ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" липня 2011 р. Справа № 5023/4138/11 (н.р. 62/278-10)
вх. № 4138/11
Суддя господарського суду Буракова А.М.
при секретарі судовогозасідання Чепак А.О.
за участю представників сторін:
прокурора - - Якимчук О.О. посв. № 109 від 25.06.2010 року.
позивача - ОСОБА_1 - дов. № 08-11/3143/2-10 від 31.12.10 р.
відповідача - не з'явився,
3-ої особи - не з'явився,
розглянувши справу за позовом Прокуратури Київського району м. Харкова в інтересах держави. в особі Харківської міської ради, м. Харків 3-я особа , Управління земельних відносин Харківської міської ради, м.Харків,
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківський Олімпійський клуб", м. Харків
про внести зміни до договору
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Київського району міста Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради звернувся до господарського суду із позовною заявою про внесення змін до договору оренди землі від 16.11.07р., зареєстрованого у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель за №340767100176 шляхом визнання додаткової угоди до вказаного договору оренди землі укладеною. В обґрунтування позовних вимог на те, що орендна плата за спірним договором оренди землі не відповідає вимогам чинного законодавства, у зв'язку із затвердженням Рішенням Харківської міської ради від 27.02.08р. (із змінами та доповненнями, внесеними рішенням Харківської міської ради від 25.02.09р. №31/09) затверджено Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.07р., яким змінено розмір нормативно-грошової оцінки земель.
Рішенням господарського суду Харківської області від 22.12.2010 року (суддя Суярко Т.Д.) по справі 62/278-10, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 28.02.2011 року (судді В. Бондаренко, О. Ільїн, Л. Камишева), у задоволенні позовних вимог про внесення змін до договору оренди землі відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України касаційну скаргу Харківської міської ради задовольнено частково. Рішення господарського суду Харківської області від 22.12.2010 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 28.02.2011р. у справі №62/278-10 скасовано. Справу направлено до господарського суду Харківської області на новий розгляд.
Після надходження справи до господарського суду Харківської області справі присвоєно новий 5023/4138/11 та передано в провадження судді Бураковій Аллі Миколаївни.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 27 травня 2011 року було призначено її розгляд у відкритому судовому засіданні на 15 червня 2011 року о 12:00 годині.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 15 червня 2011 року розгляд справи було відкладено на 06.07.2011 року о 10:45 годині.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 06 липня 2011 року розгляд справи було відкладено на 20.07.2011 року о 10:45 годині.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить суд задовольнити позов з підстав викладених у позовній заяві, вимоги ухвали суду не виконав. Надав пояснення по суті справи.
Представник позивача у судовому засіданні позов заявлений прокурором підтримує у повному обсязі та просить суд задовольнити позов. Надав пояснення по суті справи.
Представник відповідача в призначене судове засідання не з'явився, причини не явки у судове засідання суду не відомо, вимог попередньої ухвали суду не виконав.
На думку суду обставини справи свідчать про наявність у справі матеріалів, достатніх для її розгляду та ухвалення законного і обґрунтованого рішення. Крім того, суд приймає до уваги, що судом сторонам були створені належні умови для надання усіх необхідних доказів (надано достатньо часу для підготовки до судового засідання, розгляд справи неодноразово відкладався для надання можливості усім учасникам судового процесу ознайомитись із матеріалами справи, зняти з них копії, надати нові докази тощо).
Відповідач не скористався своїми правами, наданими йому статтею 22 Господарського процесуального кодексу України, на участь його представника в судовому засіданні, на спростування позовних вимог позивача, не надав суду доказів належного виконання договірних зобов'язань, не провів звірку взаємних розрахунків з позивачем, не надав суду свій варіант проекту акту звірки.
Враховуючи те, що норми ст.38 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п.4 ч.3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом в межах наданих ним повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розгляд справи за наявними у справі і додатково поданими на вимогу суду матеріалами і документами.
Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обовязок доказування і подання доказів покладено на сторони, а також з огляду на те, сторони були попередженні про розгляд справи за наявними матеріалами у разі їх незявлення в засідання суду, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
Зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Рішенням 14 сесії Харківської міської ради (позивач у справі) 5 скликання “Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва обєктів”від 04.07.07р. №131/07 ТОВ “Харківський олімпійський клуб”(відповідач у справі) надано до 01.07.12р. в оренду земельну ділянку по вул.Пушкінській, 81, м.Харків, загальною площею 2116 кв.м. для будівництва ділового центр з кафе та літнім майданчиком (але не пізніше прийняття обєкту до експлуатації) та подальшої експлуатації до 01.11.29р.
На підставі згаданого рішення між позивачем та відповідачем 16.11.07р. було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,2116 га, який зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”в Державному реєстрі земель від 16.11.07р. за №340767100176 (Договір).
Відповідно до п.5 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: на період будівництва 608016,00 грн., на період експлуатації 3040079,00 грн. При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради орендар (відповідач) за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Згідно п.9 Договору, орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем (відповідачем) щомісячно у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки. Розмір орендної плати за земельну ділянку в рік на період будівництва згідно з довідкою №2018/07 від 22.10.07р. становить: 6,7% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки і складає 40737,07 грн.; на період будівництва 3394,76 грн. Розмір орендної плати за земельну ділянку в рік на період експлуатації згідно з довідкою №2019/07 від 22.10.07р. становить: 4,8% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки і складає 145923,79 грн.; розмір орендної плати в місяць на період експлуатації становить: 12160,32 грн.
На підставі п. 10 Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Згідно п. 13 Договору розмір орендної плати переглядається у разі: а) зміни умов господарювання, передбачених договором; б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; в) внаслідок інфляції щорічно; г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; д) в інших випадках передбачених законом.
Рішенням Харківської міської ради “Про затвердження “Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.07р.”від 25.12.07р. №335/07 затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 253,30 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.07р. та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України. Пунктом 4 даного Рішення встановлено, що Методика розрахунку орендної плати за землю вводиться в дію з 01.03.08р.
Рішенням Харківської міської ради від 27.02.08р. №42/08 (зі змінами та доповненнями, внесеними рішенням Харківської міської ради від 25.02.09р. №31/09) затверджено Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.07р.
У зв”язку зі зміною загаданими вище Рішеннями базової вартості 1 кв.м. земель міста Харкова та запровадженням нового порядку визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками, позивачем листом №4332 від 24.04.08р. повідомлено відповідача про необхідність приведення розміру орендної плати за укладеними договорами оренди у відповідність до чинного законодавства та необхідність отримання для цього витягу з технічної документації про визначення нормативно грошової оцінки орендованої земельної ділянки. Також відповідачеві було наведено перелік документів, необхідних для укладання додаткової угоди про приведення розміру орендної плати за укладеними договорами оренди у відповідність до чинного законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, 18.09.08р. відповідач звернувся до Управління земельних відносин Харківської міської ради із заявою, в якій він просив привести у відповідність до чинного законодавства розмір орендної плати, визначений у договорі оренди землі, зареєстрованому в Державному реєстрі земель 16.11.07р. за №340767100176 (спірний договір), відповідно до витягу із технічної документації про визначення нормативної грошової оцінки №2469/08, №2470/08 від 17.07.08р.
Відповідно до Рішення Харківської міської ради “Про затвердження “Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.07р.”від 25.12.07р. №335/07, Рішення Харківської міської ради від 27.02.08р. №42/08 (зі змінами та доповненнями, внесеними рішенням Харківської міської ради від 25.02.09р. №31/09), а також звернення відповідача щодо приведення у відповідність до чинного законодавства розміру орендної плати, визначеного у договорі оренди землі, зареєстрованому в Державному реєстрі земель 16.11.07р. за №340767100176 (спірний договір), позивачем було підготовлено проект відповідної додаткової угоди до вказаного договору.
У звязку з тим, що станом на 19.04.10р. додаткова угода укладена не була, Управлінням земельних відносин Харківської міської ради було надіслано відповідачеві попередження №4002/0/84-10, в якому його повідомлено про проведені перерахунки розмірів орендної плати та підготовлені проекти додаткових угод до договорів оренди землі, зокрема, договору оренди землі, зареєстрованому в Державному реєстрі земель 16.11.07р. за №340767100176, які відповідачеві запропоновано узгодити відповідно до чинного законодавства, зазначивши адресу та час, в які йому слід зявитися для узгодження. При цьому відповідача було також повідомлено про те, що у разі невиконання згаданих вимог у місячний термін з дня отримання попередження та відмови від укладання додаткової угоди до спірного договору, позивач звернеться до суду з позовом про укладання додаткової угоди в примусовому порядку.
Станом на момент звернення прокурора в інтересах позивача до суду з позовною заявою додаткову угоду до договору оренди землі між сторонами не підписано.
Такі обставини, на думку прокурора та позивача, свідчать про порушення прав та охоронюваних законом інтересів держави і є підставою для їх захисту у судовому порядку.
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить: здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.
Згідно п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Одже земельна ділянка за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, 81, площею 0,2116 га, належить територіальній громаді міста Харкова в особі Харківської міської ради на праві власності.
Відповідно до ст. 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
Згідно п.1.4. рішення 14 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 04.07.2007 р. № 146/07 “Про внесення змін до рішення 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004р. № 87/04 “Про затвердження Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові”основними завданнями самоврядного контролю за використанням та охороною земель є запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень та вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.
Відповідно до розділу 3. Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові, затвердженого рішенням 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004р. № 87/04 посадові особи відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель мають право обстежувати земельні ділянки, передбачені пунктом 1.2. цього Положення, щодо дотримання умов їх використання та охорони відповідно до чинного законодавства України та укладених договорів оренди (тимчасового користування, тимчасового користування на умовах оренди). Складати Акти обстеження стану та дотримання умов використання земельних ділянок та за фактом виявлення порушень законодавства подавати матеріали до відповідних державних органів для вжиття необхідних заходів та притягнення винних осіб до відповідальності відповідно до закону.
Загальні умови укладення договорів визначені статтею 179 Господарського кодексу України, частиною 3 якої, зокрема, передбачено, що укладення господарського договору є обовязковим для сторін, у випадку, якщо існує пряма вказівка закону щодо обовязковості укладання договору для певних категорій субєктів господарювання.
Згідно ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
У відповідності до ст. 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право нак й неї, та державної реєстрації забороняється. Згідно ч. 2 ст. 126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
З урахуванням наведених положень чинного законодавства України суд приходить до висновку про те, що взаємовідносини між позивачем та відповідачем щодо оренди землі врегульовані відповідним господарським договором договором оренди, зареєстрованим в державному реєстрі. При цьому укладення цього договору є обовязковим у разі використання відповідачем земельної ділянки за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська,81, в силу наведених вище приписів чинного законодавства.
Згідно ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
У Відповідності до ст. 649 ЦК України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
З урахуванням викладеного, на підставі матеріалів справи суд приходить до висновку про те, що укладення договору оренди землі може відбуватися в судовому порядку (оскільки укладення договору наразі є обовязковим в силу приписів чинного законодавства України). При цьому наразі вбачається, що позивачем додержаний встановлений досудовий порядок укладання договорів в судовому порядку, запропонована додаткова угода до договору відповідає вимогам чинного законодавства та не порушує прав та охоронюваних законом інтересів сторін.
Всупереч вимог ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України (судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності; сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень) відповідач доказів на спростування викладених обставин не надав. У звязку з цим суд приходить до висновку про наявність у справі достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України та ст.188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Згідно ст. 30 Закону України “Про оренду землі”у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Вказані норми щодо умов зміни договору оренди землі знайшли своє відображення у пункті 35 Договору.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю”використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно ст. 15 Закону України “Про оренду землі”, ст. 284 Господарського кодексу України однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до п. 13 Договору сторони передбачили, що розмір орендної плати переглядається у разі:
-зміни умов господарювання, передбачених договором;
-зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів;
-внаслідок інфляції - щорічно;
-погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
-в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Ст. 13 Закону України “Про оцінку земель”передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із ст. 15 цього Закону підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 18 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Так, Рішенням Харківської міської ради “Про затвердження “Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.”від 25.12.2007р. № 335/07 затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 253,30 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2007р. та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Крім того, встановлено, що плата за землю на підставі даних “Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.”вводиться в дію з 1 березня 2008 року.
Згідно з Рішення 19 сесії 5 скликання Із змінами та доповненнями, внесеними рішенням и Харківської м іської ради 31 сесія 5 скликання від 25.02.2009 р. № 31/09, 41 сесія 5 скликання від 24.02.2010 р. № 27/10 від 27.02.2008 р. №42/08 м. Харків Про затвердження «Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007 р.» з метою удосконалення порядку визначення грошової оцінки земельних ділянок у м істі Харкові для розрахунку розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди земельних ділянок, орендодавцем яких,згідно із земельним законодавством, виступає Харківська міська рада та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю та земельного податку, згідно рішення 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 335/07 від 25.12.2007р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.», на підставі Земельного кодексу України, законів України «Про плату за землю», «Про оренду землі», та керуючись ст.ст.26,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Харківська м іська рада вирішила та затвердила «Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м іста Харкова станом на 01.01.2007р.». (а.с. 98-107)
Відповідно до п. 1.1. Положення регламентує надання підприємствам, установам та організаціям міста, фізичним особам інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для обчислення земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та здійснення цивільно-правових угод із земельними ділянками.
Пунктом 2 встановлюються обов'язки суб'єктів процесу встановлення плати за землю.
Юридичні особи - землекористувачі та власники земельних ділянок - на підставі даних державного земельного кадастру щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок самостійно обчислюють земельний податок за встановленою формою та надають її до відповідної податкової інспекції разом з податковою декларацією на поточнии рік, сплачують земельний податок згідно з встановленими строками.
Відповідно до п. 3.1. Положення замовник (землекористувач):
- підготовляє копії документів на право власності чи користування земельною ділянкою або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- подає заяву на виконання робіт з підготовки вихідних даних для нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки та виготовлення інформаційного файлу земельної ділянки у встановленому форматі до Підприємства - оцінювача;
- подає заяву, підготовлені вихідні дані для нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки та інформаційний файл земельної ділянки у встановленому форматі до Управління Держкомзему у місті Харків для надання інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у формі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Згідно ст. 21 Закону України “Про інформацію”інформація державних органів та органів місцевого самоврядування - це офіційна документована інформація, яка створюється в процесі поточної діяльності законодавчої, виконавчої та судової влади, органів місцевого та регіонального самоврядування. Основними джерелами інформації органів місцевого і регіонального самоврядування є акти органів місцевого та регіонального самоврядування.
Інформація органів місцевого самоврядування доводиться до відома заінтересованих осіб шляхом опублікування її в офіційних друкованих виданнях, опублікування її в інших засобах масової інформації або публічного оголошення через аудіо та аудіовізуальні засоби масової інформації.
Згідно вимог ст. 21 Закону України “Про інформацію”рішення Харківської міської ради та її органів розміщуються на офіційному сайті Харківської міської ради, публікуються в газеті “Харьковские известия”, Бюлетенях міської ради.
За таких умов, вищевказані рішення Харківської міської ради опубліковані та вважаються такими, що доведені до відома зацікавлених осіб.
Згідно ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”рішення Харківської міської ради є обов'язковими для виконання на території міста Харкова.
В матеріалах справи наявні листи управління земельних відносин від 19.04.2010р. №4002/0/84-10, від 24.04.2008р. № 4332, якими відповідача було повідомлено про обов"язковість укладення додаткової угоди щодо приведення у відповідність розміру орендної плати.
Крім того, суд зазначає, що в матеріалах справи наявний Витяг № 2470/08 та №2469/08 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (том 1. а.с. 20-21); розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена станом на 01.01.2007р. № 1004/10, відповідно до якого розмір орендної плати в місяць за оренду земельної ділянки площею 2116 кв.м. за адресою: вул. Пушкінська, 81, (том 1. а.с. 18-20) а також заява відповідача від 18.09.2008р., якою він просить привести у відповідність до чинного законодавства розмір орендної плати, визначений у договорі оренди землі від 16.11.2007р. відповідно до Витягу № 2469/08, №2470/08 (том. 1. а.с.45).
За таких підстав, відповідачу було відомо про необхідність укладення додаткової угоди щодо приведення у відповідність розміру орендної плати.
Згідно з ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
За таких обставин суд приходить до висновку про наявність у справі достатніх правових підстав для визнання позовних вимог законними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав державне мито покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, на підставі ст.ст. 13, 144 Конституції України, ст.ст. 12, 93, 125, 126, 189 Земельного кодексу України, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст. 179, 187, 284 Господарського кодексу України, ст.ст. 649, 651, 653, 654, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 15, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 13, 15, 18 Закону України "Про оцінку землі", ст. 2 Закону України "Про плату за землю", ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись ст.ст. 1, 4, 4-3, 12, 33, 43, 47, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до договору оренди землі, який зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному реєстрі земель від 16.11.2007р. № 340767100176 шляхом визнання додаткової угоди до вказаного договору оренди землі укладеною у наступній редакції:
ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди землі
зареєстрованого "16" листопада 2007 р. за № 340767100176
у Харківській регіональній філії Державного підприємства
"Центр державного земельного кадастру при
Державному комітеті України по земельних ресурсах".
" " 2011 р.
Харківська міська рада Харківської області в особі Харківського міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича з одного боку та ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ „ХАРКІВСЬКИЙ ОЛІМПІЙСЬКИЙ КЛУБ" в особі директора Харнам Михайла Володимировича з другого боку, домовились про нижченаведене:
І. Відповідно до Законів України "Про плату за землю" та "Про оренду землі", постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель», рішення 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.12.2007 р. № 335/07 „Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007 р.", рішень 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007 р." та № 41/08 "Про затвердження "Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові", рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 10.09.2008 р. № 242 /08, рішення 29 сесії Харківської міської" ради 5 скликання від 24.12.2008р. №363/08 „Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 р. №41/08 „Про затвердження „Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові", листа Державного комітету України із земельних ресурсів від 11.01.2010р. №641/22/6-10 змінити та викласти у такій редакції пункти 5. та 9. договору оренди землі, зареєстрованого "16" листопада 2007 р. за № 340767100176:
«5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на період будівництва відповідно до витягу технічної документації № 2469/08 від 17.07.2008 р. становить 858343 гривні (вісімсот п'ятдесят вісім тисяч триста сорок три гривні), а з урахуванням коефіцієнту індексації за~2ТГО8рТта 2009р. складає 1047178 гривень (один мільйон сорок сім тисяч сто сімдесят вісім гривень).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на період експлуатації відповідно до витягу технічної документації № 2470/08 від 17.07.2008 р. становить 4291717гривень (чотири мільйона двісті дев'яносто одна тисяча сімсот сімнадцять гривень), а з урахуванням коефіцієнту індексації за 2008р. та 2009р. складає 5235895 гривень (п'ять мільйонів двісті тридцять п'ять тисяч вісімсот дев'яносто п'ять гривень).
При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку на період будівництва згідно з розрахунком № 1004/10 від 12.05.2010 р. на рік становить 3 % від її нормативної грошової оцінки і складає 31415,35 гривень (тридцять одна тисяча чотириста п'ятнадцять гривень тридцять п'ять копійок), або в місяць - 2617,95 гривні (дві тисячі шістсот сімнадцять гривень дев'яносто п'ять копійок).
Розмір орендної плати за земельну ділянку на період експлуатації згідно з розрахунком № 1005/10 від 12.05.2010 р. на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 293210,11 гривень (двісті дев'яносто три тисячі двісті десять гривень одинадцять копійок), або в місяць - 24434,18 гривні (двадцять чотири тисячі чотириста тридцять чотири гривні вісімнадцять копійок).»
2. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого "16" листопада 2007 р. за № 340767100176 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається у Харківській регіональній філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру", а два інших видаються сторонам по договору.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР
Харківська міська рада Товариство з обмеженою
відповідальністю
Харківської області
м. Харків, м-н Конституції, 7 “ХАРКІВСЬКИЙ ОЛІМПІЙСЬКИЙ КЛУБ"
код 04059243
61202, м. Харків, пр. Л.Свободи,
буд.39, кв. 128
р/рах. 26007820307511 .
ХОФ АКБ "Укрсоцбанк" м.Харків
МФО 351016 код 32239744
В особі Харківського міського голови В особі Директора
___Г.А. Кернес _______М.В. Харнам
/ підпис/ /підпис/
Заступник директора Департаменту
містобудування, архітектури та
земельних відносин -
начальник управління земельних відносин _____Б.І. Баронін
(підпис)
Цю додаткову угоду зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру" Державному реєстрі земель
від____року за № _______
Факт державної реєстрації засвідчую
Державний реєстратор ____
(П.І.Б.)".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ХАРКІВСЬКИЙ ОЛІМПІЙСЬКИЙ КЛУБ" (61202, м. Харків, пр. Л.Свободи, буд.39, кв. 128, р/рах. 26007820307511, ХОФ АКБ "Укрсоцбанк" м.Харків МФО 351016 код 32239744) на користь Державного бюджету України (одержувач - Управління Державного Казначейства у м. Харкові, код одержувача - 24134490, банк одержувача - Головне Управління Державного Казначейства України у Харківській обл., МФО банку одержувача - 851011, номер рахунку - 31110095700002, код бюджетної класифікації - 22090200, символ звітності банку - 095) 85,00 грн. державного мита.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ХАРКІВСЬКИЙ ОЛІМПІЙСЬКИЙ КЛУБ" (61202, м. Харків, пр. Л.Свободи, буд.39, кв. 128, р/рах. 26007820307511, ХОФ АКБ "Укрсоцбанк" м.Харків МФО 351016 код 32239744) на користь Державного бюджету України (одержувач - Управління Державного Казначейства у м. Харкові, код одержувача - 24134490, банк одержувача - Головне Управління Державного Казначейства України у Харківській обл., МФО банку одержувача - 851011, номер рахунку - 31219264700002, код бюджетної класифікації - 22050003) 236,00 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати відповідні накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Буракова А.М.
Повний текст рішення по справі 5023/4138/11 (н.р. 62/278-10) складено та підписано 25.07.2011 року.