ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" травня 2008 р.
Справа № 8/86-1690
Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу:
за позовом Прокурора Збаразького району в інтересах держави вул. Кобилянської, 2, м. Збараж Тернопільської області в особі Міністерства екології та природних ресурсів України в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль в особі Романовосільської сільської ради, с. Романове Село Збаразького району Тернопільської області
до відповідача Дочірнього сільськогосподасрького підприємства "Надзбруччя-Агро", с. Романове Село Збаразького району Тернопільської області
про стягнення збитків, заподіяних внаслідок самовільного використання води в сумі 1 739 грн. 76 коп.
За участю представників сторін:
прокурора: Тиховліс Г. М. - прокурора відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури області, посвідчення № 2 від 24.01.2006 р.
позивача: Сушка А. С. –головного спеціаліста –юрисконсульта, довіреність № 2/324 від 01.06.2007 р.
відповідача: не з’вився.
В судовому засіданні представнику позивача та прокурору роз’яснено їх процесуальні права та обов’язки, передбачені статтями 20, 22, 29, 81 –1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового засідання не здійснюється.
Суть справи:
До господарського суду Тернопільської області звернувся з позовом прокурор Збаразького району в інтересах держави вул. Кобилянської, 2, м. Збараж Тернопільської області в особі Міністерства екології та природних ресурсів України в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль в особі Романовосільської сільської ради, с. Романове Село Збаразького району Тернопільської області про стягнення із Дочірнього сільськогосподасрького підприємства "Надзбруччя-Агро", с. Романове Село Збаразького району Тернопільської області 1 739 грн. 76 коп. збитків, заподіяних внаслідок самовільного використання води.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем порушено ст. ст. 38, 43, 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»від 25.06.1991 р., ст. ст. 44, 48, 49 Водного Кодексу України від 06.06.1995 р. № 213/95-ВР, а саме за період з 01.01.2007 р. по 08.03.2008 р. без дозволу на спеціальне водокористування із застосуванням технічних споруд використано 1 475 м. куб. води.
В підтвердження викладеного додає протокол про адміністративне правопорушення № 000299 від 06.03.2008 р., постанову про накладення адміністративного стягнення № 000299 від 06.03.2008 р., розрахунок розміру збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного використання води ДСП "Надзбруччя-Агро", довідку № 14/А від 06.03.2008 р. про кількість використаної води за період з 01.01.2007 р. по 08.03.2008 р. та інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Відповідач явки уповноваженого представника в судові засідання не забезпечив, відзиву на позовну заяву не подав, хоча про дату, час і місце слухання справи був повідомлений належним чином, в порядку ст. 64 ГПК України, про що свідчать повідомлення про вручення відповідачу поштових відправлень за № 1739892, із зазначенням дати вручення 30.04.2008 р. та б/н, із зазначенням дати вручення 21.05.2008 р.
Зважаючи на те, що явка представників сторін не визнавалась судом обов’язковою, справа розглядається без участі повноважного представника відповідача відповідно до ст. 75 ГПК України за наявними у ній матеріалами.
Представник позивача та прокурор в судових засіданнях позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, думку прокурора, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:
Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України «Про прокуратуру», ст. 29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст.20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру»при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду із заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожний повинен не наносити шкоду природі.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Згідно ст. 20 Закону «Про охорону навколишнього природного середовища»державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
Відповідно до норм Закону та Водного кодексу України усі води підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій.
Як передбачено п. 9 ст. 44 Водного кодексу України, користувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. У випадку використання води водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища (ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України. Особи, які винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування несуть відповідальність за порушення водного законодавства (п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України).
Пунктом «з»частини 2 статті 68 Закону передбачено, що особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів, несуть відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
У відповідності до ст. 68 Закону та ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України –підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Так, проведеною прокуратурою Збаразького району спільно з працівниками Державної екологічної інспекції у Тернопільській області перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства встановлено, що Дочірнє сільськогосподасрьке підприємство "Надзбруччя-Агро", с. Романове Село Збаразького району Тернопільської області в порушення вимог ст.ст. 38, 43, 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України за період з 01.01.2007 р. по 08.03.2008 р. без дозволу на спеціальне водокористування із застосуванням технічних споруд використало 1 475 м. куб. води, внаслідок чого державі заподіяно збитки на загальну суму 1 739, 76 грн.
По факту зафіксованого порушення природоохоронного законодавства 06.03.2008 р. складено протокол про адміністративне правопорушення № 000299 та 06.03.2008 р., видано постанову про накладення адміністративного стягнення № 000299, згідно якої на керівника підприємства - Качалубу Б. М. за вчинення ним адміністративного правопорушення накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 грн.
Окрім того, як вбачається з наявних у матеріалах справи пояснень Качалуби Б.М., останній визнає факт самовільного використання води в кількості 1475 м куб.
Стаття 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Розмір шкоди у таких випадках визначається відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінекобезпеки від 18.05.1995 № 37 (з подальшими змінами), як правило, у повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від плати за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно представленого позивачем розрахунку розміру збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного використання води ДСП "Надзбруччя-Агро", державі заподіяний збиток на суму 1 739, 76 грн.
Слід зазначити, що згідно до п. 20, п. 41 ст. 7 та п. 5., п. 20 ч.1 ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2008 рік у частині доходів є 65 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2008 році є 35 відсотків збору за забруднення навколишнього природного середовища, в тому числі до бюджетів місцевого самоврядування (сільських, селищних, міських) –10 відсотків, обласних та республіканського, Автономної Республіки Крим бюджетів –25 відсотків, Київського та Севастопольського міських бюджетів - 35 відсотків.
Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач не надав суду будь –яких заперечень по суті заявлених позовних вимог, як і не надав суду доказів погашення заподіяних державі збитків в розмірі 1 739, 76 грн., суд визнає позовні вимоги Прокурора Збаразького району в інтересах держави вул. Кобилянської, 2, м. Збараж Тернопільської області в особі Міністерства екології та природних ресурсів України в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль в особі Романовосільської сільської ради, с. Романове Село Збаразького району Тернопільської області щодо стягнення з Дочірнього сільськогосподасрького підприємства "Надзбруччя-Агро", с. Романове Село Збаразького району Тернопільської області збитків в розмірі 1 739, 76 грн. правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд , -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Дочірнього сільськогосподасрького підприємства "Надзбруччя-Агро", с. Романове Село Збаразького району Тернопільської області (ідентифікаційний код 31973431):
- в доход місцевого бюджету Романовосільської сільської ради, с. Романове Село Збаразького району Тернопільської області (ідентифікаційний код 23589094) на р/р 33117331700229, код бюджету 24062100 в УДК в Тернопільській області, МФО 838012 –1 739 (одна тисяча сімсот тридцять дев`ять) грн. 76 коп. збитків;
- в доход Державного бюджету України 102 (сто дві) грн. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.
3. Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).
4. Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.
Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня прийняття (підписання - 30.05.2008 р.) рішення, через місцевий господарський суд.
Суддя