Рішення № 17313977, 28.07.2011, Господарський суд м. Севастополя

Дата ухвалення
28.07.2011
Номер справи
5020-954/2011
Номер документу
17313977
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

28 липня 2011 року справа № 5020-954/2011 за позовом Заступника військового прокурора Військово-Морських Сил України (99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 41)

в інтересах держави в особі Міністерства оборони України (03168, м. Київ 168, пр. Повітрофлотський, 6)

до Державного підприємства Міністерства оборони України “102 підприємство електричних мереж” (99007, м. Севастополь, вул. 4-та Бастіонна, 32)

про стягнення 2857500,00 грн.

Суддя О.С. Погребняк

За участю представників:

прокурора (Заступник військового прокурора Військово-Морських Сил України): Рибкін О.Ю. - прокурор відділу військової прокуратури, посвідчення № 379 від 10.05.2011;

позивача (Міністерство оборони України): ОСОБА_1 - головний спеціаліст відділу правового забезпечення, довіреність № 220/43/д від 10.01.2011;

відповідача: ОСОБА_2 представник, довіреність № 01/92 від 18.01.2011; ОСОБА_3 представник, довіреність № 01/890 від 06.07.2011;

Сутьспору:

Заступник військового прокурора Військово-Морських Сил України звернувся до господарського суду міста Севастополя в інтересах держави в особі Міністерства оборони України з позовом до Державного підприємства Міністерства оборони України “102 підприємство електричних мереж” про стягнення заборгованості в сумі 2857500,00 грн.

Ухвалою від 17.06.2011 позовну заяву прийнято до провадження, справу призначено до розгляду у судовому засіданні.

У судовому засіданні 20.07.20011 прокурор надав заяву про зменшення розміру позовних вимог, просив суд стягнути з Державного підприємства Міністерства оборони України “102 підприємство електричних мереж” на користь Міністерства оборони України 2211075,00 грн.

Позовні вимоги мотивовано посиланням на пункт 7.2. Статуту ДП МО України «102 ПЕМ», яким встановлено, що чистий прибуток, який залишається після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат, витрат на оплату праці, оплату відсотків по кредитах банків, податків та внесення інших обов'язкових платежів до бюджету і відрахувань, установлених чинним законодавством України, відраховується у розмірі 50% на рахунок органу управління майном, тобто Міністерства оборони України.

Прокурор зазначає, що за результатами фінансово-господарської діяльності державного підприємства МО України «102 ПЕМ»протягом 2008-2010 років отримано чистого прибутку на загальну суму 5715000,00 грн., зазначене підтверджується фінансовими звітами підприємства за вказаний період, однак, встановлену частину прибутку на рахунок Міністерства оборони України перераховано не було.

Представник позивача Міністерства оборони України, у судовому засіданні підтримав позовні вимоги прокурора у повному обсязі.

Відповідач у судовому засіданні 20.07.2011 з доводами позовних вимог не погодився, надав відзив на позов, в якому посилається на статті 75, 142 Господарського кодексу України. Також, на думку відповідача, належним позивачем у даній справі має бути Державна податкова адміністрація України, як орган, який здійснює контроль за стягненням платежів в бюджет за кодом бюджетної класифікації. Відповідач також посилається на відсутність порядку та строків перерахування 50 % чистого прибутку на рахунок Міністерства оборони України.

У судовому засіданні оголошувалась перерва з 20 по 28 липня 2011 року.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

Військовою прокуратурою ВМС України проведено перевірку дотримання службовими особами ДП МО України «102 підприємство електричних мереж»вимог бюджетного законодавства, під час якої встановлено, що за результатами фінансово-господарської діяльності державного підприємства МО України «102 ПЕМ»протягом 2008-2010 років отримано чистого прибутку на загальну суму 5715000,00 грн. Зазначене підтверджується фінансовими звітами підприємства за вказаний період (а.с.6-11).

Так, згідно звітів про фінансові результати ДП МО України «102 ПЕМ»впродовж 2008-2010 років отримало чистий прибуток у poзмірі 5715000,00 грн., а саме: у I кварталі 2008 року 1051000,00 грн., у II кварталі 2008 року 490000,00 грн., у ІІІ кварталі 2008 року 167000,00 грн., у IV кварталі 2008 року -552000,00 грн., а всього у 2008 році 2260000,00 грн.; у I кварталі 2009 року 806000,00 грн., у II кварталі 2009 року 245000,00 грн., у III кварталі 2009 року -112000,00 грн., у IV кварталі 2009 року 348000,00 грн., а всього у 2009 році -1511000 грн.; у І кварталі 2010 року 382000,00 грн., у II кварталі 2010 року 480000,00 грн., у III кварталі 2010 року 796000,00 грн., у IV кварталі 2010 року -286000,00 грн., а всього у 2010 році 1944000,00 грн.

Згідно з пунктом 7.2. Статуту ДП МО України «102 ПЕМ»чистий прибуток, що залишається після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат, витрат на оплату праці, оплату відсотків по кредитах банків, податків та внесення інших обов'язкових платежів до бюджету і відрахувань, установлених чинним законодавством України, відраховується у розмірі 50% на рахунок органу управління майном, тобто Міністерства оборони України.

При цьому, відповідно до вимог статті 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», статті 59 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», статті 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» ДП МО України «102 ПЕМ»повинно було сплачувати до Державного бюджету України частину чистого прибутку (доходу) в розмірі 15 відсотків у 2008 та 2009 роках та 30 відсотків у 2010 році.

Згідно висновку № 2059 судово-економічної експертизи, проведеної в рамках кримінальної справи № 11-100002, порушеної у відношенні директора ДП МО України «102 ПЕМ»за ознаками злочину, передбаченого частиною 3 статті 365 Кримінального кодексу України, сума, яку Державне підприємство Міністерства оборони України «102 підприємство електричних мереж»повинно було перераховувати щоквартально Органу управління майном Міністерства оборони України, складає 50 відсотків від суми чистого прибутку, що залишилась після сплати державних дивідендів (а.с.41-53).

Таким чином, суд погоджується з доводами прокурора про те, що впродовж 2008-2010 років ДП МО України «102 ПЕМ»повинно було перерахувати на розрахунковий рахунок Міністерства оборони України грошові кошти у розмірі 2211075,00 грн., а саме: у І кварталі 2008 року 446675,00 грн., у II кварталі 2008 року 208250,00 грн., у III кварталі 2008 року 70975,00 грн., у IV кварталі 2008 року 234600,00 грн., а всього у 2008 році 960500,00 грн.; у І кварталі 2009 року 342550,00 грн., у II кварталі 2009 року 104125,00 грн., у III кварталі 2009 року 47600,00 грн., у IV кварталі 2009 року 147900,00 грн., а всього у 2009 році 642175,00 грн.; у І кварталі 2010 року 133700,00 грн., у II кварталі 2010 року 168000,00 грн., у III кварталі 2010 року 278600,00 грн., у IV кварталі 2010 року 100100,00 грн., а всього у 2010 році 680400,00 грн.

Вказані кошти повинні зараховуватися до спеціального фонду державного бюджету України, що передбачено нормами Закону України Про державний бюджет на відповідний рік.

Пунктом 16 статті 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік»встановлено, що до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2010 рік належать частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету.

Аналогічна норма міститься в пункті 17 статті 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» та у пункті 17 статті 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік».

Судом встановлено, що в порушення вказаного пункту 7.2. Статуту ДП МО України «102 ПЕМ»на рахунок Міністерства оборони України 50% відсотків чистого прибутку в сумі 2211075,00 грн. за 2008 -2010 роки не перерахувало.

Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського кодексу України, державне комерційне підприємство є суб'єктом підприємницької діяльності, діє на основі статуту і несе відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним йому на праві господарського відання майном згідно з цим Кодексом та іншими законами, прийнятими відповідно до цього Кодексу.

Стаття 75 Господарського кодексу України передбачає, що державне комерційне підприємство зобов'язане приймати та виконувати доведені до нього в установленому законодавством порядку державні замовлення, враховувати їх при формуванні виробничої програми, визначенні перспектив свого економічного і соціального розвитку та виборі контрагентів, а також складати і виконувати річний та з поквартальною розбивкою фінансовий план на кожен наступний рік. В фінансовому плані затверджуються суми коштів, які направляються державі як власнику і зараховуються до Державного бюджету України.

Доводи відповідаа про те, що належним позивачем у даній справі має бути Державна податкова адміністрація України, як орган, який здійснює контроль за стягненням платежів в бюджет за кодом бюджетної класифікації, суд вважає необґрунтованим, оскільки предметом у даній справі є відрахування чистого прибутку на користь органу управління майном, а не стягнення обов`язкових платежів до бюджету.

Посилання відповідача на статті 75, 142 Господарського кодексу України та на відсутність порядку і строків перерахування 50 % чистого прибутку на рахунок Міністерства оборони України, суд також не може визнати обґрунтованими, оскільки такі доводи жодним чином не спростовують обов`язку відповідача перераховувавти, у виконання пункту 7.2 Статуту, частину чистого прибутку органу управління майном.

До того ж, відповідач, посилаючись на невизначеність порядку та строків, не представив суду жодних доказів, які б свідчили про його намагання з`ясувати такий порядок і строки перерахування грошових коштів.

Оскільки у судовому засіданні було підтверджено обов`язок відповідача виконувати пункт 7.2 його Статуту, встановлено факт отримання прибутку протягом 2008-2010 років та неперерахування 50 % його Міністерству оборони України, суд вважає позовні вимоги прокурора обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У судовому засіданні 28.07.2001 прокурор надав суду завірені належним чином копії платіжних доручень № 1925 від 25.02.2011 на суму 16850,00 грн. та № 2051 від 17.03.2011 на суму 4300,00 грн. (всього на суму 21150,00 грн.), якими підтверджується факт перерахування відповідачем на користь Міністерства оборони України платежів в оплату частини прибутку за 2010 рік.

У зв`язку з цим, провадження у справі в частині стягнення 21150,00 грн. підлягає припиненню на підставі пункту 1-1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України у звязку з відсутністю предмету спору.

Відповідно до частини 3 статті 49 Господарського процесуального кодексу України, державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита.

На підставі викладеного, керуючись статтею 49, пунктом 1-1 статті 80, статтями 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд,

вирішив:

1. Провадженні у справі в частині стягнення з Державного підприємства Міністерства оборони України “102 підприємство електричних мереж” заборгованості в сумі 21150,00 грн. припинити.

2. Позов Заступника військового прокурора Військово-Морських Сил України в частині стягнення заборгованості в сумі 2189925,00 задовольнити.

3. Стягнути з Державного підприємства Міністерства оборони України “102 підприємство електричних мереж” (99007, м. Севастополь, вул. 4-та Бастіонна, 32; ідентифікаційний код 24964620) на користь Міністерства оборони України (03168, м. Київ 168, пр. Повітрофлотський, 6, розрахунковий рахунок № 31252277220021 в державному казначействі України, МФО 820172, код 00034022) заборгованість в сумі 2189925,00 грн. (два мільйони сто вісімдесят дев`ять тисяч дев`ятсот двадцять п`ять гривень, 00 копійок).

4. Стягнути з Державного підприємства Міністерства оборони України “102 підприємство електричних мереж” (99007, м. Севастополь, вул. 4-та Бастіонна, 32; ідентифікаційний код 24964620) на користь державного бюджету України 21899,25 грн. держмита (р/р 31113095700007, отримувач: Державний бюджет, Ленінський район в місті Севастополі, банк отримувача: ГУ ДКУ в місті Севастополі, МФО 824509, код в ЄДРПОУ 24035598, код платежу 22090200).

5.Стягнути з Державного підприємства Міністерства оборони України “102 підприємство електричних мереж” (99007, м. Севастополь, вул. 4-та Бастіонна, 32; ідентифікаційний код 24964620) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00 грн. на р/р 31212264700007, банк одержувача: ГУ ДКУ в місті Севастополі, одержувач: Ленінський район, код бюджетної класифікації 22050000, МФО 824509, код в ЄДРПОУ 24035598.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддяпідпис О.С. Погребняк

Рішення оформлено відповідно

до вимог ст. 84 Господарського

процесуального кодексу України

і підписано 29.07.2011