Постанова № 17294488, 19.07.2011, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2011
Номер справи
2а/0370/1840/11
Номер документу
17294488
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2011 року Справа № 2а/0370/1840/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ковальчука В.Д.,

при секретарі судового засідання Курбаю О.В.,

за участю представника позивача Андріюк Ю.Б.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької обєднаної державної податкової інспекції до Державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області, Державного реєстратора виконавчого комітету Любомльської районної державної адміністрації Волинської області про скасування державної реєстрації змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська будівельна компанія» та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Луцька обєднана державна податкова інспекція (Луцька ОДПІ) звернулася з позовом до Державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області, Державного реєстратора виконавчого комітету Любомльської районної державної адміністрації Волинської області про скасування державної реєстрації змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська будівельна компанія» і запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу вчинених державним реєстратором виконавчого комітету Любомльської районної державної адміністрації та зобовязання державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради внести до Єдиного державного реєстру запис про скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська будівельна компанія» від 3.11.2010 року, та зняти його з обліку.

7.07.2011 року ухвалою Волинського окружного адміністративного суду в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Товариства з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська будівельна компанія».

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що в порушення вимог Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” (Закону) державним реєстратором виконавчого комітету Любомльської районної державної адміністрації Волинської області у звязку із державною реєстрацією змін до установчих документів (зміни місцезнаходження юридичної особи) на території іншої адміністративно-територіальної одиниці було передано реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська будівельна компанія» державному реєстратору виконавчого комітету Луцької міської ради. Товариство з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська будівельна компанія», знявшись з обліку за попереднім місцем реєстрації, за новим місцем реєстрації в місті Луцьку не знаходиться. 13.01.2011 року за № 1198143 0008 005875 державним реєстратором виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області було внесено до Єдиного державного реєстру запис про відсутність ТзОВ «Перша Волинська будівельна компанія» за вказаною адресою. Враховуючи те, що уповноваженою особою підприємства у звязку із зміною місцезнаходження та переходом в межі дії Луцької ОДПІ в установчих документах вказано недостовірні відомості про юридичну адресу підприємства - м. Луцьк, по вул. Макарова,5, та оскільки, знявшись з обліку за попереднім місцезнаходженням юридично та фактично на території м. Луцьк не знаходиться, що унеможливлює виконання Луцькою ОДПІ її функцій, позивач просить скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська будівельна компанія» і запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу вчинених державним реєстратором виконавчого комітету Любомльської районної державної адміністрації та зобовязати державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради внести до Єдиного державного реєстру запис про скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах Товариства з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська будівельна компанія» від 3.11.2010 року, зняти його з обліку та повідомити про внесення такого запису Луцьку ОДПІ.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві, просить адміністративний позов задовольнити повністю.

Відповідач - державний реєстратор виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області представника в судове засідання не направив, в поясненні -адміністративний позов не визнав, просить справу розглядати без його участі.

Відповідач - державний реєстратор виконавчого комітету Любомльської районної державної адміністрації Волинської області подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська будівельна компанія» в судове засідання представника не направив.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на: спори фізичних чи юридичних осіб із субєктами владних повноважень, щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності.

Частиною 1 статті 1 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” визначено термін місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, підставою виникнення спору є надання ТзОВ «Перша Волинська будівельна компанія» державному реєстратору відомостей, які містять інформацію, яка не відповідає дійсності щодо юридичної адреси платника податків, оскільки за адресою, яка вказана в Єдиному державному реєстрі, товариство не знаходиться. Позивач вважає, що зміни до Єдиного державного реєстру платником податків щодо юридичної адреси ТзОВ «Перша Волинська будівельна компанія» були внесені завідомо з порушенням норм чинного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Частиною 3 статті 4 Закону передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Судом встановлено, що ТзОВ «Перша Волинська будівельна компанія» зареєстроване державним реєстратором виконавчого комітету Любомльської районної державної адміністрації Волинської області 02.02.2007 року. Код суб'єкта господарської діяльності, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 34887466, місцезнаходження: Волинська область, Любомльський район, село Масловець.

Державним реєстратором виконавчого комітету Любомльської районної державної адміністрації Волинської області було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ТзОВ «Перша Волинська будівельна компанія» 03.11.2010 року за № 1189107 0007 000271 та внесено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах щодо зміни місцезнаходження з с. Масловець Любомльського району на місто Луцьк, вул. Макарова, 5.

Внесення даних змін до Єдиного реєстру проведено державним реєстратором у відповідності до вимог Закону на підставі поданих документів.

Підставою для скасування реєстрації змін до установчих документів вчинену державним реєстратором 01.06.2010 року на думку позивача є наявність поданої недостовірної інформації підприємством.

Однак, із досліджених в судовому засіданні письмових доказів не вбачається того, що Луцькою ОДПІ у встановленому законом порядку визнано протиправним рішення ТзОВ «Перша Волинська будівельна компанія» 03.11.2010 року про зміну місцезнаходження товариства.

Також судом не встановлено та позивачем не доведено того, що при здійсненні даних дій відповідач порушив будь-яку норму чинного законодавства, або вийшов за межі наданих повноважень.

Тому в цій частині позовних вимог слід відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Позовні вимоги в частині зобовязання вчинити дії також не підлягають до задоволення із наступних підстав.

Статтею 14 Закону передбачено, що передача реєстраційних справ здійснюється в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.

Враховуючи те, що в Єдиний державний реєстр було внесено зміни щодо місцезнаходження ТзОВ «Перша Волинська будівельна компанія» з с.Масловець Любомльського району Волинської області на місто Луцьк вул.Макарова,5 Волинської області, тому правомірно було передано реєстраційну справу державному реєстратору виконавчого комітету Луцької міської ради, яким 11.11.2011 року підприємство було взято на облік.

Відповідно до статті 17 Закону, відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Згідно із статтею 19 цього Закону, державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису.

Як вбачається із довідки № 835 Луцької ОДПІ про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків, фактичне місцезнаходження ТзОВ «Перша Волинська будівельна компанія» за адресою м. Луцьк, вул. Макарова,5, не встановлено.

13.01.2011 року державним реєстратором виконавчого комітету Луцької міської ради в Єдиний державний реєстр внесено запис за № 1198143 0008 005875 щодо відсутності юридичної особи ТзОВ «Перша Волинська будівельна компанія» за вказаною адресою.

Запис за № 1198143 0008 005875 внесений державним реєстратором виконавчого комітету Луцької міської ради у відповідності до вимог Закону на підставі поданих документів.

Відповідно до вимог статей 11, 12 Закону, юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу. У разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки. У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей.

Якщо державному реєстратору повернуто рекомендований лист з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням (стаття 14 цього Закону).

З аналізу зазначених вище норм Закону суд приходить до висновку, що державним реєстратором виконавчого комітету Луцької міської ради при виконанні ним своїх посадових обов'язків були дотримані вимоги статті 19 Закону, а відсутність юридичної особи ТзОВ «Перша Волинська будівельна компанія» за місцезнаходженням, не може бути наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи.

Крім того, суд не може зобовязати державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради внести до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТзОВ «Перша Волинська будівельна компанія» від 03.11.2010 року, запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані із змінами в установчих документах від 03.11.2010 року, оскільки, записи були проведені державним реєстратором виконавчого комітету Любомльської районної державної адміністрації Волинської області. У встановленому законом порядку записи державного реєстратора виконавчого комітету Любомльської районної державної адміністрації Волинської області не скасовані, та рішення загальних зборів товариства про зміну місцезнаходження товариства не визнані нечинними.

Суд може зобовязати відповідача вчинити певну дію лише попередньо встановивши в його рішеннях, діях протиправність чи наявність бездіяльності якого в даному випадку не встановлено.

Державні органи згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її позовні вимоги та заперечення.

Позивачем не надано суду доказів того, що реєстраційний запис проведений відповідачем, містить недостовірну інформацію, оскільки сам факт складання повідомлення позивачем про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не може розцінюватися, як недостовірна інформація, оскільки дане повідомлення є підставою для проведення процедури і вчинення дій державним реєстратором щодо внесення запису в ЄДРПОУ про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.

На підставі вищевикладеного, суд не вбачає підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТзОВ «Перша Волинська будівельна компанія» і запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу вчинених державним реєстратором виконавчого комітету Любомльської районної державної адміністрації Волинської області та зобов'язання державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради внести до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТзОВ «Перша Волинська будівельна компанія» від 03.11.2010 року, запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зняти з обліку та повідомити про внесення такого запису Луцьку ОДПІ, а тому в задоволенні адміністративного позову відмовляє.

Керуючись статтями 11, 17, 128, 158, 162, 163, 186 КАС України, на підставі Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ: