ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/2584/2011
14 липня 2011 року 16год. 00хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не прибув,
відповідача: представник не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція (Рокитнівське відділення)
дофізична особа-підприємець ОСОБА_1
про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ :
Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція (Рокитнівське відділення) звернулася в суд з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості перед бюджетом на загальну суму 224307 грн. 62 коп., в тому числі: по податку з доходів фізичних осіб в сумі 16594,54 грн., по податку на додану вартість в сумі 104838,10 грн. та по пені за порушення термінів розрахунків в сфері ЗЕД в сумі 102874,98 грн.
Представник позивача у судове засідання не прибув, подав клопотання, в якому, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить про розгляд справи у його відсутність.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, в судове засідання не прибув повторно, причини неприбуття суду не повідомив. Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується матеріалами справи.
Судом не визнавалася обов’язковою участь сторін в судовому засіданні.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не забезпечується.
Повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 16.11.2004 року відповідач зареєстрований як юридична особа Рокитнівською райдержадміністрацією (а.с.6), з 03.12.2004 року перебуває на обліку, як платник податків у Рокитнівському відділенні сарненської МДПІ (а.с.6 на звороті).
Станом на 02.06.2011 року згідно даних обліку позивача за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом на загальну суму 224307 грн. 62 коп., в тому числі:
- по податку з доходів фізичних осіб в сумі 16594,54 грн.;
- по податку на додану вартість в сумі 104838,10 грн.;
- по сплаті пені за порушення термінів розрахунків в сфері ЗЕД в сумі 102874,98 грн.
Заборгованість відповідача по податку з доходів фізичних осіб виникла в період з 14.05.2009 року по 02.06.2011 року наступним чином.
У 2009 році заборгованість по податку з доходів фізичних осіб виникла, зокрема, на підставі розрахунку авансових платежів за 2009 рік поданим платником до податкового органу (а.с.56, 57-58).
Також 15.07.2009 року податковим органом здійснена планова документальна перевірка дотримання відповідачем вимог податкового законодавства в період з 01.04.2007 року по 31.03.2009 року, за результатами якої складено акт №403/1750/НОМЕР_1 (а.с.35-54), яким зафіксовано, зокрема, порушення ст.13 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" №13-92 від 26.12.1992 року, чинного у відповідній частині на час існування відповідних правовідносин, внаслідок чого відповідачем занижено податкове забов"язання по податку від підприємницької діяльності на суму 7103,00 грн.
На підставі вказаного акту податковим органом винесено податкового повідомлення-рішення форми "Р" №0002011750/0 від 21.07.2009 року, яким відповідачу, відповідно до пп.4.2.2.ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, визначено суму податкового забов"язання по податку з доходів фізичних осіб СПД в розмірі 7103,00 грн. (а.с.34,75).
Податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0002011750/0 від 21.07.2009 року вречено відповідачу 23.07.2009 року під розписку.
Оскільки доказів оскарження відповідачем податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку не надано, а за даними системи КП ДАС, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення форми "Р" №0002011750/0 від 21.07.2009 року до Рівненського окружного адміністративного суду не звертався, грошове зобов'язання визначене вказаним рішенням, набуло статусу узгодженого і підлягало сплаті в бюджет.
У 2010 році заборгованість по податку з доходів фізичних осіб виникла, зокрема, на підставі перерахунку податку за 2009 рік.(а.с.27).
Також 19.07.2010 року податковим органом здійснена документальна невиїзна перевірка з питань своєчасності сплати узгодженого подпткового зобов"язання, за результатами якої складено акт №/17-50/НОМЕР_1 (а.с.28), яким зафіксовано, порушення пп.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, у вигляді порушення граничних строків сплати податкового зобов'язання.
Несвоєчасна сплата відповідем суми узгодженого податкового зобов'язання стала підставою до нарахування йому відповідно до пп.17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, штрафу в сумі 195,31 грн. та вручення останньому податкового повідомлення-рішення форми "Ш" №0005081750/0 від 19.07.2010 року (а.с.29).
Окрім того, 07.12.2010 року податковим органом здійснена документальна планова виїзна перевірка дотримання відповідачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства в період з 01.04.2009 року по 30.06.2010 року, за результатами якої складено акт №56217/НОМЕР_1 (а.с.12-21), яким зафіксовано, зокрема, порушення ст.13 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" №13-92 від 26.12.1992 року, чинного у відповідній частині на час існування відповідних правовідносин, внаслідок чого відповідачем занижено податкове забов"язання по податку від підприємницької діяльності за 2009 рік на суму 5644,55 грн.
На підставі вказаного акту податковим органом винесено податкового повідомлення-рішення форми "Р" №0014291750/0 від 22.12.2010 року, яким відповідачу, відповідно до пп."б" пп.4.2.2. ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, визначено суму податкового забов"язання по податку з доходів фізичних осіб СПД в розмірі 5644,55 грн. (а.с.11).
Оскільки доказів оскарження відповідачем податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку не надано, а за даними системи КП ДАС, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення форми "Р" №0014291750/0 від 22.12.2010 року та податкового повідомлення-рішення форми форми "Ш" №0005081750/0 від 19.07.2010 року до Рівненського окружного адміністративного суду не звертався, грошові зобов'язання визначені вказаними рішеннями, набули статусу узгоджених і підлягали сплаті в бюджет.
Окрім того 09.02.2011 року відповідачем подано до податкового органу податкову декларацію про доходи, одержані з 01.01.2010 року (а.с.24-25).
01.03.2011 року податковим органом здійснена документальна невиїзна перевірка з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов"язання, за результатами якої складено акт №87/17-50/НОМЕР_1 (а.с.22), яким зафіксовано, порушення пп.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, у вигляді порушення граничних строків сплати податкового зобов'язання.
Несвоєчасна сплата відповідем суми узгодженого податкового зобов'язання стала підставою до нарахування йому відповідно до пп.17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, штрафу в сумі 781,28 грн. та вручення останньому податкового повідомлення-рішення форми "Ш" №0000941750/0 від 01.03.2011 року (а.с.23).
Оскільки доказів оскарження відповідачем податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку не надано, а за даними системи КП ДАС, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення форми "Ш" №0000941750/0 від 01.03.2011 року до Рівненського окружного адміністративного суду не звертався, грошове зобов'язання зі сплати штрафних санкцій, визначене вказаним рішенням, набуло статусу узгодженого і підлягало сплаті в бюджет.
Згідно даних облікової картки платника (а.с.10,26,32-33), заборгованість відповідача по сплаті податку з доходів фізичних осіб в період з 14.05.2009 року по 02.06.2011 року, з урахуванням недоїмки, штрафних санкцій, та нарахованої пені, складає 16594,54 грн.
Заборгованість відповідача по податку на додану вартість виникла, зокрема, на підставі поданого до податкового огргану уточнюючого розрахунку податкових зобов"язань по ПДВ, у зв"язку із виправленням самостійно виявлених помилок у 2011 році №7399 від 27.05.2011 року на загальну суму 99662,00 грн. (а.с.60-61,62).
Актом про результати доументальної невиїзної перевірки з питань своєчасності сплати відповідачем узгодженого податкового зобов"язання по ПДВ №173/17-200/НОМЕР_2 від 28.04.2011 року зафіксовано порушення відповідачем пп.17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин (а.с.63).
На підставі вказаного акту податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №0002381750 від 28.04.2011 року, яким відповідачу, відповідно до пп.17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, визначено суму штрафу по ПДВ в розмірі 294,01 грн. (а.с.64).
Податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №0002381750 від 28.04.2011 року вречено відповідачу 28.04.2011 року під розписку.
Оскільки доказів оскарження відповідачем податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку не надано, а за даними системи КП ДАС, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення форми "Ш" №0002381750 від 28.04.2011 року до Рівненського окружного адміністративного суду не зверталося, грошове зобов'язання визначене вказаним рішенням, набуло статусу узгодженого і підлягало сплаті в бюджет.
Згідно даних облікової картки платника (а.с.65), заборгованість відповідача по сплаті податку на додану вартість, з урахуванням недоїмки, штрафних санкцій, та нарахованої пені, складає 104838,10 грн.
Заборгованість відпвідача по сплаті пені за порушення термінів розрахунків в сфері ЗЕД в сумі 102874,98 грн. виникла наступним чином.
15.07.2009 року податковим органом здійснена документальна планова перевірка дотримання відповідачем вимог податкового законодавства в період з 01.04.2007 року по 31.03.2009 року, за результатами якої складено акт №403/1750/НОМЕР_1 (а.с.73-74). На підставі вказаного акту податковим органом прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" №0000022200 від 23.07.2009 року, яким до відповідача, відповідно до ст.16 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання та валютного контролю" зареєстрованого в Мінюсті України за №209/4430 від 04.04.2000 р., застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 340,00 грн. (а.с.71) та рішення про застосування пені за порушення в сфері ЗЕД форми "С" №0000032200 від 23.07.2009 року, яким до відповідача, відповідно до ст.1,4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" №185/94-ВР від 23.09.1994 року, застосовано суму пені в розмірі 9687,75 грн. (а.с.72). Рішення отримані відповідачем під розписку 23.07.2009 року.
Окрім того, на підставі акту про результати документальної планової виїзної перевірки дотримання відповідачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства в період з 01.04.2009 року по 30.06.2010 року №562/1750/НОМЕР_1 від 13.12.2010 року податковим органом прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" №0000152200 від 22.12.2010 року, яким до відповідача, відповідно до ст.16 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання та валютного контролю" зареєстрованого в Мінюсті України за №209/4430 від 04.04.2000 р., застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1530,00 грн. (а.с.66) та рішення про застосування пені за порушення в сфері ЗЕД форми "С" №0000142200 від 22.12.2010 року, яким до відповідача, відповідно до ст.1,4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" № 185/94-ВР від 23.09.1994 року, застосовано суму пені в розмірі 95417,23 грн. (а.с.67). Рішення отримані відповідачем під розписку 23.12.2010 року.
Відповідно до абз.2 пп.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Оскільки доказів оскарження відповідачем рішеннь про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" та рішеннь про застосування пені за порушення в сфері ЗЕД форми "С" в адміністративному порядку не надано, а за даними системи КП ДАС, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з позовом про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" №0000022200 від 23.07.2009 року та рішення про застосування пені за порушення в сфері ЗЕД форми "С" №0000032200 від 23.07.2009 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" №0000152200 від 22.12.2010 року та рішення про застосування пені за порушення в сфері ЗЕД форми "С" №0000142200 від 22.12.2010 року до Рівненського окружного адміністративного суду не зверталося, грошові зобов'язання визначені вказаними рішеннями, набули статусу узгоджених і підлягали сплаті в бюджет.
Згідно даних обліку позивача, заборгованість відповідача по сплаті застосованих до відповідача у 2009-2010 рр. та не сплачена ним до бюджету штрафних санкцій та пені за порушення термінів розрахунків в сфері ЗЕД, з урахуванням недоїмки попередніх періодів, складає 102874,98 грн., що підтверджено обліковою карткою платника податку станом на 31.12.2009 року (а.с.70) та обліковою карткою платника податку станом на 28.03.2011 року (а.с.65).
В силу вимог п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Однак, відповідно до п.59.5. ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги, а нова вимога не виставляється.
З метою скорочення податкової заборгованості відповідача 06.11.2008 року Сарненська МДПІ, відповідно до п.6.2. ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного на той час, виставила платнику податків першу податкову вимогу №1/671 на суму податкового боргу в розмірі 1532,00 грн., а згодом, на нарощену суму податкового боргу - другу податкову вимогу №2/747 від 11.12.2008 року(а.с.8). Оскільки сума податкового боргу відповідача після виставлення йому податкових вимог зростала і повністю не погашалась, підстав для винесення податкової вимоги в 2011 році не виникало.
Станом на день розгляду справи заборгованість відповідча перед бюджетом не погашена і складає 224307 грн. 62 коп., в тому числі: по податку з доходів фізичних осіб - 16594,54 грн.; по податку на додану вартість -104838,10 грн.; по пені за порушення термінів розрахунків в сфері ЗЕД - 102874,98 грн.
Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, є податковим боргом.
Згідно з п.41.5. ст.41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
У відповідності зі ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Водночас ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать і органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990 року, державним податковим інспекціям надано право подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За наведених обставин, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача обґрунтовані, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв’язку з чим позов підлягає задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість перед бюджетом на загальну суму 224307 (двісті двадцять чотири тисячі триста сім) грн. 62 коп., яку перерахувати в наступному порядку:
- заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 16594,54 грн. до місцевого бюджету Рокитнівської сільської ради на р/р 33214801700334 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЗКПО 22588028, код платежу 11010200;
- заборгованість по податку на додану вартість в сумі 104838,10 грн. до бюджету на р/р 31119029700321 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЗКПО 22588028, код платежу 14010100;
- заборгованість по сплаті пені за порушення термінів розрахунків в сфері ЗЕД в сумі 102874,98 грн. до бюджету на р/р 31118105700321 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЗКПО 22588028, код платежу 21081000.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Друзенко Н.В.