Постанова № 17299535, 19.07.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2011
Номер справи
7343/11/2070
Номер документу
17299535
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

19 липня 2011 р. № 2-а- 7343/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

в складі: головуючого судді Білової О.В.,

за участю секретаря судового засідання Романенко Т.С.,

за участю представників: позивача Хлопузяна Р.Д., відповідача Шульги Е.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області до Військової частини А-1352 про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Балаклійському районі Харківської області звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини А 1352, в якому просить суд стягнути кошти на користь державного бюджету у розмірі 8062,25 грн. з рахунків Військової частини А 1352 в органах Державного казначейства України №31253275210042 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №31254274210042 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №31255273210042 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №31256276222014 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №31257273210523 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №31257275210521 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №31259273210521 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №31259277220670 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35210009000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35214016000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35217013000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35218012000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35219011000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35220022000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35220033000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35221032000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35222019000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35222020000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35222031000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35223018000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35226026000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35227025000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35228024000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №37119034000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №37318028000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Військова частина А-1352 14.07.1997 року зареєстрована як юридична особа Балаклійською районною державною адміністрацією Харківської області. Підприємство має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банку. Відповідач самостійно здійснив розрахунки сум податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та подав їх до ДПІ у Балаклійському районі Харківської області. Станом на теперішній час заборгованість Військової частини А-1352 перед бюджетом за 4 квартал 2010 року по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів складає 8062,25грн..

Представником відповідача в ході судового розгляду справи були надані письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки, відповідно до вимог Закону України “Про Збройні Сили України” все майно відповідача є державною власністю та належить йому на праві оперативного управління, отже, відповідач звільняється від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування. Крім того, зазначено про набрання з 01.01.2011 року законної сили Податковим кодексом України, яким не передбачено такого податку, як податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Представник позивача - Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Хлопузян Р.Д.- у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, посилаючись на зазначені у позові обставини.

Представник відповідача Військової частини А-1352 Шульга Е.Л. - у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог посилаючись на доводи, викладені у запереченнях.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.

Військова частина А-1352 зареєстрована як юридична особа Балаклійською райдержадміністрацією Харківської області 14.07.1997 р., що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців(а.с.8-9), перебуває на податковому обліку в ДПІ в Балаклійському районі Харківській області (а.с. 10).

Відповідач є суб'єктом господарювання, який утримується та повністю фінансується з Державного бюджету України, майно йому належить на праві оперативного управління.

Відповідач є платником податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, який був передбачений Законом України «Про систему оподаткування», чинним у 2010 році.

Порядок сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів регулювався Законом України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів".

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року.

Згідно ч.2 ст. 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.

Згідно ч.1 ст.5 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується: юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Відповідно до абз. 1,2 п. 5.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, чинного на час виникнення спірних правовідносин щодо узгодження суми податкових зобовязань з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

З розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які Військова частина А-1352 подала до позивача, вбачається, що відповідачем самостійно визначено суми податку (а.с.13) за 2010 рік у розмірі 32249 грн., тобто 2062,25грн. за кожний квартал 2010 року., проте сума податкового боргу за четвертий квартал 2010 року зі строком сплати до 15 січня 2011 року до бюджету не сплачена.

Судом встановлено, що в звязку з несплатою податкової заборгованості позивачем направлено відповідачу першу податкову вимогу №1/11 від 02.02.2009 р.(а.с.15), та другу податкову вимогу №2/30 від 13.03.2009р. (а.с.15) про сплату боргу, які отримані позивачем, що підтверджується підписам уповноважених осіб відповідача, та які є підставою для вчинення заходів для примусового стягнення боргу.

Згідно Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, всі активи платника податків знаходяться в податковій заставі з 06.02.2009 року.

Відповідно до розрахунку боргу перед бюджетом, станом на 01.04.2011 року, наданого представником позивача до справи, суму податкового боргу відповідача по розрахунку складає 41135,07 грн., відповідачем на час розгляду справи не сплачено.

Оцінюючи доводи відповідача про неможливість стягнення з відповідача податкового боргу в звязку з тим, що все його майно є державною власністю та належить йому на праві оперативного управління, суд вважає за можливе зазначити наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Частиною 2 статті 14 Закону України "Про Збройні Сили України" передбачено, що майно, яке закріплене за ними, належить військовим частинам на праві оперативного управління.

Аналіз змісту наведених норм дає підстави для висновку, що, оскільки платником податку з власників транспортних засобів є підприємства, організації й установи всіх форм власності, в тому числі й державні, та враховуючи, що державні установи можуть мати закріплене за ними майно лише на праві оперативного управління, відсутності законодавчо встановленого виключення щодо державної установи як платника цього податку та при чітко визначеному ст. 4 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" колі осіб, які звільняються від сплати цього податку, застосоване в ст.1 цього Закону поняття "власні транспортні засоби" наряду з правом власності на транспортні засоби, означає також їх перебування у платника податку на праві повного господарського відання та на праві оперативного управління.

Законом України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо фінансування дорожнього господарства" від 16.07.1999 р., внесено зміни до ст. 4 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", яка визначала пільги щодо податку. Так, установи та організації Міністерства оборони України виключено з переліку осіб, що звільняються від сплати податку власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Згідно п.п. 10 п. 1 ст. 14 Закону України “Про систему оподаткування”, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів відноситься до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів) і стягується на всій території України.

Відповідно до частини 3 ст.1 Закону України “Про систему оподаткування”, ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування. Цей Закон є спеціальним законом про оподаткування.

Преамбулою Закону України "Про Збройні Сили України" визначено, що цей закон визначає функції, склад Збройних Сил України, правові засади їх організації, діяльності, дислокації, керівництва та управління ними.

Згідно ст. 14 Закону України "Про Збройні Сили України", Збройні Сили України можуть здійснювати господарську діяльність згідно з законом. Земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків. Особливості правового режиму майна Збройних Сил України визначаються відповідним законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про систему оподаткування”, встановлення і скасування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до цього Закону, інших законів України про оподаткування.

Оскільки Закон України "Про Збройні Сили України" не є законом про оподаткування, то відповідно до вимог ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування" пільга, визначена у статті 14 Закону України "Про Збройні Сили України", не може поширюватися на відповідача.

Враховуючи, що Закон України "Про систему оподаткування" є спеціальним законом про оподаткування, виходячи із правил співвідношення загальної і спеціальної правових норм у разі їх конкуренції, його норми підлягають застосуванню при вирішенні спору, зокрема, щодо пільг з оподаткування у випадку встановлення таких пільг іншими законами, крім законів про оподаткування.

Також суд не бере до уваги посилання відповідача у запереченнях на те, що на час розгляду справи відповідно до норм Податкового кодексу України, не визначено податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, оскільки податкові зобовязання відповідача по сплаті податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 4 квартал 2010 року були узгоджені до набрання чинності Податковим кодексом України 01.01.2011 року.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими, отже, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, та керуючись ст.ст. 160, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області до Військової частини А-1352 про стягнення заборгованості задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Військової частини А-1352 (64200, Харківська область, м. Балаклія, код ЄДРПОУ; рахунки №07953401№31253275210042 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №31254274210042 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №31255273210042 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №31256276222014 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №31257273210523 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №31257275210521 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №31259273210521 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №31259277220670 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35210009000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35214016000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35217013000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35218012000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35219011000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35220022000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35220033000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35221032000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35222019000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35222020000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35222031000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35223018000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35226026000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35227025000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №35228024000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №37119034000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011); №37318028000434 Головне управління ДКУ у Харківській області (МФО 851011) кошти на погашення податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 8062,25 (вісім тисяч шістдесят дві) гривні 25 копійок на користь Державного бюджету України в особі Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області (р/р 33212807700022, одержувач: Балаклійська міська рада, в установі банку: ГУ ДКУ в Харківській області, МФО 851011) <Сума задоволення >

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 22 липня 2011 року.

Суддя Білова О.В.