Постанова № 17300457, 22.07.2011, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
22.07.2011
Номер справи
2а-1993/11/2770
Номер документу
17300457
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

22.07.11Справа №2а-1993/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:

головуючого судді Дудкіної Т.М., при секретарі Шарко С.К.,

за участю представників: позивача Смірнової Н.Р., відповідача Куделіна А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнівер»до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002921503/0 від 02.03.2011 на суму 9093,21 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнівер»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002921503/0 від 02.03.2011 на суму 9093,21 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що законодавством не передбачений обовязок орендатора щорічно перераховувати розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, й не передбачений обовязковий перерахунок нормативної оцінки, визначеної за згодою сторін договору, по раніше укладеним договорам оренди землі. Також позивачем зазначено про те, що в основу висновків акта перевірки, на підставі якого прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення, покладена виписка з технічної документації про нормативну оцінку землі від 27.02.2006 № 2817/1, яка суперечить документації, затвердженої рішенням Севастопольської міської Ради від 19.10.2005 № 4046, що встановлено судовим рішенням у адміністративній справі №2а-2598/09/2770.

Відповідач надав заперечення на позов, у якому позовні вимоги не визнав, з тих мотивів, що договором оренди землі, укладеним між позивачем та Севастопольською міською Радою передбачена можливість перегляду розміру орендної плати, зокрема, у разі збільшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а рішенням Севастопольської міської Ради від 19.10.2005 №4046 «Про введення в дію нормативної грошової оцінки земель Севастополя в адміністративних межах міста»з 1 січня 2006 року у місті Севастополі введено збільшену порівняно з існуючої раніше, нормативну грошову оцінку земель. Норми збільшеної нормативної грошової оцінки земель позивачем при самостійному нарахуванні зобовязань з орендної плати за землю за 2010 рік, не враховані /а.с.44-46/.

У судовому засіданні 25.07.2011 представник позивача заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача у судовому засіданні 25.07.2011 позов не визнав з мотивів, викладених у запереченнях на позов, просив у позові відмовити.

Вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали даної справи, матеріали адміністративної справи №2а-25-98/09/2770 суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

17.02.2011 Працівниками Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя проведена невиїзна документальна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнівер»з питання повноти нарахування і сплати до бюджету орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік.

За результатами перевірки складений акт №5/82/1503/32747791 від 17.02.2011 /а.с.7-8/.

Перевіркою встановлено порушення позивачем статті 7 Закону України «Про плату за землю», статті 21 Закону України «Про оренду землі», що полягає у обчисленні орендної плати за землю без врахування нової, порівняно з тією, що існувала на момент укладення договору оренди, грошової оцінки земель, введеної в дію рішенням Севастопольської міської Ради від 19.10.2005 №4046; порушення призвело до заниження податкового зобовязання з орендної плати за землю за 2010 рік на суму 7 274,57 грн.

На підставі акта перевірки №5/82/1503/32747791 від 17.02.2011 відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнівер»відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0002921503/0 від 02.03.2011, про визначення податкового зобовязання з орендної плати за землю у розмірі 9093,21 грн., у тому числі 7 274,57 грн. основний платіж, 1 818,64 грн. штрафні санкції /а.с.9/.

Позивач оскаржив вказане податкове повідомлення-рішення у адміністративному порядку.

Рішенням Державної податкової адміністрації у м. Севастополі від 11.05.2011 за вих. №1296/10/25-064 скарга позивача залишена без задоволення, а податкове повідомлення - рішення №0002921503/0 від 02.03.2011, без змін /а.с.11-12/.

Позивач оскаржив вказане податкове повідомлення-рішення до органу державної податкової служби вищого рівня.

Рішенням Державної податкової адміністрації України від 10.06.2011 за вих. №10854/6/25-0215 скарга позивача залишена без задоволення, а податкове повідомлення рішення №0002921503/0 від 02.03.2011, без змін /а.с.14-15/.

Статтею 2 Закону України «Про плату за землю»визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні , у тому числі на умовах оренди. Субєктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар (стаття 5 Закону України «Про плату за землю»).

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про плату за землю»підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про плату за землю»платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.

Згідно зі статтею 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України "Про плату за землю").

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України (стаття 14 Закону України «Про оренду землі»).

На виконання статті 14 Закону України «Про оренду землі»постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220 затверджено Типову форму договору оренди землі, пунктом 13 якої визначено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом. Пунктом 4.1 договору оренди землі від 17.06.2005 №4-М-01, укладеним між Севастопольською міською Радою (орендодавець) та ТОВ «Юнівер»(Орендар), передбачено, що річна орендна плата за користування земельною ділянкою установлюється відповідно до Методики визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди (затверджено рішенням Севастопольської міської Ради від 14.10.2003 №1348) у розмірі 1,5 % від грошової оцінки земельної ділянки.

Пунктом 4.7 договору оренди землі від 17.06.2005 №4-М-01 передбачено, що розмір орендної плати переглядається у випадках, зокрема, зміни розмірів земельного податку, збільшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у тому числі внаслідок інфляції та індексації.

За правилом частини першої статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Статтею 27 Закону України «Про плату землю»контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку , а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

В акті перевірки №5/82/1503/32747791 від 17.02.2011 в обґрунтування його висновків міститься посилання на рішення Севастопольської міської Ради від 19.10.2005 №4046 «Про введення в дію нормативної грошової оцінки земель Севастополя в адміністративних межах міста», яким з 1 січня 2006 року у місті Севастополі введено нову, порівняно з існуючої раніше, нормативну грошову оцінку земель.

Також у вказаних актах перевірок міститься посилання відповідача на виписку з технічної документації нормативної грошової оцінки Головного управління Держкомзему у м. Севастополі від 24.02.2006 №2817/1 станом на 01.01.2006.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 29.03.2011 у справі №2а-2598/09/2770 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнівер»до

Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополі, Головного управління Держкомзему у м. Севастополі, за участю третьої особи Севастопольської міської Ради, про визнання неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, позовні вимоги задоволені частково: визнані протиправними дії Головного управління Держкомзему у м. Севастополі по наданню ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки із зазначенням коефіцієнту Км2 у розмірі 2,01 до 97 економіко-планувальної зони /а.с.35-36/.

Задоволена позовна вимога стосується саме витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 2817/1 від 27.02.2006.

Вказаною постановою суду апеляційної інстанції, зокрема, встановлено:

«Відповідно до технічної документації “Проведення нормативної грошової оцінки земель станом на 01.01.2004”, виконаної Київським державним науково-дослідним інститутом проектування міст “ДІПРОМІСТО” та затвердженої рішенням Севастопольської міської ради № 4046 від 19.10.2005, до 97 економіко-планувальної зони, до якої відноситься земля позивача, повинен застосовуватися коефіцієнт Км2 у розмірі 1,58.

При розгляді справи у суді першої інстанції, представник Головного управління Держкомзему у м. Севастополі пояснив, що вказана нормативна грошова оцінка у печатному вигляді відрізняється від електронного (цифрового), який застосовується у роботі Головного управління Держкомзему у місті Севастополі та в якому до даної економіко-планувальної зони застосований коефіцієнт Км2 у розмірі 2,01.

На підставі встановлених розбіжностей у звязку з технічною помилкою, 24.01.2007 Київським державним науково-дослідним інститутом проектування міст “ДІПРОМІСТО” на адресу Головного управління Держкомзему у місті Севастополі надіслано грошову оцінку земель міста Севастополя у новій печатній редакції (екземпляр № 5), яку приведено у відповідність до даних програмного комплексу, оригінал якої оглянутий судом та з якої вбачається, що до 97 економіко-планувальної зони повинен застосовуватися коефіцієнт Км2 у розмірі 2,01.

Але, судова колегія зазначає, що вищевказана помилка (розбіжність) не була виправлена у порядку, способом та на підставі, встановлених законом, оскільки Севастопольською міською Радою не приймалося відповідне рішення з цього питання.

Рішення Севастопольської міської Ради №4046 від 19 жовтня 2005 року є нормативно-правовим актом, вказаним до 97 економіко-планувальної зони встановлений коефіцієнт Км2 у розмірі 1,58, відповідні зміни до цього рішення Севастопольською міською Радою не вносилися, тому Головне управління Держкомзему у м. Севастополі не мало правових підстав до направлення до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки із зазначенням коефіцієнту Км2 у розмірі 2,01 до 97 економіко-планувальної зони, що не відповідає положенням технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що була затверджена рішенням Севастопольської міської Ради».

За таких обставин, використання Державною податковою інспекцією у Балаклавському районі м. Севастополя інформації з витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 2817/1 від 27.02.2006, наданої Головним управлінням Держкомзему у м. Севастополі, є протиправним, а здійсненні на підставі відповідної інформації розрахунки сум податкових зобовязань з орендної плати за землю, що належать до сплати Товариством з обмеженою відповідальністю «Юнівер»до бюджету за 2010 рік, не є такими, що засновані на законі й не можуть створювати правові наслідки.

З огляду на наведене суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002921503/0 від 02.03.2011, й наявність підстав для їх задоволення у повному обсязі.

Постанова складена у повному обсязі 27.07.2011.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя №0002921503/0 від 02 березня 2011 року, про визначення Товариству з обмеженою відповідальністю «Юнівер» (ідентифікаційний код 32744791) податкового зобовязання з орендної плати за землю у розмірі 9093,21 грн., у тому числі 7 274,57 грн. основний платіж, 1 818,64 грн. штрафні санкції 744,16 грн.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Севастополя шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, з надсиланням копії скарги до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної cкарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Стягнути з Державного бюджету Ленінського району м. Севастополя (розрахунковий рахунок №31113095700007 (або з іншого рахунку), ідентифікаційний код 24035598, код платежу 22090200, банк платника Головне управління державного казначейства України у м. Севастополі, МФО 824509) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнівер» (вул. Правди, 10, м. Севастополь, 99014, ідентифікаційний код 32744791) судовий збір у розмірі 3,40 грн. (три грн. 40 коп.).

Суддя Т.М. Дудкіна