Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2011 р. Справа № 2а/0470/3769/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Луніна О.С. при секретаріГрунт Ю.В. представники сторін в судове засідання не зявилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу № 2а/0470/3769/11 за позовом Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська до Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельно-виробничої фірми «Топмаш»про стягнення податкового боргу, - ВСТАНОВИВ:
У березні 2011 року Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м.Дніпропетровська звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, в якому, з урахування уточнень до позовних вимог, просила стягнути кошти з рахунків у банках обслуговуючих ТОВ Торгівельно-виробничої фірми «Топмаш»на користь держави заборгованість по податку на прибуток на суму 39809,85 грн. на користь та податку на до додану вартість на суму 14960,87 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що заборгованість у відповідача виникла внаслідок порушення п.п. «а»п.п. 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: не надано звітність по податку на додану вартість у строки, визначені законодавством та не сплачено самостійно узгоджені суми податкового зобов`язання за поданими деклараціями.
Від представника позивача надійшло клопотання, в якому він просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі та провести розгляд даної справи без його участі.
Відповідач заперечень на позовну заяву та повноважного представника у судове засідання не направив. Про час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином. Однак на адресу суду повернувся конверт з поштовою відміткою «за зазначеною адресою не знаходиться». Частиною 11 ст. 35 КАС України вважається, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Тому, у відповідності до ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступних підстав.
Так, з 01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, з 01.01.2011 року Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та Закон України «Про систему оподаткування»втрачають чинність.
У звязку з тим, що правовідносини, щодо наслідків несплати податків юридичної особи стосуються податкового періоду, який був до набрання чинності Податкового Кодексу України, суд приходить до висновку, що в даному випадку слід застосовувати саме норми Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ Торгівельно-виробничої фірми «Топмаш» зареєстроване 22.08.2000 року таперебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська як платник податків та загальнобо`язкових платежів.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про систему оподаткування»платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до ст. 9 Закону платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни, у зв'язку з чим повинні подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ст.14 Закону України «Про систему оподаткування»до переліку загальнодержавних податків і зборів віднесено податок на додану вартість та податок на прибуток підприємств.
09.11.2010 року ТОВ Торгівельна-виробнича фірма «Топмаш»подала до ДПІ податкову декларацію з податку на прибуток за звітний період ІІІ квартал 2010 року, відповідно до якої відповідачем самостійно нараховано податку, що підлягає сплаті до державного бюджету, у сумі 39842,00 грн.
Згідно зворотнього боку облікової картки платника податків, у позивача була преплата з податку на прибуток у сумі 32,15 грн. Тобто, сума податку, що підлягає сплаті до державного бюджету, становить 39809,85 грн.
Станом на 18.05.2011 року відповідачем самостійно узгоджена сума податкового зобов`язання зі сплати податку на прибуток за ІІІ квартал 2010 року не сплачена, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податків наданої позивачем. До суду доказів сплати податкового боргу з податку на прибуток відповідача не надавав.
16.04.2010 року працівниками ДПІ було здійснено документальну невиїзну перевірку своєчасності подання податкової звітності з податку на додану вартість. За результатами перевірки було встановлено порушення п.п. «а»п.п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»зі змінами та доповненнями, а саме: декларація по подату на додану вартість за березень, червень, вересень 2008 року, серпень вересень 2009 року, січень 2010 року до ДПІ в строку передбачений законом не надана.
За наслідками перевірки ДПІ складено податкове повідомлення-рішення від 16.04.2010 р. №0052781502/0, якою застосована штрафна санкція у розмірі 1020,00 грн. Дане податкове повідомлення рішення було отримано представником відповідача 16.04.2010 року, про що свідчить його підпис на корінці рішення.
21.06.2010 року працівниками ДПІ було здійснено документальну невиїзну перевірку своєчасності подання податкової звітності з податку на додану вартість. За результатами перевірки було встановлено порушення п.п. «а»п.п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»зі змінами та доповненнями, а саме: декларація по податку на додану вартість за квітень 2010 року до ДПІ в строку передбачений законом не надана.
За наслідками перевірки ДПІ складено податкове повідомлення-рішення від 21.06.2010 р. №0058031502/0, якою застосована штрафна санкція у розмірі 170,00 грн. Дане податкове повідомлення рішення було отримано представником відповідача 21.06.2010 року, про що свідчить його підпис на корінці рішення.
23.05.2011 року позивачем була подана до суду заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої він збільшив позовні вимоги з податку на додану вартість до 14960,87 грн.
Так, позивачем були донараховані штрафні санкції у сумі 340,00 грн. за неподання податкової звітності, про що було винесено податкове повідомлення-рішення №007018102/0.
21 лютого 2011 року відповідачем до ДПІ було подано декларацію з податку на додану вартість, в якій самостійно узгоджено податкові зобов`язання у сумі 13181,00 грн.
Станом на 18.05.2011 року, вищевикладені самостійно узгодженні податкові зобов`язання з ПДВ та застосовані на підставі перевірок фінансові санкції відповідачем не погашені, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податків.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Відповідно до підпунктів 5.2.1 та 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.
Відповідно до пункту 5.4 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.
Відповідно до пункту 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(зі змінами від 02.12.2010) державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна; звертаються до суду в інших випадках передбачених законом.
Відповідно до п.п. 20.1.18, 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового Кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатись до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податку, на суму податкового боргу або його частини, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 254 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська до Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельно-виробничої фірми «Топмаш» про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути на користь державного бюджету кошти з рахунків боржника Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельно-виробничої фірми «Топмаш» (код ЄДРПО 231017763) у рахунок погашення податкового боргу по податку на додану вартість у сумі 14960,87 грн. (р/р 31117029700005, одержувач ВДК у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, код ЄДРПОУ 24246786, банк одержувача ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код платежу 14010100) та по податку на прибуток у сумі 39809,85 грн.( р/р 31117029700005, одержувач ВДК у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, код ЄДРПОУ 24246786, банк одержувача ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код платежу 11021000)
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України. Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.С. Луніна