Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" липня 2011 р.Справа № 5013/767/11 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. при секретарі судового засідання Юрчик К.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №5013/767/11
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Голованівський район електричних мереж, Кіровоградська область, смт. Голованівськ
до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації, Кіровоградська область, смт. Голованівськ
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації, м. Кіровоград
про стягнення 19 722,25 грн.
Представники сторін:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність №3011/07 від 07.04.2011р. (заступник начальника юридичного відділу);
від відповідача - ОСОБА_2, довіреність №05/05-31/1320 від 11.07.2011р. (головний спеціаліст-юрисконсульт);
від 3-ї особи - участі не брали.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Публічним акціонерним товариством "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Голованівський район електричних мереж, подано позов до управління праці та соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації про стягнення 19722,25грн. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції та пожежної безпеки, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років.
Відповідач позов заперечив, посилаючись на те, що розрахунки за вказані пільги проведені позивачем без врахування норм користування електроенергією, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879, тому не можуть бути прийняті до відшкодування (т. 4 а.с. 8-9).
Третя особа - головне управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації також просить відмовити в задоволенні позовних вимог з огляду на встановлення постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 01.08.1996р. норм користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються пільги на оплату житлово-комунальних послуг, в тому числі споживання електроенергії на комунально-побутові потреби (т. 3 а.с. 11-12).
При розгляді справи, господарський суд враховує, що правильним найменуванням позивача згідно поданого позову та матеріалів справи є Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго".
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ :
Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" в особі Голованівського району електричних мереж згідно Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 N 1357, в період з лютого 2010 р. по березень 2011 р. постачало споживачам електричну енергію зі знижкою суми її оплати у відповідності до Закону України "Про міліцію" та Закону України "Про пожежну безпеку".
Відповідно до частин 4, 7 статті 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.
Відповідно до частин 6, 7 статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку" особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо. За особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону.
Статтями 24 названих Законів передбачено, що фінансування і матеріально-технічне забезпечення міліції та державної пожежної охорони здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету.
Згідно статті 38 Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік" за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії надаються пільги звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції, державної пожежної охорони. Відповідно до статті 15 Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" обсяги міжбюджетних трансфертів з Державного бюджету України місцевим бюджетам затверджені Додатками №6 та №7 до цього Закону та включають в себе надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії.
Як встановлено статтею 102 Бюджетного кодексу України, видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті „б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні програми соціального захисту, пільги ветеранам війни і праці, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2004 р. затверджено "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (надалі Порядок). У пункті 2 названої Постанови визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів: ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. N 117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" та здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
Пунктом 3 Порядку встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Відповідно до п.п. 5, 6, 7, 8 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми щодо пільг звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - постачальниками відповідних послуг і направляють їх до фінансових органів районних держадміністрацій. Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі отриманих актів звіряння щомісяця готують реєстри нарахованих сум щодо пільг вказаної категорії осіб, та направляють їх фінансовим органам обласних держадміністрацій. Фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій. Органи Державного казначейства протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, для подальшого перерахування на рахунки головних розпорядників коштів та здійснення розрахунків з постачальниками відповідних послуг.
У відповідності до пункту 3 Положення про управління праці та соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Голованівської РДА № 416-р від 03.06.2011 р., основним завдання названого управління є, зокрема, виконання функцій головного розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (т. 4 а.с. 26-27).
З приписів вказаних норм вбачається, що саме на відповідача покладено обовязок по відшкодуванню спірних коштів.
Згідно пунктів 10, 11 "Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. №117, підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці.
Управління праці і соціального захисту населення щомісяця: звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги та реєстр розрахунків; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги;
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем було дотримано вимог вищевказаного Порядку, зокрема в частині подання до уповноваженого органу розрахунків вартості послуг, наданих пільговикам згідно з формою "2-пільга", складено акти звірки.
Однак, відшкодування відповідачем за поставлену позивачем електроенергію громадянам - пільговим категоріям споживачів, відбувались не в повному обсязі, у зв'язку із чим в період з лютого 2010 р. по березень 2011 р. утворилась заборгованість, розмір якої не заперечується відповідачем в акті звірки розрахунків та становить 19 722,25 грн. (т. 3 а.с. 115).
Доводи відповідача щодо проведення позивачем розрахунків без врахування норм користування електроенергією до уваги господарським судом не приймаються з огляду на наступне.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання.
Отже, посилання відповідача на те, що обсяг спожитої електроенергії, на який надається 50% знижка в оплаті, повинен бути обмежений нормами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. №879, є безпідставним.
Приписи Закону України "Про міліцію" та Закону України "Про пожежну безпеку" не встановлюють обмежень норм, в межах яких надаються пільги на 50-процентну знижку по оплаті комунальних послуг, а також палива. Зміни, які вносились до зазначених Законів згідно пунктів 68, 78 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI (у. т.ч. щодо надання відповідних пільг в меж норм), визнано неконституційними згідно з рішенням Конституційного Суду України N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.
Відповідно до статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності. Згідно названої норми пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України.
З огляду на викладені вище положення чинного законодавства та враховуючи відсутність в матеріалах справи належних в розумінні статті 34 Господарського процесуального кодексу України доказів проведення розрахунків уповноваженого органу з позивачем, як підприємством, що надає послуги, позов публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Голованівський район електричних мереж, до управління праці та соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації є обґрунтованим і підлягає задоволенню повністю.
Згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача підлягають відшкодуванню йому за рахунок відповідача у сумі 197,22 грн. державного мита та 236 грн. витрат на оплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації (26500, Кіровоградська область, смт. Голованівськ, вул. Леніна, 23, ідентифікаційний код 03197693, п/р 352170001000010 у ГУДКУ в Кіровоградській області) на користь Публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кіровоград, пр. Комуністичний, 15, ідентифікаційний код 23226362), від імені якого діє Голованівський район електричних мереж (26500, Кіровоградська область, смт. Голованівськ, вул. Матросова, 45) - 19 722,25 грн. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання №260363071425 в філії Кіровоградське облуправління ВАТ "Ощадбанк", МФО 323475 та 197,22 грн. державного мита і 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на поточний рахунок № 26008021000865 у ВАТ "Перший інвестиційний банк" м.Київ, МФО 300506.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Згідно частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дане рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя В.В. Тимошевська
Повне рішення складено 18.07.2011 р.