ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" липня 2011 р.
Справа № 11/17-1426-2011
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Л.І. Бойко
суддів: Т.А. Величко, С.В. Таран
при секретарі : Павлюк О.М.
за участю представників сторін:
від позивача –не з’явився
від відповідача –Манукян Л.С.
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „ВЕСТА”
на рішення господарського суду Одеської області від 06.06.2011р., підписане 10.06.2011р.
по справі № 11/17-1426-2011
за позовом Євпаторійської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю „ВЕСТА”
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
11.04.2011 р. Євпаторійська міська ради (далі –Позивач) звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТА" (далі –Відповідач) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Рішенням від 06.06.2011р. господарського суду Одеської області (суддя Власова С.Г.) позовні вимоги задоволено частково: внесено зміни до п.2.3.3. Договору оренди земельної ділянки від 10.02.2004 р., зареєстрованого 12.03.2004 р. за № 517, укладеного між Євпаторійською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Веста" (код 25423138), виклавши його в наступній редакції:
"Орендна плата визначається відповідно до рішення міської ради від 22.02.2008 р. № 5-29/4 та від 29.12.2010 р. № 6-3/37.
Орендна плата справляється виключно у грошовій формі. Щомісячний розмір орендної плати без ПДВ складає: 2408 (дві тисячі чотириста вісім) гривень 75 копійок. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством".
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста" на користь Євпаторійської міської ради витрати по сплаті державного мита у сумі 85 грн. та витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 236 грн.
Не погоджуючись з вищевказаним рішенням, Товариства з обмеженою відповідальністю „ВЕСТА” звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати повністю та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог ст. 43 ГПК України, неповне дослідження наявних у матеріалах справи доказів та неповне з’ясування усіх обставин справи.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, судова колегія дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 12.03.2004 р. між Євпаторійською міською радою (Орендодавець) та ТОВ "Веста" (Орендар) був укладений Договір оренди землі, згідно якого Орендодавець надає, а Орендар набуває право оренди земельної ділянки з міських земель за адресою: Україна, АРК, м. Євпаторія, вулиця Чапаєва, 4, загальною площею 1789,53 кв.м. Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування будівель і споруд автозаправної станції і використовується за цільовим призначенням (п.2.1. Договору).
Згідно до п.2.2. Договору термін його дії –50 років, до 19.12.2052 р.
Пунктом 2.3.5 Договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у випадку:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- підвищення цін, тарифів і т.д.;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря;
- у разі невиконання орендодавцем обов'язку сповістити орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку;
- в інших випадках, передбачених законодавством України.
29.12.2010 р. Євпаторійською міською радою прийнято рішення № 6-3/37 "Про затвердження грошової оцінки земель", яким, зокрема, встановлено:
- п.1. Затвердити технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земель м. Євпаторія, згідно додатку 1.
- п.2. Грошову оцінку земель м. Євпаторія ввести в дію с 01. січня 2011р.
- п.3. Департаменту по організації роботи міської ( Герасимчук Н.В.) в строк до 1 березня 2011р. внести зміни у договір оренди земельних ділянок в частині орендної плати.
06.01.2011 р. вказане рішення було опубліковано в засобах масової інформації, а саме: в офіційному друкованому органі Євпаторійської міської ради –"Євпаторійська здравниця" №2.
З урахуванням приписів ч.2 ст.188 ГК України, Позивачем 23.02.2011 р. за № 01-13/205 на адресу Відповідача було направлено пропозиції про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 10.02.2004 р.
Відповідач листом від 14.03.2011 р. № 10 повідомив, що із внесенням змін до договору оренди землі не згоден, підписувати і приймати умови договору про внесення змін не має наміру, з огляду на те, що затвердження нової нормативно грошової оцінки землі Євпаторійською міською радою, не є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Задовольняючи позовні вимоги частково суд першої інстанції виходив з наступного:
Відповідно до ч.1 ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов’язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Частиною 2 зазначеної статті закріплено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, яким є Закон України "Про оренду землі".
Згідно до ч.4 ст.21 Закону України "Про оренду землі" річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель під об'єктами енергетики, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, та земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
За приписами ст.2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Крім того, згідно ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні” акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради ,виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями , посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічне положення закріплено в ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю визначена у ч. 1 ст. 21 Закон України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
У відповідності до Листа Вищого Господарського Суду України від 01.01.2010р. “Про узагальнення судової практики щодо розгляду господарськими судами справ у спорах, пов’язаних з земельними правовідношеннями”, - згідно з приписами статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов’язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення, про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, які зараховуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому порядку. Отже, установивши, що законодавчо змінено розмір орендної плати за землю, про що орендар був повідомлений, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренди землі, суди повинні враховувати вказані нормативні акти при вирішенні спорів про внесення змін до договору у частині зміни орендних ставок.
Крім того, згідно з Рекомендаціями президії Вищого господарського суду України від 02.02.2010р. № 04-06/15 „Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства” в разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, які використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, таки обставини можуть бути не прийняти судом до уваги лише тільки у разі скасування рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.
Враховуючи, що рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку скасовано не було, суд першої інстанції правильно прийняв до уваги, як належну підставу для перегляду розміру орендної плати рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки.
З урахуванням вимог ст. 85 ГПК України суд обгрунтовано відмовив в задоволенні позовних вимог в частині визначення орендної плати з 01.01.2011р.
Отже, рішення суду, яким позовні вимоги задоволено частково є законним і обґрунтованим, таким, що відповідає обставинам справи і чинному законодавству і підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Керуючись ст. ст. 101,103 - 105 ГПК України, суд
постановив:
Рішення господарського суду Одеської області від 06.06.2011р. у справі № 11/17-1426-2011 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Постанова в порядку ст. 105 Господарського Процесуального Кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Л.І. Бойко
Суддя Т.А. Величко
Суддя С.В. Таран
Постанова підписана 25.07.2011р.