Рішення № 17287865, 21.07.2011, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
21.07.2011
Номер справи
4/110/2011
Номер документу
17287865
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.07.11 Справа № 4/110/2011

Розглянувши матеріали справи за позовом

Державного підприємства «Донецька залізниця», м. Донецьк

до Державного підприємства «Свердловантрацит», м. Свердловськ Луганської області

про стягнення 65020 грн. 00 коп.

Суддя: Старкова Г.М.

секретар судового засідання: Макаренко В.А.

У присутності представників сторін:

від позивача ОСОБА_1, довіреність № Н-01/3308 від 28.09.2009;

від відповідача ОСОБА_2, довіреність № 14-211 від 12.05.2011.

Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача штрафу 65020 грн. 00 коп., згідно ст.ст.118,122 Статуту залізниць, за невірне зазначення маси вантажу в накладній.

Представник позивача у судовому засіданні 21.07.2011 позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача відзивом на позовну заяву від 20.07.2011 № 961 позовні вимоги відхилив, посилаючись проте, що позивач не поніс жодних збитків, тому просить суд у задоволені позовних вимог позивачу відмовити. Відзив на позовну заяву судом розглянуто та долучається до матеріалів справи.

Представник відповідача у судовому засіданні 21.07.2011 надав заяву про зменшення розміру штрафу від 20.07.2011 № 962, якою просить суд зменшити розмір штрафу за неправильно зазначену масу вантажу. Вказана заява судом розглянута та задоволена та долучається до матеріалів справи.

Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представників судового процесу, всебічно і повно зясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд, -

в с т а н о в и в:

У січні 2011 року, відповідно до накладної № 52977441 зі станції відправлення Довжанська Донецької залізниці Державне підприємство «Свердловантрацит»(відповідач у справі) здійснено відправлення вагону № 63652481 з вантажем антрацит до станції Новий Світ Донецької залізниці, одержувач ВАТ Донбасенерго Старобешевська ТЕС.

При прибутті вказаного вагону на станцію Новий Світ Донецької залізниці, при переважуванні вагону на вагонних 150 тонних вагах було виявлено, що маса вантажу зазначена у накладній № 52977441 не відповідає фактичній масі вантажу у вагоні.

На станції Новий Світ Донецької залізниці було проведене контрольне переваження і встановлено що:

- у вагоні № 63652481 в накладній № 52977441 вказана фактично вага брутто склала 89000 кг (нетто - 65500 кг), тара 23500 кг, що на 4500 кг. г менше ніж вказано у накладній.

По даним фактам складено комерційний акт АQ651742/46 від 03.01.2011 (а.с. 11).

Крім того, 10.02.2011 відповідно до накладної № 48919955 зі станції відправлення Довжанська Донецької залізниці Державне підприємство «Свердловантрацит»(відповідач у справі) здійснено відправлення вагону № 67872416 з вантажем антрацит до станції Новий Світ Донецької залізниці, одержувач ВАТ Донбасенерго Старобешевська ТЕС.

На станції Новий Світ Донецької залізниці було проведене контрольне переваження і встановлено що:

- у вагоні № 67872416 в накладній № 48919955 вказана фактично вага брутто склала 86620 кг (нетто - 62620 кг), тара 24000 кг , що на 6380 кг. г менше ніж вказано у накладній.

По даним фактам складено комерційний акт АQ651744/2 від 10.02.2011 (а.с. 18).

Також , 17.02.2011 відповідно до накладної № 49100472 зі станції відправлення Довжанська Донецької залізниці Державне підприємство «Свердловантрацит»(відповідач у справі) здійснено відправлення вагонів № № 60909405, 67679167, 64627839 з вантажем антрацит до станції Новий Світ Донецької залізниці, одержувач ВАТ Донбасенерго Старобешевська ТЕС.

На станції Новий Світ Донецької залізниці було проведене контрольне переваження і встановлено що:

-у вагоні № 60909405 в накладній № 49100472 вказана фактично вага брутто склала 91100 кг (нетто - 66350 кг), тара 24650 кг, що на 2650 кг. г менше ніж вказано у накладній.

-у вагоні № 64515513 в накладній № 49100472 вказана фактично вага брутто склала 83940 кг (нетто - 61840 кг), тара 22100 кг, що на 3160 кг. г менше ніж вказано у накладній.

-у вагоні № 67679167 в накладній № 49100472 вказана фактично вага брутто склала 91740 кг (нетто 67740 кг), тара 24000 кг, що на 1260 кг. г менше ніж вказано у накладній.

-у вагоні № 64627839 в накладній № 49100472 вказана фактично вага брутто склала 89600 кг (нетто - 66600 кг), тара 23000 кг, що на 2400 кг. г менше ніж вказано у накладній.

По даним фактам складено комерційний акт АQ651747/6 від 17.02.2011 та комерційний акт АQ651746/5 від 17.02.2011 (а.с. 24-25,31).

20.02.2011 відповідно до накладної № 49217631 зі станції відправлення Довжанська Донецької залізниці Державне підприємство «Свердловантрацит»(відповідач у справі) здійснено відправлення вагону № 60483054 з вантажем антрацит до станції Новий Світ Донецької залізниці, одержувач ВАТ Донбасенерго Старобешевська ТЕС.

На станції Новий Світ Донецької залізниці було проведене контрольне переваження і встановлено що:

- у вагоні № 60483054 в накладній № 49217631 вказана фактично вага брутто 88400 кг (нетто - 65050 кг), тара 23350 кг, що на 3950 кг. г менше ніж вказано у накладній.

По даним фактам складено комерційний акт АQ651748/7 від 20.02.2011 (а.с. 37).

Позивачем на адресу відповідача направлені претензії з вимогами про сплату штрафу., згідно ст.ст.118,122 Статуту залізниць, за невірне зазначення маси вантажу в накладній ( а.с.17, 23, 30, 36) Відповідач відповіді на претензії не надав, оплату штрафу не здійснив.

За невірно зазначену накладній масу вантажу, позивач, відповідно до ст.ст. 118, 112 Статуту залізниць України, нарахував штраф у розмірі 65020 грн. 00 коп., який просить стягнути на свою користь.

Відповідач відзивом на позовну заяву позовні вимоги відхили, з підстав, викладених у відзиві.

Оцінивши матеріали справи та доводи сторін у їх сукупності, суд прийшов до нижчевикладеного.

Відповідно до ст. 908 ЦК України перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення; загальні умови визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них, умови перевезення вантажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Як встановлено ч.3 ст. 909 ЦК України, укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної.

Згідно ч.5 ст. 307 ГК України, умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність субєктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно - правовими актами.

Як зазначено в ст.6 глави 1 Статуту залізниць України (далі Статут), накладна це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил перевезення вантажів і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обовязковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої особи одержувача і супроводжує вантаж до місця призначення.

Статут залізниць України визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (ст. 2 Статуту). На підставі цього Статуту затверджені Мінтрансом Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (ст. 5 Статуту).

Правилами перевезень вантажів, а саме п.1.1. розділу 4 "Правила оформлення перевізних документів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 863/5084 (далі - Правила № 863/5084 від 24.11.2000 ), а також ст. 23 Статуту передбачено, що відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). У відповідності до цих Правил, а саме п. 2.1 та п. 2.2, графи "Маса вантажу, визначена відправником, кг" та "Спосіб визначення маси" заповнюються вантажовідправником. Маса вантажу згідно ст. 37 Статуту та п. 5 "Правила приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000. за № 861/5082, визначається відправником.

Правильність внесених у накладну відомостей, як це передбачено п. 2.3 "Правила оформлення перевізних документів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 24.11.2000 р. за № 863/5084, своїм підписом підтверджує представник відправника. Так, правильність внесених відомостей до вищевказаної накладної підтвердив своїм підписом представник відправника.

Згідно п. 28 "Правила приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 861/5082, вантажі, завантажені відправником у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), а у даному випадку вагони №№ 63652481, 67872416, 60909405, 64515513, 67679167, 64627839, 60483054 є напіввагонами, приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування (у т.ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.

Відповідно до статті 24 Статуту залізниць України, залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначений відправником у накладній на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.

Так, по прибутті вагону на станцію Чаплине Придніпровської залізниці, при переважуванні вагону на вагонних вагах було виявлено, що маса вантажу зазначена у накладній № 51949880 від 26.10.2010 не відповідає фактичній масі вантажу у вагонах №№ 63652481, 67872416, 60909405, 64515513, 67679167, 64627839, 60483054. Про даний факт було складено відповідні комерційні акти АQ651742/46 від 03.01.2011 (а.с.11), АQ651744/2 від 10.02.2011 (а.с. 18), АQ651747/6 від 17.02.2011 та комерційний акт АQ651746/5 від 17.02.2011 (а.с. 24-25,31), АQ651748/7 від 20.02.2011 (а.с. 37).

Пунктом 22 "Правила видачі вантажів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 862/5083, передбачено, що перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення. Так, згідно Правил перевезення вантажів, пункту 4, розділу 28 "Правила складання актів" (зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.07.2002 за № 567/6855), комерційних актів АQ651742/46 від 03.01.2011 (а.с.11), АQ651744/2 від 10.02.2011 (а.с. 18), АQ651747/6 від 17.02.2011 та комерційний акт АQ651746/5 від 17.02.2011 (а.с. 24-25,31), АQ651748/7 від 20.02.2011 (а.с. 37). контрольне переважування вагонів №№ 63652481, 67872416, 60909405, 64515513, 67679167, 64627839, 60483054 проводилось на 150 т. вагонних вагах, тобто таким же самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення. Перевіркою було виявлено:

-у вагоні № 63652481 в накладній № 52977441 вказана фактично вага брутто склала 89000 кг (нетто - 65500 кг), тара 23500 кг, що на 4500 кг. г менше ніж вказано у накладній.

-у вагоні № 67872416 в накладній № 48919955 вказана фактично вага брутто склала 86620 кг (нетто - 62620 кг), тара 24000 кг , що на 6380 кг. г менше ніж вказано у накладній.

-

-у вагоні № 60909405 в накладній № 49100472 вказана фактично вага брутто склала 91100 кг (нетто - 66350 кг), тара 24650 кг, що на 2650 кг. г менше ніж вказано у накладній.

-у вагоні № 64515513 в накладній № 49100472 вказана фактично вага брутто склала 83940 кг (нетто - 61840 кг), тара 22100 кг, що на 3160 кг. г менше ніж вказано у накладній.

-у вагоні № 67679167 в накладній № 49100472 вказана фактично вага брутто склала 91740 кг (нетто 67740 кг), тара 24000 кг, що на 1260 кг. г менше ніж вказано у накладній.

-у вагоні № 64627839 в накладній № 49100472 вказана фактично вага брутто склала 89600 кг (нетто - 66600 кг), тара 23000 кг, що на 2400 кг. г менше ніж вказано у накладній.

-у вагоні № 60483054 в накладній № 49217631 вказана фактично вага брутто 88400 кг (нетто - 65050 кг), тара 23350 кг, що на 3950 кг. г менше ніж вказано у накладній.

Підставою для покладання на відправника відповідальності, згідно ст. 122 Статуту, за неправильне зазначення ним відомостей про масу вантажу, є комерційний акт, складений у випадках передбачених ст.129 Статуту (п. 3.23 Роз'яснення Президії Вищого господарського суду України від 29.05.2002 за № 04-5/601 «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею«(зі змінами та доповненнями).

Згідно ст. 24 Статуту вантажовідправник несе відповідальність за всі наслідки невірності, неточності або неповноту відомостей, зазначених ним у накладній.

Згідно з п.5.5 розділу 5 “Правил оформлення перевізних документів”, затверджених Наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 за № 644 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 24.11.2000 № 863/5084, якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній відомостей про адресу одержувача, його код, назву вантажу, його кількість, то з відправника стягується штраф згідно зі ст. 122 Статуту залізниць України. Факт неправильного зазначення відправником указаних відомостей засвідчується комерційними актами АQ651742/46 від 03.01.2011 (а.с.11), АQ651744/2 від 10.02.2011 (а.с. 18), АQ651747/6 від 17.02.2011 та комерційний акт АQ651746/5 від 17.02.2011 (а.с. 24-25,31), АQ651748/7 від 20.02.2011 (а.с. 37).

Згідно з ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць України за неправильно зазначену в накладній масу вантажу з відправника стягується штраф в розмірі згідно із ст. 118 Статуту залізниць / 5-кратна провізна плата за всю відстань перевезення/, а саме:

- провізна плата вагону № 63652481 в накладній № 52977441 1861грн. 00 коп., сума штрафних санкцій 1861 грн. 00 коп. х 5 = 9305 грн. 00 коп.

- провізна плата вагону № 67872416 в накладній № 52977441 1861грн. 00 коп., сума штрафних санкцій 1861 грн. 00 коп. х 5 = 9305 грн. 00 коп.

- провізна плата вагону № 60909405 в накладній № 52977441 1861грн. 00 коп., сума штрафних санкцій 1861 грн. 00 коп. х 5 = 9305 грн. 00 коп.

- провізна плата вагону № 64515513 в накладній № 52977441 1838грн. 00 коп., сума штрафних санкцій 1838 грн. 00 коп. х 5 = 9190 грн. 00 коп.

- провізна плата вагону № 67679167 в накладній № 52977441 1861грн. 00 коп., сума штрафних санкцій 1861 грн. 00 коп. х 5 = 9305 грн. 00 коп.

- провізна плата вагону № 64627839 в накладній № 52977441 1861грн. 00 коп., сума штрафних санкцій 1861 грн. 00 коп. х 5 = 9305 грн. 00 коп.

- провізна плата вагону № 60483054 в накладній № 52977441 1861грн. 00 коп., сума штрафних санкцій 1861 грн. 00 коп. х 5 = 9305 грн. 00 коп.

Сума штрафу всього складає 65020 грн. 00 коп.

Відповідно до ст.24 Статуту залізниць України залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначених відправником у накладній на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.

Тобто наведені норми свідчать про те, що залізниця не зобовязана перевіряти дані, зазначені у накладних фактичним даним при прийнятті вантажу до перевезення.

Відповідно до ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно пояснень представника відповідача контрольне переваження вантажу за спірною накладною на станції вантажовідправника не проводилася.

Отже, позивачем переваження вантажу на станції Новий Світ Донецької залізниці було проведене контрольне переваження маси вантажу, яке проводилося на вагах (технічний паспорт ваг №0301, тип ваг-механічний), яких проведена повірка 30.09.2010 та вказано, що ваги придатні до переважування, що підтверджено матеріалами справи.

Відповідно до ст. 24 Статуту залізниць України передбачено право залізниці перевіряти правильність відомостей, зазначених у накладній та масу вантажу, а не обовязок. Також, відповідно до п. 3.15. розяснень Президії Вищого господарського Суду України від 29.05.02 № 04-5/601 (із змінами і доповненнями) при застосуванні статті 118 Статуту залізниць штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у звязку з цим збитки.

Відповідно до ст. 233 Господарського кодексу України - у разі, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій.

При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобовязання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобовязанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій

Розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення (ч.3 ст. 551 ЦК України).

Аналогічна норма міститься й у п. 3 ст. 83 ГПК України, за якою господарський суд має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.

Таким чином, суд має право, виходячи з конкретних обставин справи, зменшити розмір штрафних санкцій, але не звільнити повністю боржника від їх сплати.

Враховуючи наведене та те, що відповідач знаходиться в фінансовій кризі, що проявляється в значному зменшенні обсягів виробництва, мізерну кількість контрагентів, що тягне за собою неотримання запланованих грошових коштів, заборгованість із заробітній плати, заборгованість перед іншими підприємствами. Підприємство відповідача ДП «Свердловантрацит»внесено до Реєстру підприємств паливно- енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно- енергетичного комплексу»від 23.06.2005 № 2711-У1 зі змінами та доповненнями. Згідно довідки про фінансові результати за 1 півріччя 2010 року та за 1 квартал 2011 року - фінансові результати від звичайної діяльності підприємство відповідача є збитковим, тому суд вважає за доцільне застосувати ст. 233 ГК України та зменшити розмір штрафу до 13004 грн. 00 коп. ( 1861,00х 6 вагонів=11166,00 грн. + 1838,00 х1вагон= 1838,00) .

У стягненні решти суми слід відмовити.

За таких обставин, суд вважає за можливе зменшити суму штрафу, у зв'язку з чим задовольнити позов частково у розмірі провізної плати в сумі 13004 грн. 00 коп. з покладенням судових витрат на відповідача.

Суд вважає, вина відповідача у неправильному зазначенні відомостей у накладній є такою, що підтверджена матеріалами справи, тому позов підлягає задоволенню частково з віднесенням на відповідача, у відповідності із ст. 49 ГПК України, витрат по держмиту та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

У судовому засіданні 21.07.2011 оголошена вступна та резолютивна частини рішення.

Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України витрати по держмиту та судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.551, 908 ЦК України, ст. 233 ГК України, ст. ст. 44, 49, п.3 ст.83, ст.ст.82-85 ГПК України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити частково.

2.Стягнути з Державного підприємства «Свердловантрацит», вул.Енгельса,1, м. Свердловськ Луганської області, код ЄДРПОУ 69304304 на користь Державного підприємства «Донецька залізниця», вул.Артема,68, м.Донецьк, код ЄДРПОУ 25905191, штраф у розмірі 13004 грн. 00 коп., витрати на сплачене держмито 650 грн. 20 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп., видати на виконання наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

3.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Повне рішення складено 26.07.2011.

Суддя Г.М.Старкова