Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-8903/10/18/0170
20.04.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіКучерука О.В.,
суддів Курапової З.І. , Щепанської О.А. секретар судового засіданняПрохорова Е.В.
за участю сторін:
представника відповідача - ОСОБА_2,
представник відповідача - не зявився,
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (колегія суддів: головуючий суддя Лавренчук О.В., судді Кушнова А.О., Сидоренко Д.В.) від 09.12.2010 року у справі № 2а-8903/10/18/0170
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Алп-Груп" (вул. Балаклавська, 12, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95048)
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим (вул. Мате Залки, 1/9, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95053)
про скасування рішення та спонукання до виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.12.2010 року позовні вимоги задоволено: скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим (далі по тексту - ДПІ в м. Сімферополі) про анулювання реєстрації ТОВ "Алп-Груп" як платника податку на додану вартість, оформленого актом №438/15-2 від 21.05.2010 року; стягнуто з Державного бюджету на користь ТОВ "Алп-Груп" судовий збір у розмірі 03,40 грн.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, ДПІ в м. Сімферополі звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.12.2010 року та прийняти нову постанову.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити по мотивам, викладеним у ній.
Позивач явку уповноважених представників в судове засідання, призначене на 20.04.2011 року не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомив.
Згідно з ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Розглянувши справу в порядку ст.ст. 195, 196 КАС України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Судом першої інстанції встановлено, що у період з 08.02.2010 року по 23.02.2010 року на підставі направлення від 08.02.2010 року № 146/23-7, ДПІ в м. Сімферополі проведено планову виїзну перевірку ТОВ "Алп-Груп" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 13.03.2009 року по 31.12.2009 року валютного та іншого законодавства за період з 13.03.2009 року по 31.12.2009 року.
За результатами перевірки складений акт № 2446/23-7/36393619 від 26.02.010 року (а.с.9-24).
ТОВ "Алп-Груп" проінформовано про проведення планової виїзної перевірки письмовим повідомленням від 26.01.2010 року № 2576/23-7, яке вручено 28.01.2010 року директору ТОВ "Алп-Груп" ОСОБА_3, про що свідчить запис, в акті перевірки (зворотній бік а.с.9).
Акт перевірки підписаний директором ТОВ "Алп-Груп" ОСОБА_3 (зворотній бік а.с.24).
Отже, на момент проведення перевірки Державною податковою інспекцією в м. Сімферополі ТОВ "Алп-Груп" знаходилося фактично за місцем реєстрації, що підтверджено ДПІ в м. Сімферополі у вигляді акта перевірки № 2446/23-7/36393619 від 26.02.2010 рОКУ.
Судом встановлено, що ДПІ в м. Сімферополі 21.05.2010 року складено акт № 438/15-2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, згідно якого відповідно до Акту перевірки достовірності юридичної адреси № 1571/26-31 від 21.05.2010 року за юридичною адресою: м. Сімферополь, вул. Балаклавська, 12 платник відсутній, направлено повідомлення за формою № 18-ОПП (стан платника 9), чим порушена ст. 1, ч. 3, 6, ст. 9, 17, 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" від 15.05.2003 року № 755-IV (зі змінами та доповненнями); ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (зі змінами та доповненнями); п. 5, 14, 16 Положення "Про Реєстр платників податку на додану вартість" (зі змінами та доповненнями) № 79 від01.03.2000 року, затверджений наказом ДПА України; порушено порядок реєстрації субєктів господарювання, визначений Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" від 15.05.2003 року № 755-IV (зі змінами та доповненнями), а також Порядку обліку платників податків і зборів № 80 від 19.02.1998 року, затвердженого наказом ДПА України. Також у підприємства відсутні основні засоби, що не надає можливості підприємству здійснювати господарську діяльність згідно до статут підприємства, що підтверджено актом перевірки достовірності юридичної адреси № 1571/26-31 від 21.05.2010 року, доповідною запискою, додатком К1/1 до декларації на прибуток за 2009 рік № 311679 від 03.02.2010 року (а.с.99).
В акті № 438/15-2 від 21.05.2010 року зазначено, що платник подає податкові декларації з податку на додану вартість протягом періоду з квітня 2009 року до березня 2010 року з показниками, які свідчать про наявність оподаткованих поставок, має за останні дванадцять календарних місяців обсяг оподаткованих операцій 1983729 грн., податкової заборгованості з ПДВ на дату складання акту не має. Факт відсутності чи неможливість установити місцезнаходження підтверджено повідомленням № 306/29-0 від 21.05.2010 року.
На підставі перелічених документів комісією встановлено, що є підстави для анулювання реєстрації платника податків на додану вартість у звязку з ненаходженням за юридичною адресою, відсутністю основних засобів , відповідно до п.п "ґ" п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/97-ВР; порушено порядок реєстрації субєктів господарювання, визначений Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" від 15.05.2003 року № 755-IV (із змінами та доповненнями); п. 5, 14, 16 Положення про Реєстр платників податку на додану вартість № 79 від 01.03.2000 року, затверджений наказом ДПА України; Порядку обліку платника податків і зборів № 80 від 19.02.1998 року, затвердженого наказом ДПА України. У звязку з чим комісія вирішила анулювати реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ "Алп-Груп".
Не погодившись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та способом, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта.
Закон України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997 року (із змінами та доповненнями станом на час складання оскаржуваного рішення у вигляді акту) (далі Закон № 168) визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Ст. 1 Закону № 168 визначено поняття терміну «платник податку»- особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України (п.1.3. ст.1).
Відповідно до ст. 2 Закону № 168 платником податку є:
- будь-яка особа, яка: а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку; б) підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку; в) імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті.
- будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку.
Відповідно до п.п. "ґ" п. 9.8. ст. 9 Закону передбачено, що підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість є випадок, коли особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Порядок анулювання реєстрації платників податку на додану вартість визначається Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 року № 79, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України03.04.2000 року за № 208/4429 (далі - Положення).
Відповідно до п. 25 Положення, реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених п. 9.8 ст. 9 Закону №168, якщо: а) платник податку, який до місяця, у якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, уключаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом Закону; б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання); в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин; г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені в ст. 6 та ст. 81 Закону; ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Відповідно до п. 25.2.1. Положення органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у п.п. "б" - "ґ" п. 25 цього Положення.
Рішення з підстав, передбачених п.п. "ґ" п. 9.8. ст. 9 Закону можуть бути прийняті за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей): акта або довідки підрозділу оподаткування юридичних або фізичних осіб про неподання платником податку податковому органу декларації з податку на додану вартість протягом дванадцяти послідовних податкових місяців (підстава - п.п. "ґ" п. 9.8 ст. 9 Закону); реєстру (переліку) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за дванадцять послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність у таких деклараціях (податкових розрахунках) оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців (підстава - п.п. "ґ" п. 9.8 ст. 9 Закону). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником податку на додану вартість та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до органу державної податкової служби, загальні обсяги оподатковуваних поставок звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку); повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру, відомостей з ЄДРПОУ чи інших державних реєстрів, якими підтверджується припинення (ліквідація) юридичної особи, припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, представництва нерезидента (підстава -п.п. "ґ" п. 9.8 ст. 9 Закону); судового рішення, повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру щодо скасування державної реєстрації платника податку або визнання недійсними змін до установчих документів (підстава - п.п. "ґ" п. 9.8 ст. 9 Закону).
Положення визначає перелік документальних даних, які дають право органу податкової служби прийняти рішення про анулювання з підстав, зазначених в підпункті «ґ»пункту 9.8. статті 9 Закону.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію ТОВ "Алп-Груп" місцезнаходження юридичної особи: 95048, АР Крим, м. Сімферополь, ул. Балаклавська, б. 12 (а.с.25).
Відповідно до Договору оренди № 01-04/09 від 01.04.2009 року, укладеного між ТОВ "Термосвіт" та ТОВ "Алп-Груп", орендодавець (ТОВ "Термосвіт") передає, а орендатор (ТОВ "Алп-Груп") приймає в оренду нежитлове приміщення під офіс, нежитлове приміщення під складське приміщення, розташоване за адресою: м. Сімферополь, вул. Балаклавська, 12 (а.с.32).
Відповідно до ч. 8 Договору даний договір вступає в силу з моменту його підписання обома сторонами та діє до 31.12.2009 року та вважається автоматично продовженим, якщо жодна зі сторін не менш ніж за 30 днів до моменту закінчення дії договору не повідомить у письмовому вигляді іншу сторону про припинення дії договору.
Актом приймання передачі від 01.04.2009 року, підписаному обома сторонами, засвідчено приймання передання в оренду нежитлового приміщення під офіс, нежитлове приміщення під складське приміщення, розташоване за адресою: м. Сімферополь, вул. Балаклавська, 12 (а.с.39).
Крім того, до матеріалів справи надано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 09.12.2010 року, відповідно до якого місцезнаходження юридичної особи ТОВ "Алп-Груп" є: 95048, АР Крим, м. Сімферополь, Центральний район, вул. Балаклавська, б. 12 (а.с.106-107).
Матеріалами справи підтверджується, що поштова кореспонденція, що надіслана на адресу ТОВ"Алп-Груп": 95048, АР Крим, м. Сімферополь, Центральний район, вул. Балаклавська, б. 12, отримується позивачем, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення кореспонденції, яке повернулося на адресу суду і відповідно до якого позивачем отримана поштова кореспонденція, направлена судом (а.с.74, 129,136).
Також факт наявності позивача за юридичною адресою підтверджується актом виїзної перевірки ДПІ в м. Сімферополі № 2446/23-7/36393619 від 26.02.010 року.
Інші підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Алп-Груп" ДПІ в м. Сімферополі у акті від 21.05.2010 року № 438/15-2 не зазначає.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, про відсутність підстав, на які посилається ДПІ в м. Сімферополі в акті від 21.05.2010 року № 438/15-2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, та інших підстав, передбачених п.п. "ґ" п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість", для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Алп-Груп".
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Все вищеперелічене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ч. 3 ст. 24, ст.ст. 160, 167, ч. 1 ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим - залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.12.2010 року у справі № 2а-8903/10/18/0170 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Повний текст судового рішення виготовлений 26 квітня 2011 р.
Головуючий суддяпідписО.В.Кучерук
Судді підпис З.І.Курапова підпис О.А.Щепанська З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.В.Кучерук