Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2011 р. Справа № 2а-10543/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м.Кривому Розі до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, - ВСТАНОВИВ:
Південна міжрайонна державна податкова інспекція у м.Кривому Розі звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в розмірі 2202,41 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що підприємець ОСОБА_2 станом на 30.06.2010р. має борг з єдиного податку в розмірі 2202,41 грн. В добровільному порядку відповідач зазначену заборгованість не сплачує.
Відповідач заперечень на позовну заяву та повноважного представника у судове засідання не направив. Про час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином. Однак на адресу суду повернувся конверт з потовою відміткою «адресат не зареєстрований». Частиною 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» передбачено, що якщо відомості, які внесені до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою. Крім того, згідно цього ж Закону на юридичну та фізичну особу підприємця покладено обовязок вносити зміни до Єдиного державного реєстру підприємців установ та організацій України у разі зміни місця проживання, місцезнаходження фізичної особи підприємця або юридичної особи відповідно, тому суд вважає, що він здійснив всіх заходів для повідомлення відповідача про судовий розгляд справи.
Таким чином, за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст.128 КАС України в письмовому провадженні
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Частиною 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України.
З урахуванням того, що за даним позовом правовідносини виникли до набрання чинності Податковим кодексом України та те, що позивач звернувся з позовними вимогами до адміністративного суду до набрання чинності вказаним вище Кодексом, до даних правовідносин слід застосовувати законодавство, яке було чинне на час виникнення спору та законодавство, яке є чинним на момент розгляду цієї справи лише щодо повноважень позивача, оскільки відповідно до ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядок встановлений законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також стягувати до державного бюджету суми заборгованості суб'єктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені у порядку, передбаченому Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 (надалі Фізична особа - підприємець ОСОБА_2), зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності рішенням Виконавчого комітету Криворізької міської ради від 25.01.05 №НОМЕР_1. Фізична особа - підприємець ОСОБА_2. взятий на податковий облік в Південній МДПІ у м.Кривому Розі з 25.01.05 за №НОМЕР_2.
З 01.01.09 по 31.12.09 підприємець ОСОБА_2 перебувала на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва.
Указом Президента України від 03.07.1998р. №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (в редакції Указу Президента України від 28.06.1999 року № 746/99, надалі - Указ) запроваджено спрощену систему оподаткування, обліку та звітності для суб'єктів малого підприємництва, зокрема, для фізичних осіб, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи. Умовами переходу та перебування на спрощеній системі для громадян - суб'єктів малого підприємництва є перебування з ними в трудових відносинах не більше 10 осіб, включаючи членів їх сімей, та обсяг виручки від реалізації продукції, товарів (робіт, послуг) за календарний рік не повинен перевищувати 500 тис. гривень.
Такі фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання Свідоцтва про сплату єдиного податку. Форма Свідоцтва та Порядок його видачі затверджено наказом ДПА України від 29.10.99 N 599 (у редакції наказу ДПА України від 28.12.2001 N521). Свідоцтво видається на зазначений в заяві термін, але в межах календарного року.
Згідно із положеннями Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом ДПА України від 29.10.99р. №599, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02.11.99р. за №752/4045, для одержання Свідоцтва про сплату єдиного податку, фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності подає до податкового органу за місцем державної реєстрації письмову заяву, в якій зазначає вид (види) діяльності, якими передбачає займатись, оскільки саме від виду (видів) діяльності залежить розмір єдиного податку.
За заявою про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2009 рік 25.12.08р. фізичній особі підприємцю ОСОБА_2 видано Свідоцтво про сплату єдиного податку серія Є №НОМЕР_3. Вид діяльності - роздрібна торгівля офісним та компютерним устаткуванням, роздрібна торгівля фотографічним,оптичним та точним устаткуванням, роздрібна торгівля іншими непродовольчими товарами, місце здійснення діяльності - АДРЕСА_1.
Відповідно до статті 2 Указу, фізичні особи-підприємці при переході на спрощену систем: оподаткування, обліку та звітності сплачують єдиний податок не пізніше 20 числа місяця, який передує кварталу з якого підприємець обирає спосіб оподаткування за єдиним податком та платіжний документ про сплату єдиного податку за період не менше ніж за календарний місяць додається до заяви поданої органу державної податкової служби. В подальшому сплата єдиного податку платниками - проводиться відповідно до пункту 2 Указу та пункту 2 Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку.
Ставки єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюються місцевими радами за місцем їх державної реєстрації у фіксованому розмірі залежно від виду діяльності в межах від 20 до 200 грн. на місяць для самостійного здійснення підприємницької діяльності і не залежать від розміру отриманого чистого доходу (у разі використання платником єдиного податку найманої праці, включаючи членів їх сімей, розмір єдиного податку для таких платників збільшується на 50 відсотків за кожну особу).
Якщо фізична особа - суб'єкт малого підприємництва здійснює кілька видів підприємницької діяльності, для яких встановлено різні ставки єдиного податку, вона придбаває одне Свідоцтво і сплачує єдиний податок за більшою ставкою за цими видами діяльності, встановленою місцевою радою за: місцем її державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності незалежно від того, здійснює вона підприємницьку діяльність на всій території України чи лише за місцем державної реєстрації.
Згідно Рішення XX сесії V скликання Криворізької міської Ради від 28.11.07 № 1907 "Про розміри єдиного податку для громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність у місті" розмір єдиного податку по видам діяльності фізичної особи підприємця ОСОБА_2 становить 200,00 грн.
Станом на 30.06.10 підприємець ОСОБА_2 має податковий борг по єдиному; податку в сумі 2202,41 грн., основний борг - 2193,00 грн., залишок не сплаченої пені - 9,41 грн. Даний борг у фізичної особи - ОСОБА_2 виник в результаті несплати єдиного податку за період з 20.01.09 по 20.11.09р.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, є Закон України від 21.12.2000 р. № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон №2181).
Податкове зобов'язання, узгоджене фізичною особою ОСОБА_2 відповідно до ст.5 Закону України від 21.12.00 року №2181-111, платником податків в установлений чинним законодавством строк не сплачене.
Згідно із пп. 5.4.1 п. 5.4 статті 5 України від 21.12.2000 р. № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строк, вважається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.1.3 ст.1 ЗУ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.00 № 2181 -III : сума податкових зобовязань, узгоджена платником податків, але не сплачена у встановлений строк являється податковим боргом.
Відповідно до ст. 41 Конституції України "примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом".
Статтями 2, 4, 9 Закону України "Про систему оподаткування" передбачено обов'язок платників податків, яким, зокрема, є і суб'єкт підприємницької діяльності, сплачувати податки і збори до бюджетів та до державних цільових фондів у порядку та на умовах, що визначаються Законами України про оподаткування.
Стягнення податкового боргу органами державної податкової служби здійснюється у позасудовому порядку, визначеному Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №21 81 -III від 21.12.2000 року.
Таким чином станом на 24.06.2010р. узгоджена сума податкового боргу Відповідача складає 2202,41 грн.
Згідно з пп.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що Південна МДПІ у м.Кривому Розі звернулася до суду відповідно до повноважень, наданих їй законом, позовні вимоги повністю доведені та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на користь державного бюджету заборгованість з єдиного податку у сумі 2202,41 грн. (р/р 34218378700026, код платежу 16050200, одержувач УДК в Центрально- Міському районі м. Кривого Рогу, код ОКПО 24237497, банк одержувача УДК у Дніпропетровській області, М.Дніпропетровськ, МФО 805012).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
О.В. Єфанова