Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2011 р. Справа № 2а/0470/6870/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Власенка Д.О. при секретаріКінарєєві В.І. за участю: представника позивача представника відповідача Ляшко О.Б. Довгополої О.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпропетровська адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Альянс-СД» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, - ВСТАНОВИВ: 10 червня 2011 року Приватне підприємство «Альянс-СД» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська, в якій просить визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська щодо встановлення порушень з боку Приватного підприємства «Альянс-СД» та складання актів перевірок № 209/233/36573507 від 05 квітня 2011 року та № 690/233/36573507 від 26 травня 2011 року. В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що в актах перевірки відповідач вказує на те, що договори поставки між позивачем та контрагентами укладені без мети настання реальних наслідків, проте такі висновки є необґрунтованими. На момент проведення перевірки ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська не отримано відповіді з УДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області. Позивач з висновками відповідача, щодо нікчемності угод не погоджується, та зазначає, що здійснення господарських операцій між ПП «Альянс-СД» та його контрагентами повністю підтверджується наявними у позивача первинними документами бухгалтерського обліку та податкової звітності. Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити. Надав суду для ознайомлення первинні документи ПП «Альянс-СД», а саме: договори купівлі-продажу товарів, договори постачання, видаткові та податкові накладні, довіреності на отримання товарно-матеріальних цінностей.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надала письмові заперечення проти позову, відповідно до яких висновки зроблені за результатами документальних позапланових невиїзних перевірок ПП «Альянс-СД» та викладені у актах перевірок від 05.04.2011 року № 209/233/36573507 та від 26.05.2011 року № 690/233/36573507 є цілком обґрунтованими та правомірними, а дії ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська щодо встановлення відсутності у позивача необхідних умов для проведення господарської діяльності, відсутності основних фондів, технічного персоналу, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів та як наслідок згідно до ч. 1, 5 ст. 203, п. 1, 2 ст. 215, ст. 228 Цивільного кодексу України наявності у правочинів укладених з контрагентами ознак нікчемності, укладання вказаних правочинів з порушенням публічного порядку, всупереч інтересам держави та суспільства, вчинення вказаних правочинів удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб, є цілком правомірними.
Дослідивши всі документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що Приватне підприємство «Альянс-СД» (код за ЄДРПОУ 36573507) зареєстроване Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 10 липня 2009 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 №064045, номер запису 12241070008046958 /а.с. 11/ та довідкою АА № 439795 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України /а.с. 15/.
Рішенням власника ПП «Альянс-СД» від 01 квітня 2011 року було прийнято рішення про зміну місцезнаходження підприємства, а саме п. 1.3. Статуту викладено в наступній редакції: «Місцезнаходження та адреса підприємства: 69000, м. Запоріжжя, вул. Червоногвардійська, буд. 40» /а.с. 12-13/.
Наказом Начальника Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська від 29 березня 2011 року № 350 було призначено документальну позапланову невиїзну перевірку ПП «Альянс-СД» з питань дотримання вимог податкового законодавства, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість за період з 01.12.2010 року по 31.01.2011 року /а.с. 70/.
Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Альянс-СД» (код за ЄДРПОУ 36573507) з питань дотримання вимог податкового законодавства, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість за період з 01.12.2010 року по 31.01.2011 року Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Дніпропетровська 05 квітня 2011 року складено акт № 209/233/36573507 /а.с. 16-37/. Відповідно до вказаного акту було виявлено те, що у ПП «Альянс-СД» відсутні необхідні умови для проведення господарської діяльності, відсутні основні фонди, технічний персонал, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби. Встановлено, що правочини укладені з ПП «Альянс-СД» є нікчемними.
Наказом Начальника Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська від 10 травня 2011 року № 515/1 було призначено документальну позапланову невиїзну перевірку ПП «Альянс-СД» з питань дотримання вимог податкового законодавства, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість за період з 01.02.2011 року по 28.02.2011 року /а.с. 71/.
Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Альянс-СД» (код за ЄДРПОУ 36573507) з питань дотримання вимог податкового законодавства, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість за період з 01.02.2011 року по 28.02.2011 року Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Дніпропетровська 26 травня 2011 року складено акт № 690/233/36573507 /а.с. 38-56/. Відповідно до вказаного акту було виявлено те, що у ПП «Альянс-СД» відсутні необхідні умови для проведення господарської діяльності, відсутні основні фонди, технічний персонал, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби. Встановлено, що правочини укладені з ПП «Альянс-СД» є нікчемними.
Відповідно п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Водночас статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення, а господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Згідно з п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Відповідно ст. 83 Податкового кодексу України для посадових осіб органів державної податкової служби під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки; судові рішення; інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на органи державної податкової служби.
Пунктом 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать до предмета перевірки або пов'язані з ним. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Так, згідно з пунктом 138.2 статті 138 Податкового кодексу України витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
При цьому відповідно до підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Водночас відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Тобто необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість є факт придбання товарів та послуг із метою їх використання в господарській діяльності.
Таким чином, витрати для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток, а також податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість мають бути фактично здійснені і підтверджені належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.
Пунктом 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно п.1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Зважаючи на те, що позивачем не було надано доказів направлення відповідачу копії наказів Начальника Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська від 29 березня 2011 року № 350 та від 10 травня 2011 року № 515/1, а також не отримання на момент проведення перевірок відповідей на запити щодо майнового стану та наявності транспортних засобів, земельних ділянок, будівель та споруд, позивача було позбавлено можливості надати під час проведення перевірок первинної документації, а саме: договорів купівлі-продажу товарів, договорів постачання, видаткових та податкових накладних, довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей, а також надання відповідачем обґрунтованої оцінки майнового стану позивача. Отже результати перевірки, які були викладені у актах № 209/233/36573507 від 05 квітня 2011 року та № 690/233/36573507 від 26 травня 2011 року, щодо нікчемності договорів між позивачем та контрагентами, були викладені необґрунтовано та не базувались на фактичних обставинах. Відповідачем не під час проведення документальних позапланових невиїзних перевірок ПП «Альянс-СД» з питань дотримання вимог податкового законодавства, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість, не під час судового засідання, не надано обґрунтованих доказів фіктивності договорів між позивачем та контрагентами. Зважаючи на вищевикладене суд вважає дії Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська щодо встановлення порушень з боку Приватного підприємства «Альянс-СД» та складання актів перевірок № 209/233/36573507 від 05 квітня 2011 року та № 690/233/36573507 від 26 травня 2011 року протиправними та такими, що не ґрунтувались на фактичних обставинах.
Згідно з частиною 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 86, 94, 159-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Приватного підприємства «Альянс-СД» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська щодо встановлення порушень з боку Приватного підприємства «Альянс-СД» та складання актів перевірок № 209/233/36573507 від 05 квітня 2011 року та № 690/233/36573507 від 26 травня 2011 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Альянс-СД» судові витрати у сумі 3,40 грн. (три гривні 40 копійок).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд та набирає законної сили у порядок і строки, передбачені ст.ст. 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 05.07.2011 року.
Суддя Д.О. Власенко