Ухвала суду № 17313491, 06.07.2011, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
06.07.2011
Номер справи
к-24278/08-с
Номер документу
17313491
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"06" липня 2011 р.                               м. Київ                                        К-24278/08

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого: Бившевої Л.І.,

суддів: Ланченко Л.В., Нечитайла О.М., Пилипчук Н.Г., Федорова М.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Сніжне

на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2008 року

та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2008 року

у справі № 2-а-13344/08

за позовом Державного підприємства «Сніжнеантрацит»

до Державної податкової інспекції у місті Сніжне

про визнання недійсними податкових повідомлень –рішень, -

В С Т А Н О В И Л А :

Державне підприємство «Сніжнеантрацит»(далі –позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у місті Сніжне (далі –відповідач) про визнання неправомірними податкових повідомлень-рішень ДПІ у м. Сніжне від 13 червня 2008 року № 0002281540/0 та № 0002291540/0 (в редакції заяви від 23 липня 2008 року за вих. № 10/3-039-08-1451).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2008 року позов задоволено частково. Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Сніжне від 13 червня 2008 року № 0002291540/0 на суму 874,93 грн. В іншій частині позову відмовлено.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2008 року постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2008 року залишено без змін.

В касаційній скарзі ДПІ у м. Сніжне, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2008 року і постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши доповідь судді –доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

ДПІ у м. Сніжне провела невиїзну документальну перевірку ДП «Сніжнеантрацит»з питань своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов’язань по податку на додану вартість, нарахованих 03 березня 2008 року та сплачених за період з 07 травня 2008 року по 28 травня 2008 року, по податку на прибуток за період з 04 січня 2008 року по 20 травня 2008 року, по збору на геологорозвідувальні роботи за період з 19 лютого 2007 року по 27 травня 2008 року, по збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 19 лютого 2008 року по 23 квітня 2008 року та по оплаті за землю за період з 04 січня 2007 року по 06 червня 2008 року, за результатами якої було складено акт № 438/15-31906124 від 10 червня 2008 року.

В акті перевірки було встановлено порушення позивачем підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що мало вираз у порушенні граничного терміну сплати суми узгоджених податкових зобов’язань, зокрема, збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 10561,31 грн.

Зокрема, перевіркою було встановлено, що податкове зобов’язання позивача зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, які були узгоджені податковим розрахунком № 19313 від 25 січня 2008 року, були погашені із порушенням граничного строку сплати.

13 червня 2008 року ДПІ у м. Сніжне на підставі акта перевірки прийняла податкове повідомлення –рішення № 0002281540/0, яким на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку на 13 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання в розмірі 6186,64 грн. до позивача застосовано суму штрафних санкцій в розмірі 10 % в сумі 618,66 грн.

13 червня 2008 року ДПІ у м. Сніжне на підставі акта перевірки прийняла податкове повідомлення –рішення № 0002291540/0, яким на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку на 64 календарні дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання в розмірі 4374,67 грн. до позивача застосовано суму штрафних санкцій в розмірі 20 % в сумі 874,93 грн.

Суд першої інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що норма пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»не встановлює право чи обов’язок саме органу державної податкової служби якимось чином змінювати податкові зобов’язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Як зазначено в акті перевірки, 25 січня 2008 року позивач подав до податкового органу податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища (вх. №19313).

Об’єктом застосування штрафу у розмірі 874,93 грн. ДПІ у м. Сніжне визначила сплачену позивачем 23 квітня 2008 року платіжним дорученням № 700 суму 4666,67 грн. в рахунок погашення розстроченої заборгованості зі збору забруднення навколишнього природного середовища згідно рішення № 1/24 від 09 січня 2008 року, які враховані податковим органом в погашення зобов’язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.

Пунктом 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначений принцип рівності бюджетних інтересів. Установлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Як визначено абзацом 1 підпункту 7.1.1 пункту 7.1 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку.

Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України «Про Національний банк України»Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.

Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року №22, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит «Призначення платежу»платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

Колегія суддів відзначає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.

З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, з яким погоджується суд касаційної інстанції, про неправомірність визначення податковим органом позивачу податкового зобов’язання зі сплати штрафу у розмірі 874,93 грн. спірним податковим повідомленням-рішенням № 0002291540/0 від 13 червня 2008 року.

Доводи касаційної скарги вищевикладеного не спростовують.

З огляду на те, що касаційна скарга не містить посилань на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права в частині відмови у задоволенні позовних вимог про скасування податкового повідомлення-рішення № 0002281540/0 від 13 червня 2008 року, а судом касаційної інстанції не встановлено таких порушень згідно положень частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення судів попередніх інстанцій підлягають залишенню без змін, а касаційна скарга – без задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі міста Донецька підлягає залишенню без задоволення, а постанова Донецького окружного адміністративного суду від 09 липня 2008 року та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2008 року підлягають залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 222, 223, 227, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія –

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Сніжне залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2008 року без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ______ Л.І. Бившева

Судді: ______ Л.В. Ланченко

           ______ О.М. Нечитайло

           ______ Н.Г. Пилипчук

           ______ М.О. Федоров