю відповідно до статей 22, 23 Закону України "“Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”.
28.03.2011 року Соломянським районним центром зайнятості (на запит №655 від 23.02.2011 року) отримано довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 9047731 станом на 10.03.2011 року згідно з якою ОСОБА_2 12.10.2004 року зареєстрований Соломянською районною у місті Києві державною адміністрацією як фізична особа-підприємець.
Як вбачається з наданого позивачем витягу із наказів про прийняті рішення по особі ОСОБА_2 відповідачу було припинено виплату допомоги по безробіттю наказом від 28.03.2011 № НТ 110328 відповідно до пп.8 п.1 ст.31 Закону №1533-ІІІ у зв'язку з призначенням виплати безробітному на підставі документів, що містять неправдиві відомості виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю; знято з обліку.
Згідно з довідкою наданою позивачем №2535 від 06.05.2011 року за період з 24.12.2010 року по 21.03.2011 року ОСОБА_2 було нараховано допомогу по безробіттю в сумі 5972, 72 грн.
Позивачем було направлено відповідачу повідомлення №1821 від 29.03.2011 року з проханням протягом 15 календарних днів після отримання повідомлення повернути незаконно отримані ним коштів у сумі 5972, 72 грн.
Вказане поштове відправлення було отримано відповідачем 05.04.2011 року.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Пунктом "в" статті 25 Закону № 803-ХІІ встановлено, що держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм, зокрема, такий вид компенсації як виплата в установленному порядку допомоги по безробіттю.
Згідно з частиною 2 статті 36 Закону №1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 року № 803-ХІІ (далі по тексту Закон №803-ХІІ) в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, згідно з п. "б", громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство" належать до зайнятого населення.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 будучи зареєстрованим з 12.10.2004 року як фізична особа-підприємець, у заяві від 24.12.2010 року про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю зазначив, що «не зареєстрований як фізична особа-підприємець». Таким чином, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості та отримуючи допомогу по безробіттю, відповідач приховавши свій статус підприємця, порушив норми ч.2 ст.36 Закону №1533-ІІІ.
При цьому слід зазначити, що посилання відповідача на те, що він не займався підприємницькою діяльністю та не отримував доходів від здійснення підприємницької діяльності не спростовує доводи позивача про наявність у відповідача статусу фізичної особи-підприємця, який підтверджується наявним в матеріалах справи витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 9047731 станом на 10.03.2011 року.
Частиною 3 статті 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено, що фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.
Частиною 3 статті 36 Закону №1533-ІІІ передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ст.39 Закону №1533-ІІІ спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи усе вищевикладене, беручи до уваги те, що відповідачем порушено норми ч.2 ст.36 Закону №1533-ІІІ, вимога позивача про повернення виплачених коштів (повідомлення №1821 від 29.03.2011 року) відповідачем не оскаржувалась, а кошти не повернуті в добровільному порядку, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Київського міськоо центру зайнятості задовольнити повністю.
2.Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, адреса: 03037, АДРЕСА_1) на користь Київського міського центру зайнятості (адреса: 01033, м.Київ, вул..Жилянська, 47-б, розрахунковий рахунок 37179301900001 в Головному управлінні Державного казначейства України у м. Києві, МФО 820019, код 03491091) кошти в розмірі 5 972,72 грн. (п'ять тисяч дев'ятсот сімдесят дві гривні 72 копійки).
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок
Дата складання та підписання повного тексту постанови 27.06.2011 року.