Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2011 р. Справа № 2а-581/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В. при секретаріКравець Є.С. за участю: представника позивача Бардаченко І.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-маркет" до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва, третя особа Дніпропетровська міжрайонна державна податкова інспекція у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії, - ВСТАНОВИВ: Товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ - маркет» звернулось до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва, третя особа - Дніпропетровська міжрайонна державна податкова інспекція у Дніпропетровській області з позовними вимогами про визнання протиправним дій Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м.Києва В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що 11.12.2009р службовими особами державної податкової інспекції у Дарницькому районі м.Києва незаконно та безпідставно проведено планову перевірку магазину "Продукти-121", який розташований за адресою: м. Київ вул. Російська 33, чим порушено вимоги діючого законодавства України. Позивачем також зазначено, що перевірку було проведено без правових підстав на її проведення, передбачених спеціальними Законами, а отже складений за результатами перевірки Акт від 11.12.2009р. є таким, що складений незаконно та суперечить вимогам діючого законодавства. Відповідач в судове засідання не прибув, надав заперечення на позовну заяву в яких зазначив про правомірність проведення перевірки відповідно до Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації документальних перевірок юридичних осіб та Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфер торгівлі, громадського харчування та послуг", Закону України "Про державну податкову службу в Україні". Оскільки перевірка була плановою, наказ не видавався. Перевірку здійснено на підставі направлення №411 від 1.12.2009р., складено акт від 14.12.2009 року №850/26/5123/30487219, в якому зафіксовано порушення , а саме не оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень на підставі фіскальних звітних чеків, чим порушено п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні . Вважають дії відповідача правомірними, а позовні вимоги безпідставними. Позивач прибув у судове засідання та підтримав позовні вимоги.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Встановлено, що 11.12.2009р службовими особами державної податкової інспекції у Дарницькому районі м.Києва проведена планова перевірка за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій; обєктом перевірки була господарська одиниця магазин "Продукти-121", що розташована за адресою: м. Київ вул. Російська б.33 та де здійснює господарську діяльність Товариство з обмеженою відповідальністю "АТБ-маркет". На підтвердження підстав для проведення перевірки в акті службовими особами відповідача зазначено, що перевірка проводиться відповідно до направлення на перевірку №411 від 1.12.2009р.
В результаті проведеної перевірки службовими особами податкового органу складено Акт від 14.12.2009 року №850/26/5123/30487219, яким зафіксовані порушення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" Товариством з обмеженою відповідальністю "АТБ-маркет".
Статтею 2 та 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509 визначені завдання та функції органів державної податкової служби.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України та статті 3 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" зазначено, що органи державної влади (органи державної податкової служби України) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до пункту 1 статті 11 Закону України №509 органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Тобто законом передбачено тільки два види виїзних перевірок: планові та позапланові.
Згідно із частиною 8 статті 111 Закону України №509 позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфер торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Частиною 4 ст. 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфер торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Однак, згідно з ч. 7 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" перевірки дотримання вимог Законів України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфер торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" вважаються позаплановими.
Отже, перевірки органів Державної податкової служби в межах повноважень визначених Законодавством України про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є позаплановими.
Відповідно до направлень перевірка господарської одиниці - магазину "Продукти-121" проводилась планова.
Статтею 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку, а саме:1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Відповідно до ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Також, з матеріалів справи не вбачається можливим встановити відповідно до плану на який період та з яких напрямків мала проводиться зазначена планова перевірка господарської одиниці магазину позивача.
Однак встановлено, що в порушення зазначених норм перевірку відповідачем було проведено відповідно до плану перевірок (перевірка планова) без належного повідомлення позивача про проведення перевірки, зокрема позивач був повідомлений безпосередньо в день її проведення, тобто 11.12.2009 року.
Таким чином, відповідачем було порушено вимоги законодавства, щодо проведення планових та позапланових перевірок розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, зокрема під час проведення перевірки господарської одиниці - магазину "Продукти-121", розташованого за адресою: м. Київ вул. Російська б.33, у якому здійснює господарську діяльність Товариство з обмеженою відповідальністю "АТБ-маркет", адже відповідачем проводилась саме планова перевірка, в той час як Законом України "Про державну податкову службу в Україні" встановлено, що такі перевірки вважаються позаплановими.
На підставі вищевикладеного, враховуючи ч.1 ст.2 КАС України згідно з якою завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень суд доходить висновку що дії службових осіб державної податкової інспекції у м. Сімферополі, повязані з проведенням планової перевірки господарської одиниці - магазину "Продукти-313", де здійснює господарську діяльність позивач є такими що вчинені з порушенням вимог діючого законодавства України, отже позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії державної податкової інспекції у Дарницькому районі м.Києва, щодо проведення перевірки 11 грудня 2009 року господарської одиниці магазину «Продукти-121», що розташований м. Київ вул. Російська б.33, який належить Товариству з обмеженою відповідальністю «АТБ - макет» (акт перевірки від 14.12.2009 року).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 09.02.2011 року.
Суддя О.В. Єфанова