Постанова № 17299615, 21.07.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.07.2011
Номер справи
9869/10/2070
Номер документу
17299615
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

21 липня 2011 р. № 2-а- 9869/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бартош Н.С.,

за участю секретаря судового засідання Островської М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Купянської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Купянська обєднана державна податкова інспекція, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути на користь держави за рахунок активів фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 в рахунок погашення його податкового боргу в сумі 1445,59 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.

10.08.2009 року фахівцем Куп'янської ОДПІ проведена перевірка відповідача, за якою складено акт за №148/17-НОМЕР_1 про результати позапланової перевірки з питання дотримання своєчасної сплати узгоджених сум податкових зобовязань.

За затримку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по ПДВ. на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами» було донараховано відповідачу податковим повідомленням - рішенням №01005017100 від 10.08.2009 року штрафні санкції в розмірі 1322.50 грн. Вказане рішення було особисто отримано відповідачем, та за відсутності адміністративного або судового оскарження податкове зобовязання є узгодженим.

Уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ №21050 від 16.09.09р. було збільшено суму, яка підлягала сплаті до бюджету на 3019.00 грн. та нарахована платником самостійно у зв'язку з виправленням помилки сума штрафу в розмірі 151,00 грн. Також зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ по декларації №9001117487 та донараховано платником самостійно у зв'язку з виправленням помилки сума штрафу в розмірі 3.00 грн.

24.09.2009р. фахівцем Куп'янської ОДПІ складено акт за №1246/17-НОМЕР_1 про результати позапланової невиїзної перевірки з питання дотримання своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов'язань, за результатами якого винесено податкове повідомлення - рішення за №0109751710/0 від 24.09.09р. та на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань перед бюджетами п державними цільовими фондами» було донараховано 222.40 грн. штрафних санкцій. Вказане рішення було особисто отримано відповідачем, та за відсутності адміністративного або судового оскарження податкове зобов'язання є узгодженим.

Податковою декларацією з ПДВ №9001382965 платником визначено суму ПДВ, яка підлягала нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду в розмірі 338,00 грн.

Податковою декларацією з ПДВ №9001813412 платником визначено суму ПДВ, яка підлягала нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду в розмірі 231,00 грн.

За несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з ПДВ, платнику податків податковим повідомленням - рішенням №0011441710/0 від 17.05.2010р. донараховано штрафних санкцій в розмірі 88,66 грн. Зазначене рішення направлено платнику податків та особисто ним отримане 20.05.2010 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення. За відсутності адміністративного або судового оскарження податкове зобов'язання є узгодженим.

За вказаний період відбувалась часткова сплата податкових зобов'язань, у зв'язку з чим за відповідачу нараховувалась пеня.

За результатами перевірки, згідно акту №277/1710 від 17.05.2010 року за несвоєчасну сплату єдиного податку по розрахунку №453366 від 01.07.2009 року було винесено податкове повідомлення - рішення №0011451710/0 від 17.05.2010 року на суму 38.27 грн. Зазначене рішення було направлено платнику податків та особисто ним отримане 20.05.2010 року.

У зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання у встановлені строки Куп'янською ОДПІ в порядку ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», було направлено ФОП ОСОБА_1 першу податкову вимогу №1/981 від 27.08.2009р. про сплату податкового боргу, в якій було повідомлено про суму узгодженого податкового боргу. За відсутності адресата податкова вимога вивішена на дошку податкових оголошень. Також, ФОП ОСОБА_1 було направлено 04.11.2009 р. другу податкову вимогу № 2/1324 від 04.11.2009р.

Всі активи платника податків знаходяться в податковій заставі, згідно запису в витязі про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №27904197.

Здійснені Куп'янської ОДПІ заходи по стягненню податкового боргу платника податків, передбачені діючим законодавством, не призвели до його погашення.

Представник позивача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Надав клопотання про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги підтримав.

Відповідач у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Судом розглянуто справу у письмовому провадженні у відповідності до ч. 6 ст. 128 КАС України, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, і прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 41 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

ФОП ОСОБА_1 зареєстрований виконавчим комітетом Купянської міської ради Харківської області 14.07.2005 р., що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця.

Згідно довідки Купянської ОДПІ №530/29-012 від 26.07.2010 р. ФОП ОСОБА_1 знаходиться на обліку в органах державної податкової служби з 15.07.2005 р. за №05-26-272 та є платником податку на додану вартість, що підтверджується Свідоцтвом №НОМЕР_2 про реєстрацію платника податку на додану вартість.

10.08.2009 року фахівцем Куп'янської ОДПІ проведено позапланову невиїзну перевірку відповідача з питання дотримання своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобовязань, за результатами якої складено акт за №148/17-НОМЕР_1.

На підставі висновків акту перевірки податковим органом винесені податкові повідомлення-рішення №0100501710/0 від 10.08.2009 року про застосування до відповідача штрафних санкцій в розмірі 1322,50 грн. з податку на додану вартість та №0100511710/0 від 10.08.2009 р., за яким до ФОП ОСОБА_1 застосований штраф у розмірі 18,57 грн. з єдиного податку на підприємницьку діяльність з фізичних осіб.

Вказані рішення були особисто отримано відповідачем, та за відсутності адміністративного або судового оскарження податкове зобовязання є узгодженим.

Уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ №21050 від 16.09.09р. відповідачем самостійно збільшено суму, яка підлягала сплаті до бюджету на 3019.00 грн. та нарахована, у зв'язку з виправленням помилки, сума штрафу в розмірі 151,00 грн.

По декларації №9001117487 з ПДВ зараховано від'ємного значення у зменшення боргу у розмірі 2224,00 грн. та донараховано платником самостійно у зв'язку з виправленням помилки сума штрафу в розмірі 3.00 грн.

Фахівцем Куп'янської ОДПІ 24.09.2009 р. проведено позапланову невиїзну перевірку відповідача з питання дотримання своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобовязань, за результатами якої складено акт №1246/17-НОМЕР_1 від 24.09.2009 р.

За результатами перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення - рішення за №0109751710/0 від 24.09.09р. та на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань перед бюджетами п державними цільовими фондами» донараховано 222,40 грн. штрафних санкцій. Вказане рішення отримано відповідачем, та за відсутності адміністративного або судового оскарження податкове зобов'язання є узгодженим.

ФОП ОСОБА_1 у податкових деклараціях визначено суму ПДВ, яка підлягала нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, а саме: у податковій декларації з ПДВ №9001382965 за вересень 2009 р. платником визначено суму ПДВ, яка підлягала нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду в розмірі 338,00 грн. та у податковій декларації з ПДВ №9001813412 за жовтень 2009 р. платником визначено суму ПДВ, яка підлягала нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду в розмірі 231,00 грн.

За несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з ПДВ, платнику податків податковим повідомленням - рішенням №0011441710/0 від 17.05.2010р. донараховано штрафних санкцій в розмірі 88,66 грн. Зазначене рішення направлено платнику податків та особисто ним отримане 20.05.2010 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

За результатами перевірки, згідно акту №277/1710 від 17.05.2010 року за несвоєчасну сплату єдиного податку по розрахунку №453366 від 01.07.2009 року позивачем винесено податкове повідомлення - рішення №0011451710/0 від 17.05.2010 року на суму 38.27 грн.

Зазначене рішення направлено платнику податків та особисто ним отримане 20.05.2010 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

У зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання у встановлені строки, Куп'янською ОДПІ винесені та направлені ФОП ОСОБА_1 першу податкову вимогу №1/981 від 27.08.2009р. про сплату податкового боргу у розмірі 1521,92 грн. та другу податкову вимогу № 2/1324 від 04.11.2009 р. на суму 1316,11 грн.

Вказані вимоги направлені відповідачу поштою, але у звязку з відсутністю адресата за місцезнаходженням, вивішена на дошку податкових оголошень.

Всі активи платника податків знаходяться в податковій заставі, згідно запису в Витязі про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №27904197 від 23.07.2010 р.

Відповідно до п. п. 1,11 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (в редакції, чинній на день виникнення спірних відносин) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також стягувати до державного бюджету суми заборгованості суб'єктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені у порядку, передбаченому Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. № 1251-ХІІ (діяв на час виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до абз. 1 преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ (діяв на час виникнення спірних правовідносин) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (діяв на час виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Відповідно до пп. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (діяв на час виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Відповідно до абз. 3 пп. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (діяв на час виникнення спірних правовідносин) у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Згідно з пп. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу, при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (діяв на час виникнення спірних правовідносин) у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Відповідно до абз. 1 п.п. 6.2.1 п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (діяв на час виникнення спірних правовідносин) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до п. п. 6.2.2. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (діяв на час виникнення спірних правовідносин) податкові вимоги мають містити крім відомостей, передбачених підпунктом 6.2.3 цієї статті, посилання на підстави їх виставлення; суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій; перелік запропонованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу.

Відповідно до п.п. 6.2.3. п.6.2 ст. 6 цього Закону податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до абз. 1,2,3 п.п. 6.2.4. п. 6.2 ст. 6 Закону №2181 податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.

Крім того, оскільки на момент сплати узгодженого податкового зобов'язання відповідач мав борг перед бюджетом, то перераховані кошти податковим органом були зараховані в його обліковій картці платника податку у порядку календарної черговості настання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань.

З вказаними діями Купянської ОДПІ ФОП ОСОБА_1 не погодився та оскаржив вказані дії податкового органу до суду.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2011 р. у задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області про визнання неправомірними дій відмовлено.

Відповідно до застосування частини 1 ст. 72 КАС України, відповідно до якої для суду, який розглядає адміністративну справу, преюдиційне значення мають обставини, які встановлені судовими рішеннями в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрали законної сили, з участю тих самих осіб або особи, щодо якої встановлені ці обставини, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позову, оскільки дії податкового органу щодо зарахування коштів в обліковій картці платника податку у порядку календарної черговості настання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань судовим рішенням визнані правомірними, а тому застосування до відповідача штрафних санкцій за порушення строків сплати податкових зобовязань є обґрунтованим.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 41, 71, 72, 94, 128, 159, 160-164, 167, 183-2, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Купянської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави податковий борг за рахунок активів в сумі 1445.59 грн. (одну тисячу чотириста сорок пять гривень 59 копійок), з якої: 1410,51 грн. (одну тисячу чотириста десять гривень 51 копійку) перерахувати на р/р 31119029700013, Купянське УДК, код отримувача 24134515, банк отрмувача ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, 35,08 грн. (тридцять пять гривень 08 копійок) перерахувати на р/р 34219379700013, Купянське УДК, код отримувача 24134515, банк отрмувача ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

СуддяБартош Н.С.