Постанова № 17299693, 12.07.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2011
Номер справи
2038/11/2170
Номер документу
17299693
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" липня 2011 р.

13 год. 50 хв.Справа № 2а-2038/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Попова В.Ф.,

при секретарі: Грішенчук І.О.,

за участю:

представників Новоолександрівського сільського споживчого товариства - БуйноїТ.М., Андрєєва Д. В.,

представника прокурора Нижньосірогозького району Херсонської області - прокурора відділу прокуратури Херсонської області ПуляєваІ.В.,

представника Нижньосірогозької міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області - Чепіжко Т. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

за позовом Новоолександрівського сільського споживчого товариства до Нижньосірогозької міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської областіпро визнання нечинними податкових повідомлень-рішень та за позовом прокурора Нижньосірогозького району Херсонської області в інтересах держави в особі Нижньосірогозької міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області до Новоолександрівського сільського споживчого товариствапро стягнення заборгованості,

встановив:

Новоолександрівське сільське споживче товариство звернулось до суду з позовом до Нижньосірогозької міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області (далі МДПІ), у якому просить визнати нечинними податкові повідомлення-рішення від 30.12.2010р. №№ 0002131500/0, 0002091500/0, 0002071500/0, 0002141500/0, 0002121500/0, 0002001500/0, 0002011500/0, 0002031500/0, 0002041500/0, 0002061500/0, 0002101500/0, 0002051500/0 від 30.12.2010 р., 0002081500/0, 0002111500/0 та 0002021500/0, якими до позивача застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату земельного податку в загальній сумі 11782,44 грн.

Прокурор Нижньосірогозького району Херсонської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Нижньосірогозької МДПІ з позовом до Новоолександрівського сільського споживчого товариства про стягнення зазначеної суми штрафних санкцій.

В судовому засіданні представники Новоолександрівського сільського споживчого товариства підтримали свої вимоги, вважають, що податкові повідомлення-рішення складені з порушенням законодавства України.

Так, на думку Новоолександрівського сільського споживчого товариства, складаючи акт перевірки та приймаючи спірні рішення, податковий орган не дотримався Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 р. № 327. Всупереч приписів цього нормативного акту, податковий орган в один день зі складанням акту перевірки прийняв і податкові повідомлення-рішення, зазначивши їх в описовій частині акту. Тим самим платника податку позбавлено права надати заперечення на акт перевірки.

Крім того, штрафні санкції податковим органом нараховані за несвоєчасну сплату земельного податку за 2005-2007 роки поза межами строків давності. Відповідно до Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі Закон № 2181-III) додаткове нарахування зобовязань з податків і зборів податковим органом можливе лише протягом 1095 днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а відповідно до Закону України від 03.07.1992 р. № 2535-XII "Про плату за землю" (далі Закон № 2535-XII) додаткове залучення до сплати земельного податку можливе лише за два попередні роки з моменту виявлення такої несплати.

Представник Нижньосірогозької МДПІ проти задоволення вимог Новоолександрівського сільського споживчого товариства заперечувала, вважає, що штрафні санкції до товариства в загальній сумі 11782,44 грн. застосовані обґрунтовано, просила стягнути з нього вказану суму до місцевих бюджетів.

Представник прокурора в судовому засіданні вимоги про стягнення штрафних санкцій з Новоолександрівського сільського споживчого товариства підтримав.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Новоолександрівське сільське споживче товариство зареєстроване як юридична особа Нижньосірогозькою райдержадміністрацією Херсонської області 28 лютого 2000р. та, як платник податків, перебуває на обліку в Нижньосірогозькій МДПІ.

В своїй діяльності Товариство використовує земельні ділянки, які знаходяться на території різних територіальних громад, земельний податок сплачується до бюджету територіальної громади за місцезнаходженням земельної ділянки.

Спірні податкові повідомлення-рішення складені на підставі акту від 30.12.2010 р. №132-15/03351088 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати земельного податку з юридичних осіб до бюджету.

Новоолександрівське сільське споживче товариство визнає той факт, що ним несвоєчасно сплачувався податок на землю, але наполягає на тому, що при визначенні штрафів податковим органом неправильно застосовано податкове законодавство.

При дослідженні акту перевірки судом встановлено, що відповідач, складаючи цей акт, визначив розмір несвоєчасно сплаченого земельного податку, кількість днів затримки, розмір належних штрафних санкцій та вказав номери та дату податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних санкцій.

Надаючи оцінку акту перевірки, суд вважає, що зазначення в ньому податкових повідомлень-рішень не може бути підставою для скасування цих рішень. Акт перевірки як такий не є рішенням суб'єкта владних повноважень та не спричиняє для платника податків юридичних наслідків, на відміну від податкових повідомлень-рішень. Зазначення таких рішень в акті не позбавляє права субєкта господарювання оскаржити ці рішення в адміністративному чи судовому порядку.

Як вбачається з акту перевірки, Нижньосірогозькою МДПІ до Новоолександрівського сільського споживчого товариства застосовано штрафні санкції у звязку із затримкою сплати узгоджених зобовязань із земельного податку на строки від 11 до 982 днів.

Відповідно до пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, встановлення кількості днів затримки у сплаті платежів можливе лише після повної фактичної сплати цих платежів і тому, на думку суду, нарахування штрафних санкцій за затримку сплати платежів до бюджету та державних цільових фондів можливе не раніше сплати цих платежів.

Суд вважає помилковим висновок Новоолександрівського сільського споживчого товариства про те, що при нарахуванні штрафів за несвоєчасну сплату податку на землю необхідно керуватись Законом України "Про плату за землю" та застосовувати дворічний термін, а не Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", як це зробив податковий орган.

Так, відповідно до ст. 18 Закону №2535-XII платники, яких своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, сплачують податок не більш як за два попередні роки. Перегляд неправильно нарахованого податку, стягнення або повернення його платнику допускаються не більш як за два попередні роки.

За приписами статті 26 Закону N №2535-XII за порушення норм цього Закону платники несуть відповідальність, передбачену Земельним кодексом України та законами України.

Таким законом в даному разі є Закон України від 21.12.2000 р. № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", преамбулою якого визначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Пунктом 19.6 ст. 19 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить нормам цього Закону.

За змістом пп. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 № 2181-III за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Таким чином, застосування Нижньосірогозькою МДПІ Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" при визначенні штрафних санкцій за порушення строків сплати земельного податку є обґрунтованим.

Разом з тим, суд вважає, що податковим органом порушено вимоги п. 15.1 ст. 15 цього Закону, яким визначено строки давності та порядок їх застосування.

На думку суду, МДПІ, приймаючи спірні податкові повідомлення-рішення 30 грудня 2010р., повинна була визначити штрафні санкції за несвоєчасну сплату земельного податку, яка була проведена після 20 грудня 2007 р.

Порушення строків сплати земельного податку, які були допущені платником податку раніше (до вказаної дати), знаходяться поза межами давності додаткового визначення податкових зобовязань у якості штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку до бюджету.

Як вбачається з матеріалів справи, поза межами давності Новоолександрівському сільському споживчому товариству визначено штрафні санкції податковими повідомленнями-рішеннями від 30грудня 2010 р. №0002021500/0 в частині зобов'язання сплатити штрафні санкції в сумі 309,24 грн., №0002051500/0 - в сумі1029,64 грн., №0002081500/0 - в сумі187,43 грн., №0002111500/0 - в сумі197,92грн., а всього в сумі 1724,23 грн. Тому в цій частині зазначені рішення підлягають скасуванню, а позовні вимоги Новоолександрівського сільського споживчого товариства задоволенню.

Штрафні санкції в сумі 10058,21 грн. податковим органом розраховано відповідно до вимог відповідно до вимог податкового законодавства з врахуванням строків давності.

З огляду на викладене, позовні вимоги прокурора Нижньосірогозького району Херсонської області належить задовольнити в частині стягнення з Новоолександрівського сільського споживчого товариства до місцевих бюджетів штрафних санкцій в загальній сумі 10058,21 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 7, 17, 94, 158-163 КАС України,

постановив:

Позовні вимоги Новоолександрівського сільського споживчого товариства до Нижньосірогозької міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської областізадовольнити частково.

Визнати частково протипривними та скасувати податкові повідомлення-рішення Нижньосірогозької міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області від 30грудня 2010 р. №0002021500/0 в частині зобов'язання Новоолександрівського сільського споживчого товариства сплатити штраф в сумі 309,24 грн., від 30грудня 2010 р. №0002051500/0 -в частині зобов'язання сплатити штраф в сумі1029,64 грн., від 30грудня 2010 р. №0002081500/0 -в частині зобов'язання сплатити штраф в сумі187,43 грн., від 30грудня 2010 р. №0002111500/0 -в частині зобов'язання сплатити штраф в сумі197,92грн.

Відмовити Новоолександрівському сільському споживчому товариству в задоволені позовних вимог про визнання протиправними та скасуванні податкових повідомлень-рішень Нижньосірогозької міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області від 30грудня 2010 р. №0002021500/0 в частині зобов'язання Новоолександрівського сільського споживчого товариства сплатити штраф в сумі 1337,79 грн., від 30грудня 2010 р. №0002051500/0 -в частині зобов'язання сплатити штраф в сумі5632,99 грн., від 30грудня 2010 р. №0002081500/0 -в частині зобов'язання сплатити штраф в сумі1340,32 грн., від 30грудня 2010 р. №0002111500/0 -в частині зобов'язання сплатити штраф в сумі175,23грн.

Відмовити Новоолександрівському сільському споживчому товариству в задоволені позовних вимог про визнання протиправними та скасуванні податкових повідомлень-рішень Нижньосірогозької міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області від 30грудня 2010 р. №№0002121500/0, 0002001500/0, 0002011500/0, 0002031500/0, 0002041500/0,0002061500/0, 0002101500/0, 0002141500/0, 0002131500/0,0002091500/0, 0002071500/0, №0002191500/0.

Позовні вимоги прокурора Нижньосірогозького району Херсонської області в інтересах держави в особі Нижньосірогозької міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області задовольнити частково.

Стягнути з Новоолександрівського сільського споживчого товариства до місцевих бюджетів штрафні санкції в загальній сумі 10058,21 грн. (десять тисяч п'ятдесят вісім грн. двадцять одну коп.).

В задоволені позовних вимог прокурора Нижньосірогозького району Херсонської області в інтересах держави в особі Нижньосірогозької міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області в частині стягнення штрафних санкцій в сумі 1724,23 грн. відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 18 липня 2011 р.

Суддя Попов В.Ф.

кат. 8.2.9