Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 57/13814.06.11 За позовомОбслуговуючого кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "Южний"
доСевастопольської міської державної адміністрації
прозобовязання вчинити певні дії
Суддя Гулевець О.В.
Представники сторін:
від позивача:ОСОБА_1 (Дов.)
від відповідача: не зявився
У судовому засіданні 14.06.2011р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі відповідно до положень ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач - Обслуговуючий кооператив "Дачно-будівельний кооператив "Южний" звернувся до Господарського суду міста Києва з вимогою до Відповідача - Севастопольської міської державної адміністраціїпро визнання за Обслуговуючим кооперативом "Дачно-будівельний кооператив "Южний" права на оренду земельної ділянки, площею 0,95 га, розташованої за адресою: м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 2-Б/12 та зобов'язання Севастопольської міської державної адміністрації виконати Розпорядження голови Севастопольської міської державної адміністрації № 891-р від 31.03.2010 шляхом укладання з Обслуговуючим кооперативом "Дачно-будівельний кооператив "Южний" договору оренди земельної ділянки на умовах, викладених в проекті договору оренди, наданому Обслуговуючим кооперативом "Дачно-будівельний кооператив "Южний", згідно з яким Севастопольська міська державна адміністрація надає, а Обслуговуючий кооператив "Дачно-будівельний кооператив "Южний" приймає в строкове платне користування на 50 (п'ятдесят) років земельну ділянку для будівництва об'єктів інженерної інфраструктури і зеленої зони, розташовану за адресою: м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 2-Б/12, площею 0,95 га, нормативна грошова оцінка якої складає 1576519,00 (один мільйон п'ятсот сімдесят шість тисяч п'ятсот дев'ятнадцять гривень), орендна плата 47295 (сорок сім тисяч двісті дев'яносто п'ять) грн. 57 копійок за рік.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на передачу йому згідно Розпорядження голови Севастопольської міської державної адміністрації від 31.03.2010р. № 891-р "Про передачу у власність громадянам України та надання в оренду обслуговуючому кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "Южний" в оренду строком на 50 років земельної ділянки площею 0,95 га для будівництва об'єктів інженерної інфраструктури і зеленої зони, що розташована за адресою: Севастопольська зона ПБК, № 2-Б/12. Крім того, у відповідності з пунктом 4.2 розпорядження № 891-р від 31.03.2010р. обслуговуючий кооператив "Дачно-будівельний кооператив "Южний" зобов'язано протягом 3 (трьох) місяців попередньо узгодити та укласти з Севастопольською міською державною адміністрацією договір оренди на земельну ділянку площею 0,95 га, здійснити його реєстрацію, та один примірник оригіналу цього договору повернути до міської державної адміністрації. Згідно п. 6 розпорядження № 891-р від 31.03.2010 Головному управлінню Держкомзему України в м. Севастополі наказано забезпечити реєстрацію в установленому порядку обслуговуючого кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "Южний" в якості орендаря земельної ділянки, проте, відповідач ухилився від укладення договору оренди.
09.06.2011р. через відділ діловодства Господарського суду міста Києва від позивача до початку розгляду справи по суті надійшла заява в порядку ст. 22 ГПК України про зміну позовних вимог згідно якої позивач змінив п. 2 позовних вимог та просить суд укласти договір оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 2-Б/12, площею 0,95 га між Севастопольською міською державною адміністрацією та Обслуговуючим кооперативом "Дачно-будівельний кооператив "Южний" на умовах проекту договору оренди, наданого Обслуговуючим кооперативом "Дачно-будівельний кооператив "Южний". Позовні вимоги в частині визнання за позивачем права на оренду земельної ділянки залишені без змін.
Судом встановлено, що заява відповідає вимогам ст. 22 ГПК України, містить докази відправлення її відповідачу, а отже подальший розгляд справи здійснюється з урахуванням вимог позивача зазначених в заяві про зміну позовних вимог.
В судовому засіданні 14.06.2011р. представник позивача надав суду клопотання в порядку ст. 22 ГПК України про доручення до матеріалів справи письмових доказів, що підтверджують обґрунтування позовних вимог.
Представник позивача позовні вимоги підтримав на підставі поданих до справи документів, вважає їх обґрунтованими і правомірними та такими, що підлягають задоволенню з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, Відповідач відзиву на позов не надав, проте через відділ діловодства Господарського суду міста Києва 14.06.2011р. до суду надійшла телеграма відповідача згідно якої останній просить суд розглядати справу без участі його повноважного представника в звязку з неможливістю направити представника для участі в судовому засіданні. Таким чином, відповідач не реалізував своє процесуальне право на участь в судовому засіданні господарського суду. Згідно зі ст.75 ГПК України справа розглядається без участі представника відповідача, за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для розгляду справи по суті.
Розглянувши документи і матеріали, додані до позову, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, вислухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
11.12.2009р. Обслуговуючий кооператив "Дачно-будівельний кооператив "Южний" зареєстровано Ленінською районною державною адміністрацією, що підтверджується відповідним свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО № 719054.
Згідно з пунктом 2.1 Статуту - Обслуговуючий кооператив "Дачно-будівельний кооператив "Южний" створено з метою задоволення потреб членів кооперативу, їх прав на відпочинок і оздоровлення шляхом оформлення в користування або у власність земельних ділянок, зведення і експлуатації дачних та інших споруд, передбачених Земельним кодексом України, відповідних рекреаційному призначенню виділеної для цієї мети земельної ділянки.
23.02.2010р. головою Севастопольської міської державної адміністрації видано розпорядження № 393-р "Про надання дозволу обслуговуючому кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "Южний" на розроблення проекту землеустрою і технічної документації для індивідуального дачного будівництва з об'єктами інженерної інфраструктури і зеленою зоною у районі мису Сарич", яким членам Обслуговуючого кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "Южний" наданий дозвіл на розроблення єдиного комплексного проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 1,1 га для індивідуального дачного будівництва (квартал індивідуальної дачної забудови) та орієнтовною загальною площею 1,0 га для будівництва об'єктів інженерної інфраструктури і зеленої зони, що розташовані у районі мису Сарич за межами населених пунктів, встановлених відповідно до статей 173, 174 Земельного кодексу України.
У відповідності з вказаним розпорядженням позивачем у встановленому законом порядку розроблений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва з об'єктами інженерної інфраструктури і зеленою зоною за адресою: Севастопольська зона ПБК, 2-15/1-12.
Вказаний проект землеустрою у відповідності з приписами статті 123 Земельного кодексу України погоджений постійно діючою у місті Севастополі комісією по розгляду питань, пов'язаних з узгодженням документації по землеустрою (протокол № 10 від 24.03.2010).
31.03.2010р. головою Севастопольської міської державної адміністрації видано розпорядження № 891-р "Про передачу у власність громадянам України та надання в оренду Обслуговуючому кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "Южний" земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва та будівництва об'єктів інженерної інфраструктури із зеленою зоною, розташованих за адресою: Севастопольська зона ПБК (рос. мовою Севастопольськая зона ЮБК), № 2-6/1-12" (далі - Розпорядження).
Відповідно до п. 3 вказаного Розпорядження, Обслуговуючому кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "Южний" в оренду строком на 50 років передано земельну ділянку площею 0,95 га для будівництва об'єктів інженерної інфраструктури і зеленої зони, що розташована за адресою: Севастопольська зона ПБК, № 2-Б/12.
У відповідності з пунктом 4.2 Розпорядження № 891-р від 31.03.2010р. Обслуговуючий кооператив "Дачно-будівельний кооператив "Южний" зобов'язано протягом 3 (трьох) місяців попередньо узгодити та укласти з Севастопольською міською державною адміністрацією договір оренди на земельну ділянку площею 0,95 га, здійснити його реєстрацію, та один примірник оригіналу цього договору повернути до міської державної адміністрації
Згідно п. 6 Розпорядження № 891-р від 31.03.2010р. Головному управлінню Держкомзему України в м. Севастополі доручено забезпечити реєстрацію в установленому порядку Обслуговуючого кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "Южний" в якості орендаря земельної ділянки.
Виходячи з п. 7 Розпорядження № 891-р від 31.03.2010р. Севастопольській міській філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" доручено забезпечити державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки Обслуговуючого кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "Южний" для будівництва об'єктів інженерної інфраструктури із зеленою зоною.
Як вбачається з матеріалів справи на виконання п.п. 3, 4.2, 6, 7 Розпорядження № 891-р від 31.03.2010р., обслуговуючий кооператив "Дачно-будівельний кооператив "Южний" в особі голови Шуст В.В. у кінці квітня 2011 року звернувся на ім'я голови Севастопольської міської державної адміністрації з відповідним листом про забезпечення підписання договору оренди земельної ділянки площею 0,95 га в районі мису Сарич за межами населених пунктів. До даного листа було надано проект договору оренди земельної ділянки у 3-х екземплярах, а також комплект землевпорядної документації, необхідної для підписання цього договору.
10.05.2011р. за вих. № 4849/45/1-11/3321 Севастопольською міською державною адміністрацією відмовлено у підписанні з Обслуговуючим кооперативом "Дачно-будівельний кооператив "Южний" договору оренди земельної ділянки площею 0,95 га за адресою: Севастопольська зона ПБК, № 2-13/12, оскільки підписання вказаного договору суперечить нормам земельного законодавства України
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному і обєктивному дослідженні в судовому засіданні з урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи їх взаємний звязок, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню. При цьому господарський суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою ст.1 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ч. 9 ст. 123 Земельного кодексу України відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою. Особливості здійснення виконавчої влади у містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.
Судом встановлено, що порядок та умови набуття права користування земельною ділянкою на умовах оренди встановлено нормами Земельного кодексу України та Законом України "Про оренду землі", ст. 1 якого визначає, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі термінове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендарю для ведення підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно приписів ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Відповідно до вимог частин 3-4 ст. 123 Земельного кодексу України юридична особа, зацікавлена в отриманні земельної ділянки в орендне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування, матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, а саме: матеріали погодження місця розташування об'єкта з викопіюванням з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі. Зазначається також склад угідь земельної ділянки та умови її відведення.
За змістом ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно зі статтею 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.
Частиною 2 зазначеної статті Закону передбачено, що розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Судом встановлено, що будь-яких доказів скасування або оскарження Розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 891-р від 31.03.2010 "Про передачу у власність громадянам України та надання в оренду Обслуговуючому кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "Южний" земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва та будівництва обєктів інженерної інфраструктури із зеленою зоною, розташованих за адресою: м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 2-Б/12 відповідачем суду не надано, а тому вимоги викладені в Розпорядженні є обовязковими для виконання, у тому числі Севастопольською міською державною адміністрацією.
Суд вважає, що обов'язок виконання розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийнятих в межах їх компетенції, на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами є гарантією стабільності суспільних відносин між органами виконавчої влади з іншими учасниками відповідних правовідносин, породжуючи у останніх впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення або їх бездіяльністю, тому вони не можуть не виконуватись після їх прийняття та вчиненням іншою стороною дій на їх виконання.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем виконано усі вимоги чинного законодавства по розробці технічної документації щодо передачі земельної ділянки в оренду Обслуговуючому кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "Южний", погодження її з необхідними органами, а саме: отримано позитивний висновок державної землевпорядної експертизи від 26.03.2010р. № 1527-1/10, позитивний містобудівний висновок щодо проекту землеустрою від 11.03.2010р. № 131/4-2, висновок Головного управління Держкомзему в м. Севастополь № 171 від 22.02.2010р. та іншу документацію передбачену чинним законодавством та погоджену у встановленому порядку.
Таким чином, викладені вище фактичні обставини свідчать про те, що законні підстави для ухилення від укладення з позивачем договору оренди земельної ділянки відсутні.
Натомість, враховуючи вимоги ст.ст. 6, 19 Конституції України, а також ч. 9 ст. 123 Земельного кодексу України, рішення про відмову в укладанні договору оренди земельної ділянки має прийматись виключно з підстав, передбачених законодавством, а також містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідачем належних доказів, які б спростовували зазначені вище обставини суду не надано.
Статтею 20 ГК України передбачено, що кожний субєкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених субєктів захищаються шляхом, зокрема, визнання наявності права.
Враховуючи зазначене, вимога позивача про визнання за Обслуговуючим кооперативом "Дачно-будівельний кооператив "Южний" права на оренду земельної ділянки, площею 0,95 га, розташованої за адресою: м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 2-Б/12 є правомірною та підлягає задоволенню.
Щодо вимоги про укладення договору оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 2-Б/12, площею 0,95 га між Севастопольською міською державною адміністрацією та Обслуговуючим кооперативом "Дачно-будівельний кооператив "Южний" на умовах проекту договору оренди, то суд враховує наступне.
Як вбачається з приписів ч. 1 ст. 627 ЦК України, відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом. Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом (частини 1, 2 ст. 649 ЦК України).
Укладення господарських договорів за рішенням суду також регулюється ст. 187 ГК України, відповідно до якої судом розглядаються спори, що виникають при укладенні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обовязковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобовязані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Відповідно до ст. 179 ГК України укладання господарського договору є обовязковим для сторін, якщо зокрема існує пряма вказівка закону щодо обовязковості укладення договору для певних категорій субєктів господарювання, чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Виходячи з обґрунтування позовних вимог, суд вважає, що обовязок відповідача укласти з позивачем договір оренди земельної ділянки виникає з юридичного факту прийняття відповідачем в межах своєї компетенції та владних повноважень Розпорядження № 891-р "Про передачу у власність громадянам України та надання в оренду обслуговуючому кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "Южний" земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва та будівництва об'єктів інженерної інфраструктури із зеленою зоною, розташованих за адресою: Севастопольська зона ПБК (рос. мовою Севастопольськая зона ЮБК), № 2-6/1-12".
Стаття 13 Закону України "Про оренду землі" встановлює, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотні умови договору оренди землі визначено у ст. 15 вказаного Закону, а саме: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
При цьому, ч. 4 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.
Дослідивши проект договору оренди земельної ділянки, площею 0,95 га за адресою: м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 2-Б/12, доданого позивачем до позовної заяви та який міститься в матеріалах справи судом встановлено, що умови даного договору відповідають нормам чинного законодавства, зокрема Закону України "Про оренду землі", Земельному кодексу України та обставинам справи.
З урахуванням вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що позивач виконав всі вимоги чинного законодавства для отримання в оренду земельної ділянки, площею 0,95 га за адресою: м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 2-Б/12.
При цьому, Севастопольською міською державною адміністрацією як органом, уповноваженим на вирішення питання про надання відповідної земельної ділянки в оренду, вже прийнятий відповідне рішення - Розпорядження голови СМДА від 31.03.2010 № 891-р, направлений на передачу в оренду земельної ділянки, але він не виконується відповідачем.
Проаналізувавши зміст та юридичну сутність спірних правовідносин, суд дійшов висновку про те, що у правовідносинах в межах даної справи відсутні відносини влади і підпорядкування, що є обовязковим для адміністративних правовідносин, а кожна сторона виступає як рівна одна до одної, а між сторонами існує спір про право, а тому суд вважає, що дана справа підвідомча господарському суду відповідно до ч. 2 ст.12 ГПК України і підлягає розгляду у порядку господарського судочинства.
Стаття 1 ГПК України надає право усім субєктам господарювання звертатись до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. З огляду на це суд вважає, що позовну заяву позивачем подано з дотриманням вимог статті 1 ГПК України.
За таких обставин суд вважає, що вимога позивача про укладення договору оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 2-Б/12, площею 0,95 га між Севастопольською міською державною адміністрацією та Обслуговуючим кооперативом "Дачно-будівельний кооператив "Южний" на умовах проекту договору оренди, наданого Обслуговуючим кооперативом "Дачно-будівельний кооператив "Южний" є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Витрати за розгляд справи відповідно до ст. 49 ГПК України та витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 44 ГПК України покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Визнати за Обслуговуючим кооперативом "Дачно-будівельний кооператив "Южний" (м. Севастополь, вул. Суворова 5, кв. 29; код 36868508) право на оренду земельної ділянки, площею 0,95 га, розташованої за адресою: м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 2-Б/12.
3.Укласти договір оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, № 2-Б/12, площею 0,95 га між Севастопольською міською державною адміністрацією та Обслуговуючим кооперативом "Дачно-будівельний кооператив "Южний" на умовах проекту договору оренди, наданого Обслуговуючим кооперативом "Дачно-будівельний кооператив "Южний":
ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
місто Севастополь, дві тисячі одинадцятого року
березня місяця, 31 числа
Севастопольська міська державна адміністрація, поіменована далі "Орендодавець", що розташована за адресою: м. Севастополь, вул. Леніна, б. 2, у особі Голови Севастопольської міської державної адміністрації ____, що діє на підставі Закону України "Про місцеві державні адміністрації", з одного боку, і "Орендар" - обслуговуючий кооператив "Дачно-будівельний кооператив "Южний", юридична адреса: 99011, м. Севастополь, вул. Суворова, б. 5, кв. 29, - у особі Голови кооперативу Шуст Віталія Васильовича, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, - що діє на підставі Статуту ОК "ДБК "Южний", зареєстрованого Ленінською районною державною адміністрацією м. Севастополя, запис у журналі обліку реєстрації під № 36868508 від 11.12.2009 року, з іншого боку, уклали цей договір про нижченаведене:
1. Предмет договору
1.1. Орендодавець відповідно до розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 891-р від 31.03.2010 року надає, а Орендар приймає в термінове платне користування земельну ділянку площею 0,95 га для будівництва об'єктів інженерної інфраструктури і створення зеленої зони, яка розташована за адресою: м. Севастополь, Севастопольська зона ПБК, 2-Б/12.
2. Об'єкт оренди
2.1. В оренду передається земельна ділянка площею 0,95 га.
2.2. Відповідно до кадастрового плану на земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна.
2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1576519 (один мільйон п'ятсот сімдесят шість тисяч п'ятсот дев'ятнадцять) грн., що підтверджено випискою із технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки № 450/1, виданої Головним Управлінням Держкомзему у м. Севастополі 11.05.2010 року.
2.4.Земельна ділянка, що передається в оренду, не має будь-яких недоліків, які можуть перешкоджати її ефективному використанню.
3. Термін дії договору
3.1. Договір укладено строком на 50 років до 31.03.2061 року.
3.2. Після закінчення терміну дії договору Орендар, що виконував належно обов'язки відповідно до умов цього договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.
У цьому випадку Орендар повинен не пізніше, ніж за два місяці до закінчення терміну дії договору, повідомити письмово про це Орендодавця та вирішити у встановленому законом порядку питання про поновлення оренди земельної ділянки.
4. Орендна плата
4.1.Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Методики у розмірі 3,0 % (три відсотка) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
4.2. Розмір річної орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до розрахунку складає: 1 576 519 грн. х 0,03 = 47 295,57 грн.
4.3. Приведений розрахунок розміру річної орендної плати щорічно корегується відповідно до п. 4.5 цього договору.
4.4. Орендна плата за користування земельною ділянкою вноситься Орендарем рівними частками щомісяця до 15 числа місяця, наступного за звітним, у національній валюті України на спеціальний бюджетний рахунок міста у райфінуправління по місцю розташування земельної ділянки.
4.5. Нарахування розміру орендної плати за користування земельною ділянкою здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Розмір річної орендної плати підлягає щорічному перерахунку в термін до 01 лютого поточного року в залежності від щорічного індексування грошової оцінки земельної ділянки.
Щорічний розрахунок орендної плати виконується Орендарем відповідно до умов цього Договору та вимог діючого законодавства.
4.6. У термін до 15 лютого поточного року щорічний розрахунок орендної плати, погоджений з Орендодавцем, надається Орендарем у Державну податкову інспекцію за місцем розташування земельної ділянки.
4.7. У випадку порушення передбачених цим Договором термінів освоєння (забудови) орендованої земельної ділянки розмір річної орендної плати підлягає корегуванню шляхом збільшення орендної ставки на поправочний коефіцієнт 2, визначений відповідно до Методики і який застосовується до моменту введення в експлуатацію об'єкта капітального будівництва, передбаченого цим Договором, але не більше 12 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
4.8. Розмір орендної плати переглядається у випадку:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у тому числі внаслідок інфляції та індексації;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не за вини Орендаря, що підтверджено актом, якій складено за участю Орендодавця;
- в інших випадках, передбачених законом.
Періодичність перегляду: у поточному році змін, зазначених у пункті 4.8.
4.9. За несвоєчасне внесення орендної плати стягується пеня у розмірі ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку відповідно до діючого законодавства України.
5. Умови використання земельної ділянки
5.1. Земельна ділянка площею 0,95 га передається в оренду для використання на землях рекреаційного призначення.
5.2. Цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування обєктів інженерної інфраструктури (у тому числі гідротехнічні споруди) та зеленої зони загального користування.
5.3. Земельна ділянка повинна використовуватися таким чином, щоб це не завдавало шкоди іншим землекористувачам, стану навколишнього середовища.
Орендар зобов'язаний дотримуватися режиму використання земель, не погіршувати стан переданої в оренду земельної ділянки.
5.4. Орендована земельна ділянка або її частка може за письмовою згодою Орендодавця передаватися Орендарем у суборенду без зміни цільового призначення відповідно до Закону України "Про оренду землі".
6. Умови та терміни передачі земельної ділянки в оренду
6.1. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту відведення.
Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 393-р від 23.02.2010 року.
Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки та витрати, пов'язані з цим, покладаються на Орендаря.
6.2. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється після підписання цього договору за актом прийому-передачі.
7. Умови повернення земельної ділянки
7.1. Після припинення дії договору Орендар у місячний термін повертає Орендодавцю земельну ділянку у стані, не гірше того, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у випадку погіршення корисних властивостей переданої в оренду земельної ділянки, що пов'язані зі змінами її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами.
Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір вирішується у судовому порядку.
7.2. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на непередбачені цим договором поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
7.3. Орендар має право на відшкодування збитків, які були заподіяні внаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
7.4. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних. 8. Обмеження (обтяження) відносно використання
земельної ділянки
8.1. На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження, зміст якого викладений в кадастровому плані земельної ділянки, що є невід'ємною частиною цього договору.
8.2. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
9. Права та обов'язки сторін
9.1.1. Права Орендодавця:
Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
а) використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором;
б) дотримання екологічної безпеки землекористування, державних стандартів, норм і правил, проектних рішень, місцевих правил забудови;
в) своєчасного внесення орендної плати;
г) вільного доступу представників Орендодавця до земельної ділянки для здійснення контролю за виконанням умов цього договору;
д) забезпечення безперешкодного та безоплатного проходу громадян вздовж моря;
є) призупинення робіт, які ведуться Орендарем з порушенням умов договору;
ж) усунення порушень, що були допущені до умов цього договору.
9.1.2. Обов'язки Орендодавця:
а) передати у користування земельну ділянку у стані, придатному для її використання за цільовим призначенням по акту прийому-передачі земельної ділянки;
б) не здійснювати дій, що перешкоджають Орендарю користуватися земельною ділянкою відповідно до її цільового призначення.
9.2.1. Права Орендаря:
Орендар має право:
а) самостійно господарювати на орендованій земельній ділянці з дотриманням умов цього договору;
б) здійснювати будівництво об'єктів інженерної інфраструктури (у тому числі гідротехнічні споруди) на орендованій земельній ділянці відповідно до цільового призначення земельної ділянки, погодженої у встановленому порядку проектної документації, що пройшла державну експертизу, та дозволу на виконання будівельних робіт інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю;
в) одержувати прибутки;
г) переважне право на одержання орендованої земельної ділянки у власність у випадках і порядку, визначених законодавством. 9.2.2. Обов'язки Орендаря:
Орендар зобов'язаний:
а) дотримуватися плану меж земельної ділянки, виконувати встановлені відносно земельної ділянки обмеження та обтяження у обсязі, передбаченому законом або договором оренди земельної ділянки;
б) виконувати обов'язки відповідно до умов цього договору, Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі";
в) використовувати земельну ділянку тільки за цільовим призначенням;
г) почати освоєння земельної ділянки та завершити забудову і озеленення відповідно до цільового призначення, передбаченого в пункті 5.2 цього договору, протягом двох років з моменту підписання акту прийому-передачі земельної ділянки. При цьому, якщо належним чином затвердженою проектною документацією передбачається інший термін будівництва, то за клопотанням Орендаря у договір вносяться відповідні зміни в частині збільшення строку цього терміну; д) будівництво об'єктів інженерної інфраструктури на земельній ділянці виконувати тільки згідно затвердженої проектної документації (з розробленими матеріалами ОВОС), яка пройшла державну експертизу, і після отримання дозволу в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю;
є) забезпечити виконання умов, зазначених в узгодженнях і висновках по проекту відведення земельної ділянки, а також виконання обов'язків землекористувача відповідно до вимог земельного, містобудівного і природоохоронного законодавства з дотриманням вимог щодо охорони морського середовища, прибрежної захисної смуги моря та вимог санітарного законодавства;
ж) забезпечити збереження існуючих зелених насаджень, що ростуть на земельній ділянці та занесені до Червоної книги України, або їх пересадку в інше місце, погоджене державним підприємством "Севастопольське лісомисливське дослідне господарство";
з) забезпечити безперешкодний та безоплатний прохід громадян вздовж берега моря в межах пляжної зони;
і) виконувати режим користування земельною ділянкою таким чином, щоб це не приносило шкоди іншим землекористувачам, стану навколишнього середовища, дотримуватися режиму використання земель рекреаційного призначення;
к) своєчасно вносити орендну плату відповідно до розділу 4 цього договору та щорічно до 20 січня надавати Орендодавцю довідку про платежі по орендній платі за минулий рік, завірену податковою інспекцією;
л) не здійснювати дій, що приводять до погіршення якості земельної ділянки;
м) забезпечити утримування територій, будівель, споруд у належному технічному, протипожежному та санітарному стані;
н) після припинення або розірвання цього договору повернути Орендодавцю земельну ділянку у стані придатному для її використання за цільовим призначенням;
о) у п'ятиденний термін після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію договору у Балаклавську державну податкову інспекцію.
10. Особливі умови договору оренди
земельної ділянки
10.1. Орендар приймає на себе зобов'язання по участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м.Севастополя, для чого Орендар має до одержання дозволу інспекції ДАБК на виконання будівельних робіт (після розробки проектно-кошторисної документації, але не пізніше двох років від дати прийому-передачі земельної ділянки) укласти із Севастопольською міською державною адміністрацією договір про пайову участь забудовників у створені соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Севастополя.
10.2. Орендар бере на себе зобов'язання на протязі двох місяців після державної реєстрації цього договору укласти з Національним заповідником "Херсонес Таврійський" договір на проведення археологічних досліджень, та з відповідним органом охоронний договір щодо забезпечення режиму охорони і збереження частини території пам'ятки природи місцевого значення "Прибрежний аквальний комплекс біля мису Сарич", яка входить до складу землекористування.
11. Ризик випадкового знищення або пошкодження
об'єкту оренди або його частки
11.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частки несе Орендар.
12. Зміни умов договору та припинення його дії
12.1. Зміни умов договору здійснюються у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У випадку не досягнення згоди відносно зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
12.2. Дія договору припиняється у випадку:
- закінчення терміну, на який його було укладено, якщо договір не було поновлено у встановленому порядку;
- придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
- ліквідації юридичної особи - Орендар;
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
12.3. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду за вимогою однієї із сторін внаслідок невиконання іншою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, які істотним чином перешкоджають її використанню;
- за іншими підставами, які визначені законами України.
12.4.Орендодавець може розірвати договір в односторонньому порядку в наступних випадках:
- використання Орендарем земельної ділянки не за цільовим призначенням, у відповідності зі статтею 20 Земельного кодексу України;
- несплати Орендарем протягом трьох місяців орендної плати у повному обсязі.
12.5. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
12.6.Питання про подальше використання об'єктів нерухомості, зведених на орендованій земельній ділянці, після припинення дії договору оренди вирішується за згодою сторін, крім випадків, коли договір оренди розірвано у порядку частини 2 п.12.3, п.12.4 цього договору. 13. Відповідальність сторін за невиконання
або неналежне виконання договору
13.1. За невиконання зобов'язань за договором оренди земельної ділянки сторони несуть відповідальність згідно з договором і законами України.
13.2. Орендодавець несе відповідальність за недоліки переданої в оренду земельної ділянки, які не були обумовлені ним у договорі оренди, але істотно перешкоджають передбаченому договором використанню земельної ділянки.
13.3. Орендодавець не несе відповідальності за наслідки, що виникли внаслідок недоліків переданої в оренду земельної ділянки, якщо про такі недоліки земельної ділянки не вказано у представленому Орендарем проекті відведення земельної ділянки, або про такі недоліки зазначено у договорі оренди.
13.4. У випадку недбалого або несумлінного використання орендованої земельної ділянки, або інших дій чи бездіяльності, які призвели до деградації, техногенного забруднення земельної ділянки, Орендар зобов'язаний відшкодувати Орендодавцю заподіяну шкоду.
13.5.У випадку зведення будівель, споруд, не передбачених цим договором, Орендар зобов'язаний за свій рахунок у тримісячний термін з моменту одержання відповідних вимог від Орендодавця звільнити орендовану земельну ділянку або її частину від усіх цих будівель та споруд.
13.6. У випадку, якщо Орендар протягом термінів, визначених у цьому договорі, не виконав частину або всі умови та зобов'язання, що були визначені в ньому, договір розривається з вини та за рахунок Орендаря у порядку, визначеному цим договором.
13.7. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до законів України і цього договору.
13.8.Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення відбулося не за її провини.
14. Заключні положення
14.1. Договір набирає чинності після його підписання сторонами та державної реєстрації.
14.2. Договір укладено в трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другий - у Орендаря, третій - в органі, якій провів його державну реєстрацію.
Невід'ємними частинами договору є:
1. План або схема земельної ділянки;
2. Кадастровий план земельної ділянки;
3. Акт визначення меж земельної ділянки у натурі (на місцевості);
4. Акт приймання-передачі об'єкта оренди;
5. Проект відведення земельної ділянки, який зберігається окремо у Орендаря та у державному фонді документації із землеустрою.
Реквізити сторін:
Орендодавець:
Севастопольська міська
державна адміністрація
99000, м. Севастополь,
вул. Леніна, б.2Орендар:
Обслуговуючий кооператив
"ДБК "Южний"
99011, м. Севастополь,
вул. Суворова, б. 5, кв. 29
Голова Севастопольської міської
державної адміністрації
____/____ Голова ОК "ДБК "Южний" ____/В.В. Шуст 4.Стягнути з Севастопольської міської державної адміністрації (99011, м. Севастополь, вул. Леніна 2) на користь Обслуговуючого кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "Южний" (99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 19, кв. 1; ідентифікаційний код 36868508) 85 (вісімдесят пять) грн. 00 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Суддя О.В. Гулевець Дата підписання рішення: 17.06.2011р.