Ухвала суду № 17307609, 19.07.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2011
Номер справи
2-а-2019/10/0270
Номер документу
17307609
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-2019/10/0270 Головуючий у 1-й інстанції: Загороднюк А.Г.

Суддя-доповідач: Федорова Г. Г.

У Х В А Л А

Іменем України

"19" липня 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді:

суддів:

при секретарі:

за участю:Федорової Г.Г.,

Данилової М.В., Беспалова О.О.,

Петриченко Ю.П.,

представника позивача Ткачук О.В.,

представника відповідача Юрєвського В.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Вінниці на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 17 червня 2010 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Медіа-СВ»до Державної податкової інспекції у м. Вінниці, головного державного податкового інспектора Державної податкової адміністрації у Вінницькій області Кухарука О.О., головного державного податкового інспектора Державної податкової адміністрації у Вінницькій області Якимця Ю.С. про визнання дій неправомірними та визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Медіа-СВ»(далі позивач) звернулося до Вінницького окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у м. Вінниці, головного державного податкового інспектора Державної податкової адміністрації у Вінницькій області Кухарука О.О., головного державного податкового інспектора Державної податкової адміністрації у Вінницькій області Якимця Ю.С. (далі відповідачі), в якому просило визнати неправомірними дії посадових осіб ДПА у Вінницькій області Кухарука О.О. та Якимця Ю.С. в ході складання 30.04.2010 року акту перевірки № 100486 за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.

Крім цього, позивач просив визнати нечинним рішення Державної податкової інспекції у м. Вінниці № 0003682340 від 13.05.2010 року про застосування до ТОВ «Медіа-СВ» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 130163,75 грн.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 17 червня 2010 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Медіа-СВ»задоволено частково.

Визнано нечинним рішення Державної податкової інспекції у м. Вінниці № 0003682340 від 13.05.2010 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Медіа-СВ» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 130163,75 грн.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Відповідач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні заявлених позивачем вимог.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які зявилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 30 квітня 2010 року на підставі Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та у відповідності до направлень ДПА у Вінницькій області від 26.04.2010 року №101972 та № 101976, службовими особами відповідача було проведено перевірку господарської одиниці ТОВ «Медіа-СВ»- кіоску, розташованого за адресою: м. Вінниця, на розі вулиць Келицька-Пирогова (біля трамвайної зупинки «Ринок Урожай»), на предмет дотримання позивачем як субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

В ході проведення перевірки було встановлено порушення позивачем вимог пунктів 1, 2, 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та п. 1.2, п. 2.1, п. 3 Положення про зміст та форму розрахункових документів, а саме, господарською одиницею позивача в період з 01.03.2010 року по 30.04.2010 року, розрахункові операції на загальну суму 25964,75 грн. проводилися без роздрукування відповідних розрахункових документів, а саме: в касових чеках був відсутній один з обов'язкових реквізитів - назва господарської одиниці «кіоск». Крім цього, позивачем не було забезпечено щоденне друкування на реєстраторі розрахункових операцій фіскальних звітних чеків та зберігання їх в книзі обліку розрахункових операцій.

За результатами проведеної перевірки відповідачем складено акт №583/02/32/23/35599896 від 30.04.2010 року (а.с. 31-32), на підставі якого ДПІ у м. Вінниці було винесено рішення від 13.05.2010 року № 0003682340 про застосування до ТОВ «Медіа-СВ»штрафних (фінансових) санкцій в загальному розмірі 130163,75 грн. (а.с. 30).

Позивач не погоджується із спірним рішенням відповідача та сумою нарахування штрафних (фінансових) санкцій, вказуючи на відсутність правових підстав для його прийняття.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР (тут і далі по тексту ухвали - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 265/95-ВР).

Відповідно до ст. 1 Закону № 265/95-ВР, реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Положенням абз. 4 ст. 2 Закону № 265/95-ВР передбачено, що розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Згідно з наведеним в абз. 15 ст. 2 Закону № 265/95-ВР визначенням, розрахунковим документом є документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Відповідно до ст. 8 Закону № 265/95-ВР, форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

Форми і зміст розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків суб'єктами господарювання для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти визначено Положенням про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року за № 105/5296 (далі - Положення).

У пункті 3.1 Положення зазначено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - касовий чек) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги).

Відповідно до п. 3.2 Положення, обов'язковими реквізитами касового чека є, зокрема, назва господарської одиниці, адреса господарської одиниці, його порядковий номер, найменування, кількість і вартість товару (послуг), дата та час проведення розрахункової операції та напис «фіскальний чек».

Пунктом 1 Положення зазначено, що господарська одиниця - стаціонарний або пересувний об'єкт, у тому числі транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції. Назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).

З документів, що містяться в матеріалах справи вбачається, що кіоск, який належить ТОВ «Медіа-СВ»розташований у м. Вінниці по вул. Келецька-Пирогова (ринок «Урожай»). В розрахункових документах вказана назва господарської одиниці р-к «Урожай», назва субєкта господарювання ТОВ «Медіа-СВ»та адреса господарської одиниці, а тому колегія суддів не вбачає порушення позивачем вимог пунктів 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та п. 1.2, п. 2.1, п. 3 Положення про зміст та форму розрахункових документів.

Щодо порушення позивачем вимог п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», колегія суддів зважає на наступне.

Так, згідно п. 9 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Як вбачається з матеріалів справи, в ході перевірки було встановлено незабезпечення щоденного друкування на реєстраторі розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, а саме, Z-звіт № 52 за 22.04.2010 року, початок роботи о 07 годині 32 хвилин був роздрукований лише 23.04.2010 року о 10 годині 14 хвилин. Допущене порушення підтверджується письмовими поясненнями продавця ОСОБА_9 (а.с. 33).

Отже, колегія суддів погоджується з доводами Державної податкової інспекції у м. Вінниці про порушення позивачем вимог п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Проте, колегія суддів звертає увагу на те, що відповідачем було прийнято одне рішення по встановлених ним порушеннях, що відображені в акті перевірки №583/02/32/23/35599896 від 30.04.2010 року, а тому, враховуючи те, що окремі порушення не знайшли свого підтвердження, колегія суддів погоджується з висновком судом першої інстанції про скасування в цілому рішення Державної податкової інспекції у м. Вінниці № 0003682340 від 13.05.2010 року про застосування до ТОВ «Медіа-СВ» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 130163,75 грн.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Вінниці на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 17 червня 2010 року залишити без задоволення.

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 17 червня 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Суддя:

Суддя: Г.Г. Федорова

М.В. Данилова

О.О. Беспалов Повний текст ухвали складено та підписано 22.07.2011р.