Постанова № 17299747, 28.07.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2011
Номер справи
2360/11/2170
Номер документу
17299747
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" липня 2011 р.

11 год.22 хв.Справа № 2-а-2360/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Василяки Д.К.,

при секретарі: Танській Л.С., за участю представника позивача Матвєєва А.А., відповідача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 <3-я особа >про повернення коштів матеріального забезпечення та вартості професійного навчання,

встановив:

Херсонський міський центр зайнятості (далі - позивач, ХМЦЗ) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача кошти в розмірі 4479 грн.10 коп.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, мотивуючи тим, що відповідач перебував на обліку у центрі зайнятості, йому було присвоєно статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю. За результатами перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" акт № 396/П від 20.10.2010 р., встановлено, що відповідач в період перебування на обліку в центрі зайнятості у статусі безробітного був зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності. У звязку з чим відшкодуванню підлягає сума отриманої допомоги з набуття статусу безробітної та вартості професійного навчання на загальну суму 4479 грн. 10 коп.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити у його задоволенні, суду пояснив, що до набуття статусу безробітного відповідач звертався з заявою до державного реєстратора про припинення підприємницької діяльності, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зроблено відповідний запис. Протягом перебування на обліку у Херсонському міському центрі зайнятості ОСОБА_2 фактично підприємницькою діяльністю не займався, прибуток не отримував, а тому позивачем неправомірно видано наказ про повернення коштів. Крім того, представник відповідача вважає, що відповідно до норм Цивільного кодексу України сплинув строк давності звернення ХМЦЗ до суду.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив: відповідно до Положення про Херсонський міський центр зайнятості, затвердженого директором обласного центру зайнятості від 28.08.2007 р., Херсонський міський центр зайнятості є місцевим органом виконавчої влади та робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, підпорядковується Херсонському обласному центру зайнятості.

Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України “Про зайнятість населення”, для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України (вищим органом виконавчої влади), створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 26.11.2007 р. до Херсонського міського центру зайнятості звернувся гр. ОСОБА_2, якому 03.12.2007 р. згідно з наказом № НТ071203, на підставі його заяви, присвоєно статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, починаючи з 03.12.2007 р. У заяві від 03.12.2007 р. ОСОБА_2, зокрема, зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності. З правами та обов'язками безробітного, відповідач ознайомлений на інформаційному семінарі 03.12.2007 р.

Відповідно до заяви безробітного від 19.02.2008 р., договору від 19.02.2008 р. № 138-08, укладеного між позивачем та відповідачем, корінця направлення на навчання від 19.02.2008 р. № 150-07 ОСОБА_2 був направлений Херсонським міським центром зайнятості до Херсонського державного університету на підвищення кваліфікації за навчальною програмою "Комп'ютерні технології ведення бухобліку та адміністрування ІАС "1 С: Підприємство 7.7" з 20.02.2008 р. до 12.05.2008 р.

Згідно з наказом Херсонського міського центру зайнятості № НТ080905 від 05.09.2008 р. ОСОБА_2 знятий з обліку у зв'язку з поданням заяви про відмову від послуг служби зайнятості.

За приписами акту перевірки № 396/П від 20.10.2010 р. достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", встановлено, що ОСОБА_2 в період перебування на обліку, відносився до категорії зайнятого населення, а саме - був зареєстрований як фізична особа-підприємець з 16.11.2001 р. (згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців).

Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 27.08.2010 р. державним реєстратором 04.07.2007 р. проведено реєстраційну дію щодо внесення рішення фізичної особи-підприємця про припинення підприємницької діяльності, 21.08.2008 р. до ЄДР внесено рішення фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про відміну власного рішення щодо припинення підприємницької діяльності.

Наказом № НТ110315 від 15.03.2011 р. відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ прийнято рішення про повернення гр. ОСОБА_2 коштів, наданих як допомога по безробіттю за період з 03.12.2007 р. по 19.02.2008 р. у розмірі 785 грн.56 коп. та з 13.05.2008 р. по 12.08.2008 р. в сумі 970 грн. 65 коп., матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного у сумі 837 грн. 71 коп., вартість курсу професійного навчання в розмірі 1885 грн. 18 коп.

Листом за № 08-11/1034 від 16.03.2011 р. ОСОБА_2 запропоновано добровільно повернути кошти Херсонському міському центру зайнятості протягом п'ятнадцяти календарних днів від дня отримання листа. На час розгляду справи сума боргу у добровільному порядку відповідачем не погашена.

Згідно п. 20 “Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних” затвердженого постановою Кабінетів Міністрів України № 219 від 14.02.2007 року, зняття з обліку громадян, зареєстрованих державною службою зайнятості як таких, що шукають роботу, і безробітних відбувається з дня виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час одержання допомоги по безробіттю.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про зайнятість населення”, зайнятість - це діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. Статтею 2 цього ж Закону встановлено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

У п.1 ст.1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” зазначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Відповідач, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості, порушив вимоги ч. 2 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” - не надав до центру зайнятості відомості щодо реєстрації як субєкта підприємницької діяльності. Згідно з п. 2 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” - особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абзацу 2 пп. 1 п. 20 “Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних” затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 219 від 14.02.2007 року громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг.

Відповідач був попереджений, що в разі отримання допомоги по безробіттю незаконним шляхом (отримання заробітку, доходу, пенсії, проходження очного курсу навчання в навчальному закладу; приховування факту працевлаштування та в інших випадках) і відмови від добровільного повернення службі зайнятості суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю цю суму буде стягнуто в судовому порядку.

Згідно ч.3 ст.36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Вивчивши матеріали справи, враховуючи те, що доказів погашення зазначеної суми на час розгляду цього спору відповідач не надав, суд встановив, що заборгованість ОСОБА_2 перед Херсонським міським центром зайнятості складає 4479 грн. 10 коп.

За приписами п.15. ст.47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 № 755 - IV дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.

Суд не бере до уваги посилання представника відповідача на наявність в Єдиному державному реєстрі запису щодо внесення 04.07.2007 р. рішення фізичної особи-підприємця про припинення підприємницької діяльності,оскільки така заява ОСОБА_2 була тільки наміром припинення діяльності і відповідачем не вчинено подальших дій для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності за своїм рішенням. Крім того, 21.08.2008 р. державним реєстратором здійснено реєстраційну дію щодо внесення рішення фізичної особи-підприємця про відміну власного рішення щодо припинення підприємницької діяльності.

Посилання відповідача на сплив строків позовної давності є безпідставним, оскільки згідно з ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який , якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Херсонського міського центру зайнятості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Херсонського міського центру зайнятості кошти в розмірі 4 479( чотири тисячі чотириста сімдесят дев'ять) грн. 10 коп. на р/р №37173001004936 ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 35219574.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 29 липня 2011 р.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 10.2.3